Przestrzeń przed wejściem do domu powinna być szczególnie zadbana. Ta część ogrodu to przecież wizytówka całej posesji. Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej? O co jeszcze warto zadbać? Podpowiadamy, jak zaaranżować ogród przed domem.

Ogród przed domem – jakie rośliny wybrać?

Rośliny to zdecydowanie najważniejsza ozdoba przestrzeni przed domem. Jakie będą najbardziej odpowiednie? Przy wyborze zastanów się, czy masz czas oraz chęci, aby pielęgnować wymagające rośliny. Najłatwiejsze w uprawie są krzewinki oraz krzewy, które mogą stanowić podstawę dekoracji w ogrodzie. Efektywnie będą wyglądać rośliny takie jak barwinek pospolity, jałowiec czy irgi – szczególnie na niedużych podwórkach.

Wybierając rośliny do ogrodu, zwróć uwagę także na:

  • położenie ogrodu – oceń czy znajduje się w miejscu nasłonecznionym czy zacienionym.
  • wielkości wolnej przestrzeni, którą masz do dyspozycji –  dopasuj rozmiar roślin (w szczególności drzew) do wielkości ogrodu. Mają stanowić dekorację, lecz nie mogą zdominować całego obszaru.
  • okres kwitnienia – możesz zdecydować się na kwiaty kwitnące przez cały rok lub jednoroczne kwiaty ozdobne, które zapewnią różnorodność w ogrodzie

Chcesz, żeby ogród przed domem był bardziej kolorowy? Zdecyduj się na byliny długowieczne, które dobrze się sprawdzą w połączeniu z krzewami.

Ogród przed domem z liliowcami

Należą do nich między innymi liliowce, które mają niewielkie wymagania uprawowe. Nie potrzebują odmładzania – w jednym miejscu mogą pozostać nawet ponad 20 lat. Kwiaty liliowców mogą mieć różne odcienie – są białe, żółte, czerwone czy różowe. Do długowiecznych bylin należą także piwonie, które zachwycają obfitym kwitnieniem.

Jeśli zależy Ci na ochronie przed spojrzeniami osób z zewnątrz, w Twoim ogrodzie nie może zabraknąć żywopłotu. W tej roli dobrze sprawdzi się ligustr pospolity oraz bukszpan.

Ogród prze domem z żywopłotem

Żywopłoty nieformowane nie są wymagające – rosną w sposób naturalny, dzięki czemu nie wymagają częstego podcinania. Wystarczy przyciąć na wiosnę, co kilka lat. Natomiast w przypadku żywopłotu formowanego zabieg przycinania jest wymagany co najmniej raz w miesiącu – trzeba uciąć wszystkie gałęzie, które wyrosły poza linię. Aby zapewnić precyzyjne i równe cięcie, należy się zaopatrzyć w specjalistyczny sprzęt. Aktualnie coraz większą popularność zyskują akumulatorowe nożyce do żywopłotów.

Przed domem możesz też zasadzić iglaka. Roślina zimozielona będzie ozdobą przestrzeni przez cały rok, a w okresie świątecznym posłuży Ci jako ozdobna choinka. Wystarczy, że udekorujesz ją lampkami.

Ogród przed domem iglak

Małe ogrody przed domem doskonale zaprezentują się urozmaicone ozdobnymi trawami. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli planujesz zaaranżować posesję w nowoczesny sposób. Trawy ozdobne świetnie wyglądają, kiedy wokół nich znajduje się szara, minimalistyczna kostka, a murawa jest intensywnie zielona i równo przycięta. Przestrzeń wokół traw ozdobnych możesz urozmaicić kamykami lub korą.

Jakie gatunki traw ozdobnych wybrać? Popularnością cieszą się miskanty chińskie, które występują w wielu odmianach. Możesz zdecydować się na odmianę Zebrinus – wyróżnia się ona szerokimi, zielonymi liściami, które są ozdobione poprzecznymi, żółtymi pasami. Roślina potrzebuje słonecznego stanowiska.

Zadbaj o estetyczny trawnik

Na nic zdadzą się najpiękniejsze rośliny, jeśli tło dla nich nie będzie zadbane. Tłem dla roślin jest oczywiście trawnik, który powinien być równo przycięty i intensywnie zielony. Kiedy siać trawę, żeby cieszyć się jej pięknym wyglądem? Uprawę murawy rozpocznij w okresie wiosennym – najlepsza będzie druga połowa kwietnia. Jeśli nie udało się zasiać trawy wiosną, możesz to zrobić również jesienią. W tym przypadku rozpocznij uprawę trawnika najpóźniej w drugiej połowie września, ponieważ trawa musi zdążyć wykiełkować i zyskać odporność na mrozy.

Ogród przed domem trawnik

Pamiętaj, że estetyczny wygląd trawy zależy między innymi od wybrania odpowiednich nasion. Czym się kierować podczas zakupów? Oto nasze wskazówki:

  • Wybierz trawę do nasłonecznionych miejsc, jeśli w Twoim ogrodzie nie ma wielu drzew. Taki rodzaj trawy dobrze będzie znosić susze.
  • Wybierz trawę do zacienionych miejsc, jeśli na posesji jest dużo obiektów, które dają cień. Trawa tego typu poradzi sobie z wilgocią.
  • Wybierz trawę sportową, jeśli jej obszar jest miejscem zabaw dla dzieci.
  • Wybierz trawę wolnorosnącą, jeśli zależy Ci na tym, aby skoszona trawa odrastała znacznie wolniej.

Aby trawa rosła zdrowa, warto pamiętać o tym, aby zapewniać jej odpowiednie odżywienie i nawożenie. W tym celu warto zainwestować w kosiarkę z funkcją mulczowania. To zabieg, który polega na rozdrobnieniu ściętej trawy, która następnie jest rozkładana na powierzchni trawnika, aby dostarczyć mu wartości odżywczych. Dzięki temu trawa jest lepiej nawilżona i rośnie gęstsza.

Oprócz trawnika wykonaj estetyczną ścieżkę oraz podjazd. Część trawnika możesz wyłożyć kamykami, w których środku znajdzie się drzewko. Doskonale sprawdzą się mniejsze odmiany.

Ogród przed domem a oświetlenie

Ogród przed domem warto ozdobić oświetleniem, które będzie pełniło funkcje dekoracyjne oraz praktyczne. Możesz zdecydować się na oświetlenie ścieżki prowadzącej do domu. Wykonasz je przy pomocy hermetycznych opraw, które delikatnie wystają poza trawnik. Świetnie sprawdzą się też wyższe lampki w formie słupków.

Oświetlenie przed domem

Małe ogrody przed domem efektownie zaprezentują się ozdobione lampami solarnymi. Możesz wykorzystać modele przeznaczone do wetknięcia w ziemię – posłużą Ci do wyeksponowania niektórych roślin. Ciekawym rozwiązaniem jest też sznur solarny. Oplączesz nim drzewko, co da nietuzinkowy efekt wieczorami. Zwróć też uwagę na lampy solarne z czujnikiem ruchu. To niedrogie, a przydatne rozwiązanie, które warto zastosować, jeśli przestrzeń przed domem jest duża i nie dociera do niej światło z innych źródeł.

Oświetlone drzewo w ogrodzie przed domem

Zobacz też: Oświetlenie ogrodu zimą – jak rozświetlić zimowy ogród?

Ogród przed domem – o czym jeszcze pamiętać?

Przestrzeń przed domem powinna być przede wszystkim reprezentacyjna. Nie jest to raczej miejsce, w którym ustawia się meble. Na leżaki i stoliki znajdziesz przestrzeń za domem – to właśnie tam będziesz cieszyć się poczuciem prywatności.

Zwróć też uwagę na zamaskowanie elementów, które muszą znaleźć się w ogrodzie, ale nie są zbyt estetyczne. Mowa między innymi o śmietnikach. Warto ukryć je pod wiatą, która będzie zadaszona i zamykana. Od strony ogrodu zasadź rośliny, które zamaskują nieestetyczny element posesji. Wiata może porastać pnączem.

Ogród przed domem schowek na koszW ogrodzie przed domem możesz wykorzystać elementy dekoracyjne, jednak nie powinno być ich zbyt dużo. Grozi to aranżacyjnym chaosem. Zdecyduj się na wysokie donice przed drzwiami wejściowymi.

Jeśli zależy Ci na nietuzinkowym efekcie, wybierz niewielką fontannę o nowoczesnej formie. Może mieć podświetlenie LED. Jeśli przed domem znajduje się mały zbiornik wodny, umieść w nim fontannę solarną. To efektowne, a jednocześnie ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu urozmaicisz wygląd oczka.

Niepowtarzalny klimat w ogrodzie możesz również uzyskać z pomocą biokominka zewnętrznego. Żywy ogień w ogrodzie stanowi ciekawą dekorację, a ponadto emituje ciepło – możesz się ogrzać przy biokominku w chłodniejsze wieczory. Modele wolnostojące można przenosić z miejsca na miejsce, a wiele z nich jest także przystosowanych do użytku wewnętrznego.

Artykuł powstał we współpracy z Dekoportal.pl