Grillowanie to zdecydowanie jedna z ulubionych rozrywek w trakcie lata, a coraz większą popularność zyskują mobilne grille, rozstawiane w miejskich parkach i kąpieliskach. Jednak czy to jest dozwolone w każdym miejscu? Dowiedz się, gdzie można legalnie rozpalić grill w Gdańsku bez obaw o mandat! Mamy dla Ciebie listę terenów, w które możesz zabrać własnego grilla oraz takie, gdzie znajdziesz publicznie dostępne, stacjonarne grille! Podpowiadamy także, jaki sprzęt wybrać i o czym trzeba pamiętać, grillując w przestrzeni publicznej. Zobacz naszą listę, mapki i wszystkie informacje – miejsca na grilla Gdańsk 2023!

Grill w Gdańsku – czy w miejscach publicznych jest to dozwolone?

Wiele osób stara się wykorzystać w pełni jak najwięcej słonecznych dni, spędzając czas z bliskimi w plenerze. Świetnym urozmaiceniem każdego spotkania będą przysmaki opiekane na ruszcie grilla, jednak czy jest to dozwolone w przestrzeni miejskiej? Okazuje się, że Gdańsk ma sporo do zaoferowania! Co prawda na terenie miasta jest kilka parków zabytkowych, w których wprowadzono zakaz grillowania i jest to zabronione na placach zabaw, ale na większości terenów zielonych można korzystać z grilli bez obaw! Decydując się na taką aktywność, musisz pamiętać o kilku kwestiach:

  • Masz obowiązek chronić istniejącą roślinność i dbać o bezpieczeństwo innych osób.
  • Brak zakazu grillowania nie oznacza zgody za zakłócanie wypoczynku osobom w pobliżu. Musisz się upewnić się, że dym nie będzie przeszkadzać nikomu w pobliżu.
  • Nie możesz również śmiecić, hałasować i spożywać alkoholu.
  • Pamiętaj też o tym, że w godzinach od 6:00 do 22:00 wszędzie obowiązuje cisza nocna.
  • Zawsze zachowuj odpowiednią odległość od przedmiotów łatwopalnych, a nigdy nie stawiaj nagrzanych tacek na stołach i trawnikach.

Sprawdź: Ranking grilli węglowych 2024

W wakacje, w szczycie sezonu turystycznego, gdy niemal wszędzie jest pełno wypoczywających wczasowiczów, swobodne rozpalanie grilla może być utrudnione. Jednak na terenie Gdańska znajdują się także miejsca przystosowane specjalnie do potrzeb miłośników potraw z rusztu, wyznaczone przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni – jest ich aż kilkanaście! Strefy do grillowania znajdują się zazwyczaj w parkach, na łąkach, przy zbiornikach wodnych. Infrastruktura takich miejsc jest odpowiednio zaprojektowana – są tam dostępne stoły piknikowe, altany grillowe, a nawet stacjonarne grille, z których każdy może skorzystać.

Ogólnodostępny grill miejski w parku w Gdańsku

Źródło: Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl (Grill stacjonarny na placu sąsiedzkim (dawny zieleniec Cebulka) w Brzeźnie przy ul. Gdańskiej /PCK)

W miejscach, gdzie nie ma specjalnych stref, warto zachować odpowiednią odległość od obszarów łąk, terenów śródleśnych czy wrzosowisk. Istotny jest tutaj również art. 82 § 3. Kodeksu Wykroczeń, o następującej treści:

Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. (art. 82 § 3. Kodeksu Wykroczeń)

Gdzie w Gdańsku można zrobić grilla? Wyznaczone strefy do grillowania

Niektórzy decydują się rozpalić grill na plaży lub w dowolnym malowniczym miejscu, ale znacznie bezpieczniejszą opcją na grillowanie miejskie jest skorzystanie ze specjalnej strefy. W takim miejscu nie musisz się obawiać, że intensywne zapachy opiekanych przysmaków lub unoszący się dym, będą komuś przeszkadzać.

W wielu parkach i zieleńcach możesz legalnie rozpalić grilla bez obaw o zakłócenie spokoju publicznego – oczywiście pod warunkiem, że dostosujesz się również do innych punktów regulaminu, który omawia zasady rozpalania grilla! W miejscach zezwalających na grillowanie w plenerze zazwyczaj znajdziesz tablicę przed wejściem.

Regulamin placu grillowego w parku św Barbary w Gdańsku

Źródło: GDZiZ/ www.gdansk.pl (Regulamin korzystania z grilla w parku św. Barbary)

Poniżej prezentujemy wyznaczone miejsca do grillowania wraz z oznaczeniami na mapkach. Sprawdź, gdzie możesz rozpalić grilla na świeżym powietrzu! Podzieliliśmy listę na dwie kategorie: miejsca z ogólnodostępnymi grillami oraz strefy przystosowane do grillowania na własnym sprzęcie.

Wyznaczone miejsca do grillowania Gdańsk (ze stacjonarnymi grillami):

  • Na placu sąsiedzkim (dawny zieleniec Cebulka) w Brzeźnie przy ul.Gdańskiej /PCK
  • Na Podleśnej Polanie w Górnym Wrzeszczu
  • Obok zbiornika wodnego przy ul. Cedrowej na Ujeścisku
  • W Parku św. Barbary w Śródmieściu

Gdańsk miejsca na grilla w Gdańsku stacjonarny grill Mapka 2023

Każda osoba planująca skorzystać z udostępnionego miejsca na zorganizowanie grilla, powinna zaopatrzyć się w akcesoria niezbędne do przygotowywania potraw z rusztu. W szczególności takie, które chronią przed poparzeniami. Sprzęt powinien cały czas pozostawać pod nadzorem osoby dorosłej, a po zakończeniu należy skutecznie wygasić ogień, a następnie wyczyścić grill i cały pobliski obszar dookoła miejsca grillowania.

Miejsca na grilla w Gdańsku, które są przystosowane do rozstawienia własnego sprzętu

Wszystkie dostępne miejsca na grilla w Gdańsku, w które możesz przynieść własny sprzęt, prezentujemy poniżej:

  • Teren piknikowy w Parku Reagana, gdzie znajduje się aż 25 zestawów piknikowych
  • Przy ul. Królewskie Wzgórze w Pieckach-Migowie (altany grillowe i stoły piknikowe)
  • W okolicy zbiornika Zielony Staw przy ul. Potęgowskiej na osiedlu Zielonym i Leszczynowym (dostępna altana grillowa)
  • Obok zbiornikatokrzyska II w Ujeścisku-Łostowicach
  • W rejonie ul. Pomorskiej 82 w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
  • Na łące Maternusa przy ul. Elewów na Matarni
  • W Parku Millenium na Zaspie-Rozstajach

dańsk miejsca na girllowanie na własnym sprzęcie mapka

Na szczególną uwagę zasługuje Park im Ronalda Reagana, który od wielu lat ciszy się największą popularnością wśród zwolenników grillowania w plenerze. Na jego terenie znajduje się aż 25 zestawów piknikowych, a część z nich jest nawet przystosowana konstrukcyjnie dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie stoły znajdują się w miejscach najczęściej wybieranych do piknikowania (m.in. przy placu zabaw dla dorosłych, przy kwitnących wiśniach i przy stanowiskach do ognisk), a część z nich można samodzielnie przenieść w dowolny obszar.

Stoliki piknikowe w parku Reagana w Gdańsku

Źródło: Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl (miejsce piknikowe w parku Reagana)

Oprócz tego możliwe jest rozpalanie grilla na terenie innych parków, pod warunkiem, że nie są łamane żadne inne przepisy (m.in. niszczenie zieleni, śmiecenie, zakłócanie porządku publicznego, hałasowanie lub spożywanie alkoholu).

Niezależnie od tego, jakie miejsce wybierzesz, musisz także pamiętać o tym, aby do rozpalania grilla stosować wyłącznie dedykowany węgiel drzewny lub brykiet – nie możesz używać śmieci lub odpadów zielonych.

 Gdzie w Gdańsku grillowanie jest zabronione?

Chociaż Gdańsk to miasto przyjazne dla miłośników grillowania, to istnieją również pewne ograniczenia. Nie można rozpalać grilli w zabytkowych parkach oraz na placach zabaw. Zakaz ten obowiązuje w:  

  • Parku Oliwskim
  • Parku Oruńskim
  • Parku Brzeźnieńskim im. Haffnera
  • Parku w Jasieniu im. ks. Bronisława Kabata
  • Parku Przymorze
  • Parku Kuźniczki
  • Parku w Królewskiej Dolinie
  • Parku Ferberów (teren leśny)
  • Parku Steffensów

Mapka miejsc zakazanych so grillowania Gdańsk 2023

Gdzie w Gdańsku można rozpalić ognisko?

Kwestia organizowania ognisk na terenie Gdańska jest bardziej skomplikowana. Na terenach leśnych nie ma wyznaczonych miejsc na palenie ogniska – można to zrobić w dwóch wyznaczonych miejscach w Parku Reagana, z którego często korzystają również miłośnicy grillowania:

  • W rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża,
  • Przy stawie na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej

Mapka miejsca na ogniska Gdańsk 2023

Oba miejsca są bezpłatne, ale jeśli chcemy zorganizować ognisko, to musimy wcześniej zgłosić to do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który zarządza tymi terenami. Konieczne będzie złożenie wniosku o zgodę na rozpalenie ogniska. Należy to zrobić przynajmniej 7 dni przed planowanym ogniskiem, wysyłając maila na adres: gzdiz@gdansk.gda.pl oraz uz@gzdiz.gda.pl. Po uzyskaniu odpowiedniej zgody należy jeszcze zawiadomić o terminie spotkania Straż Miejską, Straż Pożarną oraz Policję. Organizator odpowiada także o zapewnienie drewna do rozpalanie ogniska, posprzątanie terenu i skuteczne ugaszenie paleniska. Pozostałe obowiązujące zasady znajdziesz tutaj.

Miejsce na ognisko w parku Reagana Gdańsk

Źródło: Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl (palenisko w parku Reagana)

Czy są dostępne miejsca do grillowania na plażach gdańskich?

Wiele osób wybiera Gdańsk jako miejsce wakacyjnego wypoczynku – jest tu pełno malowniczych, szerokich plaż. Być może zastanawiasz się, czy istnieje możliwość rozpalenia grilla z widokiem na morze? Teoretycznie nie ma takiego zakazu, jednak w szczycie sezonu, gdy na każdej plaży robi się tłoczno, lepiej poszukać innego miejsca. Co prawda grillowanie w większości terenów nie jest zabronione, ale możesz dostać mandat za zakłócenie porządku publicznego i stwarzanie zagrożenia.

Miejsca wyznaczone do grillowania w parkach i zieleńcach będą znacznie lepszym rozwiązaniem – możesz w nich swobodnie grillować na świeżym powietrzu bez obaw, że dym będzie komuś przeszkadzał.

Czy można grillować na plaży?

Zobacz więcej: Czy można grillować na plaży?

Czy można grillować legalnie na balkonie w Gdańsku?

Chociaż lista miejsc do grillowania w Gdańsku jest całkiem długa, to niektórzy mieszkańcy bloków mają ochotę ustawić grilla na swoim balkonie. Jednak, czy jest to dozwolone? Wszystko zależy od decyzji wspólnoty mieszkaniowej, która ustala regulamin.

Niezwykle ważne są również przepisy przeciwpożarowe z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Grille węglowe zdecydowanie nie powinny być używane w blokach. O kwestię grillowania na balkonach zapytaliśmy również rzecznika Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, który odpowiedział następująco:

https://media.decofire.pl/pub/media/wysiwyg/czy-mozna-grillowac-na-balkonie-komendant.webp

Możemy z tego wyciągnąć kilka wniosków:

  • Korzystanie z grilli węglowych stwarza ryzyko pożaru i jest uciążliwe dla sąsiadów, dlatego nie możemy korzystać z tego typu sprzętów.
  • Jeśli korzystamy z grilla elektrycznego, to musi być on cały czas pod nadzorem, a w pobliżu nie może być łatwopalnych sprzętów.
  • Urządzenie musi być sprawne i wykorzystywane w sposób zalecany przez producenta.

Jeśli balkon jest ciasny, to lepiej wykorzystać miejsca w przestrzeni publicznej.

Zobacz więcej: Grill na balkonie. Czy można grillować na balkonie?

Grill turystyczny – polecane modele go grillowania w plenerze

W Gdańsku znajdziemy specjalnie przystosowane miejsca, w które możemy zabrać swój własny, mobilny grill turystyczny. Warto wiedzieć, że kupowanie jednorazowego grilla aluminiowego z pobliskiego sklepu jest złym pomysłem – uzyskanie równomiernie wypieczonych potraw na takim sprzęcie jest bardzo trudne, a aluminium wpływa negatywnie na organizm.

Zobacz więcej: Grill jednorazowy – czy warto?

Co więc robić? Świetnym pomysłem będzie zakup solidnego grilla turystycznego, wyposażonego w składany stojak z kółkami lub specjalne uchwyty do przenoszenia. Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Grill przenośny gazowy Weber Go-Anywhere

Lekki, kompaktowy model, zasilany specjalnymi nabojami z gazem. Posiada stabilizujące nóżki, które możesz łatwo złożyć jednym ruchem po skończeniu grillowania. Ma jeden palnik o mocy 2,1 kW, a przepływ gazu jest regulowany bezstopniowym pokrętłem. Wymiary rusztu wynoszą 42 x 26 cm.

Grill przenośny węglowy Weber Go-Anywhere

To kolejny model z serii Go-Anywhere, który różni się jednak sposobem zasilania – do nagrzania rusztu o wymiarach 42 x 26 cm potrzebujesz węgla drzewnego lub brykietu. Konstrukcja jest bardzo podobna do wersji gazowej, jednak w górnej części pokrywy znajdziesz dwie przesłony wentylacyjne, które wspomagają prawidłową cyrkulację powietrza.

Grill przenośny gazowy Napoleon TravelQ PRO285X z wózkiem

To model walizkowy, wyposażony w kółka, dzięki czemu transport jest jeszcze łatwiejszy. Grill jest osadzony na wysokim, stabilnym stojaku zapewniającym wysoki komfort przygotowywania posiłków, a po złożeniu przypomina walizkę. Oferuje aż dwa palniki o łącznej mocy 4,1 kW, a jego żeliwny ruszt w kształcie fali optymalizuje rozprowadzanie ciepła. Wymiary obszaru grillowego to 54 x 37 cm, a dodatkowym udogodnieniem jest termometr Accu-Probe w pokrywie.

Grill węglowy LotusGrill Standard fioletowy

Oferuje innowacyjne podejście do grillowania na węglu – wewnątrz tego modelu znajduje się wentylator na baterie, który ułatwia rozpalanie i utrzymanie wysokiej temperatury. Ponadto, palenisko nie ma kontaktu ze skapującym tłuszczem, dlatego na tym sprzęcie powstaje znacznie mniej dymu! Zewnętrzna powłoka się nie nagrzewa, a średnica rusztu wynosi 32 cm.

Zobacz też: Grill walizkowy – jaki wybrać?