Jaką szczotką czyścić ruszt i wnętrze grilla Broil King? Kiedy lepszym wyborem będą modele szerokie a kiedy wąskie? Które włosie sprawdzi się lepiej: ze stali szlachetnej, z palmy, a może nylonowe lub lodowe? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Szczotki do czyszczenia gorących rusztów

Czyszczenie rusztów “na gorąco” jest standardową metodą na pozbycie się zabrudzeń po każdorazowym grillowaniu. Po procesie pirolizy, czyli wypaleniu nieczystości, które osadziły się na rusztach, otwieramy pokrywę grilla i zeskrobujemy szczotką pozostały osad z tłuszczu czy marynaty.

W tym celu najlepiej sprawdzają się szczotki z włosiem ze stali szlachetnej lub z palmy. Obie bardzo skutecznie usuwają zabrudzenia (są na tyle elastyczne, że łatwo dopasowują się do czyszczonej powierzchni), a jednocześnie nie uszkadzają rusztów.

Szeroka szczotka ze stalowym włosiem do czyszczenia grilla Broil KingWybierać możemy pomiędzy szczotkami szerokimi na ok. 16 cm oraz modelami znacznie węższymi. Szerokie szczotki są bardzo lubiane, ponieważ często przyspieszają czyszczenie rusztów. Z kolei w przypadku wąskich szczotek łatwiej jest zachować taki sam nacisk w każdym punkcie, więc czyszczenie rusztów może być bardziej efektywne. Tak naprawdę wybór zależy od osobistych preferencji - najlepiej na początku kupić dwie różne szczotki i sprawdzić, którą wygodniej się nam operuje.

Wąska szczotka do czyszczenia grilla Broil King

Szczotka nylonowa do czyszczenia chłodnego grilla

Jeśli chcesz czyścić grilla Broil King po wychłodzeniu, to wybierz szczotkę z nylonowym włosiem. Tego typu włosie jest grubsze (posiada większą średnicę) i twardsze niż włosie metalowe.

Szczotka nylonowa do czyszczenia grilla Broil KingZe szczotki nylonowej można korzystać, gdy ruszty i wnętrze grilla posiadają temperaturę niższą niż 120 stopni C. Zasady tej należy bezwzględnie przestrzegać, bo przecież chcesz wyczyścić grilla a nie zabrudzić go jeszcze pozostałościami włosia. Przy okazji warto wspomnieć, że nylonowa szczotka do czyszczenia grilla Broil King posiada włosie w kolorze niebieskim, więc jeśli zostanie ono na rusztach, to bardzo łatwo go zauważymy.

Szczotka lodowa i szczotka do bardzo mocnych zabrudzeń

Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że marka Broil King posiada również w ofercie szczotki do zadań specjalnych. Jedna z nich jest szczególnie nietypowa, bo nie zawiera włosia. Mowa o lodowej szczotce do czyszczenia grilla. Jakie jest jej zadanie?

Szczotka ta czyści ruszty parą wodną, gdy lód nagle roztapia się pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu dociera aż do porów rusztu i dokładnie oczyszcza je z tłuszczu czy innych zabrudzeń. Szczotki z włosiem metalowym czy z palmy “ślizgają się” po porach rusztów, nie mogą wniknąć w tak drobne szczeliny, stąd od czasu do czasu warto użyć właśnie lodowej szczotki.

Jej obsługa jest bardzo prosta: wystarczy nalać wody do pojemniczków, zamrozić ją, a następnie nałożyć lód na nasadkę (głowicę). Świetnym pomysłem jest dodanie soku z cytryny do wody, ponieważ dzięki temu jeszcze łatwiej pozbędziemy się tłuszczu.

Inną ciekawą propozycją jest szczotka drewniana Heavy Duty Broil King, przeznaczona do usuwania mocnych zabrudzeń. Jej włosie ze stali nierdzewnej jest dłuższe i grubsze w porównaniu do standardowych szczotek, o których wspominaliśmy wcześniej.

Ponadto szczotka Heavy Duty jest jednocześnie wyposażona w skrobak (stanowi on część drewnianej głowicy), więc nie potrzebujemy dwóch narzędzi, by dokładnie oczyścić ruszty. Praktycznym rozwiązaniem jest wyposażenie szczotki w gumowy chlapacz, który chroni przed rozpryskiwaniem zanieczyszczeń.

Szczotka do czyszczenia rusztów Heavy Duty Broil King

Jak często wymieniać szczotki?

Jeśli widzisz, że włosie straciło swój kształt i tym samym nie czyści już dokładnie, to znaczy, że czas wymienić szczotkę na nową. Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak często to robić, bo wszystko zależy od tego, jak często grillujesz i jakie potrawy najczęściej przyrządzasz na ruszcie.

Grilla należy czyścić po każdym użyciu, ale sama piroliza (wypalanie) usuwa znaczną część zabrudzeń. Zazwyczaj wystarczy więc przeciągnąć szczotką po rusztach z obu ich stron, ewentualnie wyczyścić też kocioł, jeśli uległ zabrudzeniom.

Inaczej wygląda czyszczenie rusztu, jeśli były na nim przygotowywane warzywa lub odpowiednio zabezpieczone ryby, a inaczej, gdy grillowaliśmy tłuste mięsa lub potrawy z dużą ilością marynaty. W pierwszym przypadku użycie szczotki może być tylko zabiegiem kosmetycznym, w drugim - konieczne jest bardzo dokładne czyszczenie. Przyjmując, że będziemy grillować raczej tłuste potrawy i bardzo często, to szczotka powinna wystarczyć na jeden sezon.