W Polsce sezon na barbeque zazwyczaj kończymy wczesną jesienią, ale posiadacze markowych grilli gazowych, np. produkcji Broil King, mogą cieszyć się grillowaniem przez cały rok. Urządzeń tych nie można używać tylko wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej -20 stopni C, a z takimi sytuacjami mamy do czynienia w naszym kraju bardzo rzadko. Jeśli jednak zamierzasz zrezygnować z grillowania zimą, to sprawdź, jak zakonserwować grilla i w jaki sposób go przechowywać.

Dokładne czyszczenie kluczowych elementów grilla

Pierwszym krokiem jest precyzyjne wyczyszczenie najważniejszych elementów grilla. Podczas tych prac jednocześnie polecamy wykonać samodzielny przegląd urządzenia.

Czyszczenie zaczynamy od pirolizy, czyli “wypalenia” grilla z pozostałości, które osadziły się na rusztach, aromatyzerach i w piekarniku. Piroliza powinna być wykonywana po każdym grillowaniu, ale jeśli o tym zapomnisz, to koniecznie przeprowadź tego typu czyszczenie przed zakończeniem sezonu.

Dlaczego jest to tak ważne? Pozostałości w postaci niewielkich kawałków potraw, marynaty czy tłuszczu mogą nie tylko stanowić pożywienie dla bakterii i grzybów (zwłaszcza pleśni), ale też przyciągać gryzonie. A takich lokatorów na pewno nie chcesz w swoim grillu.

Jako użytkownik grilla gazowego Broil King zapewne wiesz, jak wykonać pirolizę, ale dla przypomnienia przedstawimy cały proces:

  1. Uruchom urządzenie i ustaw pokrętła na maksymalną temperaturę, po czym zamknij pokrywę grilla.
  2. Po około 15-20 minutach sprawdź, czy z grilla unosi się jeszcze biały dym. Jeśli tak, to zamknij pokrywę i poczekaj jeszcze 10-15 minut. Po tym czasie wszystkie pozostałości powinny zostać wypalone.
  3. Wyłącz grilla i przejdź do czyszczenia za pomocą szczotki.

Elementy grilla najczęściej czyści się, gdy są jeszcze gorące. Do tego celu wybieramy szczotki z włosia ze stali szlachetnej lub z palmy (więcej informacji znajdziesz w tekście: Jakie szczotki wybrać do czyszczenia grilla Broil King?).

Czyszczenie rusztów szczotką z włosiem stalowym

Najpierw dokładnie, z obu stron czyścimy ruszty, następnie wyciągamy je, czyścimy aromatyzery, je również wyjmujemy i wreszcie czyścimy dno piekarnika. Jeśli zauważysz w piekarniku zwęglone kawałki mięsa czy warzyw albo popiół, to możesz odessać je odkurzaczem. Pora przejść do przeglądu urządzenia.

Samodzielny przegląd grilla

Oczywiście ten krok wykonujemy, gdy grill jest już chłodny. Co warto sprawdzić? Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • aromatyzery,
  • palniki,
  • ruszty - jeśli widzisz na ich powierzchni rdzę, to umieść ruszty w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, umyj i wytrzyj do sucha,
  • rynnę ociekową,
  • elementy zewnętrzne, jak pokrętła czy termometr.

Jeśli zauważysz, że któryś element wymaga wymiany, to możesz zamówić go w naszym sklepie. Jako autoryzowany partner marki Broil King posiadamy ogromny wybór oryginalnych części. Znajdziesz je w dziale: Części zamienne do grilli Broil King. Z dostępnością części raczej nie ma problemu, ale nie warto odkładać zakupów na ostatnią chwilę.

Konserwacja grilla gazowego przed zimą

Po wykonaniu przeglądu, możemy przejść do konserwacji grilla, a właściwie tylko rusztów. Ten krok zajmuje dosłownie kilka minut, a jest bardzo istotny.

By zakonserwować ruszty, pokrywamy je grubą warstwą oleju spożywczego o wysokim punkcie dymienia, czyli np. rzepakowym czy ryżowym. Ruszty dokładnie smarujemy z obu stron.

Konserwacja rusztów w grillu olejem

I to już wszystko, grill jest gotowy do zimowania. Pozostaje tylko kwestia: gdzie i jak go przechowywać?

Jak przechowywać grilla poza sezonem?

Świetnie, jeśli grilla możesz schować w zamkniętym pomieszczeniu, w którym nie panuje bardzo duża wilgotność, czyli np. w garażu czy w altanie.

Oczywiście grille gazowe Broil King są wykonane z materiałów wysokiej jakości, przede wszystkim ze stali, więc mogą zimować nawet w ogrodzie. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci dosyć suchego miejsca przechowywania może jednak wpływać na żywotność urządzenia.

Grillowanie zimą - grill Broil King Porta Chef

W naszym sklepie znajdziesz także pokrowce na grilla Broil King. Powinny być one stosowane jako podstawowa ochrona nie tylko poza sezonem, ale też wtedy, gdy z grilla korzystasz stosunkowo rzadko. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim pokrowiec chroni grilla przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz, słońce oraz silny wiatr. Ale co bardzo istotne - utrudnia też dostęp do grilla różnego rodzaju owadom. Może wydawać się to błahe, ale warto wiedzieć, że np. pająki mogą zagnieździć się w palnikach i jeśli nie usuniemy dokładnie pajęczyn, to palnik będzie działał gorzej albo wcale. O tym, jak zapobiegać takim niespodziankom, piszemy w tekście: Wiosenny przegląd i czyszczenie grilla gazowego Broil King.

Wszystkich posiadaczy grilli gazowych Broil King zachęcamy do zimowego grillowania. Barbecue w śnieżnej scenerii ma swój urok, zwłaszcza jeśli potrawy przyrządzimy po powrocie z “zimowych szaleństw” lub na jakąś specjalną okazję, jak np. Sylwester. Garść porad znajdziesz na naszym blogu w tekście: Grill zimą - podstawowe zasady przygotowania potraw i przechowywanie grilli Broil King.