Pierogi są uznawane za narodową potrawę Polaków, a dzięki różnorodności stosowanych farszów praktycznie nigdy się nie znudzą. Co prawda, ich przygotowanie jest dosyć czasochłonne, ale ciasto pierogowe wyrabiane ręcznie jest znacznie smaczniejsze niż pierogi pakowane, dostępne w każdym supermarkecie. Na szczęście funkcjonalny mikser planetarny z odpowiednią końcówką może znacząco przyspieszyć proces wyrabiania ciasta. Dowiedz się, jakie składniki będą Ci potrzebne i poznaj przepis na idealne ciasto na pierogi z miksera planetarnego KitchenAid!

Pierogi – pochodzenie i historia

Wiele osób myśli, że pierogi to potrawa wymyślona w Polsce, ale to przekonanie jest błędne. Tak naprawdę najstarsze wyroby z cienkiego ciasta pierogowego pochodzą z Chin, a do Europy trafiły za sprawą weneckiego podróżnika Marco Polo. Później zaczęły się rozprzestrzeniać po różnych krajach i tak powstały odmiany o różnych kształtach i nadzieniach – włoskie raviolli, gruzińskie chinkali, rosyjskie pelemini, czy hiszpańskie empanada. Natomiast do Polski sprowadził je w XIII wieku zakonnik Jacek Odrowąż, który skosztował tego specjału w Kijowie.

Początkowo pierogi były serwowane przede wszystkim z okazji różnych świąt lub uroczystości. Co ciekawe, miały nawet swoje własne nazwy na różne okazje – kurniki z mięsa drobiowego były potrawą weselną, socznie ze słodkim nadzieniem pojawiały się na stole podczas świętowania imienin, natomiast pieczone knysze spożywano podczas stypy. Wiele receptur na pierogi pojawiło się także w pierwszej polskiej książce kucharskiej, wydanej w 1682 roku przez Stanisława Czernieckiego. To przyczyniło się do ogromnej popularności pierogów, które od stuleci są serwowane w niemal każdym polskim domu.

Najczęściej przyrządza się pierogi gotowane, które wypełnione są w środku mięsem, grzybami, jarzynami, kiszoną kapustą, twarogiem, ziemniakami, kaszą, soczewicą lub sezonowymi owocami. Ciasto na pierogi powstaje najcześciej z mąki pszennej i jest formowane w półkolisty kształt, którego wielkość wynosi zazwyczaj od 5 do 10 cm.

Pierogi na talerzu

Pierogi z różnych zakątków świata

Elastyczne ciasto pierogowe jest popularne w wielu kuchniach świata – przede wszystkim w Azji oraz Europie. Chociaż specjały w poszczególnych krajach różnią się między sobą wyglądem, sposobem wyrabiania i farszem w środku, to mają ze sobą wiele wspólnego. Oto najpopularniejsze odmiany, których możesz spróbować, będąc na zagranicznych wakacjach:

  • Jiaozi (inaczej gyoza) – pierożki popularne w krajach wschodniej Azji, smażone na oleju lub gotowane na parze. Wyróżniają się chrupiącym brzegiem, a w środku są wypełnione wołowiną, krewetkami i kapustą pekińską. Są uznawane za przystawkę, Azjaci spożywają je wraz z sosem sojowym przed głównym daniem, najczęściej zupa udon lub kurczakiem teriyaki. To tradycyjna potrawa, której nie może zabraknąć podczas obchodów chińskiego Nowego Roku.
  • Pielmieni – potrawa rosyjskiego pochodzenia, która zyskała popularność także w Polsce, w szczególności na Podlasiu. Zawierają farsz z mięsa wieprzowego lub wołowego, zmieszany z bulionem. Od klasycznych pierogów różnią się także sposobem lepienia – mają kształt półksiężyca.
  • Chinkali – gruzińskie pierogi z charakterystycznym ogonkiem, wypełnione w środku bulionem oraz porcją mielonego mięsa. Sposób ich jedzenia jest nieco nietypowy – trzeba je nadgryźć, wypić środek, a następnie zjeść pozostałe ciasto pierogowe, pomijając ogonek.
  • Ravioli – niewielkie pierożki włoskiego pochodzenia, które wyróżniają się kwadratowym kształtem. Najczęściej wypełnione serem ricotta oraz szpinakiem, ale popularnością cieszy się także mięsna wersja z szynką prosciutto oraz ravioli z grzybami. Zwieńczeniem potrawy jest aromatyczny sos ze świeżych pomidorów.
  • Tortellini – kolejna odmiana popularna we Włoszech. Ulepione pierogi mają kształt pierścienia i są nadziewane wieprzowiną lub wołowiną. Podobnie jak Ravioli, najlepiej smakują z dodatkiem sosu pomidorowego.
  • Empanada – danie popularne w Hiszpanii oraz Ameryce Południowej, przede wszystkim w Chile i Argentynie. Wyróżniają się złocistą barwą, którą uzyskują dzięki smażeniu na oleju lub pieczeniu na blasze. W środku wypełnione farszem mięsnym, rybnym, jajecznym lub warzywnym.

Rodzaje pierogów

Ciasto na pierogi – co będzie potrzebne?

Kluczem do uzyskania smakowitych pierogów jest nie tylko przygotowanie odpowiednio doprawionego farszu, ale także receptura na ciasto. Do jego wykonania będzie potrzebna przede wszystkim mąka pszenna, wymieszana w odpowiednich proporcjach z wodą i solą. W niektórych przepisach zaleca się także dodanie jaj.

Podczas wyrabiania ciasta przyda się specjalna foremka do wykrajania i lepienia pierogów, ale możesz także nadać formę za pomocą zwykłej szklanki. Potrzebna będzie również łyżeczka do nakładania farszu oraz głęboki rondel do gotowania. Musisz także przygotować odpowiednio dużo miejsca na blacie lub stolnicę do wałkowania ciasta.

Idealne ciasto na pierogi powinno być elastyczne – dzięki temu pierogi po ugotowaniu będą miękkie. Podczas procesu wyrabiania ciasta bardzo ważna jest dokładność – jeśli brzegi będą niedokładnie zlepione, to farsz wypłynie ze środka podczas gotowania, co zepsuje cały efekt.

Idealne ciasto na pierogi przygotowanie

Zobacz też: Idealne ciasto na pizzę? Przygotuj je z robotem planetarnym KitchenAid!

Jak zrobić ciasto na pierogi?

Ręczne wyrabianie ciasta na pierogi to dosyć czasochłonne zajęcie, ale wielofunkcyjny mikser planetarny znacznie przyspieszy cały proces. Amerykańska marka KitchenAid opracowała urządzenia, które podczas pracy świetnie naśladują ruchy ugniatania, dzięki czemu mogą Cię wyręczyć podczas tej monotonnej czynności. Dzięki technologii planetarnej końcówka w tym samym czasie obraca się zarówno wokół własnej osi, jak i dookoła krawędzi dzieży, gwarantując precyzyjne działanie – to zagwarantuje dobre wyrobienie ciasta.

W zestawie z każdym mikserem planetarnym KitcehnAid znajdziesz zestaw trzech podstawowych końcówek – hak, rózgę oraz mieszadło. Pierwsza z nich, czyli hak, doskonale radzi sobie z wyrabianiem ciast na pierogi, pizzę lub chleb o idealnej konsystencji. Natomiast mieszadło będzie pomocne podczas przygotowywania farszu.

Ciasto na pierogi – składniki:

  • 600 gramów mąki pszennej (najlepiej typu 500)
  • 1 łyżeczka soli
  • 250 ml gorącej wody
  • 2 łyżeczki oleju
  • 1 jajko (opcjonalnie)

Ciasto na pierogi bez jajka czy z jajkiem?

Kiedy warto dodać do ciasta jajko? To zależy, jaki farsz zamierzasz przygotować. Jeśli planujesz zaserwować na obiad klasyczne pierogi ruskie – dzięki dodatku jajka uzyskasz twardsze ciasto pierogowe. Natomiast w przypadku pierogów deserowych z dodatkiem owoców lepiej pominąć ten składnik, aby ciasto wyszło bardziej miękkie.

Ciasto na pierogi składniki

Przepis na ciasto pierogowe z miksera planetarnego

  1. Jeśli chcesz zrobić ciasto na pierogi, rozpocznij od wsypania do dzieży miksera planetarnego wszystkich potrzebnych składników, oprócz wody.
  2. Zamontuj w Twoim mikserze końcówkę z hakiem do wyrabiania i uruchom urządzenie na najwolniejszych obrotach. Stopniowo dolewaj gorącą wodę.
  3. Poczekaj około 10 minut, aż wyrabiane ciasto na pierogi uzyska odpowiednią konsystencję. Powinno być gładkie, elastyczne i łatwo odchodzić od dłoni.
  4. Po wyciągnięciu wyrobionego ciasta z dzieży, przykryj je ściereczką i odstaw na około 10-15 minut.
  5. Posyp blat lub stolnicę mąką i rozwałkuj ciasto na pierogi tak, aby jego grubość wynosiła około 2 mm.
  6. Gdy masz już dobrze rozwałkowane ciasto, ozpocznij wykrawanie – użyj w tym celu okrągłej formy lub zrób to za pomocą szklanki o średnicy 7-9 cm.
  7. Okrągłe plastry lekko naciągnij, nałóż na ich środek za pomocą łyżeczki przygotowany farsz, złóż na pół i sklej brzegi. Jeśli nie masz w tym wprawyi robisz ciasto na pierogi pierwszy raz, możesz wykorzystać specjalny zaciskacz do pierogów.
  8. Gdy wszystkie surowe pierogi są już wypełnione farszem i sklejone, wrzuć je do rondelka z osoloną wodą i gotuj na małej mocy palnika przez około 2 minuty.
  9. Wyjmij pierogi za pomocą cedzaka, gdy wypłyną na powierzchnię. Gotowe!

Z podanych proporcji uzyskasz około 40-50 sztuk pierogów.

Ciasto na pierogi przed gotowaniem

Przepis na pierogi pielmieni

W niektórych regionach Polski dużą popularność zyskały pierogi pielmieni z mięsnym farszem. Przy użyciu miksera planetarnego KitchenAid przygotujesz zarówno ciasto na pierogi, jak i farsz z mielonego mięsa wieprzowo-wołowego, cebuli oraz pieprzu – przydadzą się dwie dzieże. Sposób przygotowania jest nieco inny niż w przypadku klasycznej wersji kuchni polskiej – w mieszance na ciasto na pierogi powinno się znaleźć także mleko. Pielmieni różnią się także kształtem – przypominają małe półksiężyce.

Ciasto na pierogi pielmieni – składniki

  • 415 gramów mąki pszennej
  • 100 ml ciepłej wody
  • 100 ml mleka
  • 1 łyżeczka oliwy
  • 1 jajo

Farsz do pierogów pielmieni – składniki

  • 250 gramów mielonego mięsa wieprzowego
  • 250 gramów mielonego mięsa wołowego
  • 1 mielona cebula
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 łyżka posiekanego szczypiorku

Jak zrobić idealne ciasto na pierogi pielmieni?

  1. Na początek wlej do jednej dzieży miksera mleko, wodę oraz oliwę, a następnie przymocuj do urządzenia rózgę. Uruchom 2 tryb prędkości i mieszaj przez około 30 sekund.
  2. Do drugiej dzieży wsyp 450 mąki pszennej oraz pół łyżeczki soli, a następnie zamień rózgę na hak do ugniatania. Uruchom 1 tryb pracy i powoli wlewaj zawartość pierwszej dzieży z płynnymi składnikami. Pozostaw urządzenie na najwolniejszych obrotach przez około 4 minuty.
  3. Następnie przełóż ciasto na stolnicę posypaną mąka i wyrabiaj ręcznie ciasto na pierogi jeszcze przez 3 minuty.
  4. Wyrobione ciasto odstaw do lodówki na 40 minut, przykryte folią spożywczą.
  5. W tym czasie zajmij się przygotowywaniem farszu do pierogów. Do czystej dzieży dodaj mielone mięso wieprzowe, mielone mięso wołowe, cebulę, sól oraz pieprz. Zamocuj w mikserze mieszadło i miksuj na najniższej prędkości przez 1 minutę.
  6. Po upływie 40 minut wyjmij gotowe ciasto na pierogi z lodówki i rozwałkuj na stolnicy posypanej mąką. Następnie powycinaj okręgi, korzystając z okrągłej szklanki.
  7. Na środku każdego okręgu dodaj farsz, a później zegnij boki i dla dodatkowego zabezpieczenia połącz ze sobą oba rogi.
  8. Gotuj w osolonej wodzie przez około 5 minut, a później wyjmij łyżką cedzakową.
  9. Ugotowane pierogi podawaj z roztopionym masłem, śmietaną oraz szczypiorkiem.

Pierogi pielmieni

Jaki mikser planetarny KitchenAid wybrać?

Amerykańska marka KitchenAid ponad 100 lat temu opatentowała technologię ruchu planetarnego, którą wykorzystują wszystkie współczesne miksery stojące. W ofercie marki znajdziesz urządzenia dostępne niemal w każdym kolorze tęczy, a poszczególne modele różnią się przede wszystkim pojemnością dzieży, która przekłada się na to, jak wiele składników są w stanie przetworzyć.

Niezależnie od wyboru, każde urządzenie będzie posiadało 3 wymienne końcówki w zestawie oraz specjalne gniazdo w głowicy na dodatkowe akcesoria, które jeszcze bardziej zwiększą funkcjonalność – wyciskaj soki, miel mięso i wyrabiaj makarony! Ponadto, wszystkie urządzenia oferują 10 trybów pracy i doskonale sobie radzą z rozmaitymi konsystencjami, zawsze gwarantując niezwykłą precyzję miksowania.

Mikser planetarny KitchenAid

Mikser planetarny Artisan 5 Pistachio 4,8 l KitchenAid

W zestawie z tym modelem znajdziesz dwie dzieże, dzięki czemu unikniesz mycia naczyń w trakcie przygotowania ciasta i farszu. Większa ma pojemność 4,8 l, a mniejsza 3 l. W zestawie oprócz 3 standardowych końcówek dołączono również mieszadło FLEX, które zbiera składniki ze ścianek dzieży, za pomocą elastycznej krawędzi. W zestawie znajdziesz również osłonę dzieży, która pozwoli uniknąć rozprysków w kuchni. Urządzenie przetworzy 1 kg mąki uniwersalnej, 12 jajek oraz 1 litr śmietany.

Mikser Artisan 7 Dried Rose 6,9 l KitchenAid

To urządzenie pozwoli przetworzyć jeszcze większą ilość składników – aż 1,9 l śmietany, 19 jajek lub 2,2 kg mąki uniwersalnej. Dzieża o pojemności 6,9 l jest osadzona na specjalnej dźwigni, dzięki czemu wymiana końcówek jest jeszcze łatwiejsza. W zestawie znajdziesz 3 końcówki oraz specjalną osłonę zapobiegającą rozpryskom. Silnik o mocy wyjściowej 1,3 KM poradzi sobie z wyjątkowo dużymi obciążeniami i pozwoli przygotować bardziej wymagające dania.

Sprawdź też: Robot planetarny – czym różni się od zwykłego miksera?