Fotele młodzieżowe (przeznaczone do biurka) powinny być przede wszystkim wygodne i umożliwiać przyjęcie ergonomicznej pozycji. Dopóki kręgosłup rośnie, najważniejsze jest zachowanie prawidłowej postawy ciała, gdyż to właśnie w okresie dorastania może dochodzić do wad postawy. Jak odpowiednio wybierać fotel dla nastolatka? Którymi kryteriami się kierować? W artykule wyjaśniamy, czym wyróżniają się dobre fotele młodzieżowe.

Regulacja wysokości w fotelu młodzieżowym

Kluczowym elementem jest dopasowanie wysokości siedziska do wzrostu nastolatka. Większość foteli obrotowych posiada regulację wysokości, dlatego nie trzeba przejmować się tym, że za rok czy dwa fotel przestanie być odpowiedni.

Jak sprawdzić, czy wysokość siedziska jest odpowiednia? Podczas siedzenia nogi powinny pozostawać zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Zbyt niskie, ale i zbyt wysokie krzesło nie pozwala na prawidłowe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa, co może powodować dolegliwości bólowe.

Fotele Mobi marki Unique - fotele młodzieżowe

Stabilne oparcie - konieczne w fotelu młodzieżowym

Oparcie fotela młodzieżowego powinno być tak skonstruowane, by kręgosłup do niego przylegał, dzięki czemu plecy będą mogły “odpoczywać”. Warto zwrócić uwagę na wyprofilowanie oparcia, tak by można było oprzeć całe łopatki, a w przypadku wyższych oparć, także głowę.

Dobre fotele biurowe posiadają możliwość regulacji oparcia. Ma to służyć temu, aby w przerwie od pracy można było odpocząć w pozycji półleżącej. Jednak wychodząc z założenia, że w przypadku nastolatka przerwa od nauki powinna być aktywna (spacer, chodzenie, bieganie, rozciąganie), oparcie z regulacją nie jest tutaj koniecznością, a tylko ewentualnym dodatkiem.

Szerokie podłokietniki

Podłokietniki również mają znaczenie. I wcale nie chodzi tutaj jedynie o ozdobę fotela. Dobrze dobrane, czyli szerokie i odpowiednio wysokie podłokietniki, mają za zadanie odciążenie rąk i barków. To właśnie na nich powinny się opierać łokcie w czasie pracy.

Podłokietniki powinny być ustawione tak, aby ręce swobodnie zgięte w łokciach do kąta około 90 stopni miały podparcie na jak największej powierzchni przedramion.

Ogólna wygoda fotela

To zestaw cech, sprawiający że nastolatek stwierdzi, czy dany fotel jest wygodny, a rodzic będzie widział, że dziecko przybiera na nim prawidłową postawę. Ogólna wygoda jest bardzo istotna.

Aby zdecydować o tym, czy dany fotel jest wygodny, najlepiej jest na nim po prostu usiąść. Zapraszamy więc do naszego sklepu Decofire w Krakowie, w którym można przetestować popularne fotele biurowe, w tym fotele ergonomiczne.

Wygląd fotela młodzieżowego

Ostatnią ważną kwestią jest wygląd fotela - nawet jeśli wybierzemy najwygodniejszy model, ale nie spodoba się on nastolatkowi, to może nie być zbyt chętnie używany. Jeśli chodzi o kolor fotela, to można dopasować go do koloru ścian czy mebli w pokoju nastolatka. Warto zwrócić uwagę także na stylizację, w jakiej utrzymany jest pokój - jest ona nowoczesna czy raczej klasyczna?

Fotelem młodzieżowym może być także fotel dla graczaJednak fotel przede wszystkim powinien wizualnie pasować do biurka. Więc nawet jeżeli nie do końca współgra stylistycznie z szafą czy łóżkiem, to jeśli wygląda jakby pochodził z tej samej kolekcji, co biurko - całość będzie dobrze się komponować. Chłopcom do gustu zapewne przypadną fotele gamingowe, które jednocześnie są fotelami ergonomicznymi i jak najbardziej będą odpowiednie także do pracy przy biurku.