Wydawać by się mogło, że korzystanie z wyciskarki jest proste i bardzo intuicyjne. Rzeczywiście tak jest, ale pod warunkiem, że stosujemy się do kilku ważnych zasad. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w obsłudze wyciskarki lub dopiero planujesz jej zakup, to koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Jak prawidłowo korzystać z wyciskarki?

Podstawową kwestią jest zapoznanie się z instrukcją obsługi, która szczegółowo opisuje, jak należy obchodzić się z danym urządzeniem. Istnieją jednak zasady, które są uniwersalne i dotyczą wszystkich urządzeń tego typu. Jeśli używamy wyciskarki kilka razy pod rząd, pamiętajmy o tym, aby po każdym wsadzie przepuścić przez nie jedną lub dwie szklanki wody. Nie należy również przesadzać z ilością składników wkładanych naraz. Informacje o tym, jakie ilości składników można wykorzystać przy jednorazowym wyciskaniu, powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi.

Jak prawidłowo korzystać z wyciskarki , wyciskarki , wyciskarka muke , decofire blog

Kiedy już podejmiemy decyzję o tym, jakie urządzenie najlepiej spełni nasze oczekiwania, warto poświęcić nieco czasu na przestudiowanie jego funkcji i obsługi. Najlepiej w tym celu rozebrać je na części. Wiedza na temat budowy urządzenia z pewnością pomoże zrozumieć mechanizm jego działania i pozwoli uniknąć problemów w przyszłości. W każdej wyciskarce występują trzy podstawowe elementy: podajnik, wylot soku oraz wylot pulpy. Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować produkty (obrać, umyć, pokroić) i ułożyć je obok urządzenia. Rozpoczynając pracę należy zwrócić uwagę na wybrane składniki. Jeśli jedne są soczyste a inne włókniste, należy wrzucać je na przemian.

Jak przygotować składniki na soki?

Prawidłowe korzystanie z wyciskarki to nie tylko jej obsługa, ale także odpowiednio przygotowane składniki. Przygotowanie składników na soki zazwyczaj ogranicza się do umycia ich i pokrojenia na mniejsze kawałki, tak aby zmieściły się do otworów wyciskarki. Mimo tego, warto także pamiętać o kilku innych zasadach.

funkcje wyciskarki wolnoobrotowej , wyciskarka kraków , wyciskRKA MUKE , DECOFIRE BLOG

1. Warzywa i owoce na sok należy dokładnie umyć, aby pozbyć się brudu i kurzu. Jeśli brud zbyt mocno przywiera, należy użyć specjalnej szczotki. Warzywa i owoce należy obrać, pozbywając się wszystkiego, co jest niejadalne i gorzkie np. skórek z awokado czy cytrusów. Skórka, którą chcemy pozostawić, powinna być porządnie wyszorowana.

2. Usuwamy niejadalne części i pestki, szczególnie z owoców z pojedynczymi pestkami, takich jak czereśnie lub brzoskwinie.

3. Niewielkie miękkie pestki, występujące np. w jabłkach, gruszkach czy cytrusach, nie muszą być usuwane. Na sok warto przerabiać nasiona papai, ponieważ posiadają dużo składników odżywczych.

4. Warzywa liściaste i zioła najpierw przekładamy na sitko lub durszlak. Dokładnie płuczemy je, by pozbyć się brudu, a następnie odsączamy z wody.

5. Jeśli chcemy zachować jak największą ilość cennych składników odżywczych, od warzyw i owoców nie odrywamy łodyżek z liścmi. Dotyczy to w szczególności botwiny, naci marchewki, fenkułu i selera naciowego.

6. Orzechy moczymy w wodzie co najmniej przez 5 godzin (a najlepiej 8 godzin), zanim postanowimy wrzucić je do wyciskarki.

7. Sposób przygotowania składników może mieć znaczny wpływ na smak soku. Przykładowo - sok z owoców cytrusowych ze skórką i bez skórki znacząco się różni.

8. Jeśli dodajemy imbir, należy go pokroić na kawałki o długości 2,5 cm. Nie musimy go obierać.

9. Niektóre składniki płynne, takie jak woda kokosowa, olej kokosowy, a także nasiona chia, dodaje się do gotowego soku, aby zwiększyć jego objętość lub wzbogacić go o substancje odżywcze.