Chcesz wybrać ekspres do kawy, ale masz dosyć czytania obszernych specyfikacji technicznych? Sprawdź nasz poradnik, w którym punktujemy najważniejsze zalety i wady poszczególnych rodzajów ekspresów. Mamy nadzieję, że pomożemy wybrać Ci ten, który najlepiej spełni oczekiwania. Przelewowy czy ciśnieniowy? Kolbowy czy automatyczny? Zapraszamy do krótkiego przeglądu.

Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy?

Ekspresy przelewowe posiadają nieskomplikowaną konstrukcję, co wpływa na ich żywotność, łatwość ewentualnych napraw i cenę. Ziarna kawy należy wcześniej zmielić w specjalnym młynku (lub kupić kawę mieloną), a następnie umieścić w pojemniku. Ekspres przelewowy zalewa ją wrzątkiem, a następnie przesącza napar przez filtr do dzbanka. Po około 15 minutach kawa jest gotowa.

Zalety przelewowych ekspresów do kawy:

  • Niska cena.
  • Prosta konstrukcja.
  • Łatwość obsługi.
  • Możliwość jednorazowego przygotowania większej ilości kawy.

Wady przelewowych ekspresów do kawy:

  • Ziarna kawy należy wcześniej zmielić.
  • Długi proces parzenia.
  • Konieczność czyszczenia filtra po każdym użyciu.
  • Kawa z dużą zawartością kofeiny - brak możliwości regulacji.

Alternatywą są ekspresy ciśnieniowe. Ich zasada działania polega na przepuszczaniu wrzątku przez zmielone ziarna kawy pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu uzyskany napar jest bardziej intensywny i aromatyczny, niż w przypadku ekspresów przelewowych.

Zalety ciśnieniowych ekspresów do kawy:

  • Bardzo dobry smak przygotowanej kawy.
  • Możliwość przyrządzenia wielu specjałów kawowych.
  • Duże możliwości dostosowania kawy do preferencji smakowych.

Wady ciśnieniowych ekspresów do kawy:

  • Wyższa cena w stosunku do modeli przelewowych.

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na rodzaje, które różnią się wyglądem, zastosowaniem, liczbą przygotowywanych specjałów kawowych i łatwością obsługi.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny marki JuraWśród najpopularniejszych ekspresów ciśnieniowych wyróżnić można: kawiarki, ekspresy na saszetki lub kapsułki, ekspresy kolbowe (półautomatyczne) i ekspresy automatyczne.

Ekspres kolbowy czy automatyczny?

Ekspresy kolbowe i automatyczne należą do grupy ekspresów ciśnieniowych, ale ich nabywcami są zupełnie inni odbiorcy.

Modele kolbowe inaczej nazywane są też ekspresami półautomatycznymi. Wynika to z ich budowy – specjalna kolba służy do precyzyjnego umieszczania w niej zmielonej wcześniej kawy. Podobnie jak w przypadku ekspresów przelewowych, trzeba to zrobić samodzielnie, w specjalnym młynku. Zmielona kawa musi zostać odpowiednio, bardzo precyzyjnie sprasowana w kolbie.

Ekspres kolbowy pozwala na eksperymenty. Nie ma tu skonfigurowanych przez producenta programów, jest za to wiele zmiennych – grubość mielenia ziaren, ilość kawy, długość parzenia i wiele innych. Uzyskanie idealnego smaku i konsystencji napoju wymaga wprawy. Ekspres kolbowy będzie dobrym wyborem dla osób, które pasjonują się parzeniem kawy i chcą rozwijać swoje umiejętności. To dobry sposób na nowe hobby.

Zalety ekspresów kolbowych:

  • Pełna kontrola nad procesem parzenia kawy; możliwość eksperymentowania.
  • Niższe ceny w stosunku do modeli automatycznych.

Wady ekspresów kolbowych:

  • Przygotowanie kawy jest czasochłonne.
  • Obsługa wymaga doświadczenia lub nauki parzenia kawy.
  • Konieczny zakup dodatkowych akcesoriów, np. młynka lub spieniacza do mleka.

Ekspresy automatyczne również przyrządzają kawę najwyższej jakości, ale w przeciwieństwie do modelu kolbowych, automatyzują proces parzenia. Posiadają wbudowany młynek, a także pojemnik na wodę i fusy. Dzięki temu od użytkownika wymagane jest tylko wciśnięcie odpowiedniego przycisku. Co jakiś czas konieczne będzie też uzupełnienie ziaren, wody, a także opróżnienie pojemnika z fusami.

Zalety ekspresów automatycznych:

  • Możliwość przygotowania wielu specjałów kawowych, do czego wystarczy jedynie wybrać odpowiedni przycisk.
  • Łatwość obsługi.
  • Oszczędność czasu (szybkie parzenie kawy, wbudowany młynek, pojemnik na ziarna, wodę i fusy).
  • Dodatkowe funkcje (np. spienianie mleka, sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej)
  • Łatwe czyszczenie i konserwacja.

Wady ekspresów automatycznych:

  • Wyższa cena w porównaniu do pozostałych rodzajów ekspresów.

Polecane ekspresy automatyczne

Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami ekspresów automatycznych polegają na jakości wykonania obudowy i podzespołów (warto zadbać o to, aby urządzenie było wyposażone w młynek stalowy), a także stopniu automatyzacji – ułatwieniach, które pozwalają uzyskać jeszcze lepszy efekt (smak kawy, liczba przyrządzanych specjałów), przy minimalnym wysiłku i w jak najkrótszym czasie.

Wielofunkcyjny ekspres automatyczny powinien posiadać funkcję spieniania mleka, dzięki której przygotujesz kawy białe. W ekspresach domowych Jura, dysze do spieniania mleka zostały zaprojektowane w taki sposób, aby aksamitna pianka o trwałej konsystencji mogła rozłożyć się równomiernie się w filiżance.

Warto zwrócić uwagę na to, ile kaw ekspres może przygotować bez potrzeby opróżniania pojemnika na fusy. Przykładowo, ekspres Jura S80 Piano Black może przygotować aż 16 kaw bez konieczności usuwania fusów.

Ekspres do kawy Jura S80 Piano Black

Istotne jest też to, ile specjałów kawowych potrafi przygotować ekspres, a także czy użytkownik ma możliwość modyfikacji programów i ustawiania własnych. Przykładowo, ekspres automatyczny Jura E8 Piano White potrafi przygotować aż 15 różnych specjałów, a użytkownik ma możliwość dostosowania ilości wody, wyboru mocy kawy, a także temperatury zaparzania.

Ekspres automatyczny Jura E8 Piano WhiteW parze z zaawansowanymi funkcjami, powinna iść wygodna, intuicyjna obsługa. Nawet najbardziej zaawansowany ekspres automatyczny nie będzie dobrym wyborem, jeśli nikt z domowników nie będzie potrafił go obsłużyć lub jeśli będzie to bardzo czasochłonne. Dlatego polecamy ekspresy z dużymi, dotykowymi wyświetlaczami, w które wyposażone są urządzenia dobrej jakości. Przykładowo ekspres Jura ENA 8 posiada 2,8–calowy dotykowy wyświetlacz, na którym prezentowane są komunikaty graficzne i tekstowe. Ten ekspres można obsługiwać też całkowicie zdalnie – za pomocą bezpłatnej aplikacji na smartfony z systemem Android i iOS. Podobną funkcję znajdziesz w modelu S8 Jura

Automatyczny ekspres do kawy Jura Ena8

Potrzebujesz pomocy? Napisz lub zadzwoń – pomożemy Ci wybrać ekspres do kawy dostosowany do Twoich wymagań i budżetu.

Sprawdź też nasz inny poradnik: Jaki ekspres do kawy do 2500 zł, 3000 zł i 3500 zł? Polecane modele