Nadchodzą chłodne dni, a wraz z nimi wiele osób rezygnuje z przebywania na tarasie i w ogrodzie. Niepotrzebnie! Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pozwalają zapewnić przyjemne ciepło podczas jesiennych wieczorów. Jednym z nich są ogrzewacze i promienniki. Jak działa promiennik ciepła? Zapraszamy do artykułu!

Ach, te popołudnia z kawą i ciastkiem spędzane na tarasie. Śniadania o poranku, wieczorna lektura książki, spokój, odpoczynek, relaks. W naszym klimacie korzystanie z tarasu czy balkonu bywa jednak ograniczone jedynie do ciepłych, letnich wieczorów. Zupełnie niepotrzebnie! Promiennik ciepła pozwoli nam cieszyć się rześkim powietrzem i naturą również zimą – i to bez puchowej kurtki. A co najważniejsze – bez komarów, które latem mogą zniszczyć każdy wieczór na tarasie!

Czym jest promiennik ciepła?

Promiennik ciepła to urządzenie, które dzięki podłączeniu do zasilania emituje fale podczerwieni. Skutecznie ogrzewają one powietrze w jego otoczeniu. Innymi słowy mówiąc, energia elektryczna (lub gaz), zamieniany jest na energię cieplną. Działa to identycznie jak nasze stare, poczciwe, wycofywane z użytku żarówki. Wiecie dlaczego żarówka starego typu potrzebowała aż 75 lub 100 W, a świetlówka zużywa znacznie mniej? Właśnie dlatego, że w tradycyjnych żarówkach, większość energii była przetwarzana na energię cieplną, a jedynie około 5% na to, by wygenerować światło. Sprawność świetlna żarówek starego typu wynosiła zatem zaledwie 5%. To niewiele, ale jeśli zależy nam na wytwarzaniu ciepła a nie światła, to jest to właśnie takie urządzenie, o jakie nam chodzi!

Sprawdź także: Promienniki i parasole grzewcze na drewnianym tarasie – bezpieczeństwo i komfort

Jak działa promiennik ciepła?

Oczywiście, promienniki ciepła to nie to samo, co duża żarówka (choć działają na takiej samej zasadzie). Dzięki specjalnej konstrukcji grzałki, większość pobieranej energii jest zamieniana w ciepło (poprzez emisję promieni krótkofalowych) a do tego – w odróżnieniu od grzejnika, który ogrzewa powietrze, promiennik emituje promieniowanie tak jak słońce, czyli bezpośrednio nagrzewa  osoby w swoim pobliżu. To dlatego, przy promienniku ciepło odczuwamy szybko i w bardziej optymalny sposób.

Rodzaje promienników ciepła

Istnieją dwa rodzaje grzejników tarasowych. Najbardziej popularne są grzejniki tarasowe na gaz ziemny. Grzejniki tarasowe na gaz ziemny palą się czysto i są łatwe w utrzymaniu. Do najczęstszych promienników ciepła zaliczamy modele, które wykorzystują konkretne źródło ciepła:

  • Promienniki na propan – propanowe grzejniki tarasowe mają zbiornik na ciekły propan. Dzięki temu są łatwe w konfiguracji – wszystko, czego potrzebujesz, to zbiornik na propan i regulator. Jedynym minusem jest to, że pod ręką warto mieć dwa zestawy butli z propanem, na wypadek, gdyby zabrakło paliwa. Musimy więc uwzględnić miejsce do przechowywania drugiej butli. Może być również konieczne zainstalowanie stałego przewodu do grzejników montowanych na ścianie lub suficie. Ale w większości przypadków grzejniki propanowe są zaprojektowane jako przenośne.
  • Promienniki na gaz – grzejniki tarasowe na gaz ziemny występują w kilku różnych odmianach. Mogą być wolnostojące, jak grzejniki propanowe, ale równie popularnym rozwiązaniem jest montaż na ścianie lub suficie.
  • Elektryczne – grzejniki elektryczne są podłączone do prądu. Elektryczne grzejniki tarasowe mogą być podłączone na stałe lub bezpośrednio do standardowego gniazdka. Mogą więc być zarówno przenośne, jak i zamontowane na stałe w jednym miejscu. 

Ile energii zużywa promiennik ciepła?

Ogrzewanie otwartego tarasu prądem? Ależ to musi być kosztowne! – tak myśli większość osób, które nie wiedzą jak działa promiennik ciepła. Tak jak pisaliśmy, wprawdzie pobiera on energię elektryczną, ale zamienia ją na podczerwień i ogrzewa bezpośrednio obiekty w otoczeniu a nie powietrze a przy tym działa od pierwszej sekundy po włączeniu. Oznacza to, że nie trzeba „nagrzewać” tarasu wcześniej i nie ma tu strat ciepła związanych z nagrzewaniem powietrza. Oczywiście, promiennik pobiera energię elektryczną – zazwyczaj jest to żarówka halogenowa o mocy 1500 lub 1800 Watt. W przypadku gazowych promienników jest to około 0,5 kg gazu na godzinę (np. w model LH10B firmy Sunred z głównego zdjęcia – 0,42 kg).

Sprawdź także: Promienniki ciepła do ogródków restauracyjnych

Promiennik ciepła wiszący

Promiennik ciepła na taras lub balkon

Promienniki ciepła na tarasy i balkony dostępne są w formie stojących, pionowych urządzeń (zarówno gazowe jak i elektryczne) oraz wiszących, stylowych lamp w przeróżnych kształtach i barwach. Dzięki takiemu urządzeniu, można również zimą spędzać czas na zewnątrz, bez swetrów i kurtek i bez marznięcia. A jeśli kochasz grillowanie zimą (pod tym linkiem znajdziesz 6 porad dotyczących efektywnego grillowania na śniegu), to jest to zakup niemalże obowiązkowy!

Jaki promiennik ciepła wybrać do użytku komercyjnego?

W miejscach komercyjnych, takich jak restauracje, bary czy hotele, najczęstszym wyborem będzie elektryczne ogrzewanie promiennikowe na podczerwień. Jest to najbardziej praktyczny i ekonomiczny wybór, ponieważ nie trzeba zamawiać, przechowywać ani wymieniać butli z gazem. 

Elektryczne promienniki podczerwieni oferują znaczne korzyści w porównaniu z alternatywami gazowymi. Jednak grzejniki gazowe nadal pozostają popularnym wyborem w wielu restauracjach i barach. Często są malowniczym i nastrojowym elementem aranżacji przestrzeni na świeżym powietrzu. Pełnią też funkcję przyciągania klientów do wejścia lub odpoczynku na zewnątrz. Są stosunkowo proste w montażu, a butle z gazem można łatwo napełnić. Samo urządzenie jest bardzo mobilne, dzięki czemu możemy przemieścić je w dowolne miejsce.