Ta alternatywna wersja tradycyjnego kominka przyciąga nas szczególnie prawdziwymi płomieniami oraz możliwością instalacji w bloku i na tarasie. Biokominek nie wymaga jednak systemu kominowego ani specjalnych przewodów wentylacyjnych, dlatego często pojawia się pytanie, czy biokominki są bezpieczne? Czy można im zaufać?

Odpowiadamy: jak najbardziej. Biokominki uznawane są za bezpieczny element wyposażenia domu i świetnie dopełniają wystrój wnętrza. Przybliżymy, skąd się bierze ta opinia o biokominku oraz jakie cechy świadczą o bezpiecznym biokominku. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo zwiększają także podjęte przez nas środki ostrożności oraz stosowanie się do zaleceń w instrukcji.

Z jakich elementów składa się biokominek?

Pierwszym z nich jest obudowa biokominka. Dokładnie otacza miejsce, w którym ma znajdować się jej druga część, palenisko, zapewniając osłonę elementom znajdującym się w pobliżu oraz nam samym. Konstrukcja biokominka powinna być stabilna i mocna oraz odporna na ciepło powstające w trakcie użytkowania. W tym celu obudowa wykonywana jest najczęściej z wysokiej jakości stali szlachetnej potocznie nazywanej nierdzewną. Charakteryzuje się ona najwyższą próbą czystości pozyskania i twardością, a tym samym wysoką odpornością na korozję, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Często jest nią wersja INOX, wyróżniająca się estetycznym wyglądem, która może być poddana dodatkowo szczotkowaniu – dzięki czemu uzyskuje satynową, matową powierzchnię.

Równie wytrzymałe są biokominki wykonane ze specjalnej, wzmocnionej stali kotłowej. Ta chętnie wykorzystywana jest przez energetykę, hutnictwo i przemysł cieplny. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w produkcji kotłów parowych, w których stale dochodzi do bardzo wysokich temperatur i znacznego wzrostu ciśnienia powstającego podczas wytwarzania pary wodnej. Do biokominków, których obudowę wykonano ze stali kotłowej czy szlachetnej, zalicza się m.in. polską markę Infire.

Biokominek Infire Inside L800

Za bezpieczeństwo biokominka odpowiadają również żaroodporne środki i materiały użyte do wykończenia obudowy. Są nimi:

  • Powłoka z termoodpornej farby, która pełni funkcję zabezpieczającą i dekoracyjną. Obudowa malowana jest metodą proszkową, czyli bez użycia wody. Zapewnia to większą efektywność i trwałość farby.
  • Szyba hartowana do zamontowania dookoła paleniska.
  • Ozdoby wykonane z wysokogatunkowej płyty MDF, ceramiki, kamienia i betonu.

Drugim elementem jest wkład do biokominka, inaczej palenisko. Nie jest on połączony na stałe z obudową oraz jest częścią wyjmowaną. Wykonuje się go najczęściej ze stali nierdzewnej szlachetnej, która zapobiega powstawaniu zniekształceń podczas styczności z wysoką temperaturą. Wkład do biokominka uzupełnia się wysokiej jakości biopaliwem za pomocą lejka lub kraniku zapewniającym bezpieczne nalanie płynu do pojemnika przez otwór, z którego będzie wydobywać się ogień. Każdy zbiornik powinien mieć oznaczony próg maksymalnej ilości wlewanego płynu. Lepszej jakości biokominki, typu Infire INSIDE C800 Vers2, w celu zwiększenia bezpieczeństwa oferują dodatkowe rozwiązania jak wyposażenie paleniska w system odpowietrzający, który nie pozwala doprowadzić do wzrostu ciśnienia pod palnikiem biokominka, jeśli niechcący przelejemy zbiornik na biopaliwo.

Biokominek do zabudowy Infire Inside C800 Vers 2

Nowoczesny biokominek Infire Inside C800 Vers 2 przeznaczony do zamontowania we wnęce to nie tylko unikalny klimat w pomieszczeniu, ale także innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne. Wysokiej jakości stalowa obudowa wraz z zastosowaniem systemu odpowietrzającego i wkładu chłonnego czynią biokominek jeszcze bardziej przyjazną i bezpieczniejszą dekoracją. Płomienie w tym modelu możemy podziwiać aż z trzech stron, które osłaniane są przez hartowaną szybę.

Bezpieczne spalanie

Za pomocą długiej zapalarki, zwykle dołączanej do zestawu przy zakupie, podpalany jest palnik biokominka, element wkładu. Nagrzane biopaliwo wydziela opary, które w krótkiej chwili zmieniają się w kojące, wesołe płomyki. Wysokiej jakości palnik oraz zastosowanie biopaliwa z bezpiecznego źródła zapewnia jaskrawą, pomarańczową barwę ognia, która świadczy o 100% spalaniu – jedynymi produktami są para wodna i niewielkie ilości CO2, porównywane do tych wydychanych przez człowieka. Nie ma tutaj możliwości zaczadzenia, dlatego też nie potrzebuje systemu kominowego ani specjalnych przewodów wentylacyjnych. Zalecane jest jedynie regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się biokominek, co jest dobre dla naszego zdrowia także bez posiadania biokominka. Sam płyn do biokominków pozyskuje się z surowców pochodzenia rolniczego jak zboże czy kukurydza. Oznacza to, że produkcja biopaliwa oraz jego spalanie w biokominku są przyjazne dla środowiska, dlatego często przypisuje mu się miano kominka ekologicznego.

Jeśli chcemy ugasić kominek ekologiczny, za pomocą długiego uchwytu zamykamy otwór palnika przymocowaną do niego ruchomą zasuwą. W przypadku niektórych biokominków jest to nakładana rączka zakończona pokrywką. Całość jest tak szczelna, że odcina dopływ tlenu potrzebny do wytwarzania płomieni. Zasuwa jest częścią wkładu biokominka i wykonuje się ją zwykle tej samej nierdzewnej stali szlachetnej, o niezwykłej wytrzymałości na poddawane warunki, w tym korozję i wysoką temperaturę.

Wkład automatyczny Senso Fireplace Planika

Bezpieczny biokominek – dodatkowe cechy

Do tej pory części konstrukcyjne potwierdzają bezpieczeństwo biokominka, a jego działanie uchodzi za ekologiczną i zdrową alternatywę. Jak się okazuje, nie są to jedyne cechy, które świadczą o bezpiecznym biokominku. Dodatkowe elementy jak wata do biokominka, szyba hartowana, a zwłaszcza certyfikaty dowodzą także, że biokominkom można ufać.

Wata do biokominka

Zbiornik na paliwo w kominku ekologicznym często wypełniony jest wełną ceramiczną o właściwościach absorbujących, którą potocznie nazywa się watą. Nasiąknięty biopaliwem wkład chłonny pełni bardzo ważną funkcję ochronną – zatrzymuje w sobie ciecz, dzięki czemu biokominek jest bezpieczny w razie przypadkowego wstrząsu czy przewrócenia – płyn nie wydostanie się poza napełniony nim zbiornik. Ponadto pozytywnie wpływa na spalanie biopaliwa – wydłuża czas spalania i zapewnia bardziej równomierne zużycie w porównaniu do kominków ekologicznych bez niej. Podsumowując, obecność waty to oznaka najwyższej dbałości producenta o bezpieczeństwo biokominka. Taką watę znajdziesz oczywiście w biokominkach Infire, ale również w Planika i SimpleFire.

Biokominek z szybą hartowaną

W wyniku specjalnej obróbki cieplnej wytrzymałość szkła się zmienia. Hartowana szyba to materiał kilka razy mocniejszy od zwykłego szkła. Staje się bardziej odporna na pęknięcia i gwałtowne zmiany temperatury, dlatego chętnie montowana jest w pobliżu źródeł ciepła. Biokominek z szybą hartowaną zmniejsza ryzyko przypadkowego kontaktu z ogniem oraz zapewnia większą kontrolę nad ogniem – stabilizuje płomienie, aby te nie były zdmuchiwane na boki przy przeciągach i podmuchach powietrza. W naszej ofercie często jest możliwość dokupienia szyby hartowanej przy wyborze biokominka, jeśli nie zawiera dołączonej jej w zestawie.

Certyfikaty jakości

Odpowiedzialni producenci biokominków oprócz wypełnienia paleniska watą zlecają niezależnym organizacjom testy pod względem jakości i wymaganych standardów dla swoich produktów. Świadectwa uznawane na całym świecie wydawane są przez TÜV czy UL/ULC. Obie organizacje powstały ponad 125 lat temu i od tego czasu specjalizują się w badaniu urządzeń pod względem bezpieczeństwa. Certyfikowany biokominek znakiem TÜV lub UL/ULC to pewność bezpiecznego użytkowania zweryfikowana przez wieloletnie doświadczenie firmy, ekspertów z danej dziedziny i przeprowadzane procesy kontrolne.

Biokominek wiszący Infire Murall 1000

Marzysz o kominku w bloku? Ścienny biokominek Murall 1000 spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa potwierdzone znakiem TÜV Rheinland, a brak skomplikowanego montażu czyni go idealnym kandydatem. Nie ma mowy o przeciekach biopaliwa poza zbiornik – do budowy paleniska w kształcie fali użyto stali szlachetnej w wersji INOX, a wełna ceramiczna dokładnie chłonie nalewany płyn. Poznaj więcej funkcji tego biokominka!

Automatyczny biokominek

Na oddzielną uwagę dotyczącą bezpieczeństwa biokominków zasługują modele automatyczne. Elektroniczny system minimalizuje styczność z biokominkiem do zarządzania nim za pomocą pilota czy zintegrowanej aplikacji – zarówno przy podpalaniu, jak i gaszeniu ognia. Cały proces spalania w biokominku automatycznym monitorowany jest przez czujniki bezpieczeństwa i mikroprocesor. Wychwycone przez elektronikę nieprawidłowości skutkują wygaszeniem płomienia, co jest niezwykle szybkie i skuteczne dzięki odseparowanego pojemnika z biopaliwem od oparów ulegających spalaniu. Dodatkowo niektóre biokominki automatyczne są wyposażone w pompkę, która wyklucza możliwość wylania się biopaliwa podczas uzupełniania zbiornika i przelania go – wykonuje cały proces za nas, a w momencie napełnienia pojemnika przerywa pracę. Czy istnieją bezpieczniejsze biokominki?

Biokominek automatyczny Bubble Wall & Floor Planika

Biokominek Bubble Wall & Floor Planika to aż dwie opcje montażu: wisząca lub stojąca. Automatyzacja czynności takich jak uzupełnianie biopaliwa, podpalanie i gaszenie biokominka oraz zastosowanie Technologii BEV czyni go jednym z najbezpieczniejszych biokominków!

Środki ostrożności

Choć konstrukcja dobrej jakości biokominków jest bezpieczna, a proces ich produkcji monitorowany jest przez instytucje trzecie, pamiętajmy, że my również mamy wpływ na bezpieczeństwo korzystania z biokominka. Zachowanie ostrożności powinno dotyczyć każdego urządzenia grzewczego, które wytwarza ogień.

  • Po pierwsze, nie pozostawiajmy palącego się kominka bez nadzoru, a tym bardziej w obecności dzieci i zwierząt. Szyba hartowana osłania częściowo palenisko, ale lepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie biokominka w miejscu niedostępnym dla najmłodszych. Budowa kominka ekologicznego umożliwia montaż nawet na znacznej wysokości.
  • Samo umiejscowienie biokominka powinno znajdować się z dala od materiałów łatwopalnych i ścian wykonanych z płyt wiórowych, meblowych, gipsowych czy pokrytych tapetą. Bezpieczna odległość obiektów stwarzających ryzyko pożaru i AGD wynosi minimum 0,5 m od kominka.
  • Wycierajmy dokładnie miejsce, w którym nastąpiło przypadkowe rozlanie bioetanolu. Lejek lub kranik do płynu Bionlov wspomaga proces uzupełniania zbiornika biopaliwem i minimalizuje ryzyko wylania. Umieszczony wewnątrz paleniska biokominka chłonny wkład skutecznie zapobiega wydostaniu się biopaliwa poza zbiornik przy przypadkowym wstrząsie.
  • Jeśli możemy, wypalajmy całkowicie biopaliwo znajdujące się w zbiorniku. W zamkniętym palenisku z niewykorzystanym biopaliwem mogły pozostać opary, a to one są spalane, w związku z czym następnym razem może się gwałtowniej rozpalić. Jeśli już musimy wygasić wcześniej biokominek, przy kolejnym użyciu zużyjmy najpierw pozostałości, nim dolejemy świeżego biopaliwa do zbiornika. Natomiast biopaliwo w zostawionym otwartym palenisku powoli wyparowuje.
  • Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dolewać biopaliwa do rozgrzanego lub rozpalonego biokominka. Takie działanie może skończyć się nawet wybuchem biokominka. Po wypaleniu się płynu należy odczekać ok. 30 minut. Po tym czasie biokominek powinien być chłodny i wtedy uzupełniamy biopaliwem.
  • Co więcej, nawet bezpieczny biokominek może być szkodliwy, jeśli użyjemy biopaliwa nieznanego pochodzenia, bez atestów lub innego środka do rozpalenia. Może to skutkować sadzą, dymem i popiołem, a nawet wydzielaniem się przykrego zapachu. Tylko certyfikowane płyny zapewnia bezwonność i 100% spalanie, w wyniku którego powstaje para wodna i dwutlenek węgla w podobnych ilościach wytwarzanych przez człowieka.

Biokominek Simple Fire Corner 1200

Czy biokominek na pewno jest bezpieczny?

Jak wspominaliśmy na początku – tak, biokominek jest bezpieczny. Certyfikat to gwarancja bezpieczeństwa, a ponadto cechy bezpiecznego biokominka możesz już zweryfikować samodzielnie: materiał wykonania i wykończenia oraz dodatkowe wyposażenie, które zwiększa bezpieczeństwo. Zastosowanie w biokominku paliwa z atestem nie pozostawia wątpliwości: spalanie nie emituje zanieczyszczeń i jest biodegradowalne. Użytkowanie kominka ekologicznego ogranicza się do paru prostych czynności przy zachowaniu kilku środków ostrożności omówionych we wcześniejszym akapicie. Na pierwszy rzut oka zasad wydaje się dużo, jednak dwoma z nich zajmujemy się na etapie planowania biokominka, a już pierwsze użycia wyrabiają nawyk bezpiecznego korzystania.

Dekoracje do biokominka

Jeśli marzysz o jak największym podobieństwie do tradycyjnego kominka lub zależy Ci na wyjątkowym wyglądzie biokominka, dekoracje takie jak polana ceramiczne doskonale imitują wygląd prawdziwego drewna. Wykonane ze specjalnej mieszanki ceramicznej to pewność bezpieczeństwa i wytrzymałości na bardzo duże wahania temperatur, a nagromadzone ciepło podczas używania biokominka powoli oddają otoczeniu. Polana dostępne są w wielu wzorach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo znajdziesz coś dla siebie!

Polana ceramiczne AKO 03

Pięć polan ceramicznych AKO 03 o wyglądzie brzozy dla pragnących chwil relaksu przy biokominku z drewnem. AKOWOOD to lider akcesoriów do biokominków na europejskim rynku. Różne kształty i rozmiary polan brzozy tworzą wokół biokominka niepowtarzalną atmosferę.

Polana ceramiczne AKO 02

Polana AKO 02 w postaci pięciu różnych kawałków drewna spodobają się każdemu właścicielowi biokominka. Wykonane z żaroodpornego materiału polana brzozy, dębu i sosny zmieniają biokominek w prawdziwe dzieło sztuki!