Barbecue (BBQ) to słowo, które w naszym języku posiada kilka znaczeń. O czym myślisz, kiedy słyszysz, że znajomy przyrządził żeberka BBQ? Zapewne o mięsie grillowanym lub pieczonym w sosie barbecue. Podobnie jest, gdy ktoś zaprasza Cię na przyjęcie BBQ - najpewniej oznacza to mile spędzony czas przy ogrodowym grillu. Warto jednak wiedzieć, że barbecue jest przede wszystkim sposobem obróbki żywności w stylu low i slow cooking. Czym różni się od grillowania i jakie urządzenia idealnie nadają się do BBQ? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest barbecue (BBQ)?

Barbecue to sztuka przyrządzania potraw (zwłaszcza mięs), polegająca na długim pieczeniu w dosyć niskiej temperaturze. Tradycyjnie jako paliwo wykorzystuje się drewno lub węgiel drzewny, ponieważ w BBQ niezwykle ważny jest aromat i dym. Pod tym względem barbecue przypomina wędzenie.

BBQ bez wątpienia jest domeną Amerykanów, chociaż ogromną popularność zyskało także w Australii, a od kilku lat podbija także serca Polaków. Nic w tym dziwnego, skoro w dosyć łatwy sposób możemy przyrządzić potrawy jak z najlepszej restauracji, np. doskonałe żeberka, perfekcyjny mostek wołowy czy soczystą szarpaną wieprzowinę.

Barbecue - wędzony mostek wołowyCzego do tego potrzebujemy? Przede wszystkim sporo cierpliwości, bo jak w prawdziwym slow cooking, przyrządzenie potraw zajmie nam od 10 do nawet 24 godzin! Oprócz tego kilku składników i odpowiedniego urządzenia.

Grille idealne do barbecue

Do barbecue z oczywistych powodów nie nadaje się grill węglowy, bo przecież nie będziesz pilnować go przez kilkanaście godzin. Więc może wędzarnia? Jeśli już urządzenie w tym rodzaju, to raczej smoker (inaczej nazwany smoker barbecue), który umożliwia osiągnięcie wyższych temperatur.

Idealna temperatura do BBQ wynosi ok. 90-110 stopni C, ale w końcowej fazie niektóre potrawy “przypieka się” w temperaturze zbliżonej do 200 stopni C. W takim zakresie temperatur pracują grille na pellet marki Broil King, które są wręcz stworzone do barbecue w amerykańskim stylu. Pellet, czyli sprasowane wiórki drzewne, nadają potrawom charakterystycznego aromatu, a fakt, że grille są wyposażone w automatyczny podajnik pelletu sprawia, że do urządzenia nie trzeba co chwilę dokładać paliwa. Bez obaw możemy więc zostawić grilla na wiele godzin bez opieki.

Idealny grill do BBQ - grill na pellet Broil KingKolejna niezwykle istotna zaleta dla wielbicieli slow cooking - grille na pellet marki Broil King świetnie utrzymują temperaturę w piekarniku, ponieważ steruje tym komputer, który kontroluje ilość podawanych granulek. Nie straszna jest im nawet zima czy znaczne spadki temperatury nocą. Kolejne udogodnienie to możliwość sterowania temperaturą poprzez aplikację zainstalowaną na telefonie.

Grille na pellet Broil King nazywamy także grillo-wędzarniami, ponieważ z jednej strony umożliwiają wędzenie (temperatura od 90 stopni C), a z drugiej - typowe grillowanie, bo nagrzewają się aż do 315 stopni C. Są więc świetnym wyborem dla osób, które czasem mają ochotę na grillowaną karkówkę czy nawet steka, a innym razem wybierają slow cooking. Grillom tym poświęciliśmy osobny artykuł: Jak działa grill na pellet? O technologiach i modelach grilli Broil King, w którym znajdziesz wyjaśnienie ich działania, przegląd modeli oraz praktyczne wskazówki. Zobacz, jak łatwo rozpalić takiego grilla - zajmuje to dosłownie kilka minut.

Czy barbecue jest trudne?

Mając do dyspozycji grilla na pellet, przyrządzenie potraw BBQ jest wręcz banalnie łatwe. Nie musisz znać żadnych skomplikowanych technik czy posiadać nietypowych składników, by przygotować wyśmienite danie. Najczęściej wystarczy spory kawałek mięsa i dosłownie 4-6 “przypraw” - składników, które podkreślą smak, będą tworzyć marynatę. Pieczenie także nie jest trudne - grilla na pallet ustawia się na domyślną temperaturę: program “Wędzenie” (107 stopni C) i ewentualnie pod koniec zwiększa ją, by mocniej dopiec mięso.

No dobrze, ale czy ta prostota nie sprawi, że szybko znudzisz się barbecue? Mając do dyspozycji to samo mięso, np. żeberka, właściwie za każdym razem możesz przyrządzić je tak, że będą smakowały inaczej. W USA każdy stan ma własny przepis na sos BBQ, co więcej - metody przygotowania potraw też nieco się różnią. Inspiracji jest więc ogrom.

Wieprzowina BBQ - wędzona i szarpana

BBQ na grillu gazowym?

Na koniec warto wyjaśnić jeszcze następującą kwestię: czy grill gazowy będzie odpowiedni do barbecue? Wiele razy zachęcaliśmy do wędzenia na tym urządzeniu, a w odróżnieniu od większości wędzarni, grill gazowy umożliwia także mocne dopieczenie potraw. I rzeczywiście wystarczy dokupić specjalne metalowe pudełeczko (wędzarkę) oraz wiórki, by móc przygotować na grillu gazowym wiele wspaniałych potraw wędzonych.

Kluczowym elementem jest tutaj jednak czas - na gazie raczej wędzimy dosyć szybko (30-60 minut). Nie jest to urządzenie, które można zostawić bez nadzoru przez kilkanaście godzin, raczej niemożliwe będzie też utrzymanie przez cały czas idealnej temperatury, ponieważ w pewnym momencie przyjdzie czas na wymianę butli.

Podsumowując: wędzenie na grillu gazowym jest jak najbardziej świetnym pomysłem, ale w przypadku ryb, serów, niewielkich kawałków mięs, warzyw czy owoców. Do barbecue i slow cooking przeznaczone są grille na pellet.