Odpowiednie dobranie temperatury grillowania ma kluczowy wpływ na smak przygotowywanych potraw. Jeśli chcemy, aby mięso było dobrze upieczone, a zarazem soczyste i kruche, zanim wrzucimy je na ruszt, sprawdźmy, w jakiej temperaturze powinniśmy je grillować. Tylko wtedy możemy być pewni kulinarnego sukcesu.

Ani za niska, ani za wysoka - taka powinna być idealna temperatura grillowania według grillmasterów z prawdziwego zdarzenia. Trudno nie przyznać im racji. Odpowiedź ta dla początkujących miłośników grillowania może być jednak zbyt lakoniczna. Podpowiadamy więc, w jakiej temperaturze grillować poszczególne rodzaje mięsa oraz jak długo trzymać je na ruszcie.

Temperatura grillowania - mierzenie temperatury kurczaka

Właściwa temperatura grillowania - drób, steki

Spośród wszystkich rodzajów mięsa najniższej temperatury grillowania wymaga drób. Cieszące się niezmienną popularnością wśród grillowiczów udka, podudzia i piersi z kurczaka z kością grillujemy metodą pośrednią w temperaturze 120 stopni Celsjusza przez około 45-50 minut. W ten sam sposób przyrządzamy skrzydełka z kurczaka, należy piec je jednak nieco krócej –  od 25 do 30 minut. Na grillu rozgrzanym do 120 stopni, również metodą pośrednią, pieczemy także pierś z kurczaka bez kości. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku zalecany czas grillowania wynosi  5-6 minut na każdą ze stron, nie dłużej.

Gdy dla odmiany mamy ochotę przyrządzić na grillu węglowym stek wołowy, temperatura grillowania zdecydowanie musi pójść w górę - do 180, a nawet 220 stopni. Jeśli wrzucamy na ruszt stek o grubości do 2,5 cm i chcemy, aby był średnio wysmażony, grillujmy go metodą pośrednią około 4-6 minut z każdej strony. W przypadku nieco grubszego kawałka steku – od 2,5 do 4 cm – najpierw pieczemy go 4-5 minut z każdej strony metodą bezpośrednią, a następnie – od 5 do 10 minut metodą pośrednią.

Termometr do pomiaru temperatury grillowanego mięsa

Na powyższym zdjęciu: Dokładny pomiar temperatury grillowanego mięsa przy użyciu termometra.

Oczywiście w zależności od wielkości, grubości i kształtu mięsa, czas pieczenia może się zmienić. Pamiętajmy więc, aby podane powyżej parametry traktować orientacyjnie.

Aby mieć pewność, iż mięso zostało upieczone i jest gotowe do podania na stół, warto zaopatrzyć się w specjalny termometr grillowy. Przy jego pomocy możemy zmierzyć temperaturę w środku mięsa, która wynosić powinna:

  • 70-74 stopnie C dla drobiu,
  • 55-63 stopni C dla wołowiny,
  • 63 stopnie C dla wieprzowiny (polędwicy wieprzowej oraz kotletów o grubości od 2 do 2,5 cm).

Warto wiedzieć, iż stan upieczenia podudzia z kurczaka mierzymy wkłuwając termometr przy kości, a w przypadku karkówki lub całego kurczaka - w środku mięsa.

Ryby na ruszt – temperatura i czas grillowania

Oprócz mięsa coraz częściej na ruszcie pojawiają się ryby. Grillujemy je metodą bezpośrednią w temperaturze 180 stopni. Czas pieczenia ryb jest krótszy niż mięsa - filety oraz kawałki ryby o grubości ok. 2-2,5 cm trzymamy na ruszcie od 3 do 5 minut z każdej strony. Gdy na grillu ląduje ryba w całości, o grubości ok. 10 cm, musimy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba ją piec około 20 minut z każdej strony, aż do momentu, gdy szkliste mięso ryby zrobi się apetycznie białe.

Grillowanie ryby - temperatura grillowania ok. 180 stopni C

Szczegółowy czas pieczenia i temperaturę grillowania przedstawiamy w każdym przepisie. Zachęcamy do przeglądnięcia naszych propozycji potraw w dziale: Przepisy z grilla. Warto także wyposażyć swoją biblioteczkę w przepisy przygotowane przez najlepszych producentów grilli. Znajdziesz je w kategorii: Książki kulinarne i o grillowaniu.