Wraz z nadejściem cieplejszych dni przychodzi czas na wiosenne porządki. Dotyczą one także grilla gazowego, który w sezonie zimowym był zapewne używany sporadycznie. W jaki sposób sprawdzić stan grilla gazowego i na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Przygotowanie grilla gazowego do nowego sezonu

Pierwszy krok to oczywiście wyciągnięcie grilla z miejsca, w którym stał zimą i zdjęcie pokrowca. Jeśli urządzenie było przechowywane właściwie, to widok nie powinien nas niemile zaskoczyć. Gorzej, jeśli grill przebywał w pomieszczeniu wilgotnym czy miejscu, do którego dostęp miały różnego rodzaju zwierzęta. Może się zdarzyć, że taki grill stał się zimą mieszkaniem np. dla myszy polnych czy innych gryzoni, że zabrudzeniu uległy zewnętrzne i wewnętrzne części urządzenia.

Grille gazowe Broil King mogą sezon zimowy spędzić w ogrodzie – materiały, z których są wykonane posiadają wysoką odporność na warunki atmosferyczne. Pamiętajmy, że marka ta pochodzi z Kanady, czyli kraju o ostrych zimach. Jeśli jednak mamy taką możliwość, to przechowujmy grilla w zamkniętym, suchym pomieszczeniu, np. garażu.

Jeśli zewnętrzne części grilla uległy zabrudzeniu, to wystarczy wyczyścić je miękką szmatką, najlepiej z dodatkiem płynu do czyszczenia i nabłyszczania stali szlachetnej Broil King lub użyć gąbki nasączonej emulsją do czyszczenia elementów zewnętrznych grilla Broil King.

Grill gazowy Broil King Monarch 390 podczas grillowania

Przyjmijmy też, że widok rusztów odbiega od ideału, wilgoć mogła doprowadzić do wytworzenia się na nich nalotu, być może odnajdziemy też pozostałości pajęczyn itp. Nie jest to problem – wystarczy "wypalić" grilla i w ten sposób pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń. Takie "wypalanie" to inaczej piroliza – czyszczenie poprzez zastosowanie wysokiej temperatury, dzięki czemu zabrudzenia ulegają właśnie wypaleniu.

Zanim jednak przejdziesz do odpalania grilla, sprawdź szczelność instalacji gazowej. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy przewody są w dobrym stanie. Jeśli zainteresowały się nimi gryzonie lub gołym okiem widać, że wąż jest podniszczony, to wymień go na nowy.

By przeprowadzić pirolizę, odpal grilla, wszystkie pokrętła ustaw na maksymalną moc, zamknij pokrywę i poczekaj ok. 30 minut. W tym czasie zabrudzenia powinny zostać usunięte, a wnętrze zdezynfekowane. Możesz przejść do czyszczenia rusztu.

A co zrobić, jeśli okaże się, że grill nie chce się odpalić? Najprawdopodobniej jest to wina baterii, znajdującej się w zapalarce. Bardzo możliwe, że wyładowała się w czasie zimy, ponieważ niska temperatura przyspiesza ten proces. Wyjmij więc starą baterię, zastąp ją nową i spróbuj ponownie odpalić grilla. Jeśli nadal będą występować problemy, to możesz skontaktować się z naszymi ekspertami. Dane znajdziesz na stronie Kontakt.

Czyszczenie rusztu grilla gazowego i palników

Po "wypaleniu" grilla otwórz pokrywę i poczekaj, aż ruszty się nieco schłodzą (ale nadal będą ciepłe, ich temperatura powinna wynosić ok. 150 stopni C). Następnie użyj szczotki i tutaj uwaga: najlepiej korzystać z produktów danego producenta grilla gazowego. W przypadku naszej kanadyjskiej marki możesz wybrać szeroką szczotkę do czyszczenia grilla Broil King lub model, który przypomina kształtem pędzel: szczotkę Baron marki Broil King. Oba typy szczotek dostępne są w różnych odmianach, np. też z włosiem palmy. Wszystkie niezbędne przyrządy znajdziesz w naszej kategorii Akcesoria do czyszczenia i pielęgnacji grilla Broil King.

Gdy z rusztu usuniesz za pomocą szczotki wszystkie resztki, to przychodzi czas na konserwację. W tym celu wystarczy pokryć ruszt olejem, który posiada wysoki punkt dymienia. Jest to np. olej rzepakowy lub ryżowy. Nakładamy go bardzo dokładnie za pomocą pędzelka.

Konserwacja rusztu grilla - nanoszenie oleju pędzelkiem

Warto zwrócić uwagę także na wygląd palników – sprawdź, czy nie zamieszkały w nich pająki, a jeśli tak się stało, to dokładnie wyczyść pozostałości pajęczyn. Jest to bardzo ważne, bo zanieczyszczenia w palnikach mogą zakłócać przepływ gazu, a nawet utrudniać odpalenie grilla gazowego.

Szybki przegląd kluczowych elementów grilla gazowego

Gdy grill jest wyczyszczony, to można ocenić stan jego kluczowych elementów, czyli wspomnianych już rusztów, aromatyzerów i palników. Wszystkie te elementy mają długą żywotność, ale może się zdarzyć, że będą wymagały wymiany.

Co powinno Cię zaniepokoić? Jeśli w aromatyzerach i palnikach pojawiły się dziury spowodowane korozją, to czas za zakup części zamiennych. Natomiast niewielka rdza na rusztach żeliwnych nie jest powodem do panikowania. Wystarczy taki ruszt po wyczyszczeniu szczotką włożyć do ciepłej wody i dokładnie umyć z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie wypłukać i wytrzeć do sucha, a po włożeniu do grilla zakonserwować olejem o wysokim punkcie dymienia.

Więcej informacji przekazujemy w filmiku – warto go obejrzeć, jeśli zauważysz, że ruszt zardzewiał:

Gdyby się okazało, że któreś elementy wymagają wymiany, to znajdziesz je w naszym sklepie w dziale: Części zamienne do grilli Broil King. Są tam zgromadzone aromatyzery, palniki, ruszty, termometry pokrywowe i inne drobne elementy, jak np. pokrętła i rynny ociekowe.