Decydując się na biokominek, powinniśmy zadbać również o odpowiedni wybór biopaliwa. Takie działanie zapewni długoletni żywot biokominka oraz przyjemność i bezpieczeństwo jego użytkowania. Po czym poznać wysokiej jakości biopaliwo? Jakie jest najlepsze biopaliwo do kominków?

Produkcja biopaliwa

Wysokiej jakości biopaliwo do kominków powinno składać się z bioetanolu. Ta przezroczysta substancja pozyskiwana jest z produktów rolniczych takich jak buraki i trzcina cukrowa, ziarna zbóż, a nawet kukurydza. Cukry roślinne zawarte w surowcach poddawane są fermentacji, a następnie przeprowadzany jest proces destylacji, w wyniku którego powstaje bioetanol, czyli alkohol etylowy. Zastosowanie dodatkowo rektyfikacji pozwala uzyskać uszlachetniony i oczyszczony z niepożądanych substancji chemicznych bioetanol o mocy ok. 97%. Z uwagi na obowiązujące prawo spirytus rektyfikowany wzbogaca się substancjami skażającymi, aby nie nadawał się on do spożycia. Takie biopaliwo jest najbardziej odpowiednie do kominka, ale czy to wystarczy? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Naukowiec z probówką biopaliwa

Spalanie i wydajność

Biopaliwo wysokiej klasy, jak np. Bionlov, staje się bezwonne po osiągnięciu odpowiedniej temperatury w kominku, nie wytwarza też dymu oraz nie pozostawia śladów sadzy i popiołu. Uzyskiwane jest również z produktów rolniczych. Te cechy są szczególnie ważne dla naszego zdrowia i utrzymania biokominka w dobrym stanie.

Wszelkie odstępstwa od podanej normy, a wśród nich utrzymujące się chemiczne zapachy czy obecność dymu lub osadu po wypaleniu się biopaliwa, mogą świadczyć o źle dobranych proporcjach alkoholu w składzie. Zwłaszcza brak rektyfikacji może wpływać na niepełne spalanie się płynu i pojawienie się sadzy. Za nieprzyjemną woń odpowiada także paliwo pozyskiwane syntetycznie z etylenu pochodzącego z ropy naftowej lub zawierające niechciane składniki takie jak aceton – ten związek chemiczny może dodatkowo podrażnić błony śluzowe nosa, powodować łzawienie oczu i bóle głowy. Nasze ostateczne podejrzenia może wzbudzić nienaturalny czas spalania: wydłużony lub skrócony. Dobrej jakości biopaliwo zużywa średnio 1 litr od 3 do 6 godzin, w zależności od ustawień mocy w naszym kominku.

biokominek w ścianie

Dlaczego biopaliwa o mocy 100% są odradzane?

Oprócz bioetanolu o zawartości ok. 97% i substancji skażających biopaliwo zawiera w sobie kilka procent wody. Całkowite odwodnienie alkoholu tworzy paliwo o mocy niemal 100%. Nie wpływa to jednak na usunięcie zapachu etanolu, a na możliwe szybsze spalanie się płynu i większe płomienie. Co więcej, takie biopaliwo nie przechodzi procesu rektyfikacji, dlatego może być zanieczyszczone pozostałościami po destylacji i wywoływać niepożądane skutki. Biokominki mogą nie być również przystosowane do wyższej temperatury płomieni. 

Barwa i wysokość płomieni

Kolor i wysokość płomieni to kolejne właściwości, po których rozpoznasz dobrej jakości biopaliwo. Dopasowany skład chemiczny płynu umożliwia uzyskanie intensywnych, pomarańczowych płomieni – doskonale oddających barwę tradycyjnego paleniska w kominku. Sprawdzona przez nas marka Bionlov zapewnia jasne i naturalne płomienie. Przewaga niebieskich odcieni ognia przy rozgrzanym biokominku uznawana jest za wadę, podobnie jak niskie i o słabej poświacie płomienie mimo ustawionej większej mocy. Nie zawsze jednak wygląd ognia powiązany jest z jakością płynu do biokominków. Czasami zależy to od konstrukcji palnika, zwykle w słabszej jakości kominkach.

Biokominek Murall 800

Opakowanie biopaliwa

Następnym istotnym elementem jest opakowanie biopaliwa. Płyn do biokominków, ze względu na swoje łatwopalne właściwości oraz dystrybucję na duże odległości, powinien być umieszczony w pojemnikach spełniających europejskie wymogi przechowywania i transportu dla tego typu produktów. Najczęściej opakowaniem dla biopaliwa jest praktyczna, plastikowa butelka lub kanister odpowiednio oznakowany dla użytkownika, również dla niewidomych. Wskazówki i symbole umieszczone na etykiecie ostrzegają o niebezpieczeństwach dotyczących użytkowania cieczy. Często stosowana jest bezpieczna zakrętka chroniąca przed rozlaniem się łatwopalnego płynu i łatwym dostępem dla dzieci. Firma Bionlov słucha potrzeb swoich klientów i poszła o krok dalej – stworzyła specjalny kranik dedykowany swoim płynom, dzięki któremu wygodnie i bezpiecznie wlejesz paliwo do biokominka.

Kranik do płynu Bionlov

Wystarczy odkręcić zwykły korek biopaliwa Bionlov i na jego miejsce zamontować kranik. Jest prosty w obsłudze, a jego niewielkie rozmiary ułatwiają przechowywanie. Z jego pomocą szybciej i precyzyjniej uzupełnisz biopaliwo do kominka. Kranik jest zdecydowanie bezpieczniejszy od niestabilnego lejka i innych przedmiotów używanych do nalewania paliwa z pojemnika do kominka. Zaworek jest odpowiedni dla płynu Bionlov w butelce o pojemności 1 l oraz kanistrze Bionlov 5 l. Wykonany jest z wysokiej jakości plastiku, dla wielokrotnego użytku.

Atesty i certyfikaty

Decydującą jednak cechą przy zakupie biopaliwa do kominków powinna być obecność certyfikatu instytucji badawczej i kontrolującej jakość płynu. Uznawaną placówką w naszym kraju jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (PZH). Renomowani producenci biopaliw zlecają analizę właściwości fizycznych i chemicznych swoich produktów. Dzięki temu otrzymujesz gwarancję najwyższej jakości płynu do biokominków oraz bezpieczeństwa dla naszego zdrowia – które powinno być dla nas najważniejsze.

Bionlov – najlepsze biopaliwo do kominków

Taki atest posiadają m.in. biopaliwa Bionlov. Ta szwajcarska firma już od ponad 10 lat dostarcza klientom na całym świecie ekologiczne i przebadane biopaliwo do kominków z hasłem przewodnim Greener Life. Greener Planet. Powstały destylat z jednorocznych roślin poddawany jest wielokrotnej rektyfikacji za pomocą nowoczesnych urządzeń molekularnych, a jedynymi dodatkami w składzie są obowiązkowe substancje skażające. Ze względu na rodzaj surowców użytych do produkcji biopaliwa Bionlov są także odnawialnym źródłem energii oraz są biodegradowalne – ulegają całkowitemu spalaniu. Podczas tej czynności wytwarza się jedynie para wodna oraz CO2 w ilościach zbliżonych do tych wydychanych przez człowieka, co jest naturalnym efektem najlepszej jakości biopaliwa.

Płyn Bionlov do biokominka

Jakie biopaliwo wybrać?

Mamy już świadomość, że najlepsze biopaliwo, w tym Bionlov, wyróżnia się certyfikatem bezpieczeństwa potwierdzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Decydując się na taki płyn, otrzymujesz pewność o bezwonnym zapachu i ładnych płomieniach, a także o niewystępowaniu szkodliwego dymu, sadzy i popiołu. Jednak wybór pierwszego biopaliwa nadal nie jest oczywisty – występuje w różnych pojemnościach i nie zawsze wiemy, w jakie ilości się zaopatrzyć.

Podpowiadamy: średnie spalanie 1 litra biopaliwa trwa od 3 do 6 godzin. Ta rozbieżność zależy od wielkości płomieni, czyli ustawionej mocy biokominka. Zbiornik kominków w większości modeli mieści od 1 do 1,5 l płynu. Decyzja, jak dużo biopaliwa kupić, zależy też od naszych preferencji, czyli jak często planujemy używać biokominka. Niemniej musisz pamiętać, że niewykorzystane paliwo w biokominku z czasem wyparowuje.

Płyn do biokominków – Biopaliwo Bionlov 5 l

Kanister biopaliwa 5 l to najczęściej wybierana opcja na początek. Taka ilość pozwala dostatecznie zapoznać się z biopaliwem. Zgodnie z podanymi wyżej informacjami 5 litrów biopaliwa może wystarczyć od 15 do nawet 30 godzin działania biokominka.

Płyn do biokominków – Biopaliwo Bionlov 12 l

Biopaliwo pakowane po 12 butelek o pojemności 1 l zapewnia największą wygodę podczas uzupełniania w biokominku, szczególnie w modelach umiejscowionych dość wysoko. Mniejszych rozmiarów butelki są lżejsze i prostsze w użyciu. 12 litrów płynu odpowiada średnio 54 godzinom aktywnego korzystania z biokominka.

Płyn do biokominków – Biopaliwo Bionlov 6 x 5 l

Biopaliwo do kominków umieszczone w 5 l kanistrach po 6 sztuk to najchętniej wybierana opcja dla stałego uzupełniania zapasów i najbardziej opłacalna. W porównaniu do butelek 1 l zajmuje mniej miejsca, a 30 l biopaliwa wystarczy nawet na 135 godzin zwykłego używania biokominka.

Jak rozpalić biokominek?

Poniższy filmik krok po kroku pokazuje, jak bezpiecznie za pomocą biopaliwa rozpalić każdy rodzaj biokominka: automatyczny i manualny. W przypadku pierwszego potrzebujemy biopaliwa oraz lejka – a najlepiej specjalnego kraniku do płynów Bionlov. Manualny biokominek wymaga dodatkowo długiej zapalniczki. Koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem wideo.

Pamiętaj!

Biokominki są przystosowane wyłącznie dla biopaliwa przeznaczonego do nich. Stosowanie wszelkich innych środków i rodzajów alkoholi, jak również dolewanie do biopaliwa jakichkolwiek substancji może być groźne dla naszego zdrowia i otoczenia.

Nie wolno uzupełniać płynu w biokominku do czasu, aż palenisko całkowicie nie ostygnie. Zajmuje to ok. 30 minut.

Nie ryzykuj – wybierz sprawdzone i zaufane biopaliwo do kominków, które poddawane jest weryfikacji przez instytucje badawcze i kontrolujące jakość. Tylko takie zapewnia bezpieczeństwo, wygodę i przyjemność z korzystania biokominka.

Bionlov - atestowany płyn do biokominków