Większość życia spędzamy w pomieszczeniach - pracując, śpiąc i odpoczywając. W przeciwieństwie do sytuacji na zewnątrz, w domu mamy pełną kontrolę nad powietrzem, którym oddychamy. Oczyszczacz powietrza skutecznie usunie z niego szkodliwe pyły zawieszone, kurz i alergeny. Przed zakupem warto poznać zasadę działania, aby dokonać najlepszego wyboru.

System filtrów - serce oczyszczacza powietrza

W dużym uproszczeniu, oczyszczacz powietrza składa się z wentylatorów i filtrów. Zadaniem wentylatorów jest zasysanie powietrza z otoczenia i przepuszczenie go przez system filtrów, który oddziela zanieczyszczenia od reszty powietrza. Przefiltrowane, czyste powietrze jest spowrotem wydmuchiwane do otoczenia.

Rodzaj zastosowanych filtrów odpowiada za to, jakie zanieczyszczenia usunie z powietrza oczyszczacz. Obecnie, w większości modeli stosowane są minimum 3 rodzaje filtrów:

  • filtr wstępny - zatrzymuje największe zanieczyszczenia, np. kurz, włosy, sierść i złuszczony naskórek,
  • filtr węglowy - jego składnikiem jest węgiel aktywny, który skutecznie neutralizuje intensywne zapachy i lotne związki organiczne,
  • filtr HEPA - najbardziej zaawansowany filtr, który usuwa z powietrza nawet 99,995% zanieczyszczeń - m.in. pył zawieszony, kurz, alergeny.

Więcej szczegółów przeczytasz w naszym artykule: Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza.

Różne rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza

Wymiana filtrów w oczyszczaczu

Zanieczyszczenia osadzają się na filtrach, zmniejszając przepływ powietrza, co przekłada się na skuteczność oczyszczania. W sprzedaży dostępne są modele wykorzystujące filtry jednorazowe, wielorazowe lub ich połączenie.

Przykładowo - filtr wstępny nie wymaga wymiany, wystarczy go tylko regularnie czyścić. Filtry węglowe i HEPA zużywają się i z czasem tracą swoje właściwości, więc wymagają wymiany na nowy egzemplarz. Producenci projektują oczyszczacze tak, że dostęp do komory filtrów jest łatwy a wymiana szybka i intuicyjna. Częstotliwość wymiany filtra zależy od warunków pracy oczyszczacza - powierzchni, zanieczyszczenia powietrza (na zewnątrz, ale też wewnątrz, np. dym papierosowy), czasu i trybu pracy.

Równie wydajną alternatywą dla wymiennych filtrów HEPA są filtry zmywalne (tzw. kaseta filtracyjna). Takie rozwiązanie stosowane jest w oczyszczaczach powietrza Airdog. Filtr wystarczy umyć pod bieżącą wodą lub skorzystać ze zmywarki. To dobry sposób na oszczędność czasu i pieniędzy, za który dodatkowo podziękuje nam przyroda.

Głośność pracy oczyszczacza

Oczyszczacz powietrza nie jest urządzeniem bezgłośnym (chociaż zdarzają się wyjątki - sprawdź oczyszczacze marki AirFree). Z oczyszczacza powietrza zaleca się korzystać całą dobę, dlatego producenci swoje urządzenia wyposażają w kilka trybów pracy, dostosowanych do różnych potrzeb i pory dnia. Warto wyposażyć się w sprzęt, który posiada tryb pracy nocnej. Jest to specjalny program, po którego aktywacji obroty wentylatorów zwalniają do minimum, a ich dźwięk nie przeszkadza w odpoczynku i śnie.

Oczyszczacz powietrza powinno się ustawiać w odległości minimum 2 metry od łóżka. Wtedy możesz wybrać model, którego głośność w trybie nocnym nie przekroczy 35 dB. W przypadku mniejszych odległości od łóżka, wybierz model o głośności poniżej 24 dB na niskich obrotach.

Oczyszczacz powietrza w sypialni

Im więcej trybów (obrotów) pracy, tym większe możliwości dostosowania pracy oczyszczacza do własnych potrzeb. Pamiętaj jednak, że głośność dźwięków docierających do ucha podczas dnia nie powinna przekraczać 40 dB.

Zwróć też uwagę na pozostałe 7 kwestii, o których warto pomyśleć wybierając oczyszczacz powietrza. Znajdziesz je w naszym wpisie: Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jak sprawdzić, czy powietrze jest już czyste?

Skuteczne oczyszczacze powietrza wyposażone są w czujnik monitorujący jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu, urządzenie jest w stanie pracować w trybie automatycznym, czyli samodzielnie dostosowywać tryb pracy do jakości powietrza. Urządzenie zwiększy obroty pracy, gdy powietrze będzie wymagało oczyszczenia, lub przełączy się w stan czuwania, gdy jego jakość będzie w normie.

Z kolei tryb najwyższych obrotów aktywuje się w przypadku, gdy ktoś w domu przypali posiłek na patelni - nieprzyjemny zapach zostanie zneutralizowany w ekspresowym tempie.

Powierzchnia pracy

Oczyszczacz powietrza jest stworzony do pracy w miejscach, w których panuje swobodny przepływ powietrza - pojedyncze pomieszczenia, kawalerki lub biura typu open space. Co więcej, oczyszczacza nie powinno ustawiać się za drzwiami lub we wnękach. Chcąc skutecznie filtrować powietrze w kilku pomieszczeniach, konieczny będzie zakup więcej niż jednego urządzenia. Jeśli oczyszczacz przeznaczony jest do pracy na powierzchni 80 m², to chodzi tu o otwartą przestrzeń pozbawioną ścian działowych i drzwi.

Oczyszczacz powietrza

Drugim parametrem pozwalającym dobrać oczyszczacz o odpowiedniej mocy, jest wydajność. Ten parametr, wyrażany w jednostce m³/h, wskazuje na to, jak dużo powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny, pracując na najwyższych obrotach. Wartość powinna być minimum trzykrotnie większa niż objętości powierzchni, na której zamierzasz korzystać z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza a zużycie prądu

Omówione wyżej funkcje, takie jak tryby pracy i program automatyczny, znacznie zmniejszają zużycie energii przez oczyszczacz powietrza. Średni pobór mocy w trybie normalnym powinien kształtować się na poziomie 15-20 W. W trybie nocnym ta wartość powinna wynosić poniżej 10 W, natomiast w trybie maksymalnym - może być nawet dwukrotnie wyższa niż w trybie normalnym. Pamiętajmy jednak, że tego programu używa się najczęściej tylko chwilowo.

Inteligentny dom

Oczyszczacz powietrza może stać się częścią zautomatyzowanego, inteligentnego budynku. Warto wybrać urządzenie, które zostało wyposażone w łączność Wi-Fi. Dzięki takiej funkcji, oczyszczaczem można sterować zdalnie - z poziomu aplikacji na smartfonie. Przykładowo - oczyszczacz WEBBER Nano Air Protect AP9800 Wi-Fi pozwala dodatkowo na tworzenie scenariuszy automatyzacji. Urządzenie może automatycznie włączać się po zachodzie słońca i wyłączać po jego wschodzie lub w konkretnych godzinach. To ogromna oszczędność czasu i energii.

Oczyszczacz WEBBER Nano Air Protect AP9800 Wi-Fi

Znasz już zasadę działania i wiesz jakie funkcje powinien posiadać skuteczny oczyszczacz powietrza. Szeroki asortyment urządzeń i akcesoriów (m.in. filtry do oczyszczacza powietrza) znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Jeśli potrzebujesz porady - zadzwoń lub napisz, chętnie doradzimy. Dane znajdziesz m.in. w zakładce Kontakt.