Cappuccino z puszystą pianką mleczną to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych kaw na świecie. W żadnej kawiarni nie może zabraknąć tego wyjątkowego, włoskiego specjału! Bariści stale wymyślają nowe przepisy, dodając do kaw zaskakujące dodatki, ale tradycyjna mleczna kawa z Włoch od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Możesz przygotować ten wyjątkowy napój we własnym domu, nawet jeśli nie posiadasz ekspresu do kawy. Poznaj przepis na klasyczne Cappuccino według włoskiej receptury!

Jak powstało Cappuccino?

Chociaż włoskie Cappuccino jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych kaw na całym świecie, okazuje się, że kawy z dodatkiem mleka wcale nie pochodzą z Włoch. Pierwsza kawiarnia w Europie pojawiła się w Wiedniu na początku XVIII wieku i najprawdopodobniej to właśnie tam po raz pierwszy przyrządzono kawę zmieszaną z mlekiem.

Historii na temat początków mlecznej kawy jest wiele, a według jednej z nich, spopularyzowanie tego napoju w Europie zawdzięczamy Polakowi – Jerzemu Franciszkowi Kulczyckiemu. Był żołnierzem w armii Jana III Sobieskiego i miał duży wpływ na pokonanie Turków w bitwie pod Wiedniem. W ramach uznania za zasługi otrzymał nagrodę – worki pełne tureckich ziaren kawy.  Kulczycki dobrze wykorzystał zapas aromatycznych ziaren – otworzył kawiarnię, Dom pod Błękitną Butelką. Nie każdemu odpowiadał gorzki smak napoju, więc z czasem kawę zaczęto mieszać z różnymi dodatkami, dzięki czemu jej picie stało się przyjemniejsze. I tak powstał wiedeński Kapuziner, czyli kawa ze śmietaną, cukrem i przyprawami – prekursor włoskiego specjału. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, czerwono-brązowego koloru, który przypominał barwę szat, w jakie ubierali się członkowie zakonu kapucynów.

Cappuccino w filiżance i ziarna kawy w tle

Wiedeńska kawa szybko zaczęła się rozprzestrzeniać po całej Europie, a pierwsze wzmianki o włoskim Cappuccino pojawiły się w latach 30. dwudziestego wieku. Początkowo była to po prostu mieszanka Espresso, bitej śmietany i czekolady. Wersja ze spienionym mlekiem, dostępna w każdej współczesnej kawiarni, pojawiła się dopiero, gdy powstały bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia.

Sprawdź też: Kawa po wiedeńsku – jak przygotować?

Czym się charakteryzuje Cappuccino?

Bazą każdego Cappuccino jest mocne, aromatyczne Espresso przygotowane ze świeżo zmielonych ziaren. Włosi przywiązują ogromną wagę do procesu przygotowywania kawy, a nad wysoką jakością przygotowywanych kaw czuwa Narodowy Włoski Instytut Espresso. Specjaliści opracowali cechy, jakimi powinien się charakteryzować dobrze zaparzony napój:

  • Ziarna użyte do specjału powinny być świeże i drobno zmielone.
  • Do przygotowania kawy należy użyć około 7 gramów zmielonych ziaren.
  • Napój powinien mieć głęboką, ciemnobrązową barwę.
  • Na powierzchni Espresso nie może zabraknąć cienkiej warstwy cremy, która utrzymuje się przez dłuższy czas.

Cappuccino przygotowane według klasycznej włoskiej receptury składa się z 25 ml Espresso oraz 100 ml mleka. Według norm wyznaczonych przez Narodowy Włoski Instytut Espresso, na powierzchni specjału powinna się unosić warstwa pianki ze spienionego mleka o minimum 1 cm grubości, a jej brzegi powinny być otoczone brązową cremą. Jej konsystencja powinna być kremowa, gładka i pozbawiona jakichkolwiek widocznych pęcherzyków powietrza. Włosi podają Cappuccino w podgrzanej filiżance o objętości 150 ml.

Dwie filiżanki Cappuccino na stole

Przepis na Cappuccino

Praktycznie wszystkie automatyczne ekspresy do kawy potrafią przygotować porcję Espresso, a w bardziej zaawansowanych modelach za dotknięciem jednego przycisku możesz otrzymać również Cappuccino. Szwajcarska marka Jura słynie z innowacyjnych technologii, które zapewniają najwyższą jakość kaw – dzięki Procesowi Ekstrakcji Pulsacyjnej możesz otrzymać Espresso o intensywnym smaku i aromacie, a modele wyposażone we wbudowany spieniacz mleczny zapewniają gładką piankę na powierzchni mlecznych specjałów.

Automatyczne ekspresy do kawy znacząco ułatwiają przygotowanie doskonałej kawy o odpowiednich proporcjach i konsystencji, ale możesz przygotować Cappuccino, korzystając z bardziej tradycyjnych sposobów – wystarczy kawiarka, spieniacz do mleka oraz młynek do kawy.

Do przygotowania Cappuccino będziesz potrzebować:

  • 25-35 ml Espresso – potrzebujesz około 7 gramów świeżo zmielonej kawy. Kawę możesz przygotować w ekspresie lub kawiarce, będzie bazą do Cappuccino.
  • 100-125 ml mleka – najlepiej sprawdzi się produkt o zawartości tłuszczu 3,2-3,5%. To optymalna ilość, która wpłynie korzystnie na walory smakowe kawy, ale nie zdominuje jej smaku. Ważna jest także zawartość białka w składzie – im więcej, tym lepiej spienione mleko. Możesz wybrać produkt pochodzenia odzwierzęcego lub mleko roślinne.
  • Filiżanka o pojemności 150 ml – to standardowy wymiar, który perfekcyjnie pasuje do proporcji klasycznego Cappuccino.

Niektórzy bariści zalecają przygotowanie podwójnego Espresso z 16 gramów zmielonych ziaren, aby przygotowywany specjał zyskał głębszy smak – jeśli preferujesz intensywne kawy, skorzystaj z tej wskazówki.

Z podanych składników przygotujesz jedną porcję Cappuccino w standardowym rozmiarze.

Cappuccino z latte art na powierzchni

Przepis na włoskie Cappuccino

Rozpocznij od przygotowania porcji aromatycznego Espresso, które będzie bazą Cappuccino. Wybierz kawę wysokiej jakości, ponieważ nuty smakowe ukryte w ziarnach, mają duży wpływ na ostateczny efekt.

  1. Odmierz porcję kawy – do przygotowania Espresso potrzebujesz 7-8 gramów. Wybierz mieszankę składającą się z ziaren Arabiki zmieszanych z dodatkiem ziaren Robusty.
  2. Zmiel ziarna na drobno – dzięki temu kawa będzie bardziej aromatyczna. Uwaga, po upływie 10 minut aromat z ziaren zaczyna się ulatniać – nie miel większej porcji na zapas!
  3. Zaparz porcję Espresso w filiżance, do której następnie dodasz pozostałe składniki na Cappuccino. Na powierzchni specjału powinna powstać warstwa brązowej pianki – cremy.

Najlepiej wyjdzie specjał przygotowany w ekspresie automatycznym, który sam odmierzy odpowiednią porcję i zmieli ziarna, ale możesz także użyć ekspresu kolbowego lub kawiarki. Napój powinien być parzony maksymalnie przez 30 sekund, w temperaturze 90-95 stopnia Celsjusza. Nie zniechęcaj się, jeśli efekt nie będzie idealny – praktyka czyni mistrza!

Cappuccino z przyprawami i latte art postawione na drewnianej desce

Po zaparzeniu Espresso, przejdź do przygotowania spienionego mleka, dzięki któremu porcja kawy w filiżance zamieni się w Cappuccino.

  1. Podgrzej mleko do temperatury 65 stopni Celsjusza. Uważaj, aby temperatura nie osiągnęła wyższej wartości – wpłynęłoby to negatywnie na smak i konsystencję mleka. Możesz użyć do pomiaru metalowego termometru. Jeśli go nie posiadasz, możesz skorzystać z tradycyjnej metody – mleko będzie dobrze nagrzane, gdy dzbanek będzie zbyt gorący, aby trzymać go dłonią.
  2. Spień mleko, tak aby uzyskać gładką konsystencję, bez widocznych pęcherzyków powietrza. Jeśli używasz spieniacza ręcznego – poruszaj tłoczkiem w górę i w dół przez około 40 sekund. Znacznie wygodniejszy będzie automatyczny spieniacz do mleka – możesz uzyskać perfekcyjną piankę, wybierając jeden przycisk.
  3. Połącz Espresso ze spienionym mlekiem, aby otrzymać Cappuccino. Dzbanek z mlekiem trzymaj na wysokości 10 cm nad cremą i stopniowo zbliżaj do filiżanki, tak aby na końcu niemal się z nią stykał. Najlżejsza część spienionego mleka utworzy piankę. Napój gotowy!

Odpowiednio przygotowane Cappuccino składa się z równych proporcji – 1/3 Espresso, 1/3 mleka oraz 1/3 pianki na powierzchni napoju.

Jak zrobić ozdobne latte art ze spienionego mleka?

Możesz zachować gładką piankę na powierzchni Cappuccino lub stworzyć ze spienionego mleka wzór, czyli latte art. Wystarczy kilka prób, aby opanować tworzenie na piance ozdobnego serca lub liścia. Nie potrzebujesz żadnych profesjonalnych sprzętów, aby wykonać dekorację – wystarczy dzbanek z wąskim dziubkiem, który pozwoli na precyzyjne dozowanie mleka.

Gdy filiżanka będzie w połowie napełniona spienionym mlekiem, rozpocznij wykonywanie ozdobnego wzoru. Wykonuj następujące ruchy:

  • Aby utworzyć serce – przechyl filiżankę i przybliż do niej dzbanek, po czym gwałtownym ruchem wylej większą ilość mleka. Na powierzchni kawy pojawi się okrągła plama. Unieś wyżej dzbanek i ostatnim strumieniem mleka narysuj cienką kreskę, która przetnie okrąg na pół – serce gotowe!
  • Aby narysować liść – nalewaj spienione mleko przy górnej krawędzi filiżanki, a następnie zbliż dzbanek i wykonuj szybkie, zygzakowate ruchy, cały czas powoli przesuwając dzbanek. Gdy zygzak dojdzie do drugiej krawędzi filiżanki, ostatnim strumieniem narysuj linię równo przecinającą cały wzór do obu krawędzi.

Aby udekorować Cappuccino jeszcze bardziej, możesz także posypać mleczną piankę przyprawami lub syropem do kawy.

Cappuccino ze wzorem serca

Jaką kawę wybrać do przygotowania włoskiego specjału?

Jakość użytych ziaren ma wpływ na ostateczny smak kawy – w produktach gorszej jakości można wyczuć nieprzyjemną goryczkę, a jej aromat jest znacznie słabszy. Dobra kawa charakteryzuje się subtelną goryczką, a w jej smaku można wyczuć nuty czekolady, orzecha czy karmelu. Ważny jest także skład – wybieraj kawy z odpowiednio długo wypalanych ziaren Arabiki wymieszanej z ziarnami Robusty. Jeśli wolisz łagodniejsze napoje, możesz zdecydować się na kawę składającą się wyłącznie z ziaren Arabiki. Oto nasze propozycje kaw, które dobrze się sprawdzą jako baza do Cappuccino:

  • Kawa ziarnista Bazzara GranCappuccino – najlepsze ziarna pochodzące z Brazylii, Indii oraz Kostaryki, wyprodukowane w prestiżowej włoskiej palarni. To kawa składająca się z 80% Arabiki i 20% Robusty, dedykowana specjalnie do przygotowywania specjałów mlecznych – Cappuccino oraz Latte. To kawa o średniej intensywności, w której smaku można wyczuć nuty kwiatowe, imbirowe oraz słodkich owoców.

  • Kawa ziarnista LaCava Brazyliana – łagodna kawa, składająca się w 100% z brazylijskich ziaren Arabiki, które zostały poddane procesowi średnio-ciemnego tradycyjnego palenia. W idealnie zbalansowanej kompozycji można wyczuć nuty smakowe czekolady, włoskich orzechów, migdałów oraz karmelu.

  • The White Bear kawa ziarnista BRAZYLIAto mieszanka składająca się z ziaren Arabiki i Robusty w proporcji 80:20. Wypalane ziarna pochodzą z różnych plantacji, dzięki czemu smak jest unikalny. Aromat przygotowanej kawy będzie mocno czekoladowy, obecne są także nuty orzecha i karmelu. Po wypiciu przygotowanego specjału pozostanie słodki posmak.

Zobacz też: Dobry ekspres do kawy – czym się powinien wyróżniać?