Zanieczyszczone, suche lub zbyt wilgotne powietrze w domu jest częstą przyczyną objawów alergii, kataru, kaszlu, podrażnienia gardła, a także zmęczenia i bólu głowy. Wiele dotkniętych osób nie ma świadomości, że może odpowiadać za nie zła jakość powietrza w domu. Podpowiadamy, jak regularnie badać czystość powietrza, aby poprawić swoje samopoczucie i żyć zdrowiej.

Czyste powietrze w domu - miej to pod kontrolą

Jedną z przyczyn złej jakości powietrza w domu są zanieczyszczenia z zewnątrz dostające się przez nieszczelne okna i podczas wietrzenia. To niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne, które wchodzą w skład smogu - pył zawieszony, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dwutlenek azotu i siarki, a także tlenek węgla.

Takim powietrzem oddychamy śpiąc i odpoczywając. Oddychają nim też dzieci, które - ze względu na kształtujący się jeszcze układ nerwowy - są najbardziej narażone na skutki ich działania.

Innym czynnikiem wpływającym na jakość powietrza w domu jest ogrzewanie. W sezonie grzewczym powietrze w pomieszczeniach jest często nadmiernie wysuszone, co wpływa na samopoczucie mieszkańców. Do najczęstszych objawów należy suchość gardła i podrażnienie spojówek.

U osób uczulonych na roztocza kurzu domowego uaktywniają się reakcje alergiczne. Częste jest też występowanie migren. Wszystkie te problemy wpływają na to, że jesienią i zimą gorzej śpimy, jesteśmy zmęczeni i nie możemy się skupić na ważnych zadaniach.

Na stan powietrza w pomieszczeniach wpływają również:

  • Zwierzęta domowe - często specyficzny zapach, sierść przenosząca się w powietrzu.
  • Mikroorganizmy żyjące w zaniedbanych systemach wentylacyjnych.
  • Palenie tytoniu w pomieszczeniach.
  • Materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz - rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie.

Ogół dolegliwości występujących pod wpływem przebywania w danym miejscu nazywamy syndromem chorego budynku (SBS). Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, syndrom występuje w 30% nowych i odnawianych budynków na świecie. Badania przeprowadzone w 2017 roku pokazały, że co szósty Europejczyk mieszka w domu dotkniętym syndromem SBS.

Badanie powietrza w domu

Do badania czystości powietrza w domu służą specjalne stacje pomiarowe, które odczytują parametry konkretnych związków chemicznych obecnych w powietrzu. Ceny tych stacji różnią się, w zależności od liczby monitorowanych parametrów i funkcji dodatkowych.

Przykładowo, stacja pomiarowa WEBBER SP75, która monitoruje poziom pyłu zawieszonego PM2,5, PM10 i PM, jest dostępna w naszym sklepie internetowym w cenie 199 zł. Urządzenie współpracuje z dedykowaną aplikacją mobilną, przesyłając odczyty bezpośrednio do smartfona.

Stacja pomiarowa do mierzenia zanieczyszczenia powietrza - model Webber SP75

Z kolei stacja pomiarowa WEBBER SP86 oferuje duży wyświetlacz z dokładną historią pomiarów, i możliwość wykonania precyzyjnego badania stężenia formaldehydu i lotnych związków organicznych. Przez to, że jest urządzeniem bardziej zaawansowanym technicznie, wyższa jest też jego cena (ok. 350 zł).

Stacja pomiarowa - badanie powietrza w mieszkaniu - model Webber SP86Stacje pomiarowe oferują dużą dokładność, ponieważ mierzą jakość powietrza konkretnie w danym pomieszczeniu. Jeśli jednak nie chcesz kupować stacji pomiarowej, dobrym pomysłem jest skorzystanie z aplikacji mobilnych, które umożliwiają podgląd parametrów z czujników rozmieszczonych w różnych częściach miasta. Takim sposobem nie zbadasz jednak powietrza w mieszkaniu czy domu.

Parametry, które warto monitorować:

  • Pył zawieszony PM2,5 - drobne cząstki tego pyłu przenikają z płuc bezpośrednio do układu krwionośnego. Jest on najgroźniejszym i najbardziej kancerogennym zanieczyszczeniem obecnym w powietrzu. Dobowa norma zalecana przez Światową Organizację Zdrowia wynosi 25 µg/m³.
  • Pył zawieszony PM10 - cząstki tej wielkości mogą przenikać do najgłębszych partii płuc ze względu na niewielkie rozmiary. Dobowa norma zalecana przez Światową Organizację Zdrowia wynosi 50 µg/m³.
  • CAQI - wskaźnik godzinowej jakości powietrza. Skala składa się z wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe zanieczyszczenie powietrza.
  • Wilgotność powietrza - to zawartość pary wodnej w powietrzu. Norma dla pomieszczeń zamkniętych wynosi 30-65%. Wilgotność powietrza, w której organizm człowieka funkcjonuje najlepiej wynosi 40-60%.

Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?

Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym skutecznie poprawisz jakość powietrza w mieszkaniu, a co za tym idzie - wpłyniesz na lepszy sen, wydajniejszą pracę i dobre samopoczucie.

  • Otwieraj okna, gdy pozwala na to stan powietrza - “oddychanie świeżym powietrzem” jest ważne, ale pod warunkiem, że powietrze na zewnątrz faktycznie jest świeże. Przed wietrzeniem sprawdź jakość powietrza za pomocą aplikacji w smartfonie. Otwieraj okna w wietrzne dni, kiedy powietrze jest najbardziej czyste. Unikaj wietrzenia w dni,w których występuje smog.
  • Używaj oczyszczacza powietrza - pozwala oddychać czystym powietrzem nawet wtedy, gdy na zewnątrz poziom zanieczyszczenia jest duży. Skutecznie filtruje kurz i alergeny ułatwiając oddychanie i powstrzymując ataki alergii i astmy. Jeśli nie wiesz, które urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze, to sprawdź nasz wpis: Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
    Oczyszczacz powietrza Airdog gwarantuje czyste powietrze w mieszkaniu
  • Umieść więcej roślin zielonych - pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen i oczyszczają powietrze. Warto postawić na gatunki szczególnie polecane w walce z zanieczyszczeniami powietrza. To m.in. dracena obrzeżona, skrzydłokwiat i paprotka.
  • Regularnie wycieraj kurz i odkurzaj - kurz jest obecny w każdym domu, a jego nadmiar trzeba regularnie usuwać. Co ciekawe, oczyszczacz powietrza jest w stanie zmniejszyć ilość kurzu w mieszkaniu. Filtruje on kurz bezpośrednio z powietrza, dzięki czemu na meblach i innych elementach wyposażenia wnętrza, osiada go znacznie mniej.

Duży wybór oczyszczaczy powietrza i stacji pomiarowych znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Masz pytania? Napisz lub zadzwoń, chętnie doradzimy. Potrzebne dane znajdziesz w zakładce Kontakt.