Walka ze smogiem jest procesem, który może zająć wiele lat. Polega na uświadamianiu społeczeństwa, budowaniu nowych nawyków (recykling, sport, dieta), inwestowaniu w ekologiczne rozwiązania (wymiana pieców, odnawialne źródła energii, samochody elektryczne), które stopniowo zastępują te szkodliwe. Jeśli czystym powietrzem chcemy oddychać już teraz, to jest to na to jeden sposób - używanie oczyszczania powietrza.

Oczyszczacz powietrza a smog

Chociaż nie mamy bezpośredniego wpływu na to, jakiej jakości powietrze przywita nas jutro, to możemy skutecznie zminimalizować ryzyko narażenia organizmu na szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Przede wszystkim – świadomość. W smartfonie warto zainstalować jedną z aplikacji, która w czasie rzeczywistym wyświetla informacje o stanie powietrza dla konkretnej lokalizacji. W oparciu o takie dane, należy planować spacery i aktywność fizyczną (unikaj ich wtedy, kiedy jakość powietrza jest zła).

Przeczytaj na naszym blogu: Wpływ smogu na zdrowie.

Masz też wpływ na to, jakim powietrzem oddychasz w domu i w pracy (a przecież większość życia spędzasz właśnie w tych dwóch miejscach). Powietrze we wnętrzach powinno być filtrowane przez oczyszczacz powietrza. Urządzenie wyposażone jest w system filtrów, który zatrzymuje niewidoczne dla ludzkiego oka zanieczyszczenia, wchodzące w skład m.in. smogu.

Oczyszczacze na smog marki Webber - różne modele

Z jakimi związkami chemicznymi poradzi sobie oczyszczacz powietrza?

  • Pyły zawieszone, w tym PM10 i PM2,5 – nie posiadają jednego, stałego składu. Jest to mieszanina drobin kurzu, popiołu, sadzy, piasku lub startego ogumienia pojazdów. Na ich powierzchni osiadają metale ciężkie, które później przenikają do organizmu. Pył PM10 zbudowany jest z cząsteczek, których średnica wynosi 10 mikrometrów. Z łatwością przenika do dróg oddechowych i płuc. Z kolei wielkość cząstek pyłu PM2,5 wynosi maksymalnie 2,5 mikrometra. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, ten rodzaj pyłu jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Pyły zawieszone są skutecznie usuwane z powietrza przez filtry HEPA.
  • Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne (WWA) – powstają podczas procesów niecałkowitego spalania węglowodorów. Ich źródłem są paliwa kopalne (węgiel, ropa naftowa), silniki wysokoprężne, przemysł produkcyjny (produkcja koksu, spalanie drewna iglastego), palenie tytoniu i przemysł energetyczny (elektrownie i elektrociepłownie). Do tej pory, najlepiej zbadanym węglowodorem aromatycznym jest benzopiren, który posiada bardzo silne działanie rakotwórcze. Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne są zatrzymywane przez filtry węglowe i HEPA.
  • Metale ciężkie – trafiają do atmosfery w wyniku spalania paliw. Są przyczyną ostrych zatruć organizmu. Z tymi zanieczyszczeniami dobrze radzi sobie filtr węglowy.
  • Tlenki azotu, siarki i węgla – powstają w wyniku spalania paliw kopalnych. Są skutecznie usuwane z powietrza przez filtry HEPA.
  • Pyłki roślin – ze względu na różne okresy pylenia roślin, mogą być obecne w powietrzu prawie przez cały rok. Są przyczyną alergii wziewnych. Filtr HEPA skutecznie zatrzymuje te zanieczyszczenia.
  • Kurz domowy – obecny w każdym domu pył, który powstaje z drobnych odpadów organicznych, nieorganicznych, a także mikroorganizmów. Z filtrowaniem większych, widocznych cząstek radzi sobie filtr wstępny, natomiast te mniejsze usuwane są z powietrza przez filtr HEPA.

Jaki oczyszczacz powietrza na smog?

Oczyszczacz powietrza, który skutecznie poradzi sobie ze smogiem, powinien posiadać kilka poziomów filtracji. Najpopularniejsze połączenie to filtr wstępny, węglowy i HEPA.

Pierwszy z nich zatrzymuje największe zanieczyszczenia, oszczędzając w ten sposób pozostałe, bardziej wyspecjalizowane filtry. Filtr węglowy neutralizuje intensywne zapachy i szkodliwe lotne związki organiczne. Filtr HEPA usuwa z powietrza nawet 99,995% najdrobniejszych związków chemicznych - warto wybrać filtr HEPA klasy E12, H13 lub H14. Przeczytaj na naszym blogu: Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza.

Producenci nieustannie wprowadzają do swoich urządzeń dodatkowe technologie, dzięki którym proces oczyszczania powietrza jest jeszcze szybszy i bardziej dokładny. Przykładowo, oczyszczacz powietrza LIFAair LA 500V wyróżnia się 360-stopniową konstrukcją filtra, dzięki czemu urządzenie oczyszcza powietrze jednocześnie z każdej strony obudowy.

Oczyszczacz na smog LIFAair LA 500V

Taki filtr składa się z dwóch filtrów kompozytowych, z których każdy zbudowany został z filtra wstępnego, filtra węglowego (aż 325 gramów węgla aktywnego!) i filtra HEPA E12.

Ekologiczną i równie wydajną alternatywą dla filtrów HEPA są filtry zmywalne stosowane w oczyszczaczach powietrza Airdog. W przeciwieństwie do technologii HEPA, jest to filtr wielokrotnego użytku, który można myć pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Różnica polega też na tym, że w oczyszczaczach Airdog bakterie i wirusy są zabijane, dzięki czemu nie gromadzą się w filtrze.

Oczyszczacz powietrza na smog powinien być wyposażony w kilka trybów pracy. Obowiązkowy jest tryb normalny i do pracy nocnej, ale im więcej programów, tym więcej możliwości dostosowania pracy do potrzeb.

Zwróć uwagę również na tryb automatyczny - dzięki niemu oczyszczacz powietrza będzie całkowicie bezobsługowy. Samodzielnie oceni jakość powietrza i - w oparciu o wyniki - dostosuje tryb pracy tak, aby szybko i skutecznie wyeliminować zagrożenia.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń! Nasi konsultanci z przyjemnością pomogą wybrać oczyszczacz powietrza, który spełni Twoje oczekiwania. Dane znajdziesz m.in. w zakładce Kontakt.