Jeśli zastanawiasz się nad zakupem grilla gazowego, to zapewne chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, które kwestie są ważne, np. jaką moc posiada dobry grill, jak szybko powinien się rozgrzewać. Niestety możesz trafić na różnego typu “ekspertów” udzielających się na forach czy choćby usłyszeć od znajomych mity powielane od lat. Tym razem rozprawimy się nimi, skupiając się przede wszystkim na kwestiach technicznych.

Słowem wstępu: oczywiście zachęcamy do zapoznania się z artykułem, ale przede wszystkim do kontaktu z nami. Jako autoryzowany partner najlepszych światowych producentów grilli gazowych mamy ogromną wiedzę i chętnie się nią dzielimy. Jeśli potrzebujesz porady, to najłatwiej po prostu zadzwonić do naszych ekspertów. Dane kontaktowe znajdziesz na kartach produktów (wraz z imieniem danego specjalisty) oraz w zakładce Kontakt. Zapraszamy także do naszego sklepu w Krakowie.

Chcesz najpierw dowiedzieć się, które stwierdzenia albo założenia są błędne? Zapraszamy do lektury.

Najlepszy grill? Taki, który najszybciej się rozgrzewa - mit

Sprawa wydaje się prosta: wybierasz grilla gazowego, bo chcesz jak najszybciej przyrządzać potrawy na ruszcie. Kluczową kwestią wydaje się więc być pytanie: jak szybko rozgrzewa się grill? W 5 minut do 300 stopni C czy może potrzebuje na to 15 minut? Wniosek: “ten, który rozgrzewa się jak najszybciej jest najlepszym grillem” jest niestety błędny. Dlaczego?

Grill powinien przede wszystkim jak najlepiej utrzymywać temperaturę we wnętrzu piekarnika i tracić jak najmniej ciepła, gdy otwierasz pokrywę. Przyrządzanie potraw na grillu nie powinno być terapią szokową, ale spokojnym procesem.

Kształt pokrywy w grillu gazowym Broil King Baron a obieg ciepłaPrzełóżmy to na przykład: wybierasz grilla, który super szybko się rozgrzewa, ale nie utrzymuje najlepiej ciepła - masz wtedy małą kontrolę nad procesem pieczenia. Kilka razy w ciągu grillowania otwierasz pokrywę, a ze względu na jej nieoptymalny kształt z piekarnika ucieka większość ciepła, więc serwujesz przyrządzanym potrawom terapię szokową i w efekcie zamiast soczystej karkówki otrzymujesz coś, co przypomina podeszwę.

Szybkość rozgrzewania się grilla jest ważna, bo przecież nie chcesz czekać 40 minut, żeby móc położyć potrawy na grilla. Zwróć jednak uwagę, że uznani producenci nie konkurują ze sobą pod względem tego parametru. Najlepsze grille gazowe potrzebują podobnego czasu na rozgrzanie się i lepiej zwrócić uwagę na to, jaką izolację posiada piekarnik, jak wykonana jest pokrywa grilla niż na fakt, że ten grill rozgrzewa się 3 minuty szybciej niż konkurencyjny model.

I jeszcze kolejny mit z tym związany: im szybciej rozgrzewa się grill, tym mniej gazu zużywa. Znowu: kluczowe jest to, jak piekarnik utrzymuje temperaturę. Co z tego, że grill rozgrzeje się szybko skoro na samo grillowanie musisz poświęcić dwa razy więcej czasu, bo z piekarnika “ucieka ciepło”?

Moc wyrażona w kW jako kluczowy wyznacznik jakości grilla - mit

Przejdźmy do kolejnego osiągu, czyli kwestii mocy grilla gazowego. Zdarza się, że osoby wybierające grilla największy nacisk kładą na kW i stwierdzają: ten ma tylko 7 kW, ten ma 9 kW a ten ma 14 kW, więc wybieram ostatniego, bo jest najlepszy.

Palniki w grillu gazowym Broil KingCo ciekawe - grill, który ma mniejszą moc, ale posiada bardzo dobrą izolację piekarnika, świetnej jakości ruszty (które szybko się rozgrzewają i dobrze utrzymują ciepło) będzie lepszy niż grill o najwyższej mocy, który wykonany jest z lekkich materiałów, łatwo przepuszczających ciepło i w dodatku posiada średniej jakości ruszty. Grillowanie takich samych potraw na tym “słabszym” urządzeniu będzie trwało krócej, a sam grill będzie zużywał mniej gazu.

Oczywiście warto zwrócić uwagę na moc pojedynczego palnika, ale jest to tylko jedna z części składowych i wcale nie decyduje o tym, że dany model jest najlepszy.

Nie warto przepłacać, najprostszy grill jest najlepszy - częściowo mit

Nie każdy potrzebuje “grillowego kombajnu”, najnowocześniejszych funkcjonalności, podświetlanych pokręteł, aplikacji do kontroli temperatury, możliwości zamontowania rożna obrotowego czy choćby akcesoriów do przyrządzania mniej typowych potraw. W takim przypadku zapewne podstawowy model będzie dobrym wyborem.

Trzeba jednak wiedzieć, że cena grilla gazowego uzależniona jest w bardzo dużym stopniu od użytych materiałów, jakości poszczególnych elementów (np. palników czy rusztów), opatentowanych technologii. Porównywanie grilla “marketowego” z uznanymi markami mija się z celem, ponieważ pomiędzy tymi urządzeniami jest ogromna przepaść.

Broil King Baron 490 - grill o ogromnych możliwościach

Uznane marki posiadają pewne standardy, z których nie zrezygnują. Przykładowo: jeśli wybierasz grilla gazowego marki Broil King, to - bez względu na to, czy kupisz urządzenie za 2500 zł czy też za 6000 zł - możesz spodziewać się, że przygotujesz na każdym modelu tak samo świetne potrawy. Wybór pomiędzy “tańszy a droższy” dotyczy m.in. wielkości grilla, dodatkowego wyposażenia, tego, z jakich materiałów jest wykonany.

Za kilka lat nie dostanę części zamiennych do grilla, więc gwarancje są na wyrost - mit

Jeśli zobaczysz na gwarancje, którymi objęte są poszczególne elementy grilli produkowanych przez najlepszych producentów, to zazwyczaj spotkasz się z zakresem pomiędzy 10-15 lat. Niektórzy jednak myślą: po co mi tak długa gwarancja na piekarnik skoro części zużywalne i tak trzeba wymieniać, a zapewne za 3-4 lata nie będą one już dostępne i zostanę z grillem, który nadal ładnie wygląda, ale nie działa. Czy nie lepiej kupić tańszego grilla, którego wymienię na kolejnego za 3 lata?

Uznani producenci podkreślają, że ich grille są urządzeniami przeznaczonymi do użytkowania przez długie lata, co jest ważne nie tylko z powodów ekonomicznych, ale też ekologicznych. Dlatego dużą wagę przywiązują do dostępności części zamiennych. Przykładowo: marka Broil King posiada części zamienne do grilli wyprodukowanych kilkanaście lat temu, a jeśli się okaże, że jakiejś części nie ma akurat w polskim magazynie, to sprowadzą ją z głównej siedziby. Więcej o tym pisaliśmy w tekście: Części zamienne Broil King i ich dostępność.

A jeśli interesują Cię tematy mniej techniczne, to zobacz nasz artykuł: Fakty i mity na temat grillowania.