Trudno znaleźć osobę, która nie lubi chrupiącej pizzy z ciągnącym się serem i aromatycznymi dodatkami. Ten włoski specjał jest uwielbiany niemal w każdej części świata! Możliwość stosowania różnych kombinacji składników sprawia, że to danie nigdy się nie znudzi i każdy znajdzie przepis idealnie dopasowany do swoich preferencji! Idealne ciasto na pizzę przygotujesz bez wysiłku, korzystając z funkcjonalnego robota planetarnego Kitchen Aid. Dowiedz się, jak uzyskać efekt, który zachwyci każdego!

Historia pizzy

Dania kuchni włoskiej są niezwykle smakowite, a przy tym stosunkowo łatwe w przygotowaniu, dzięki czemu zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Kluczem do uzyskania świetnych efektów są świeże składniki wysokiej jakości oraz aromatyczne przyprawy, które rozpieszczają zmysły. Każdy region włoski słynie z innych potraw, a uwielbiana dziś na cały świecie pizza pochodzi z Neapolu. Jednak placki mączne, będące prototypem współczesnej pizzy to danie starsze niż wiele osób myśli – były znane niemal wszystkim kulturom starożytnym!

Łacińskie słowo picea pojawiło się po raz pierwszy w zapiskach pochodzących z 997 roku, na określenie prostego placka z dodatkiem warzyw i ziół. Było to tanie i proste w przygotowaniu danie, spożywane przede wszystkim przez chłopów. Natomiast pierwsze wzmianki o innych wariantach tej potrawy pochodzą dopiero z XVII wieku – pojawiła się wtedy pizza alla mastunicola z dodatkiem sera i bazylii, a także pizza ai cecinelli, czyli wypiek z rybą. Jednak pizza zaczęła zyskiwać wygląd bliski współczesnemu dopiero w XVIII wieku, gdy we Włoszech pojawiły się pomidory sprowadzone z Ameryki. Okazało się, że ciasto na pizzę świetnie komponuje się z tym warzywem, a rosnąca popularność specjału sprawiła, że w Neapolu pojawiły się pierwsze pizzerie.

Ciasto na pizzę z pieca opalanego drewnem

Jak doszło do tego, że danie przeznaczone w zamyśle dla ubogich warstw społeczeństwa, stało się dumą narodową Włochów? Pizza przypadła do gustu królowej Małgorzacie Sabaudzkiej! Odwiedziła ona Neapol w 1889 roku, a uznany kucharz – Raffaelo Esposito, przygotował dla niej poczęstunek w postaci pizzy z dodatkiem mozzarelli, pomidorów oraz bazylii – te składniki odzwierciedlały barwy włoskiej flagi. Według legendy ten wypiek przypadł do gustu królowej Małgorzacie i to właśnie od jej imienia pizzę nazwano margheritą. Jednak według innej wersji nazwa najsłynniejszej neapolitańskiej pizzy pochodzi od stokrotki (po włosku margherita), ponieważ kawałki mozzarelli ułożone dookoła boków ciasta przypominają właśnie ten kwiat.

Zobacz też: Tydzień włoski z marką Enders – przygotuj aromatyczną pizzę

Czym się charakteryzuje włoska pizza?

Czy wiesz, ze pizza neapolitańska została zastrzeżona przez Komisję Europejską jako tradycyjny wyrób z certyfikatem TSG? Skrót tego oznaczenia, w tłumaczeniu na język polski oznacza gwarantowaną tradycyjną specjalność. Słynną potrawę wpisano również w 2017 roku na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO!

Według oryginalnej receptury idealne ciasto na pizzę włoską jest wyrabiane z najwyższej jakości składników – mąki typu 00, drożdży piwnych, wody pitnej, soli oraz oliwy. Następnie wyrobione ciasto trafia do pieca opalanego drewnem rozgrzanego do temperatury 500 stopni, gdzie przebywa przez 90 sekund. Grubość ciasta w środku nie powinna przekraczać 0,4 cm, natomiast dopuszczalna wysokość brzegów to 1-2 cm.

Włoska pizza Margherita

Włosi przykładają również dużą wagę do pochodzenia składników, na oryginalnej pizzie neapolitańskiej nie może zabraknąć:

  • Lokalnych pomidorów San Marzano z pól wulkanicznych Wezuwiusza
  • Mozzarelli z mleka bawolic
  • Listków świeżej bazylii
  • Oliwy z pierwszego tłoczenia

W domowych warunkach ciężko odtworzyć tradycyjną recepturę, ale możesz uzyskać efekt zbliżony do klasycznej pizzy włoskiej, wypiekając ciasto na kamieniu do pizzy w dobrze rozgrzanym piekarniku lub na funkcjonalnym grillu gazowym.

Idealne ciasto na pizzę z robota planetarnego

Włosi uważają, że ciasto na pizzę powinno być wyrabiane tylko ręcznie, ale funkcjonalny robot planetarny, który dobrze naśladuje ruchy ugniatania doskonale sobie poradzi z tym zadaniem! Kluczem do uzyskania świetnego efektu jest wyrabianie ciasta przez 10 minut – wiele osób skraca czas tej monotonnej czynności, gdy odczuje zmęczenie rąk. Jednak to poważny błąd, ponieważ podczas tego procesu powstają wiązania glutenowe wzmacniające ciasto – zaniedbanie skutkuje rozczarowaniem po wyjęciu pizzy z piekarnika.

Wyrabianie ciasta w robocie planetarnym KitchenAid

Ruch planetarny to rozwiązanie opracowane przez markę KitchenAid, które zrewolucjonizowało możliwości kuchennych mikserów. Jej działanie polega na jednoczesnym obracaniu końcówki w dwóch kierunkach – wokół własnej osi oraz wzdłuż krawędzi dzieży z mieszanymi składnikami. Ta niezwykła technologia to wynalazek Herberta Johnstona, który zainspirował się, obserwując prace piekarzy, ręcznie wyrabiających ciasto. Każdy funkcjonalny mikser dostępny w ofercie amerykańskiej marki posiada w zestawie 3 podstawowe końcówki: mieszadło, rózgę oraz hak. Właśnie ta ostatnia ma zastosowanie w wyrabianiu ciasta na pizzę, a także innych ciast drożdżowych.

Sprawdź też: Robot planetarny – czym różni się od zwykłego miksera?

Ciasto na pizzę włoską – przepis

Jeśli chcesz przygotować idealne ciasto na pizzę, zadbaj o najwyższą jakość stosowanych składników. Dopilnuj także, aby ciasto było dobrze wyrośnięte, a stosowany kamień do pizzy dobrze nagrzany, zanim ułożysz na nim przygotowane ciasto. Najlepszy efekt w domowych warunkach uzyskasz, korzystając z grilla gazowego – funkcjonalne modele uznanych marek mogą osiągnąć pod pokrywą ponad 300 stopni Celsjusza! Przygotowanie pizzy, łącznie z oczekiwaniem na wyrośnięcie ciasta, nie powinno zająć więcej niż 1,5 godziny. Możesz sięgnąć także po ogrodowy piec do pizzy. Pamiętaj! Jeśli chcesz osiągnąć rezultaty jak najbardziej zbliżone do pizzy serwowanej we włoskiej restauracji, musisz zadbać o jak najwyższą temperaturę piekarnika, grilla lub pieca. 

Ciasto na pizzę – składniki:

  • 500 g mąki typu 00
  • 3,5 g drożdży
  • 300 ml ciepłej wody
  • 1 łyżeczka cukru
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 150 g sosu pomidorowego
  • 200 g mozzarelli (o niskiej wilgotności)
  • 10 listków bazylii

Idealne ciasto na pizzę pormowanie

Jak zrobić idealne ciasto na pizzę w robocie planetarnym?

  1. Rozpocznij od wlania ciepłej wody do dzieży miksera, a następnie dodaj drożdże. Mieszaj zawartość dzieży widelcem, aż do momentu, gdy wszystkie drożdże rozpuszczą się i spienią.
  2. Przygotuj hak do wyrabiania ciast i przymocuj tę końcówkę do miksera planetarnego. Wsyp do dzieży resztę składników potrzebnych do wyrabiania ciasta, czyli oliwę z oliwek, mąkę, cukier oraz sól. Uruchom urządzenie na drugim poziomie prędkości, a następnie miksuj przez około minutę, aż ciasto stanie się kleiste.
  3. Zagniataj ciasto przez około 8 minut – mikser powinien przez cały czas pracować na 2 poziomie prędkości. Po skończeniu tego etapu ciasto powinno być gładkie i gąbczaste.
  4. Wyrobione ciasto na pizzę przełóż na deskę posypaną mąką, a następnie podziel na 2 równe części i każdą z nich uformuj w kształt kuli, ściskając na środku i od dołu. Polej obie części małą ilością oliwy z oliwek, przykryj wilgotnym ręcznikiem i odstaw na 45 minut, aby dać ciastu czas na wyrośnięcie.
  5. Po upływie tego czasu zajmij się rozciąganiem ciasta na pizzę. Ułóż je na knykciach obu dłoni i obracaj – w ten sposób rozciągniesz ciasto i uformujesz je w okrągły placek. Na koniec ułóż je ponownie na twardej powierzchni i zagnieć krawędzie palcami, by zyskały wysokość 1 cm.
  6. Piekarnik rozgrzej do najwyższej temperatury – najlepiej 250 stopni
  7. Rozprowadź na cieście sos pomidorowy, a jego brzegi posmaruj oliwą z oliwek. Ułóż mozzarellę i bazylię i włóż do piekarnika na 10 minut.

Jaki mikser planetarny KitchenAid wybrać?

Amerykańska marka KitchenAid działa na rynku już ponad 100 lat i słynie z opracowania technologii ruchu planetarnego. W ofercie marki znajdziesz solidne, bezawaryjne sprzęty o ogromnych możliwościach. Każdy z nich posiada w zestawie 3 podstawowe końcówki (hak, mieszadło oraz rózgę), dzięki czemu możesz przygotowywać idealne ciasto na pizzę, masy do domowych wypieków lub dipy domowej roboty.

Wyrabianie makaronu w robocie planetarnym KitchenAid

Ponadto, każdy robot planetarny amerykańskiej marki oferuje aż 10 trybów pracy i posiada uniwersalne gniazdo na dodatkowe przystawki, dzięki któremu możesz rozbudować sprzęt o dodatkowe funkcje, m.in.: wyrabianie makaronów, mielenie mięs lub wyciskania soków. Warto również dodać, że urządzenia są dostępne w wielu nietypowych kolorach – z pewnością znajdziesz model idealnie pasujący do wystroju Twojej kuchni! Zobacz nasze propozycje i znajdź model dla siebie!

Mikser planetarny Artisan 5 Onyx Black 4,8 l KitchenAid

Ten model posiada dzieżę ze stali nierdzewnej o pojemności 4,8 l oraz 3 podstawowe końcówki (hak, mieszadło oraz rózgę). Dzięki uchylnej głowicy łatwo zamontujesz każdy element, a ruch planetarny sprawi, że wszystkie masy będą perfekcyjnie wymieszane. W dzieży zmieścisz aż 12 jaj, 1 l śmietany lub 8 szklanek mąki uniwersalnej!

Mikser planetarny Artisan 5 Pistachio 4,8 l KitchenAid

Mikser planetarny, który posiada w zestawie aż dwie dzieże – większa o pojemności 4,8 l oraz mniejszą, która zmieści 3 l. Ponadto, oprócz trzech standardowych końcówek, w zestawie znajdziesz również mieszadło FLEX z elastyczną krawędzią, która zbiera składniki pozostające na krawędziach naczynia. Ponadto, osłona dzieży sprawia, że z łatwością dodasz kolejne składniki, unikając rozprysków w kuchni.

Mikser planetarny Heavy Duty 7 Empire Red 6,9 l KitchenAid

Ten mikser różni się konstrukcją od modeli z serii Artisan – jego dzieża o pojemności 6,9 l jest zamontowana na systemie podnoszenia z dźwignią, który gwarantuje stabilność nawet przy dużym obciążeniu. To jeszcze bardziej wydajne urządzenie, które może przetwarzać nawet 3,8 kg ciasta na chleb, 1,9 l śmietany lub 19 jaj! W zestawie nie zabrakło także osłony dzieży z podajnikiem, dzięki której dodawanie kolejnych składników jest bardzo wygodne.