Cieplejsze dni to czas na odnowienie drewnianych mebli ogrodowych, które po długiej zimie mogą prezentować się nieestetycznie. Dobra wiadomość jest taka, że z pomocą specjalnych farb możesz przywrócić im ich pierwotny kolor, a nawet nadać całkiem nowej barwy! Kilka prostych czynności konserwacyjnych również może pomóc chronić drewniane meble ogrodowe i zachować ich wspaniały wygląd przez wiele lat. Jak i czym najlepiej pomalować meble ogrodowe? Jakie farby ogrodowe wybrać? Doradzamy!

Jak przygotować malowanie mebli ogrodowych?

Malowanie mebli ogrodowych to jedno. Najpierw trzeba je odpowiednio do tego przygotować! Konieczne jest upewnienie się, że powierzchnia – niezależnie od materiału – jest dokładnie oczyszczona i wysuszona przed wykonaniem jakichkolwiek innych czynności.

Pierwszym krokiem będzie bardzo dokładne przygotowanie powierzchni mebli ogrodowych i usunięcie starej warstwy. Możesz to zrobić za pomocą opalarki, specjalnych preparatów do usuwania powłok lub szlifierki. Wszystko zależy od tego, ile mebli ogrodowych masz do pomalowania. Dla jednego krzesła zdecydowanie wystarczy papier ścierny o gradacji ok. 120‐320. Po zeszlifowaniu należy wyczyścić deski z opiłków, resztek farby oraz wszelkiego brudu. Umyj meble wodą z detergentem, a następnie samą wodą. Pozwoli to usunąć wszelkie pozostałości i kurz, a meble ogrodowe po wyschnięciu będą gotowe do renowacji.

Sprawdź także: Nadaj nowy blask swojemu ogrodowi! Jakie płytki ogrodowe wybrać?

Farby ogrodowe – jakie wybrać?

Drugi krok, być może najważniejszy, to zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia drewna. Meble ogrodowe są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, promieniowanie UV, a także inne czynniki takie jak grzyby i pleśń. Należy zastosować lakiery do drewna lub impregnaty. Dodatkowo produkty te zapewnią elegancki wygląd. Jeżeli zależy Ci, aby zachowany był naturalny rysunek słojów, zastosuj preparaty koloryzujące. Jeżeli planujesz malowanie mebli ogrodowych – wybierz bezbarwne produkty do ochrony drewna.

Farby ogrodowe

Sprawdź także: Płytki drewnopodobne w salonie. Czy warto je zastosować?

Czym pomalować meble ogrodowe?

Przed przystąpieniem do malowania mebli ogrodowych należy wybrać odpowiednią farbę. Czym pomalować meble ogrodowe? Wybór jest naprawdę spory – bejce i lakierobejce, farby akrylowe czy farby w sprayu.

Farby do mebli ogrodowych

Dobrej jakości farby dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu meble drewniane zyskają drugie życie! Farby zdecydowanie mają mocniejsze krycie, dlatego jeśli chcesz uzyskać meble ogrodowe o mocniejszym i ciemniejszym odcieniu, dadzą one najlepszy efekt. Przed nałożeniem farby warto zastosować także grunty do drewna, które zapobiegają ciemnieniu i żółknięciu powierzchni drewnianych.

Farba ogrodowa

  • Farba akrylowa – wykonana na bazie syntetycznej żywicy akrylowej rozcieńczanej wodą. Wyróżnia ją trwałość koloru, delikatny zapach i krótki czas schnięcia. Farby akrylowe nadadzą się również do mebli wykonanych z metalu.
  • Farba olejna – powstająca z olejów: lnianego, makowego czy orzechowego. Jest odporna na wilgoć i promieniowanie słoneczne. Cechuje się błyszczącym wykończeniem i intensywnym zapachem, ale długość schnięcia wynosi około 10 godzin.
  • Farba kredowa – błyskawicznie wysychająca i mocno kryjąca – będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i sprawnie załatwić malowanie mebli pędzlem. Jest jednak stosunkowo droga w porównaniu do innych farb.
  • Farba poliuretanowa – tworzona z żywicy i specjalnego utwardzacza. Gwarantuje odporność na czynniki atmosferyczne i chroni przed zmianą koloru. Jest farbą w sprayu, która wysycha dość szybko. Spray sprawdzi się także, jeśli chcesz pomalować plastikowe meble ogrodowe.
  • Farba ftalowa – inaczej alkidowa, która nadaje meblom charakterystycznego połysku. Po nałożeniu jest całkowicie kryjąca.
  • Bejce i lakierobejce – mają szerokie zastosowanie. Służą nie tylko do zabezpieczenia drewna, ale również do nadania mu nowego koloru. Bejce najczęściej stosuje się do barwienia mebli, takich jak stoły czy krzesła oraz drewnianych elementów, które przechowywane są w pomieszczeniach. Natomiast lakierobejce to po prostu lakiery z dodatkiem pigmentu, które pozwalają zabarwiać drewno na pożądany odcień. Są one jednak bardziej polecane do zabezpieczenia mebli znajdujących się wewnątrz – np. na werandzie lub ganku.

Teraz gdy już wiesz, jak zabezpieczyć i czym pomalować meble ogrodowe, możesz przejść do najlepszej części – malowania!

Odnowione meble ogrodowe

Jak pomalować drewniane meble ogrodowe?

Przyszedł czas na malowanie mebli ogrodowych! Załóż rękawice ochronne, zabezpiecz powierzchnię wokół siebie przed zabrudzeniami, np. z pomocą malarskiej folii, zaopatrz się w odpowiednie pędzle i przejdź do malowania mebli ogrodowych. Dokładnie i równomiernie nanieś pędzlem farbę lub preparat na całą powierzchnię swoich mebli.

Większość farb możesz nakładać za pomocą pędzli, wałków czy natrysków — wszystko zależy od preferowanej metody. Trudno dostępne miejsca prawdopodobnie trzeba będzie poprawić mniejszym, okrągłym pędzelkiem. Zwróć również uwagę na ilość warstw. Zazwyczaj jest ona określona przez producenta, choć najczęściej nakłada się dwie — drugą po wyschnięciu pierwszej warstwy. Pamiętaj, aby wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednią ilość farby, tak aby nie doszło do sytuacji, w której jedno miejsce jest pomalowane bardzo obficie, a drugie oszczędnie.

Krzesło ogrodowe

Malowanie mebli ogrodowych powinno odbywać się przy niskiej wilgotności i w niezbyt wysokiej temperaturze powietrza. Mimo że upał może przyśpieszyć schnięcie farby, jednocześnie sprawi, że będzie ona mniej trwała. Meble metalowe i plastikowe maluje się na podobnej zasadzie.

Odnowione w ten sposób meble posłużą przez długi czas, a jednocześnie staną się piękną ozdobą letniego ogrodu. Mamy nadzieję, że z naszym krótkim poradnikiem odnawianie mebli ogrodowych będzie dla Ciebie samą przyjemnością!

Co ozdobi Twój ogród? 

Odnowione meble ogrodowe, gęsta, zielona trawa i piękne kwiaty. To nie wszystko! Ozdobą ogrodu mogą być także stylowe paleniska ogrodowe, które zapewnią przytulną atmosferę w miejscu odpoczynku. Dodatkowo zagwarantują przyjemne ciepło Tobie i Twoim gościom podczas chłodniejszych wieczorów. Na rynku dostępne są zarówno klasyczne paleniska na drewno, jak i nowoczesne zewnętrzne kominki gazowe. Jedne i drugie urządzenia mają swoje zalety i mogą zapewnić niepowtarzalny klimat podczas biesiadowania w ogrodzie. Poniżej prezentujemy wybrane paleniska ogrodowe, ktore mogą sprawdzić się w Twoim ogrodzie.

Kominek automatyczny na gaz LPG/gaz ziemny Galio Fire Pit Insert Planika

Galio Fire Pit Insert marki Planika jest dostępny w wersji na LPG lub gaz ziemny. Palenisko typu Fire Pit sprawia, że płomienie zyskują wyjątkowy wygląd i kształt. Model ten zapewnia wyjątkową wygodę użytkowania, dzięki zintegrowanemu panelowi Easy Start. Za pomocą dołączonego pilota możemy natomiast sterować kominkiem oraz regulować wysokość płomienia. Kominek jest zaprojektowany tak, by mógł działać nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Został wykonany z najwyższej jakości materiałów – wykończenie obudowy to trwała stal szlachetna. Dzięki niskiemu napięciu roboczemu jest on całkowicie bezpieczny. 

Kominek automatyczny na gaz LPG/gaz ziemny Galio Fire Pit Corten Planika

Galio Fire Pit Corten będzie ozdobą każdego ogrodu. To wolnostojący, przenośny kominek, który nie wymaga podłączenia elektrycznego. Urządzenie zostało wyposażone w zaawansowane czujniki bezpieczeństwa i palenisko typu Fire Pit. Zintegrowany panel Easy Start i wygodny pilot ręczny ułatwiają sterowanie kominkiem oraz jego płomieniem. Model ten może być zasilany gazem LPG lub gazem ziemnym.

Kominek gazowy wolnostojący Lighthouse czarny Planika

Kominek Planika Lighthouse w kolorze czarnym to niezwykły dodatek do Twojego ogrodu. Szklane panele stabilizują płomień, dodają elegancji i sprawiają, że ogień wygląda jeszcze bardziej stylowo.  Funkcja grzewcza i dekoracyjna to nie koniec możliwości tego wydajnego sprzętu – ma także funkcję jonizacji, która zabija wszelkie wirusy, bakterie i grzyby. Kominek Lighthouse jest w pełni mobilny – nie musisz myśleć o zapewnieniu dostępu do zasilania w pobliżu, butla z gazem mieści się w wewnątrz obudowy kominka!

Kominek przenośny Square table na gaz LPG Planika

Kominek przenośny Planika Square wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, produkt jest przeznaczony dla osób, które chcą korzystać z kominka w różnych miejscach ogrodu, na balkonie lub tarasie. To poręczny model, a dzięki temu, że waży jedynie 32 kg, możesz go przestawić, gdzie tylko zechcesz. Urządzenie jest wyposażone w pokrętło do regulacji, które umożliwia zachowanie pełnej kontroli nad ogniem. Możesz regulować wysokość płomienia w kominku, dostosowując ją do własnych potrzeb. Zintegrowany stół wokół ognia można w razie potrzeby zdjąć.

Artykuł powstał we współpracy z https://viverto.pl/.