Chcesz zacząć przygotowywać wędzonki domowej roboty i zastanawiasz się, jaka wędzarnia ogrodowa sprawdzi się najlepiej? Elektryczna, węglowa, a może gazowa? Na co jeszcze, oprócz rodzaju zasilania warto zwrócić uwagę podczas wyboru, tak aby dopasować urządzenie do własnych potrzeb? Prezentujemy najważniejsze funkcje i cechy, które mają ogromny wpływ na satysfakcję z wędzenia. Jaka wędzarnia najlepsza? Sprawdź!

Jaka wędzarnia najlepsza? Materiał wykonania a kwestia czystości

Wędzarnie stosowane w ogrodzie są wykonywane z różnych materiałów, jednak pomimo wieloletniej tradycji budowania konstrukcji z drewna lub cegieł, najbardziej praktyczne są urządzenia z metalu. Głównym czynnikiem jest kwestia utrzymania komory wędzarniczej w czystości, a także łatwość konserwacji i trwałość materiału.

  • Wędzarnie drewniane i wędzarnie murowane są znacznie trudniejsze w utrzymaniu – usuwanie powstałych zabrudzeń może być czasochłonne. Natomiast w przypadku wędzarni metalowych wystarczy przetrzeć powierzchnie szmatką z płynem.
  • Ponadto o wędzarnię wykonaną z drewna należy dosyć intensywnie dbać, by nie uległa ona zawilgoceniu i była odpowiednio zabezpieczona przed szkodnikami. Niezbędne będą specjalistyczne środki do impregnacji.
  • Niestety właściciele tego typu sprzętów stosunkowo często borykają się z problemem pleśni, która pojawia się w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Co prawda dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość dostosowania wielkości do indywidualnych potrzeb i atrakcyjna cena, ale solidniejsze urządzenia z metalu wytrzymują znacznie więcej sezonów.

Co więcej, wędzarnia ogrodowa jest często kupowana po to, aby przygotowywać wędliny zdrowsze od tych, które dostępne są w masowej dystrybucji, a to możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy zachowamy odpowiednią higienę w komorze. Dlatego na pytanie o to, jaka wędzarnia jest najlepsza, zdecydowanie odpowiadamy, że metalowa (stalowa), wykonana z atestowanych materiałów, przystosowanych do kontaktu z żywnością.

Wędzarnia drewniana czy metalowa tabela z porównaniem

Rodzaj zasilania – który najlepszy pod względem wygody?

Wśród nowoczesnych modeli wędzarni metalowych do wyboru są następujące produkty:

Każdy rodzaj zasilania ma swoje wady i zalety – z wędzarni węglowych będą zadowolone osoby, które czerpią przyjemność z rytuału wędzenia, natomiast wędzarnie elektryczne i gazowe to rozwiązania dedykowane dla osób, które cenią sobie wygodę.

Wędzarnia elektryczna – najlepszy wybór pod względem wygody

Wędzarnie elektryczne są przede wszystkim niezwykle łatwe w obsłudze. Sterowanie urządzeniem odbywa się w nich za pomocą pokręteł lub panelu cyfrowego. Ponadto, nie trzeba martwić się o temperaturę we wnętrzu komory wędzarniczej – będzie ona dokładnie taka, jaką ustawiliśmy. Aromat i smak wędlin w wędzarni elektrycznej uzyskiwany jest przez zastosowanie wiórków, czyli drewna pozbawionego żywicy, odpowiednio suchego – wystarczy napełnić nimi zasobnik, aby urządzenie mogło pracować bez nadzorowania nawet przez kilka godzin.

Warto podkreślić, że oferta dostępnych wędzarni elektrycznych jest różnorodna, a producenci proponują także bardzo bogaty wybór akcesoriów do wędzenia. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór wędzarni elektrycznych marki Borniak. Zasadę ich działania przedstawiliśmy na poniższym filmie:

Kolejną bardzo ważną zaletą wędzarni elektrycznych jest to, że nie mamy do czynienia z żywym ogniem, więc łatwo jest znaleźć miejsce odpowiednie dla tego urządzenia. Z małych modeli można korzystać nawet w mieście, na balkonie.

Modele zasilane elektrycznie często wybierają osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędzeniem. Chętnie korzystają z nich także profesjonaliści, bo w ofercie wędzarni elektrycznych znaleźć można modele dostosowane do potrzeb każdego klienta.

Najlepsze wędzarnie: model wędzarni elektrycznej marki Borniak

Wędzarnia węglowa – najlepsza, jeśli preferujesz wędzenie tradycyjne

Wędzarnie węglowe pod względem rozpalania są najbardziej podobne do tradycyjnych wędzarni. Wykorzystuje się w nich węgiel i/lub zrębki drewna, w zależności od tego, z jakiej metody korzystamy. Wiele urządzeń tego typu umożliwiają zarówno wędzenie, jak i grillowaniespodobają się więc tym osobom, które szukają urządzeń 2 w 1.

Wędzarnie węglowe są bardziej wymagające w obsłudze niż elektryczne i gazowe, ponieważ konieczna jest kontrola procesu wędzenia, a temperatury nie możemy ustawić pokrętłem. Dla jednych będzie to zaletą, a dla drugich wadą.

Wędzarnia węglowa Weber

Wędzarnia gazowa – alternatywna dla wędzarni elektrycznej

Wędzarnie gazowe nie są tak popularne, jak elektryczne, ale posiadają wiele wspólnych zalet. To urządzenia bardzo łatwe w obsłudze – wystarczy umieścić w komorze potrawy, które mają zostać uwędzone, nasypać wiórków, nalać wody do odpowiedniego pojemnika, a następnie włączyć wędzarnię poprzez naciśnięcie zapalarki. Podczas wędzenia możesz regulować temperaturę pokrętłem. Nie musisz martwić się o utrzymywanie temperatury, bo urządzenie o to samo zadba.

Najlepsze wędzarnie gazowe: Broil King Smoke

Wybór tego typu wędzarni na rynku polskim jest jednak o wiele mniejszy, niż w przypadku wędzarni elektrycznych. Wadą tego rozwiązania jest także konieczność uzupełniania butli z gazem i ryzyko, że paliwo się skończy w trakcie wędzenia. Wędzarnie elektryczne są wolne od takiego ograniczenia, co daje gwarancję, że efekty wędzenia zawsze będą udane.

Wędzarnia elektryczna, węglowa i gazowa porównanie wad i zalet

Bardziej szczegółowe omówienie wszystkich zalet i wad każdego rodzaju zasilania znajdziesz w artykule: Wędzarnia w ogrodzie – elektryczna, gazowa czy węglowa?

Wybór metalowej wędzarni elektrycznej – na co zwrócić uwagę?

Jeśli szukasz urządzenia, które będzie trwałe, wygodne w obsłudze i proste w konserwacji, to solidna wędzarnia elektryczna wykonana z metalu doskonale spełni Twoje oczekiwania. Te funkcjonalne urządzenia każdego roku zyskują coraz większa popularność, dlatego w ofercie producentów pojawia się coraz więcej opcji do wyboru. Jak spośród różnorodnej oferty wybrać model najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom? Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • Pojemność wędzarni – przed zakupem zastanów się, jak często zamierzasz wędzić i w czyim towarzystwie będziesz się delektować wędzonkami domowej roboty. Do przygotowywania aromatycznego  i zdrowego mięsa dla domowników spokojnie wystarczy Ci wędzarnia o pojemności 70 l, w której zmieści się do 10 kg mięsa. Jeśli natomiast zamierzasz organizować uroczyste imprezy dla kilkunastu gości lub po prostu chcesz przygotować większy zapas wędzonek, to wybierz większe urządzenie – doskonale sprawdzi się wędzarnia 150-litrowa, w której pomieścisz do 20 kg mięsa.
  • Liczba poziomów do wędzenia i możliwości konfiguracji – we wnętrzu wędzarni możesz porozstawiać produkty na półkach lub porozwieszać na hakach. Im więcej poziomów, tym większe możliwości wędzenia w tym samym czasie różnych produktów. Warto wybrać model, który posiada przynajmniej 6 poziomów i zapewnia możliwości konfiguracji półek do swoich potrzeb.
  • Maksymalną temperaturę, którą osiąga wędzarnia – standardowe wędzarnie wysokiej jakości, które oferuje producent Borniak, mogą osiągnąć maksymalnie 120 stopni Celsjusza, co jest wystarczające do standardowej metody wędzenia na gorąco. Jeśli jednak chcesz przygotowywać również dania techniką barbecue, to znacznie lepszym wyborem będzie smoker, który może się nagrzać nawet do 150 stopni Celsjusza. Warto także wybierać sprzęty kompatybilne z przystawką do wędzenia na zimno, która jeszcze bardziej zwiększy możliwości wędzenia.
  • Rodzaj sterowania – wszystkie wędzarnie elektryczne to zautomatyzowane urządzenia, jednak w zależności od modelu możliwości sterowania są nieco inne. W wędzarniach analogowych nastawisz temperaturę za pomocą pokrętła, a w wędzarniach cyfrowych masz do dyspozycji wyświetlacz, na którym dokładnie widać temperaturę nagrzania. W najbardziej funkcjonalnych modelach z timerem możesz ustawiać nawet dokładny czas pracy generatora i osuszacza!
  • Pojemność zasobnika na zrębki drewna – im więcej zrębków drewna zmieści się w wędzarni, tym więcej godzin bezobsługowego wędzenia. Urządzenia marki Borniak z zasobnikiem o pojemności 2 l są w stanie pracować bez potrzeby ponownego napełniania nawet przez 8 godzin!
  • Elementy konstrukcji urządzenia – materiał, z którego wykonano wędzarnię, powinien posiadać atest potwierdzający, że sprzęt jest przystosowany do kontaktu z żywnością. Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, czy konstrukcja jest dobrze izolowana – drzwiczki zamykane na magnes pozwolą utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz.
  • Mobilność – warto zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada kółka obrotowe lub są one dostępne w ofercie dodatkowej. Dzięki temu przesuwanie sprzętu w inne miejsce będzie wygodne.
  • Dostępność dodatkowych funkcjonalności – warto wybierać modele od producentów, którzy oferują również akcesoria zwiększające zakres możliwości urządzenia. Przystawka do wędzenia na zimno pozwoli uzyskać wędzonki o intensywniejszym aromacie i dłuższej świeżości, a osuszacz znacznie skróci czas przygotowania peklowanego mięsa do wędzenia.

Czynnniki na które warto zwrócić uwagę wybierając wędzarnię elektryczną

Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe porady o wędzarniach, usłyszeć konkretne rekomendacje, to skontaktuj się z nami. Nasi eksperci bardzo chętnie pomogą w wyborze sprzętu.

Jaka wędzarnia elektryczna będzie najlepsza?

Poszukując wędzarni elektrycznej, która pozwoli w wygodny sposób przygotowywać wyroby domowej roboty, warto zwrócić uwagę na ofertę polskiej marki Borniak. Zapewnia ona szeroki wybór wędzarni o różnej pojemności, a także smokerów, które są w stanie osiągnąć jeszcze wyższe temperatury. Poniżej prezentujemy kilka modeli, na które warto zwrócić uwagę.

Wędzarnia domowa Borniak Timer UWDT-70 v1.4

Model, który doskonale sprawdzi się dla początkujących osób. Pojemność 70 litrów pozwala na umieszczenie w środku do 10 kg wsadu – przygotujesz rozmaite przysmaki dla domowników, korzystając z 6 poziomów do wędzenia. Urządzenie osiąga maksymalnie temperaturę 120 stopni Celsjusza, a zasobnik na zrębki napełniony maksymalnie do poziomu 2 l zapewni aż 8 godzin nieprzerwanego wędzenia. Dużym udogodnieniem jest sterownik Borniak Timer z czytelnym wyświetlaczem – ustawisz na nim nie tylko temperaturę wędzenia, ale także dokładne czasy osuszania i grzania.

Smoker Borniak BBQ Inox Timer BBDST-70 v1.4

To urządzenie, podobnie jak wędzarnia elektryczna UWDT-70 1.4 oferuje pojemność 70 litrów, umożliwiającą wędzenie do 10 kg wsadu jednocześnie. Posiada także pojemny zasobnik 2 l oraz cyfrowy wyświetlacz z timerem, który całkowicie automatyzuje proces przygotowania wędzonek. Jednak moc smokera jest wyższa i jest on w stanie osiągnąć nawet 150 stopni Celsjusza, dzięki czemu sprawdzi się także do techniki barbecue, dzięki której przygotujesz glazurowane żeberka i steki.

Wędzarnia domowa cyfrowa Borniak UWDS-150 INOX Simple

Jeśli poszukujesz urządzenia o jeszcze większej pojemności, aby przygotowywać domowe wyroby na większe uroczystości, to świetnym wyborem będzie model UWDS-150 mieszczący do 20 kg mięsa. Wnętrze komory o pojemności 150 litrów podzielono na aż 7 poziomów, a drzwiczki z magnesem zapewniają doskonałą izolację. Zasobnik, podobnie jak w mniejszych modelach zapewni do 8 godzin wędzenia, a maksymalna temperatura wewnątrz wynosi 120 stopni Celsjusza

Zobacz też: Jak wędzić w wędzarni elektrycznej?