Wietnam to drugi największy dostawca ziaren kawowca na świecie zaraz po słonecznej Brazylii. Nic więc dziwnego, że powstało tam tak wiele znakomitych przysmaków, takich jak kawa po wietnamsku. Na wstępie należy wyjaśnić, że nie jest ona jedynym napojem – ma swoje różne odmiany w zależności od dodawanych do niej składników. Mimo że niektóre z nich na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość specyficznymi połączeniami, to są w stanie zachwycić nawet najbardziej wymagających kawoszy z całego świata. Kawa po wietnamsku to wyjątkowy napój, który zabierze Cię swoim smakiem oraz aromatem w orientalne rejony Azji i pozwoli poczuć tamtejszy klimat. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak przygotować słynną kawę po wietnamsku oraz jakie są jej odmiany!

Kawa w Wietnamie

Kawa w Wietnamie pojawiła się już w XIX wieku za sprawą kolonizatorów francuskich, którzy chcąc zabrać ze sobą coś, co będzie im przypominało o ojczyźnie, przywieźli do kraju ziarna drzewa kawowca. Szybko zaszczepili w tubylcach miłość do tego ciemnego napoju, którą kultywują do dziś, tworząc niesamowite połączenia. Obecnie Wietnam jest ogólnoświatowym producentem świetnej jakości kawy, składającej się głównie z ziaren Robusty, ze względu na fakt, że jest dużo prostsza w uprawie i utrzymaniu, niż popularna Arabika. Podróżując po Wietnamie, można natknąć się na liczne kawiarnie serwujące wyśmienite mieszanki wysokiej jakości kawy z innymi składnikami w unikalnym, orientalnym stylu. Wypicie kawy po wietnamsku podczas wakacji niewątpliwie pozostawia wyjątkowe wspomnienia. Jednak nie musisz wyruszać w daleką podróż, by skosztować lokalnych przysmaków. Kawę po wietnamsku jesteś w stanie znaleźć również w niektórych polskich kawiarniach lub przyrządzić w zaciszu swojego domu. Własnoręcznie zaparzona kawa w orientalnym klimacie pozwoli Ci zachwycić Twoich bliskich unikalnym smakiem oraz aromatem, którego nie mają okazji doświadczać na co dzień.

Kawa po wietnamsku to unikalny smak i aromat, przywodzący na myśl orientalne zakątki Azji

Kawa po wietnamsku – przepis

Choć nazwy kaw po wietnamsku brzmią dość orientalnie i enigmatycznie, to bez problemu jesteś w stanie zaparzyć je w swoim domu! Tradycyjnie do ich przygotowania wykorzystuje się mieszankę wysokiej jakości ziaren Robusty o nazwie Trung Nguyen i przyrządza w specjalnym zaparzaczu Phin. Choć jest wiele odmian kawy po wietnamsku, my przedstawiamy przepis na jej najbardziej klasyczną wersję, czyli Ca phe nau. Sekretem jej niezwykłego smaku oraz aromatu jest zagęszczone mleko skondensowane, które świetnie łagodzi intensywny, gorzkawy charakter napoju, dodając mu lekkości.

Do przygotowania kawy po wietnamsku będziesz potrzebować:

  • tradycyjnego zaparzacza Phin, kawiarki lub ekspresu ciśnieniowego,
  • 2 łyżki wysokiej jakości zmielonej kawy ziarnistej lub ⅓ małej Espresso (80 ml),
  • 150 ml gorącej wody,
  • 40 ml skondensowanego mleka,
  • łyżeczkę,
  • kubek lub filiżankę,
  • cukier lub syrop smakowy (opcjonalnie),
  • kostki lodu (opcjonalnie).

Przepis:

Najpierw na dno szklanki, w której zamierzasz przyrządzić kawę, wlej około 40 ml mleka skondensowanego. Jeśli chcesz przygotować kawę na zimno, dołóż do niego także kilka kostek lodu. Możesz także delikatnie posłodzić mleko cukrem lub syropem smakowym.

Najpierw na spód naczynia wlewa się mleko skondensowane

W kolejnym kroku powinieneś odpowiednio zaparzyć kawę, wydobywając z niej intensywny smak i aromat. Jeśli posiadasz wietnamski zaparzacz Phin, nałóż go na brzegi filiżanki lub szklanki i wsyp 2 łyżeczki świeżo zmielonej kawy, które następnie delikatnie ugnieć za pomocą łyżeczki. Zalej kawę w zaparzaczu odrobiną gorącej wody (najlepiej jedną łyżeczką) i odstaw na chwilę, aby spęczniała. Po upływie około pół minuty ponownie zalej kawę dużą ilością wody i nałóż wieczko na zaparzacz.

Należy zalać kawę w zaparzaczu gorącą wodą

Gorący płyn zacznie systematycznie spływać z filtra zaparzacza do kubka ze spienionym mlekiem. Całość parzenia trwa około 5 minut. Po przelaniu się całej zawartości do kubka, dokładnie wymieszaj jego zawartość.

po przelaniu się całej zawartości z zaparzacza należy wymieszać kawę z mlekiem skondensowanym

Teraz możesz zaserwować pyszną kawę po wietnamsku sobie i bliskim! Jeśli nie dysponujesz tradycyjnym przyrządem do zaparzania to nic straconego! Bez problemu możesz wykorzystać jako jego zamiennik kawiarkę lub ekspres ciśnieniowy, w których przygotujesz intensywne Espresso. Polecane modele to np. ekspres Jura S8, ENA 8 Jura albo ENA 4. Wystarczy następnie wlać przyrządzoną kawę do skondensowanego mleka, wymieszać i gotowe! Wykorzystanie tego sposobu jest jeszcze szybsze i prostsze niż użycie Phina, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się tym pysznym napojem znacznie częściej.

Rodzaje kawy po wietnamsku

Kawa po wietnamsku ma wiele odmian i każdy kawowy koneser z pewnością znajdzie dla siebie idealną kompozycję. Choć ich nazwy brzmią bardzo enigmatycznie, to zwykle są to proste mieszanki składników, które łatwo możesz spotkać w bardzo podobnej wersji również w Polsce. Do kaw po wietnamsku zalicza się:

  • Ca phe nau – jest mieszanką intensywnej kawy z mlekiem skondensowanym, będącą najbardziej klasyczną wersją kawy po wietnamsku. Ze względu na prostotę przyrządzenia oraz doboru składników bywa najczęstszym wyborem fanów tego rodzaju kaw.
  • Ca phe sua da – to połączenie klasycznej kawy po wietnamsku z kostkami lodu. Świetnie sprawdzi się do picia w upalne, letnie dni. Możesz przygotować ją w szybki i prosty sposób, dodając do skondensowanego mleka kostki lodu. Mrożona kawa po wietnamsku to idealny poczęstunek dla gości podczas letnich spotkań!
  • Ca phe den da – jest to napój powstający poprzez dodanie do „czarnej” kawy kostek lodu. Od poprzedniej wersji różni się brakiem zawartości mleka skondensowanego. To doskonałe połączenie dla osób, które nie przepadają za kawami z mlekiem, a chciałyby orzeźwić się w upalne miesiące.
  • Ca phe cot dua – wyśmienita mieszanka aromatycznej kawy z mlekiem skondensowanym oraz mlekiem kokosowym i cukrem, często serwowana także z dodatkiem gałki lodów waniliowych. Dzięki dużej zawartości mleka kawa posiada łagodniejszy i jeszcze bardziej kremowy smak.
  • Sua chua ca phe – pyszne połączenie kawy z gęstym, kremowym jogurtem. Świetnie sprawdzi się w ciepłe dni wiosny i lata. Jogurt łagodzi intensywny charakter kawy i niweluje gorzkawy posmak.
  • Ca phe den khong duong – to zwykła czarna kawa bez dodatku cukru i mleka skondensowanego. Jest to wariant, po który z pewnością sięgną fani klasycznego Espresso.
  • Ca phe trung – niesamowite połączenie kawy po wietnamsku z jajkiem. Przypomina trochę mieszankę czarnej kawy z polskim koglem-moglem, który powstaje poprzez ubicie skondensowanego mleka razem z żółtkiem.
  • Sinh to ca phe – to chyba najbardziej zaskakujący ze wszystkich wymienionych tutaj napojów. Powstaje poprzez połączenie aromatycznej kawy ze smoothie owocowym i jogurtem. Taki kawowo-owocowy koktajl to nie tylko pyszny i orzeźwiający napój, ale także prawdziwa bomba witaminowa!

kawa po wietnamsku z mlekiem kokosowym i gałką lodów waniliowych

Jaką kawę wybrać?

Wybór odpowiedniej jakości ziaren kawy to podstawa w przygotowaniu słynnej kawy po wietnamsku. Tradycyjnie wykorzystuje się do tego pochodzącej z tamtejszych rejonów kawy Trung Nguyen, której stopień mielenia dopasowany jest do zaparzacza Phin, wydobywającego z niej pełnię smaku oraz aromatu. Jednak bez problemu możesz użyć także inne odmiany kaw składających się z wysokiej jakości ziaren Robusty oraz Arabiki. Robusta cechuje się charakterystycznym intensywnym smakiem i aromatem oraz wysoką zawartością kofeiny. To właśnie dlatego świetnie nadaje się do przyrządzenia kaw po wietnamsku, które z zasady mają być bardzo mocne i intensywne w smaku. Zapoznaj się z naszymi propozycjami kaw, z którymi przyrządzisz idealną kawę po wietnamsku i nie tylko!

  • Kawa ziarnista Bazzara GUSTOITALIANO – to doskonała mieszanka wysokiej jakości ziaren Robusty pochodzących z południowych zakątków Indii i Wietnamu. Charakteryzuje się wysoką zawartością kofeiny, dzięki czemu idealnie nadaje się do picia rano. To ciekawe połączenie intensywnego smaku oraz głębokiego aromatu prażonych zbóż i ciemnej czekolady.

  • HAYB Speciality Coffee kawa ziarnista Black Espresso Blend – połączenie doskonałej jakości ziaren Arabiki i Robusty, które razem tworzą wyjątkową kompozycję. Kawa charakteryzuje się dużą zawartością kofeiny, idealną, by pobudzać do działania każdego dnia. Posiada delikatny smak i aromat czekolady oraz orzechów.

  • Kawa ziarnista Impressa Blend Jura – to niezwykła mieszanka najwyższej jakości ziaren Robusty i Arabiki, zamknięta w małym, stylowym opakowaniu. Nadaje się idealnie do przyrządzenia Espresso. Ziarna charakteryzują się głębokim smakiem oraz aromatem, przywodzącym na myśl słoneczne rejony Meksyku, Brazylii i Ugandy, z których pochodzą.

  • Palarnia Blend kawa ziarnista Czorna Pantera – składa się ze specjalnie wyselekcjonowanych ziaren Robusty i Arabiki. Palarnia Blend jest polską marką, która zwraca uwagę na każdy detal podczas przygotowywania produktów. Kawa charakteryzuje się kakaowymi nutami z posmakiem orzechów laskowych i owoców cytrusowych.

Kawa po wietnamsku – jak smakuje?

Tradycyjna kawa po wietnamsku to napój na bazie bardzo intensywnej kawy przypominającej Espresso, której mocny i gorzkawy smak łagodzony jest różnymi dodatkami np. skondensowanym mlekiem. Dlatego kupując kawę na miejscu, turyści muszą liczyć się z faktem, że jeśli nie uprzedzą sprzedawców o swoich preferencjach, to mogą się mocno nią rozczarować. Smak kawy po wietnamsku w znaczącym stopniu zależy od tego, jaką jej wersję wybierzemy. Istnieje szerokie spektrum od typowej czarnej kawy Trung Nguyen bez dodatku cukru do słodszych odmian, takich jak np. kawa z dodatkiem smoothie owocowego lub na bazie mleka kokosowego i cukru. Wybór należy tak naprawdę do Ciebie!

Klasyczna wersja kawy po wietnamsku to połączenie doskonałej jakości ziaren kawy i mleka skondensowanego

Przygotowując przysmak dla Twoich bliskich, możesz zastanowić się także, w jaki sposób zaserwujesz im napój. Choć nie ma specjalnych akcesoriów dedykowanych degustacji kawy po wietnamsku, to dobrze podać ją w pięknych i stylowych naczyniach. Możesz wykorzystać do tego klasyczne porcelanowe filiżanki, które sprawdzą się na każdą okazję. Jeśli wolisz natomiast mniej formalny klimat, to dobrym rozwiązaniem będą pięknie zdobione kubki ceramiczne, które dzięki specjalnej budowie doskonale utrzymują ciepło znajdującego się w nich napoju. Z powodzeniem możesz wykorzystać także popularne szklanki do latte. Wybór jest naprawdę szeroki i z pewnością znajdziesz coś dla siebie i swoich bliskich! 

Przeczytaj także: Kawa po koreańsku – co to jest kawa Dalgona?