Przyjemne ciepło i blask domowego ogniska pozwolą rozświetlić każde wnętrze. Kominek nowoczesny w salonie to doskonały wybór, kiedy chcemy w wyjątkowy sposób zaaranżować pomieszczenie. Oryginalna ozdoba w postaci kominka sprawi, że wnętrze zyska zupełnie inny charakter. Jaki model wybrać i czym się kierować?

Kominek nowoczesny w salonie – jakie rodzaje? 

Bez względu na to, czy mieszkasz w bloku czy w domu jednorodzinnym, kominek nowoczesny może stać się główną atrakcją pomieszczenia lub być jej wyrazistym akcentem. Kominki zawsze były, są i będą na czasie, to uniwersalny dodatek, który sprawia, że każde pomieszczenie zyskuje przyjemne, domowe ciepło. Jeśli szukasz nowoczesnego kominka, który nie potrzebuje żadnych przyłączy ani przewodów kominowych, masz do wyboru 5 opcji:

  • Kominki elektryczne – kominki elektryczne nie emitują prawdziwego ognia. Imitację płomienia tworzą energooszczędne oświetlenia LED. Większość kominków elektrycznych ma wbudowaną grzałkę elektryczną zapewniającą nie tylko przytulną atmosferę, ale także dodatkowe ciepło.
  • Kominki elektryczne z parą wodną – nowoczesne kominki na parę wodną działają na zasadzie stworzenia efektów płomienia za pomocą pary wodnej i świateł LED. To hybrydowe połączenie sprawia, że całkowicie wyeliminowane jest ryzyko pożaru.  
  • Kominki na biopaliwo – zwane także eko kominkami lub kominkami etanolowymi. Źródłem zasilania jest dobrej jakości ekologiczne biopaliwo. 
  • Kominki na biopaliwo żelowe – kominek na biopaliwo żelowe jest opalany gotowymi wkładami, które są wyposażone w odpowiednią porcję żelu. Zwykle jest ona umieszczana w puszce, natomiast palenisko uzupełnia się specjalnym zżelowanym płynem. 
  • Kominki gazowe – to urządzenie proste w obsłudze i ekologiczne. Kominki gazowe są chętnie wybierane przez właścicieli mieszkań, w których nie ma możliwości zainstalowania przewodów kominowych. Jedynym wymogiem, jaki musimy spełnić, chcąc posiadać kominek gazowy, jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. 

Sprawdź także: Jak działa kominek elektryczny i ile prądu zużywa?

Kominek gazowy

Nowoczesne kominki elektryczne

Doskonałe rozwiązanie, jeśli szukamu połączenia realistycznego ognia i bezpiecznego produktu. Kominki elektryczne mogą zostać zainstalowane bez połączenia do wentylacji, dzięki temu doskonale sprawdzają się jako rozwiązania stosowane m.in. w blokach czy kamienicach. Co więcej, nowoczesne kominki elektryczne nie wymagają żadnych dodatkowych przyłączy ani przewodów kominowych. Nie musimy także martwić się o zakup paliwa, jak w przypadku biokominków lub kominków gazowych. Należy jedynie zadbać o stałe podłączenie do prądu i to wszystko. 

Osoby zastanawiające się nad wyborem konkretnego rodzaju kominka nowoczesnego, biorą także pod uwagę jego wydajność. Kominki elektryczne są energooszczędne. Zużycie energii elektrycznej jest porównywalne do tej, jaką zużywają 2 lub 3 żarówki. Ilość pobranej energii podczas korzystania z urządzenia wyłącznie z funkcji generowania realistycznych płomieni wynosi około:

  • 10-30 W – w modelach, w których iluzja ognia jest emitowana z użyciem energooszczędnego oświetlenia LED.
  • 200-400 W – w kominkach wykorzystujących technologię oświetlenia halogenowego.
  • 750–2000 W – należy pamiętać o tym, że korzystanie z funkcji ogrzewania sprawi, że zużycie prądu wzrośnie. 

Za sam efekt dekoracyjnego ognia zapłacimy około 13 groszy za godzinę. Warto podkreślić, że większość nowoczesnych kominków elektrycznych jest wyposażona w funkcję grzewczą, którą możemy uruchomić w zależności od naszych potrzeb. Rozwiązanie to sprawia, że możemy cieszyć się ciepłem kominka tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy np. w zimne dni. Latem natomiast wystarczy włączyć imitację realistycznego ognia, by spędzić czas w przytulnej, domowej atmosferze. 

Nowoczesne kominki elektryczne dostępne są w wersji 2D lub 3D. Różnią się one efektem płomienia: w wersjach 3D LED płomień wykorzystuje technologię LED (dodatkowe podświetlenie polan ceramicznych), a sam ogień zachowuje wrażenie trójwymiarowości. Jest to niezwykle realistyczny efekt.

Dokładny opis kosztów działania kominków elektrycznych znajdziesz w naszym tekśćie: Jak działa kominek elektryczny i ile prądu zużywa?

Nowoczesne kominki elektryczne z parą wodną

Kominki elektryczne z parą wodną posiadają tzw. efekt mgły lub też Opti-Myst. Nazywane są także kominkami hybrydowymi, kominkami parowymi lub kominkami Opti-Myst. To innowacyjne rozwiązanie holenderskiej marki Dimplex tworzy w pełni trójwymiarowy efekt płomienia i dymu. Dzięki temu ogień w naszym kominku elektrycznym zyskuje jeszcze bardziej realistyczny wygląd! Innowacyjny efekt mgły sprawia, że odróżnienie płomieni emitowanych przez nowoczesny kominek elektryczny od ognia tradycyjnego komina, jest praktycznie niemożliwe. W opatentowanej technologii mgła wodna jest wytwarzana za pomocą ultradźwięków. Odpowiednie podświetlenie pary wodnej zapewnia efekt płomieni i dymu, który wydobywa się z paleniska kominka. Technika 3D pozwala osiągnąć doskonałą iluzję ognia. 

Technologia Opti-Myst, opracowana przez firmę Dimplex, tworzy efekt płomienia poprzez odparowanie wody, która jest następnie oświetlona lampkami LED. Daje to absolutnie fantastyczny rezultat!

Kominki na biopaliwo

Inną propozycją nowoczesnego kominka w salonie są kominki na biopaliwo, tzw. biokominki. Aby rozpalić ogień w biokominku, używa się specjalnego biopaliwa w płynie lub w żelu. Paliwo to jest w pełni ekologiczne. Efekt spalania całkowitego to jedynie niewielka ilość pary wodnej i dwutlenku węgla (porównywalna do tej, którą wydychamy). Dobrej jakości biopaliwa są w pełni biodegradowalne i wykonane z surowców roślinnych. 

Biokominki na biopaliwo nie wydzielają dymu i nie generują popiołu. Dzięki temu szyba kominka jest zawsze czysta i nie musimy zaprzątać sobie głowy ciągłym zmywaniem śladów sadzy. Co więcej, ogień biokominka pełni też funkcję oczyszczania – w wyniku podgrzewania powietrza, jego cząsteczki poruszają się coraz szybciej, co przyspiesza wymianę powietrza w pomieszczeniu. 

Czas spalania bioetanolu zależy od kilku czynników. Wpływ na to ma m.in. wielkość płomienia czy jego zakres. Standardowo możemy przyjąć, że 1 litr biopaliwa może wystarczyć na ok. 3-6 godzin.  Produkt gwarantuje przyjemne, ciepłe światło w pomieszczeniu – relaks gwarantowany. 

Kominki na biopaliwo żelowe

Kolejnym rodzajem biokominków dostępnych na rynku są kominki na biopaliwo żelowe. W tego rodzaju produktach producenci stosują żelowe puszki, które pełnią rolę paliwa. Biopaliwo żelowe zastosowane w urządzeniu jest w pełni bezpieczne dla otoczenia, a spalaniu towarzyszy dźwięk kojarzący się ze strzelaniem polan w tradycyjnym kominku. Takie rozwiązanie pozwala wygasić biokominek za pomocą zagaszarki bez konieczności wypalenia do końca biopaliwa oraz ponowne zapalenie w dowolnym momencie. Zużytą puszkę w biopaliwem w prosty sposób można usunąć, zastępując ją nową.

Biokominek żelowy

Biopaliwo w formie żelu wyróżnia się bezwonnym i długim czasem spalania oraz wysoką kalorycznością. Litr biopaliwa żelowego pozwoli podtrzymać płomienie przez 8-9 godzin. Można je zgasić lub ponownie rozpalić bez straty produktu.

Biopaliwo żelowe

Nowoczesne kominki gazowe

Nowoczesne kominki gazowe to doskonałe rozwiązanie w domach lub mieszkaniach, w których nie ma możliwości wykonania instalacji przewodów kominowych, a co za tym idzie – posiadania tradycyjnego kominka opalanego drewnem. Dodatkowo, w niektórych polskich miastach obowiązuje całkowity zakaz palenia w kominkach. Mieszkańcy takich regionów nie muszą jednak rezygnować z marzeń o ciepłym, przytulnym kominku! Rozwiązaniem są kominki gazowe

Ogromną zaletą kominków gazowych jest fakt, że są one bardzo bezpieczne. Posiadają specjalny system bezpieczeństwa odcinający automatycznie dopływ gazu, gdy płomień kominka zgaśnie lub gdy do pomieszczenia zaczną cofać się spaliny. Kominki gazowe możemy także ustawić w naszym ogrodzie. Dzięki temu zapewnimy gościom przyjemne oświetlenie podczas wieczornych rozmów i późnych spotkań. 

Sprawdź także: Jak działa kominek gazowy i jaki model wybrać?