Hoker – wysoki stołek barowy, umieszczany przy wysokim, osadzonym na minimum 100 -120 cm blacie. Jak to jednak zwykle bywa, hoker hokerowi nierówny. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze stołka barowego?

Wysokość hokera

Na rynku znajdziemy różne modele hokerów– od stołków o wysokości 65 cm po nawet takie, które mają wysokość 100 cm. To, który wybrać, zależy przede wszystkim od wysokości lady, przy której będzie stał. Zakłada się, że między ladą a siedziskiem powinno być o. 20-30 cm. Pamiętajmy, że na wyższy hoker trudniej jest wspiąć się niskim osobom. Jeśli zatem domownicy mają średnio 155 cm wzrostu, nie budujmy wysokiego blatu. Niektóre modele hokerów mają stałą wysokość (np. model H39, H50 czy H51 Hallmar) – nie można regulować ich wysokości. Większość modeli posiada jednak opcję regulacji wysokości siedziska (zazwyczaj w zakresie 10 lub 15 cm).  

Hokery Decofire

Szerokość hokera

Standardowa szerokość to 40 cm, ale są modele o nieco szerszym siedzisku (np. H40 – 60 cm szerokości, czy H15 – 55 cm szerokości). Odległość miedzy poszczególnymi hokerami powinna wynosić minimum 60 cm (licząc od osi siedziska) ale pamiętajmy, że hokery z podłokietnikami wymagają nieco większej przestrzeni – około 80 cm.

Hoker z oparciem czy bez?

To zależy już od osobistych preferencji. Na krzesło bez oparcia – łatwiej wejść. Można to zrobić niejako niezależnie od pozycji siedziska (z boku, od tyłu). Hoker z oparciem trzeba odpowiednio ustawić (dlatego nie zawsze świetnym pomysłem są stołki barowe z oparciami w ciasnych przestrzeniach). Na pewno jednak, krzesło barowe z oparciem jest wygodniejsze .

typy hokerów

Podłokietniki w hokerze

Luksusowe, wygodne wersje hokerów mają też podłokietniki (np. modele H12, H45, H 37). To niemalże klasyczne fotele, tyle że wyższe. Stanowią doskonałe uzupełnienie barku, przy którym planuje się siedzieć godzinami i np. grać w brydża, ale niekoniecznie sprawdzą się w pubie.

A na koniec ciekawostka – czy wiecie skąd pochodzi nazwa hoker?

Jest to śląski regionalizm, który początek wziął w języku niemieckim (od hocker – taboret). Początkowo, na Śląsku oznaczał właśnie taboret. Z czasem jednak nazwa przyjęła się do oznaczania wysokich krzeseł barowych, najczęściej – tak jak taboret – pozbawionych oparcia. Dziś, stosuje się ją wymiennie z nazwą stołek barowy bądź fotel barowy – niezależnie od tego, czy posiada on podłokietniki i oparcie, czy nie.