Altana ogrodowa to obowiązkowe wyposażenie ogrodu. Bezpieczna, zadaszona przestrzeń stwarza możliwość wypoczynku w ogrodzie, niezależnie od pogody. Z pewnością komfortowa altana szybko stanie się ulubionym miejscem relaksu dla każdego domownika. Jak wybrać altanę do naszego ogrodu? Na co zwrócić uwagę, planując miejsce do grillowania? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Altana ogrodowa – rodzaje

Altana ogrodowa to wyposażenie, które powinno znaleźć się w każdym ogrodzie. Stanowi ona nie tylko piękną ozdobę, ale pełni też funkcję ochronną przed deszczem. Dzięki zadaszeniu pozwoli nam cieszyć się towarzystwem przyjaciół i rodziny nawet podczas niesprzyjającej aury. Ogromny wybór sprawia, że z łatwością dopasujesz ją do swojego ogrodu. Jakie rodzaje altan możemy wyróżnić? Podstawowy podział uwzględnia przede wszystkim lokalizację:

  • wolnostojące
  • związane z budynkiem mieszkalnym – najczęściej oparte o jego bok jedną ze ścian

Altany wolnostojące wymagają nieco więcej miejsca – jeżeli nie dysponujesz dużym podwórkiem, dobrym pomysłem jest budowa altany związanej z budynkiem mieszkalnym. Gdy budujesz dom, warto uwzględnić ją w projekcie – sprawi to, że będzie naprawdę dobrze zaplanowana i wygodna.

Drewniana altana ogrodowa z grillem
Altana ogrodowa do grillowania powinna być atrakcyjna i wygodna

Dodatkowo, altana ogrodowa może być wykonana z różnych materiałów. Najpopularniejsze są altany drewniane, ale często buduje się również altany, łącząc drewno z cegłą lub kamieniem. Możemy również zamówić altanę o konstrukcji metalowej, wykończonej tworzywem sztucznym lub metalową z dachem z materiału tekstylnego czy też olefiny. Wykorzystane przez nas materiały decydują o kosztach budowy, ale również o jej funkcjonalności. Drewno to materiał wymagający impregnacji, metal i konstrukcje murowane są z reguły samowystarczalne.

Alatana ogrodowa biała altana drewniana biala Altana ogrodowa drewniana

Najpopularniejsze są altany drewniane – ekonomiczne, funkcjonalne, łatwo dopasować je do każdego ogrodowego stylu. Pasują do ogrodów klasycznych, nowoczesnych czy miejskich.

Altana ogrodowa z grillem – konstrukcja

Altana ogrodowa to konstrukcja słupów, zwieńczona dachem, z najczęściej ustabilizowaną podłogą. Dach może być jedno-, dwu-, lub wielospadowy. Zwieńczenie dachu możemy wykonać z papy, gontu bitumicznego, blachodachówki, płyt z tworzywa sztucznego oraz dachówki. Wykonanie dachu warto dopasować do budynku sąsiadującego z altaną. Jeżeli jest to altana wsparta o ścianę domu i sąsiaduje z oknami, możemy w poszyciu uwzględnić świetliki, które zapewnią dostęp światła i świeżego powietrza. W czasie grillowania warto pomyśleć o możliwości przewietrzenia altany, zwłaszcza gdy pod zadaszeniem zbierze się dym. Sprawdzą się wtedy otwierany świetlik lub okna czy otwory wentylacyjne. Natomiast samo zadaszenie pozwoli na swobodne grillowanie, nawet w czasie niesprzyjającej pogodowej aury.

Grillowanie w ogrodzie

Grillowanie pod chmurką może być ryzykowne, ponieważ jesteśmy zależni od pogody.

Altana z grillem powinna uwzględniać ten rodzaj wypoczynku. W jej konstrukcji musimy zaplanować stabilną, wytrzymałą podłogę. Idealnie sprawdzi się podłoga z betonu czy też ułożona z kostki betonowej. Możemy też wykonać nawierzchnię kamienną lub żwirową. Nie polecamy podłogi z drewna, która może wymagać dość częstej impregnacji, olejowania i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jej utrzymanie w czystości stanie się kłopotliwe.

Palenisko w ogrodzie

Ważna jest też sama lokalizacja i rodzaj grilla. Jeżeli planujemy grill murowany, to komin powinien wystawać ponad dach altany, a jej poszycie powinno być ognioodporne. Pod grill mobilny musimy zaplanować przestrzeń właśnie z utwardzoną, najlepiej betonową lub kamienną podłogą. Słupy w obrębie takiej altany powinny być murowane, co zdecydowanie ogranicza ryzyko pożaru. Lokalizując grilla pod altaną lub zadaszeniem, musimy uwzględnić też najczęstszy kierunek wiatru w naszej lokalizacji. To pozwoli uniknąć zadymienia w obrębie ustawienia mebli tarasowych.

Altana z grillem może być wyposażona w specjalny składzik, który sprawdzi się jako magazyn na opał, drewno do paleniska, czy nawet zastawę stołową, dodatkowe krzesła oraz meble. Jeżeli grillujemy naprawdę często, do altany warto doprowadzić instalację elektryczną i wodną. Możemy także zakupić grill, który posiada wbudowany kran.

Kuchnia ogrodowa kran w ogrodzie z bieżącą wodą

Oświetlenie zaplanowane w altanie pozwoli nam wypoczywać komfortowo nawet po zmroku. Dodatkowo lampy, lampiony oraz girlandy stworzą niepowtarzalny klimat. W czasie chłodniejszych dni możemy również do sieci elektrycznej podłączyć ogrzewacz lub promiennik, który podniesie temperaturę o kilka stopni.

Altana ogrodowa z zadaszeniem altana ogrodowa z grillem

Altana ogrodowa z grillem powinna być odporna na wysokie temperatury.

Altana ogrodowa metalowa – wady i zalety

Altana ogrodowa metalowa to bardzo dobry wybór, zwłaszcza, jeżeli planujemy pod zadaszeniem ustawić grill lub palenisko. Altana z metalu to konstrukcja wykonana ze stali malowanej proszkowo. Taka konstrukcja jest bardzo solidna oraz odporna na czynniki atmosferyczne. Metal zabezpieczony proszkowo nie wymaga ponownego malowania, ani impregnacji. Taka konstrukcja jest nie tylko odporna na wilgoć czy niskie temperatury, ale zawsze pozostaje schludna i czysta – metal nie pokrywa się pleśnią, grzybem, a kurz nie przylega.

Ciekawą propozycją są nowoczesne altany z zadaszeniem lamelowym. Konstrukcję tworzą stalowe słupy, a zadaszenie metalowe listwy – lamele. Zadaszenie można otwierać i zamykać, za pomocą wygodnego pokrętła. To funkcjonalne rozwiązanie, a dodatkowo metal jest tworzywem odpornym na działanie ognia.

zadaszenie lamelowe altana metalowa Altana metalowa z zadaszeniem

Altana metalowa z zadaszeniem to bezpieczne, funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się jako altana do grillowania.

Altana ogrodowa lamele w zadaszeniu

Lamele w zadaszeniu z metalu można łatwo otwierać i zamykać.

W obrębie altany, wokół niej, na rabatach możemy posadzić zioła, warzywa, pomidory, które wykorzystamy w czasie grillowania. Świeże i zdrowe, staną się niezastąpionym elementem potraw.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Ogrodolandia.pl oferującym altany ogrodowe.