Kawa to prawdziwy „napój bogów”, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie poranka, spotkań towarzyskich, czy ciężkiej pracy. Obecnie wybór mieszanek kawowych, ekspresów, jak i rodzajów kaw jest tak szeroki, że można spędzić całe życie na odkrywaniu smaków tego napoju. Poznaj niezwykłe ciekawostki na temat kawy i przekonaj się czym jeszcze ten napój może Cię zaskoczyć!

1. Jaka jest najdroższa kawa świata?

Najdroższym gatunkiem kawy na świecie jest Kopi Luwak. 1000 euro za kilogram to całkiem spora sumka, a tym większym zaskoczeniem może być fakt jak produkowane są ziarna kawy. Najpierw dojrzałe owoce kakaowca są zjadane przez zwierzę o nazwie łaskun, które trawi tylko ich miąższ, a potem ziarna kawy są wydobywane z jego odchodów. Jednak kawę Kopi Luwak uważa się za najsmaczniejszą kawę świata i cieszy się ona niemałym zainteresowaniem, jeżeli kawosze są w stanie wydać na nią tak pokaźne sumki pieniędzy. Początki Kopi Luwak sięgają końca XIX wieku. Kawa wywodzi się z Indonezji. Skąd niezwykły smak kawy, wart aż tyle pieniędzy? Dzięki temu, że ziarna przez jakiś czas znajdują się w przewodzie pokarmowym łaskuna są odpowiednio namoczone, więc po kilku dniach zaczynają kiełkować. Temu procesowi towarzyszy wydzielanie się enzymów rozkładających zapasowe białko i cukry, w ten sposób powstaje słód kawowy, dzięki czemu kawa jest bardziej słodka.

2. Czy kawa może być lekiem na depresję?

Zapewne choć raz w swoim życiu doświadczyłeś uczucia, kiedy przygnębiający poniedziałek staje się w miarę znośny dzięki filiżance aromatycznej kawy? Jednak to nie tylko stereotyp, że kawa poprawia samopoczucie – zwłaszcza u kobiet. W 2011 roku na Harvardzie zostały przeprowadzone badania, z których wynikało że kobiety wypijający dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie są o 15% mniej narażeni na wystąpienie depresji w ciągu najbliższych10 lat niż te, które kawy nie piły, bądź sięgały po nią sporadycznie. Wyjaśnienie tego badania jest dosyć proste: kofeina stymuluje produkcję neurotransmiterów takich jak: serotonina, dopamina i noradrenalina w mózgu. Dzięki temu działa podobnie jak antydepresant (oczywiście w mniejszej dawce). Niemniej jednak lekarze przestrzegają, że picie dużej ilości kawy przez osoby już chorujące na depresję, nie zawsze może przynieść dobry skutek, gdyż kofeina zawarta w kawie może jednocześnie pobudzać, powodując jeszcze większe problemy ze snem. Choć badanie w Harvardzie zostało przeprowadzone tylko na licznej grupie kobiet, wielokrotnie zostało już potwierdzone antydepresyjne działanie kawy na przykładzie zarówno kobiet jak i mężczyzn.

3. W którym kraju ludzie piją najwięcej kawy?

Najwięcej kawy na świecie wypijane jest w Finlandii, jest to średnio 13 kilogramów rocznie na jednego Fina. Dla porównania, przeciętny Polak rocznie wypija 3,4 kilograma kawy. Jest to więc znacząca różnica. Czyżby na północy musieli ratować się przed długą zimą? Niemniej jednak w całej Skandynawii popularna jest kawa bezkofeinowa. Nie znaczy więc, że Finowie w takich ilościach faszerują się kofeiną. Kolejną ciekawostką może być fakt, że w niektórych krajach nordyckich picie kawy było przez długi czas zabronione. Podejrzewano, że kawa źle wpływa na ekonomię, płodność i efektywność pracy. Raz kawa była całkowicie zabroniona, a raz nakładano na nią tak duże podatki, że i tak działał czarny rynek. Dopiero w 1823 roku kawa została na stałe zalegalizowana, ale wysokie podatki na nią obowiązywały do 1951 roku. Jesteś więc wielkim szczęściarzem, że nie musisz robić interesów na czarnym rynku, po to by rozkoszować się w przystępnej cenie filiżanką małej czarnej.

4. Skąd się wzięła nazwa cappuccino?

Jesteś fanem pysznej kawy ze spienionym mlekiem? A czy wiesz skąd nosi ona nazwę: „cappuccino”? Austriacki odpowiednik tego słowa to: „kapucyn”. Dlaczego? Kawa jaką jest cappuccino początkowo posiadała kolor identyczny jak brązowe kaptury kapucynów. To stąd nazwa napoju, który pod warstwą puszystej pianki często wciąż posiada jasnobrązową barwę.

5. Jakie są początki kawy? 

Zastanawiając się nad tym skąd wzięła się pierwsza kawa, trzeb uwzględnić zarówno słynną legendę, jak i prawdziwą historię. Legenda głosi, że etiopski pastuch Kaldi zauważył, że jego kozy zjadają liście i owoce z pewnych drzewek, a potem są bardzo ożywione i nie śpią po nocach. Kaldi sam postanowił sięgnąć po małe, czerwone jagody, a po ich spożyciu dostał przypływu energii. Z jednej strony zaciekawiony, a z drugiej zaniepokojony pastuch udał się ze swoim odkryciem do mnicha, który w klasztorze zaczął eksperymenty z przyrządzaniem kawy. Tak powstał napój, który bardzo pomagał mnichom podczas nocnych czuwań. W rzeczywistości zaś datuje się, że kawa została odkryta w Etiopii w 850 roku, a popularność zyskała w 1100 roku, gdy zaczęto eksportować ją do Indii, na Jawę i w końcu do Europy. Początki kawy na naszym kontynencie nie należały do najłatwiejszych. Z racji, że roślina pochodziła z krajów muzułmańskich, spotkała się z oporem Kościoła Katolickiego. Nawet jeden z doradco w papieża nazwał kawę „gorzkim wynalazkiem szatana”. Dopiero papież Klemens VIII nakazał ochrzcić kawę, dzięki czemu zaczęła zyskiwać ona dużą popularność i w ekspresowym tempie zaczęły powstawać kawiarnie w Europie.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka, którą być może już wiecie: najlepszą kawę w najatrakcyjniejszej cenie znajdziecie w sklepie decofire.pl