Jak każda roślina w naszym ogrodzie, tak i drzewa wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych drzew jest ich cięcie. Dzięki niemu rośliny lepiej rosną oraz ładniej kwitną. Przycinanie drzew nie należy jednak do najprostszych zadań, wymaga odpowiedniej wiedzy i dobrych narzędzi. Jakie są podstawowe zasady przycinania drzew i jakie urządzenia sprawdzają się do tego celu najlepiej?

Rodzaje cięć

Wybór odpowiedniego rodzaju cięcia powinien zależeć od stanu zdrowotnego drzewa oraz od jego wieku. Istnieją cztery podstawowe rodzaje cięć. Cięcie pielęgnacyjne wykonuje się, gdy drzewo posiada suche, chore i uszkodzone pędy. Z kolei cięcie korygujące to cięcie, które najlepiej wykonać, kiedy korona drzew jest dobrze widoczna, czyli w okresie bezlistnym. Polega ono na wycięciu wyrastających i wybujałych pędów ponad ukształtowaną formę korony. Podobnym cięciem jest cięcie formujące, czyli przycinanie przyrostów w celu nadania odpowiedniego kształtu koronie drzew i jej zagęszczeniu. Wspomaga ono również kwitnące drzewa. Ostatnim rodzajem cięcia jest cięcie odmładzające. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na usunięciu najstarszych pędów i skróceniu pozostałych. Cięcie to wykonuje się zazwyczaj co kilka lat.

pielęgnacja drzew w ogrodzie - pilarki, ogró∂ , pilarki , narzędzia greenworks , greenworks kraków , decofire blog

Warto także wspomnieć, że najlepiej przycina się młode drzewa, ponieważ lepiej znoszą tego typu zabiegi, a ich regeneracja i wzrost są o wiele szybsze niż w przypadku starszych drzew. I to właśnie teraz, czyli jesienią jest najlepszy czas na formowanie koron drzew liściastych.

Pilarki, czyli czym najlepiej przycinać drzewa?

Zanim zabierzemy się za przycinanie drzew w naszym ogrodzie, warto pomyśleć o odpowiednim sprzęcie. Wybór właściwego urządzenia nie tylko znacznie ułatwi nam pracę, ale przede wszystkim sprawi, że będzie ona bezpieczniejsza, a efekty znacznie lepsze. Do przycinania drzew najlepiej sprawdzają się pilarki akumulatorowe. Dlaczego? Argumentów jest kilka. Przede wszystkim przy wadze ok. 6 kg (łącznie z akumulatorem) są one urządzeniami bardzo lekkimi. Dzięki temu, że są zasilane akumulatorowo pracują cicho, a wszelkie wibrację są ograniczone do minimum, co z kolei wpływa bezpośrednio na precyzję cięcia i ułatwia pracę. Dodatkowo są one urządzeniami bardzo wydajnymi - w pełni naładowany akumulator umożliwia nam około 150 cięć.

pilarki do bezpiecznego podcinania drzew , pilarki , greenworks , greenworks kraków , narzędzia greenworks , ogród , decofire blog

Pilarki najwyższej jakości posiadają także takie funkcje jak elektroniczna blokada łańcucha czy automatyczne olejowanie. Są także urządzeniami łatwymi w konserwacji. Jeśli z kolei mamy problem z dotarciem do wysokich koron drzew, pomocne mogą okazać się pilarki na wysięgnikach. Dzięki specjalnej konstrukcji z łatwością sięgają wysokich partii drzew. Praca z pilarką przebiega szybko i płynnie, wygodny uchwyt pozwala na bezpieczne operowanie urządzeniem w różnych pozycjach. Należy również pamiętać, że pilarki akumulatorowe to urządzenia ekologiczne, co oznacza, że nie emitują żadnych spalin a korzystanie z nich jest bezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i dla środowiska.

Jak bezpiecznie korzystać z pilarki?

Pomimo faktu, że najnowszej generacji pilarki akumulatorowe są same w sobie urządzeniami bezpiecznymi w obsłudze, to należy zachować pewne środki ostrożności. Tak jak w przypadku innych urządzeń, gdzie do czynienia mamy z ostrymi elementami (w tym przypadku łańcuch pilarki) należy odpowiednio zabezpieczyć poszczególne części ciała.

najlepsze pilarki akumulatorowe , pilarki , greenworks , narzędzia greenworks kraków , narzędzia ogrodowe , decofire blog

Z pewnością konieczny będzie kask z osłoną na oczy, rękawice ochronne oraz odzież odporna na przecięcia. Pamiętajmy także o dokładnym zapoznaniu się z instrukcją obsługi, co pozwoli nam uniknąć nieprawidłowego korzystania z urządzenia.