Kominek etanolowy to co raz popularniejsze rozwiązanie we współczesnym budownictwie. Dlaczego? Jest to nowoczesny kominek, wykorzystywany do wnętrz, gdzie nie ma możliwości montażu tradycyjnego kominka. Chcesz wiedzieć jak działa kominek na etanol? Sprawdź i przekonaj się, że warto mieć go w swoim domu!

Kominek na etanol – co to jest?

Biokominek czyli kominek ekologiczny zasilany jest specjalnie dedykowanym do tego paliwem w postaci płynnej – etanolem. Kominki etanolowe są doskonałą alternatywą dla osób, które z różnych względów, nie mogą mieć tradycyjnego kominka w domu. Ten rodzaj kominka jest łatwy w montażu, dlatego co raz bardziej zyskuje na popularności szczególnie w mieszkaniach, apartamentach lub kamienicach. Biokominek nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Dzięki temu, tak popularne jest zastosowanie biokominka w mieszkaniu, ogrodzie lub na tarasie. Kominki etanolowe są wygodnym i czystym rozwiązaniem dla domu. Biokominki oprócz funkcji dekoracyjnej, są również bardzo dogodne w utrzymaniu. Ze względu na fakt, iż głównym materiałem opałowym jest biopaliwo, kominek etanolowy nie wytwarza dymu, sadzy i popiołu.

Biokominek z rurą i podkładką wolnostojącą INROUND Infire

Sprawdź także: Kominek automatyczny, czy tradycyjny – jaki wybrać?

Kominek etanolowy – budowa

Bez względu na model, jaki wybierzesz, sercem biokominka jest zbiornik na paliwo, znajdujący się w palenisku. W środku zbiornika może znajdować się wełna ceramiczna, która poddaje się półspalaniu, dzięki niej czas działania kominka może wydłużyć się nawet trzykrotnie. Podczas zakupu, zwróć uwagę na rodzaj waty zastosowanej w kominku – dobra wata nie powinna pylić.

Biokominek wiszący Infire INCYRCLE

Kolejnym ważnym elementem kominka jest palenisko czyli wkład biokominkowy, wykonany ze stali nierdzewnej. Dodatkowym komponentem paleniska jest specjalna zasuwa, umożliwiająca regulację płomienia podczas rozpalania kominka. Każde urządzenie wyposażone jest również w obudowę – bezpieczną w użytkowaniu i odporną na wysokie temperatury. Większość kominków etanolowych ma deflektor, którego funkcją jest kierowanie strumienia ciepłego powietrza we właściwą stronę.

Jak działa kominek etanolowy?

Ekokominki są przyjazne dla środowiska i ekologiczne. Do zasilania kominka wykorzystuje się biopaliwo, które spala się w 100%. Jest to możliwe, za sprawą tego, iż jedyne produkty w zachodzącej reakcji to para wodna i dwutlenek węgla. Biokominek wydziela podobne ilości dwutlenku węgla do tych, które powstają, kiedy oddychamy! Paliwo, w płynnej postaci, wlewane jest do biowkładki czyli specjalnego zbiornika na paliwo. Wlewając litr biopaliwa, możemy cieszyć się żywym ogniem od 2 do 5 godzin. Czas spalania zależy od jakości użytego paliwa oraz przepływu powietrza. 

Biokominek wolnostojący Infire INPORTAL 1 biały

Niezbędnym elementem do zainstalowania biokominka, jest to, aby w pomieszczeniu był dostęp do niezawodnej wentylacji. Korzystanie z kominków etanolowych jest w pełni bezpieczne, jednak należy pamiętać, aby podczas korzystania nie bawić się ogniem oraz nie dotykać elementów obudowy, które bardzo szybko się nagrzewają. Warto również wspomnieć, iż biokominek oddaje ciepło, jednakże wytwarzane ilości, które uwalnia nie są zbyt wysokie. Doskonale sprawdzi się do ogrzania małego pomieszczenia.

Sprawdź także: Mały biokominek do domu

Zalety kominków etanolowych

Kominki ekologiczne mają niewątpliwie wiele zalet. W bardzo szybkim czasie zyskują na popularności oraz podbijają serca klientów. Sprawdź wszystkie zalety biokominków i przekonaj się już dziś, że jest to idealny element wyposażenia dla Twojego domu lub mieszkania!

Bezpieczeństwo

Nowoczesne kominki etanolowe, mają wiele funkcji gwarantujących poczucie bezpieczeństwa dla właścicieli oraz specjalną ochronę dla kominków. Niezawodne bezpieczeństwo gwarantuje polska firma Planika, dzięki technologii BEV™, którą wprowadzono z myślą o kontroli i wydajnym układzie spalania. Technologia gwarantuje brak kontaktu paliwa z płomieniem. Do linii paleniska trafiają jedynie rozgrzane opary paliwa. Technologia BEV™ daje nieograniczone możliwości aranżacji i najbezpieczniejszy ogień na świecie.

Kompaktowe wymiary

Kominek etanolowy nie wymaga dużej przestrzeni do montażu, dlatego będzie idealnym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń. Ze względu na niewielkie rozmiary, kominek zasilany paliwem etanolowym można umieścić w dowolnym pomieszczeniu np. salonie, jadalni, łazience, ale też w ogrodzie lub na tarasie. Biokominek to idealne rozwiązanie dla osób chcących delektować się widokiem prawdziwego ognia, ale mających mało miejsca.

Biokominek automatyczny Bubble Wall Planika

Wiele możliwości

Biokominek nie wymaga montażu instalacji kominowej, dlatego może być bezpiecznie stosowany w blokach, apartamentach, a także kamienicach. Dodatkowym atutem kominków jest to, iż występują w różnych wersjach – biokominki do zabudowy, wolnostojące i wiszące. W naszej ofercie występują również biokominki ogrodowe i na taras.

Oryginalny design

Kominek etanolowy charakteryzuje się wyjątkowymi, nietypowymi kształtami, które nadają wnętrzom oryginalności. Biokominek idealnie współgra z nowoczesnymi wnętrzami, ale nadaje się również do tych prostych np. w miejscach po tradycyjnych kominkach. Kominki stojące i wiszące urozmaicą każde wnętrze!

Naturalne dla środowiska

Kominki etanolowe opalane są ekologicznym biopaliwem. Dzięki temu, że biokominki nie wytwarzają dymu, sadzy i popiołu – są przyjazne dla środowiska, nie wytwarzając zbędnych, szkodliwych substancji.

Kominek etanolowy – o czym pamiętać?

Pomimo wielu zalet, jakimi charakteryzuje się biokominek, należy pamiętać, że nie można go używać jako jedyne źródło ogrzewania domu lub mieszkania. Kominek etanolowy wydziela ciepło podczas procesu spalania, lecz nie spełnia on funkcji tradycyjnego kominka na paliwo stałe. Kominek na biopaliwo powinien być używany głównie jako element dekoracyjny pomieszczenia, a nie jako źródło grzewcze.

Biokominek Planika Chantico Glassfire

Do stosowania biokominka należy się również odpowiednio przygotować. Nowoczesny kominek narzuca konieczność odprowadzania wydzielającego się dwutlenku węgla oraz stałego dostępu do powietrza. Rozpalonego paleniska nie wolno pozostawiać bez nadzoru. Warto również pamiętać, że do rozgrzanego, palącego się kominka nie można dolewać biopaliwa! Jeśli w kominku etanolowym skończy się paliwo, należy odczekać około 30 minut, aż urządzenie ostygnie – dopiero po tym czasie można ponownie rozpalić ogień. Jednym z bezpieczniejszych kominków na bioetanol są kominki automatyczne, sterowane za pomocą dedykowanego pilota lub aplikacji mobilnej.

Sprawdź także: Kominek ekologiczny – jaki wybrać?

Rodzaje kominków etanolowych

Obecnie na rynku występuje wiele modeli biokominków, spełniających różne funkcje i wymagania przyszłych właścicieli. Poznaj bogatą ofertę naszych biokominków!

Biokominki do zabudowy

Kominki etanolowe do zabudowy idealnie komponują się z meblami, podestami, blatami i innymi elementami wyposażenia wnętrz. Biokominki do zabudowy charakteryzują się wysoką elegancją, klasą oraz wyjątkową dekoracją pomieszczeń, w których się znajdują. Montaż kominków do zabudowy jest łatwy i niezbyt skomplikowany. W naszej ofercie znajdziesz różne modele biokominków do zabudowy, w tym jednostronne (horyzontalne), dwustronne oraz trójstronne.

Biokominki wiszące

Kominki wiszące mogą być montowane praktycznie na każdej ścianie i nie wymagają przygotowywania specjalnej wnęki. Urządzenia są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Biokominki wiszące to również doskonała ozdoba każdego wnętrza. Kominki wiszące oferowane w naszym sklepie są w różnych kształtach, formach, stylach czy kolorach!

Sprawdź także: Biokominek pod telewizorem

Biokominki wolnostojące

Wolnostojący kominek na podstawie lub nogach to idealne rozwiązanie, gdy nie masz wygospodarowanej dużej przestrzeni na palenisko. Kominki wolnostojące wyróżnia uniwersalność oraz większa mobilność użytkowania, ponieważ urządzenie zasilane na etanol możesz postawić w każdym pomieszczeniu, w którym jest dostęp do prawidłowej wentylacji.

Biokominki ogrodowe i na taras

Kominki etanolowe to idealne rozwiązanie na długi, letni wieczór. Biokominki zewnętrzne świetnie sprawdzą się na Twoim tarasie, otulając Cię przyjemnym, żywym płomieniem ciepła. Do użytku zewnętrznego wyróżniamy kominek wolnostojący lub do zabudowy. Kominki wolnostojące charakteryzują się większą mobilnością. Biokominki do zabudowy można zamontować na podeście lub wcześniej przygotowanej do tego ściance. Sprawdź ofertę naszych modeli biokominków ogrodowych!

Kominek etanolowy – jakie paliwo?

Podczas używania kominków etanolowych ważnym elementem jest wybór odpowiedniego paliwa, charakteryzującego się wysoką jakością. Paliwo, które zdecydujesz się wybrać, ma również bardzo duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo! Nie ryzykuj z tanimi, mało znanymi produktami na rynku. Warto wybierać paliwo etanolowe, sprawdzone i przetestowane przez specjalistów. W taki sposób unikniesz zagrożenia bezpieczeństwa i życia. W naszym sklepie kupisz najlepszy dostępny na rynku płyn do biokominków Bionlov. Szwajcarska marka Bionlov stworzyła biopaliwo, które otrzymało atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, a także otrzymało oznakę produktu najwyższej klasy. Płyn do kominków Bionlov to nasz niekwestionowany bestseller!