Chcesz kupić wędzarnię do ogrodu, ale nie wiesz, który jej rodzaj będzie najbardziej odpowiedni? Urządzenia oferowane przez różnych producentów różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale także sposobem zasilania – masz do wyboru wędzarnie elektryczne, gazowe i węglowe. Która będzie najlepsza? Omawiamy wady i zalety każdego rozwiązania. Sprawdź nasz poradnik, który pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości!

Wędzarnie metalowe vs drewniane i murowane

Wędzenie to technika obróbki żywności znana od wielu wieków – kiedyś służyła przede wszystkim konserwowaniu żywności, a dziś jest metodą nadającą wędzonym produktom zupełnie nowe walory smakowe. Dawniej konstrukcje przeznaczone do wędzenia budowano samodzielnie – wykorzystując w tym celu drewno lub cegły. Co prawda dzięki temu można było dostosować wnętrze komory wędzarniczej do indywidualnych potrzeb, ale takie rozwiązanie miało sporo wad:

  • Trudność w utrzymaniu czystości – we wnętrzu wędzarni drewnianych, jak i murowanych usuwanie resztek po wędzeniu jest wyzwaniem. Konstrukcje metalowe są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji.
  • Czasochłonna konserwacja – chodzi tutaj przede wszystkim o wędzarnie drewniane, w których pod wpływem niekorzystnych warunków może pojawić się pleśń lub oznaki gnicia. Wymagają one odpowiedniej konserwacji specjalistycznymi środkami do impregnacji.
  • Wpływ zmiennej pogody na efekty wędzenia – wędzarnie wykonane z drewna lub cegieł nie są tak dobrze izolowane, jak wędzarnie metalowe dobrej jakości, w których stosuje się m.in. magnetyczne zamykanie.

Wady wędzarni drewnainej

Chociaż dzisiaj nadal znajdziemy zwolenników tradycyjnych rozwiązań, to coraz większą popularność zyskują wędzarnie metalowe, które znacząco ułatwiają uzyskanie dobrych efektów i konserwację urządzenia. Kiedyś niezbędne było odpowiednie doświadczenie i wiedza – błędy podczas wędzenia mogły doprowadzić do utraty całej partii mięsa. Aktualnie nowoczesne urządzenia automatyzują cały proces i utrzymują stabilne temperatury, dzięki czemu nawet osoby początkujące mogą uzyskać wyśmienite wędzonki!

Wędzarnie metalowe dostępne na rynku różnią się między sobą sposobem zasilania – do wyboru mamy modele elektryczne, gazowe oraz węglowe. Poniżej znajdziesz omówienie zalet i wad każdego rozwiązania.

Zobacz też: Wędzarnia drewniana czy metalowa – która jest lepsza?

Wędzarnia w ogrodzie – wybór wędzarni elektrycznych

Wędzarnia elektryczna to obecnie najczęściej wybierany rodzaj wędzarni domowej. Wśród producentów tego typu urządzeń na uwagę zasługuje przede wszystkim polska marka Borniak. Produkowane przez nią wędzarnie są dostępne w dwóch rozmiarach: 70 litrów lub 150 litrów, a do ich wykonania stosuje się ocynkowane aluminium lub stal nierdzewną.

Kluczowym elementem w tego typu sprzętach jest generator dymu, który odpowiada za spalanie dostarczanych wiórków wędzarniczych – efektem jest aromatyczny dym, stanowiący podstawę wędzenia. Co ważne, w tym procesie nie powstają płomienie, dzięki czemu dym jest czysty i wolny od niepożądanych substancji.

Zasadę działania wędzarni Borniak przedstawiliśmy na poniższym filmie:

Warto dodać, że marka Borniak dzieli swoje produkty na tradycyjne wędzarnie (osiągają temperaturę maksymalną do 120 stopni Celsjusza) oraz tak zwane Smokery BBQ, które umożliwiają wędzenie, obróbkę barbecue oraz w stylu slow food (slow cook), ponieważ mogą osiągnąć temperaturę maksymalną 150 stopni Celsjusza, czyli wyższą niż standardowa wędzarnia.

Zobacz też: Jak działa wędzarnia elektryczna?

Wędzarnie elektryczne – zalety

Skąd wynika tak duża popularność wędzarni elektrycznych? Przede wszystkim znaczenie mają następujące aspekty:

  • Na rynku mamy naprawdę bogaty wybór wędzarni elektrycznych – modele mniejsze i większe, analogowe i cyfrowe, przeznaczone wyłącznie do wędzenia, ale też do innych metod obróbki żywności, jak np. barbecue.
  • Wędzarnie elektryczne są niezwykle wygodne i łatwe w obsłudze – wystarczy uzupełnić pojemnik lub podajnik wiórków drzewnych, ustawić odpowiednią temperaturę i za pomocą jednego przycisku włączyć wędzarnię. Pojemne zasobniki w funkcjonalnych modelach pozwalają nawet na 8 godzin wędzenia bez potrzeby doglądania tego procesu.
  • Ich konstrukcja jest odporna i prosta w konserwacji – urządzenia wykonane z solidnego metalu są odporne na wpływ czynników atmosferycznych. W przeciwieństwie do konstrukcji drewnianych, metalowe wędzarnie elektryczne nie są narażone na gnicie, uszkodzenia, czy pleśń. Nie musisz ich także pielęgnować, wystarczy na bieżąco oczyszczać ścianki z zabrudzeń powstających w trakcie wędzenia.
  • Łatwo utrzymać stabilną temperaturę – dzięki doskonale izolowanej konstrukcji i wbudowanemu sterownikowi temperatura w wędzarni przez cały czas będzie dokładnie taka, jaka została ustawiona. To daje gwarancję powtarzalnych efektów wędzenia, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Zalety wędzarni elektrycznej

Warto zaznaczyć, że producenci oferują bardzo szeroki wybór akcesoriów do wędzarni elektrycznych – nie tylko wiele różnego rodzaju wiórków drzewnych (owocowych, z olchy, klonu, dębu, mieszanek), ale także osuszacze przyspieszające przygotowanie do wędzenia, czy przystawkę rozbudowującą urządzenia o funkcję wędzenia na zimno.

Wady wędzarni elektrycznej

Jeśli chodzi o drobne minusy wędzarni elektrycznych, to znajdziemy dwa, które jednak nie mają wpływu na codzienne użytkowanie urządzenia. 

  • Wadą wędzarni elektrycznych może być cena – są to urządzenia droższe niż wędzarnie węglowe, czy samodzielnie budowane wędzarnie drewniane. Kupując bardziej zaawansowany sprzęt, trzeba liczyć się z wydatkiem ponad 3000 zł. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę funkcjonalność wędzarni elektrycznych w stosunku do ich ceny, to ten rodzaj będzie zdecydowanym faworytem zestawienia najlepszych wędzarni ogrodowych.
  • Drugim minusem może być zależność od źródła prądu – w przypadku niespodziewanej awarii prądu efekty wędzenia mogą być nieudane. Jednak ryzyko takiej sytuacji jest stosunkowo niewielkie, a dzięki elektrycznemu zasilaniu nie musimy myśleć o gromadzeniu zapasów paliwa, więc to nadal najwygodniejsze rozwiązanie.

Dla niektórych również łatwość obsługi może być minusem. Podobnie, jak wśród fanów grillowania, niektórzy uważają, że prawdziwie można grillować tylko na węglu, a wcześniej koniecznie należy się trochę pomęczyć z rozpalaniem. Tak też wędzarnie elektryczne bywają uznawane za urządzenia dla amatorów, co nie jest prawdą, bo chętnie korzystają z nich również profesjonaliści i lokale gastronomiczne. W tym przypadku wszystko zależy od gustu.

Wady wędzarni elektrycznej

Zobacz też: Jakie drewno do wędzenia?

Wędzarnia gazowa w ogrodzie

Wędzarnie gazowe pod względem łatwości obsługi można porównać do elektrycznych. Źródłem ciepła w tego typu urządzeniach jest palnik gazowy, a cały proces wędzenia również jest całkowicie zautomatyzowany, podobnie jak w wędzarniach na prąd. Ze względu na stosowane paliwo nie powinny być jednak pozostawiane bez nadzoru. Niestety na polskim rynku mamy dosyć ograniczony wybór wędzarni gazowych – w naszym sklepie jedynym modelem zaliczanym do tej kategorii jest wędzarnia Broil King Smoke, jednak jej pojemność jest znacznie mniejsza od pojemności sprzętów elektrycznych marki Borniak.

Wędzarnia gazowa Broil King dym z komory

Zalety wędzarni gazowych

Chociaż dostępność wędzarni gazowych na rynku polskim jest znacznie mniejsza, niż wędzarni elektrycznych, to ich główne zalety są bardzo zbliżone. Przede wszystkim są to:

  • Łatwość obsługi – podobnie jak w wędzarniach zasilanych prądem, cały proces wędzenia jest zautomatyzowany. Wystarczy umieścić w specjalnym pojemniku wiórki drewna, rozpalić palnik i wyregulować poziom ciepła.
  • Trwała konstrukcja – nowoczesne wędzarnie gazowe, podobnie jak wędzarnie elektryczne są wykonywane z trwałego metalu, który nie wymaga takiej konserwacji, jak drewno.
  • Stabilna temperatura – zautomatyzowane wędzarnie na gaz, w przeciwieństwie do wędzarni na węgiel potrafią utrzymać stabilny poziom ciepła przez długi czas.

Zalety wędzarni gazowych

Wady wędzarni gazowych

Wędzarnia gazowa może być ciekawą alternatywą dla elektrycznej, jednak przed zakupem warto także zwrócić uwagę na ograniczenia takiego sprzętu.

  • Wysoka cena – wędzarnie gazowe dostępne w ofercie naszego sklepu kosztują więcej niż wędzarnie elektryczne o większej pojemności.
  • Konieczność uzupełniania zapasu paliwa – do korzystania z wędzarni gazowej będziesz potrzebować butli gazowej, którą można zakupić na stacjach benzynowych. Co prawda, awaria prądu nie przeszkodzi Ci w wędzeniu, ale dużym problemem może być koniec zapasu paliwa w takcie wędzenia. Co więcej, musisz zadbać o odpowiednie warunki do przechowywania butli.
  • Konieczność nadzoru urządzenia – pomimo tego, że wędzarnia gazowa automatyzuje proces wędzenia, to nie powinieneś zostawiać jej bez nadzoru, co może być uciążliwe, gdy produkty przebywają w komorze wędzarniczej przez kilka godzin.
  • Ryzyko nieszczelności w połączeniach gazowych – zanim przystąpisz do wędzenia, musisz sprawdzić, czy butla z gazem jest odpowiednio podłączona. Musisz także regularnie wykonywać testy szczelności i sprawdzać stan zwężek Venturiego.

Wady wędzarni gazowych

Wędzarnie węglowe – wady i zalety

I wreszcie coś dla tradycjonalistów. Wędzarnie węglowe posiadają liczne grono fanów, chociaż bez wątpienia wymagają najwięcej uwagi:

  • Proces rozpalania jest znacznie bardziej czasochłonny i wymagający niż w wędzarniach gazowych i elektrycznych.
  • Korzystając z tradycyjnej wędzarni węglowej, musisz przez cały czas pilnować temperatury oraz ilości brykietu.
  • W wyniku spalania węgla powstaje znacznie więcej zabrudzeń, co oznacza, że proces czyszczenia takiego urządzenia zajmie Ci znacznie więcej czasu.
  • Wędzarnie węglowe są znacznie mniej przyjazne dla środowiska niż wędzarnie elektryczne i gazowe.

Wędzarnia węglowa wady i zalety

Ten rodzaj wędzarni polecamy wielbicielom tradycji, dla których wędzenie to swego rodzaju rytuał i podobnie jak grillowanie – sposób na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi czy rodziną. Wędzarnię węglową należy bowiem dosyć często doglądać – nie możesz pozostawić jej na kilka godzin bez nadzoru, co jest możliwe w przypadku wędzarni elektrycznej.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda w praktyce rozpalanie wędzarni węglowej, zobacz ten filmik:

Jaką wędzarnię elektryczną wybrać?

Jeśli szukasz urządzenia, które jest proste w użytkowaniu, gotowe do pracy w dowolnej chwili i wolne od ograniczeń, to najlepszym wyborem będzie wędzarnia elektryczna. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór modeli marki Borniak, o różnej pojemności.

Wędzarnia elektryczna, węglowa i gazowa porównanie wad i zalet

Oto kilka propozycji, które spełnią oczekiwania zarówno osób decydujących się na zakup pierwszej wędzarni, jak i doświadczonych profesjonalistów.

Wędzarnia domowa Borniak Timer UWDT-70 v1.4

Komora wędzarnicza w tym modelu ma pojemność 70 litrów, dzięki czemu wewnątrz zmieści się do 10 kg mięsa. Wszystkie produkty rozmieścisz na 6 poziomach do wędzenia, a na cyfrowym sterowniku Borniak Timer ustawisz dokładny czas wędzenia i poziom nagrzania (do 120 stopni Celsjusza). Atutem jest także możliwość nieprzerwanego wędzenia nawet przez 8 godzin – to zasługa pojemnego zasobnika na zrębki drewna.

Wędzarnia domowa cyfrowa Borniak UWDS-150 INOX Simple

To bestsellerowy model, który zapewni jeszcze więcej miejsca na wędzone wyroby – dzięki pojemności 150 litrów do komory wędzarniczej można włożyć nawet 20 kg mięs, do rozmieszczenia na 7 poziomach. Jedno napełnienie zasobnika zapewni do 8 godzin wędzenia, a maksymalna temperatura, którą osiąga ten sprzęt, wynosi 120 stopni Celsjusza. Atutem jest solidna konstrukcja ze stali szlachetnej INOX oraz szczelne drzwi zamykane na magnes.

Smoker Borniak BBQ Simple Inox BBDS-150 v1.4

Smoker różni się od klasycznej wędzarni elektrycznej tym, że ma grzałkę o podwójnej mocy (2015 W), dzięki której jest w stanie osiągać jeszcze wyższe temperatury – do 150 stopni Celsjusza! Ponadto, posiada ulepszoną izolację i doskonale sprawdzi się do techniki barbecue, czyli powolnego opiekania przez długi czas. W modelu BBDS-150 v1.4 o pojemności 150 litrów zmieści się do 20 kg wsadu, a zrębki wsypane do zasobnika o pojemności 2 l wystarczą na 8 godzin wędzenia.

Zobacz też: Jak wędzić w wędzarni elektrycznej?