Niemal w każdej nowoczesnej kuchni znajdziemy blender, który doskonale sprawdzi się do robienia zdrowych posiłków ze świeżych warzyw i owoców. Pozwoli on przygotować pożywne zupy kremy, owocowe koktajle pełne witamin, pasty warzywne do kanapek oraz domowe masło orzechowe do słodkich wypieków. Bardziej wydajne modele o dużej mocy poradzą sobie nawet z mieleniem kawy i umożliwią kruszenie lodu. Jaki sprzęt będzie lepszy do Twoich potrzeb – blender ręczny czy kielichowy? Na jakie modele warto zwrócić uwagę? Czym właściwie różni się blender ręczny od blendera kielichowego? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Jak działa i do czego służy blender?

W funkcjonalnych kuchniach spotkamy wiele urządzeń, które znacząco ułatwiają przygotowywanie posiłków – wśród nich z pewnością nie może zabraknąć blendera. Zanim przejdziemy do omówienia, co będzie lepszym wyborem – blender ręczny czy kielichowy, przybliżymy Ci zasady działaniach tych urządzeń.

Konstrukcja blendera składa się w wirującego ostrza, które rozdrabnia owoce i warzywa do płynnej postaci. Pierwsze modele tych elektronicznych sprzętów zaczęły się pojawiać już w latach 20. ubiegłego wieku, a ich wynalazcą był amerykański wynalazca polskiego pochodzenia – Stephen Popławski. Aktualnie na półkach sklepowych spotkamy dwa typy urządzeń:

  • Blendery ręczne – poręczne modele do trzymania w ręce. Głowicę z ostrzami umieszcza się w naczyniu z blendowanymi składnikami.
  • Blendery kielichowe – inaczej blendery stojące, to większe urządzenia, a ich konstrukcja składa się ze szklanego pojemnika i ostrza miksujące ze stali nierdzewnej na jego dnie.

Blender ręczny i blender kielichowy, obok mikser

Podstawową funkcją każdego blendera jest mieszanie i miksowanie różnych warzyw i owoców, ale mocny sprzęt poradzi sobie również z rozdrabnianiem kostek lodu i mieleniem orzechów. Ponadto, dzięki zastosowaniu dodatkowych końcówek, blender wielofunkcyjny sprawdzi się także m.in. do ubijania pianki z białek.

Z pomocą tego niewielkiego urządzenia przygotujesz niemal każdy posiłek – dobry blender sprawdzi się do przygotowywania porannych smoothie, blendowania zup kremów oraz robienia sosów do potraw w stylu włoskim lub pożywnych past kanapkowych.

Zobacz też: Robot planetarny – czym różni się od zwykłego miksera?

Blender ręczny – wady i zalety

Blender ręczny to kompaktowy sprzęt, który będzie idealny do małej kuchni. Nie musisz się martwić, gdzie postawisz urządzenie – bez problemu zmieści się w kuchennej szafce. Jego prosta konstrukcja, najczęściej wykonana z tworzywa sztucznego, składa się z końcówki tnącej oraz rączki do trzymania, która ma ergonomiczny kształt.

Czarny blender ręczny Kitchen Aid

Jaka sama nazwa wskazuje, w przypadku blendera ręcznego, należy trzymać urządzenie w dłoniach – musisz samodzielnie zadbać o precyzyjne miksowanie warzyw i owoców. Wszystkie składniki są rozdrabniane bezpośrednio w garnku lub misce, a do rozpoczęcia pracy wystarczy wcisnąć przycisk.

Co można zrobić blenderem ręcznym? Te sprzęty sprawdzą się do robienia koktajli, zup, sosów i przecierów. Modele ręczne sprawdzą się najlepiej przy miksowaniu mniejszej ilości składników i kuszą znacznie bardziej przystępną ceną. W ofercie producentów dostępne są zarówno blendery ręczne wymagające podłączenia do źródła prądu, jak i modele bezprzewodowe, które zapewniają ogromną mobilność.

Zalety blendera ręcznego

Wiele osób wybiera blendery ręczne ze względu na ich niewielki rozmiar, który pozwala na blendowanie nawet w małej kuchni. To bardzo lekki sprzęt i każdy poradzi sobie z jego obsługą. Dużym atutem jest także łatwość czyszczenia – w blenderze ręcznym wystarczy zdjąć końcówkę osadzoną na głowicy i opłukać ją pod bieżącą wodą. Warto pamiętać o tym, że urządzenie umożliwia miksowanie składników bezpośrednio w garnku na zupę czy misce na pastę, dzięki czemu pozwala zmniejszyć ilość naczyń do zmywania.

Ponadto, dobry blender ręczny wyróżnia się niezwykle cichą pracą, a ich producenci często dołączają dodatkowe akcesoria – m.in. specjalny pojemnik, rózgę do ubijania lub rozdrabniacz. Dostępne są także modele bezprzewodowe – wystarczy naładować akumulator, by poruszać się swobodnie po całej kuchni.

Kobieta robi przetwory za pomocą blenderu ręcznego

Wady blendera ręcznego

Jakie wady ma blender ręczny? Przede wszystkim zauważymy różnicę w czasie miksowania – potrwa to dłużej niż w blenderze kielichowym. Ponadto, moc blendera ręcznego jest zazwyczaj mniejsza – ciężko w nim przetworzyć twarde warzywa. Wiele modeli nie sprawdzi się także do kruszenia lodu czy rozdrabniania twardych składników – zmielenie składników na masło orzechowe może zająć dużo czasu.

Blendery wymagają także trzymania przez cały czas w rękach, co może się okazać męczące przy przetwarzaniu większej ilości składników. Trzeba także pamiętać o tym, że model ręczny posiada odsłonięte ostrza – ryzyko skaleczenia jest większe niż podczas korzystania z blendera kielichowego. Niestety mały blender ręczny z reguły szybciej się przegrzewa, a więc nie sprawdzi się do długiej pracy.

Dlaczego warto wybrać blender kielichowy?

Mocny blender kielichowy, inaczej blender stojący, poradzi sobie z twardymi produktami znacznie lepiej niż model ręczny. Co prawda zajmuje więcej miejsca w kuchni, ale zapewnia większą wygodę i możliwości. Wystarczy włożyć wszystkie składniki do kielicha, nałożyć pokrywę i wybrać odpowiedni przycisk, by urządzenie samo zajęło się przetwarzaniem składników, a Ty w czasie miksowania możesz się zająć kolejnymi etapami przygotowania wybranej potrawy.

Model kielichowy o dużej mocy sprawdzi się także do mielenia kawy i przygotowania masła orzechowego o gładkiej konsystencji. Lepiej poradzi sobie z przygotowaniem warzywnych koktajli z twardych składników i znacznie szybciej przetworzy kostki lodu.

Pomarańcozwy blender kielichowy KitchenAid

Blender kielichowy – najważniejsze zalety

Blender kielichowy przede wszystkim oferuje znacznie większą moc, niż blender ręczny – dostępne są urządzenia, które zapewnią nawet 1800 W, podczas gdy przeciętny blender ręczny ma moc nie większą niż 300 W. Zaawansowane modele oferują wiele trybów pracy i są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Urządzenie o dużej mocy sprawdzi się między innymi do kruszenia lodu i przygotowania masła orzechowego.

Wybierając blender od uznanego producenta, masz także pewność, że wszystkie składniki będą rozdrobnione niezwykle precyzyjnie – możesz osiągnąć znacznie lepszy efekt niż w modelach sterowanych ręcznie. Ponadto, blender kielichowy z zamykaną pokrywą jest bezpieczniejszy i pozwoli Ci uniknąć zabrudzeń w kuchni i na ubraniach.

Jakie wady mają blendery kielichowe?

Blenderem stojącym może zrobić znacznie więcej, ale ograniczeniem mogą być jego wymiary – niekiedy ciężko znaleźć miejsce na kolejne urządzenie w małej kuchni. Blender kielichowy jest także nieco trudniejszy w czyszczeniu, ponieważ ostrza rozdrabniające znajdują się na dnie pojemnika. Minusem może być również głośniejsza praca i wyższa cena.

Zobacz też: Jaki ekspres do kawy w 2022?

Blender ręczny czy kielichowy – co będzie lepsze w Twoim przypadku?

Jaki blender wybrać do swojej kuchni? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli w Twojej kuchni nie ma zbyt wiele miejsca i poszukujesz prostego sprzętu, który sprawdzi się przede wszystkim do przygotowania zup, sosów i past kanapkowych – wybierz blender ręczny, który umożliwi rozdrabnianie składników bezpośrednio w garnku lub misce.

Blender kielichowy przygotowanie posiłku z rodziną

Jeśli natomiast zależy Ci na urządzeniu, które odciąży Cię podczas przygotowania posiłków i świetnie sobie poradzi z twardymi produktami – powinieneś pomyśleć o blenderze kielichowym. Ten typ urządzenia pozwoli przetwarzać większe ilości składników, w znacznie krótszym czasie. Będzie świetnym wyborem w szczególności dla osób, które dużo gotują.

Wybór blendera – na co zwrócić uwagę?

Ilość kuchennych sprzętów na półkach może być przytłaczająca – jaki blender kupić, jeśli jest tak wiele opcji do wyboru? Przede wszystkim zwróć uwagę na te parametry:

  • Moc urządzenia – im większa moc, tym lepiej blender radzi sobie z rozdrabnianiem składników, co ma znaczenie szczególnie w przypadku twardszych produktów. Jaka moc blendera będzie najlepsza? Model ręczny powinien mieć około 200 W, natomiast dobry blender kielichowy oferuje znacznie większą moc – dobry model powinien mieć około 800-1000 W.
  • Wytrzymałe ostrza – szukaj sprzętów wyposażonych w ostrza ze stali nierdzewnej. Są znacznie bardziej odporne niż ostrza z plastiku, które szybko się odkształcają.
  • Ilość trybów pracy – im więcej prędkości do wyboru, tym łatwiej uzyskać oczekiwany efekt. Blender ręczny powinien mieć przynajmniej 2 tryby do wyboru, natomiast model kielichowy powinien oferować około 5 prędkości.
  • Pojemność kielicha – warto wybrać blender, który oferuje przynajmniej 1 litr pojemności.
  • Dodatkowe wyposażenie – w zestawie z dobrym blender ręcznym znajdziesz dodatkowe końcówki, osłonę na ostrza oraz szklany kielich.

Blender ręczny Smeg z akcesoriami

Jaki blender wybrać? Polecane blendery kielichowe

Zastanawiasz się, jaki blender kupić? Warto wybrać model o dużej pojemności kielicha, który pomieści większe porcje składników. Urządzenie powinno także oferować kilka trybów pracy i około 800-1000 W mocy. W naszej sprzęcie znajdziesz sprzęty od uznanych producentów – amerykańskiej marki Kitchen Aid oraz włoskiej marki Smeg.

Blender kielichowy Smeg Pastelowy błękit

Naszą pierwszą propozycją jest blender kielichowy marki Smeg, który został wyróżniony międzynarodowymi nagrodami designerskimi. To wszechstronne urządzenie z funkcją kruszenia lodu i robienia smoothie, które oferuje 4 prędkości do wyboru i moc 800 W. Podwójne ostrza wykonano ze stali nierdzewnej, a kielich pomieści maksymalnie 1,5 l. Blender posiada aluminiowy korpus, a dzięki antypoślizgowej podstawce pozostaje stabilny podczas pracy.

Blender kielichowy KitchenAid Artisan K400

Blender z kielichem o pojemności 1,4 l, który oferuje 5 poziomów prędkości, 3 domyślne programy i tryb samoczyszczący – wszystkie tryby pracy łatwo zmienisz za pomocą ergonomicznego pokrętła. Ten model o mocy 1200 W doskonale radzi sobie nawet z najtwardszymi składnikami, szybko przemieniając je na gładką konsystencję. Dużym atutem jest system kontroli prędkości Intelli-Speed, który wykrywa zawartość i utrzymuje optymalną prędkość. Blender posiada także asymetryczne ostrze ze stali nierdzewnej, które miesza składniki aż pod 4 różnymi kątami, zapewniając wyjątkową precyzję.

Blender kielichowy KitchenAid Artisan Power Plus

To kolejny blender marki KitchenAid, który zapewni jeszcze większą moc niż model K400 – aż 1800 W. Posiada kielich o pojemności 1,75 l i niezwykle precyzyjny regulator, który pozwala na wybór spośród 11 prędkości. Ma potężny silnik o mocy szczytowej 3,5 KM i bez problemu rozdrobni owoce pełne włókien, nieprzetworzone warzywa i kostki lodu. Oferuje aż 4 programy adaptacyjne – do blendowania zup, soków, smoothies oraz cykl samoczyszczący.

Blender kielichowy WMF Kult Pro

To model o mocy 1600 W, który wyróżnia się panelem sterowania z wyświetalczem LCD, na którym znajdziesz aż 6 zaprogramowanych funkcji. Możesz wybrać m.in. program sorbetów, smoothie, zup lub kruszenia lodu. Blender WMF posiada 6-ostrzowy nóż i jest w stanie osiągnąć nawet 36000 obrotów na minutę. Kielich pomieści aż 1,8 l i posiada praktyczny otwór, który ułatwia dodawanie kolejnych składników.

Blendery ręczne – jaki model wybrać?

Wolisz kompaktowy model ręczny, który bez problemu schowasz w szafce kuchennej? Uznani producenci posiadają w swojej ofercie również niewielkie urządzenia, które poradzą sobie z wieloma zadaniami. Jaki blender wybrać? Oto nasze propozycje.

Blender ręczny z akcesoriami Smeg HBF02

Kompaktowy blender ręczny HBF02 posiada silnik o mocy 700W, dzięki czemu poradzi sobie nawet z twardymi warzywami i owocami – zadba o to system Flowblend. Urządzenie posiada antypoślizgowy uchwyt, dzięki czemu trzymanie go w dłoni jest komfortowe. Ma stalowe ostrza, a korpus wykonano z tworzywa sztucznego. W zestawie z blenderem znajdziesz także kielich o pojemności 1,4 l oraz wymienne końcówki – do ubijania, rozgniatania i rozdrabniania.

Bezprzewodowy blender ręczny Matte Black KitchenAid

Ten funkcjonalny model oferowany przez markę KitchenAid posiada w zestawie akumulator litowo-jonowy, dzięki czemu nie wymaga stałego podłączenia do prądu i gwarantuje dużą mobilność. Już po 20 minutach ładowania możesz korzystać z funkcji blendowania – nie musisz czekać, aż bateria będzie w pełni naładowana. Posiada 4 stalowe ostrza i osiąga nawet 11600 obrotów na minutę. W zestawie z blenderem znajdziesz także pojemnik z pokrywką do miksowania oraz zdejmowane zabezpieczenie miski dla ochrony naczyń.

Zobacz też: Czajnik z regulacją temperatury – dlaczego warto go mieć?