Nawet najdroższy i najlepszy grill nie będzie odpowiednio działał, jeśli nie będzie czyszczony po każdym użyciu i regularnie konserwowany. Dlatego tym razem szczegółowo wyjaśniamy, jak dbać o grilla węglowego, w jaki sposób czyścić ruszty i obudowę oraz jakich środków używać, by nie zniszczyć powłoki.

Czyszczenie grilla węglowego

Czyszczenie grilla węglowego, które należy wykonać po każdej czynności grillowania, nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Aby mieć z tym jak najmniej pracy, należy czyszczenie przeprowadzić w kolejno po sobie następujących krokach:

  1. Wypalanie tłuszczu w grillu węglowym - chodzi o to, by za pomocą wysokiej temperatury usunąć (wytopić) pozostały na ruszcie tłuszcz. Dzięki temu będzie znacznie mniej zabrudzeń do usunięcia. W przypadku grilla węglowego trzeba zadbać o to, by podczas grillowania i bezpośrednio po nim, węgiel się nie wygasił (najlepiej wypalić tłuszcz zaraz po zakończeniu grillowania, jeszcze w trakcie konsumpcji).
  2. Usuwanie resztek węgla i popiołu - trzeba bezwzględnie usunąć popiół oraz resztki węgla, które nie uległy spaleniu. Niektóre dobrej jakości grille mają specjalne udogodnienia, które to ułatwiają (np. grille Weber z systemem One Touch mają specjalną dźwignię, która pozwala na usunięcie popiołu z popielnika poprzez otwory wentylacyjne). Dzięki temu czyszczenie grilla może przebiegać bez brudzenia się. Grille, w których węgiel leży bezpośrednio w misie (a nie na ruszcie jak w grillach Weber) trzeba oczyścić ręcznie.
  3. Czyszczenie rusztu grilla węglowego - konieczne jest po każdym grillowaniu. Jeśli na ruszcie pozostawimy resztki jedzenia, to będzie to zarówno niebezpieczne dla zdrowia, jak i skróci żywotność rusztu. Do czyszczenia rusztów w grillu węglowym używamy specjalnej szczotki. Możemy też wspomóc się środkami czyszczącymi, które dobiera się do typu rusztu – żeliwnego, chromowanego, ceramicznego itd. Przy ruszcie ceramicznym i stali nierdzewnej nie używa się drucianej szczotki.
    Szczotka do czyszczenia grilla
  4. Czyszczenie obudowy - warto przetrzeć obudowę mokrą ściereczką, ale dopiero wtedy, kiedy grill jest całkowicie wystudzony. Emaliowane powierzchnie narażone na częste zmiany temperatury będą mniej trwałe.

Specjalne środki do czyszczenia grilla węglowego

Posiadając markowy, dobrej jakości grill węglowy warto rozważyć zastosowanie profesjonalnych środków do czyszczenia, które pozwolą lepiej zadbać o wszystkie elementy urządzenia.

W ofercie producentów grilli znajdują się środki do czyszczenia powierzchni emaliowanych, elementów ze stali nierdzewnej czy środki do usuwania tłuszczu. Są one tak przygotowane, by skutecznie usuwać zabrudzenia, a jednocześnie nie naruszać materiału, który czyszczą. Oczywiście ich zakup nie jest konieczny, ale jeśli właśnie wydaliśmy kilkaset (lub kilka tysięcy) złotych na grilla, to lepiej zadbać o niego należycie. Wszystkie akcesoria do czyszczenia grilla znajdują się w naszym sklepie w kategorii: Środki i akcesoria do pielęgnacji grilla.

Konserwacja grilla węglowego

Kilka razy do roku (szczególnie przed zimą) warto poświęcić chwilę na konserwację naszego urządzenia. Ruszt żeliwny przechowujemy w suchym miejscu, pokrywając go cienką warstwą oleju jadalnego.

Grill należy dokładnie umyć i wysuszyć, by nie korodował. Dobrym rozwiązaniem jest zakup pokrowca na grilla, który zabezpieczy go przed warunkami atmosferycznymi (jeśli grill stoi na zewnątrz) oraz wilgocią i kurzem.