Dziś świat nie wyobraża sobie życia bez kawy. Wiele z nas swój dzień zaczyna właśnie od tego pobudzającego gorącego napoju. Ale czy na pewno wiesz o niej absolutnie wszystko? Oto kilka ciekawostek na temat kawy, które mogą Cię zaskoczyć!

Espresso niekoniecznie rano

Za poziom energii, jaki mamy każdego dnia, odpowiedzialny jest hormon kortyzol. Hormon ten zaczyna uwalniać się już w momencie, kiedy wstajemy z łóżka, ale nie tylko. Jest on wydzielany kilka razy w ciągu dnia – największe stężenie kortyzolu występuje rano, a najmniejsze wieczorem. Badania naukowców dowodzą, że picie kawy zwiększa ilość kortyzolu w naszym organizmie. Jednocześnie, kiedy nasz organizm w sposób naturalny wytwarza kortyzol, a my sztucznie zawyżamy jego poziom, pobudzając się kawą, nasze ciało będzie neutralizować nadmiar tego hormonu. Najlepiej więc wyrobić sobie nawyk picia kawy, w momencie, kiedy następuje naturalny spadek wytwarzania kortyzolu.

Dietetycy zachęcają, żeby pić pierwszą kawę 3 godziny po przebudzeniu. Kolejna dawka kortyzolu jest uwalniana do organizmu około południa, druga kawę warto więc wypić również 3 godziny później.

Niedobór magnezu

Wiele osób sądzi, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Jest to jedynie częściowa prawda. Kawa rzeczywiście przyczynia się do zwiększenia magnezu wydalanego z moczem, natomiast same ziarna kawy również bogate są w magnez. Możemy przyjąć, że 2 lub 3 kawy wypite w ciągu dnia (czyli około 300 mg kofeiny), przyczyni się do wypłukania z organizmu około 4 mg magnezu. Natomiast dietetycy podkreślają również, że w 200 ml małej czarne znajduje się przynajmniej 7 mg magnezu. Wypijając więc 2 lub 3 kawy dziennie, dostarczamy sobie odpowiednio od 14 do 21 mg magnezu. Mimo że kawa pozbawi nas części magnezu, to również dostarczy go na tyle, że bilans nie będzie ujemny. 

Co więcej naukowcy podkreślają, że bardzo często w diecie dorosłych osób to właśnie kawa jest podstawowym źródłem magnezu. Kawa zawiera też wiele witamin, takich jak: witamina B2, B3, B5, a także składników mineralnych, do których należą m.in. mangan czy potas. 

Ciekawostki o kawie

Ciekawostki na temat kawy – roczne spożycie kawy

Według danych International Coffee Organisation najwięcej kawy rocznie spożywa Finlandia, na drugim miejscu znajduje się Norwegia, a na trzecim Islandia. We wszystkich tych krajach mieszkańcy muszą zmierzyć się z niskimi temperaturami, stąd też nie dziwi ich zamiłowanie do rozgrzewającego napoju. W końcu nie ma to jak ciepła filiżanka małej czarnej, kiedy za oknem pada śnieg.

A jak kawosze radzą sobie w naszym kraju? Też całkiem nieźle! Badania Food Research Institute pokazują, że aż 66% naszych rodaków regularnie pije kawę. Statystyczny Polak wypija aż 95 l kawy rocznie, co przekłada się na około 3 kg ziaren kawy. 

Kawę z mlekiem zawdzięczamy Polakowi!

Mowa tutaj o Jerzym Franciszku Kulczyckim, który otworzył pierwszą kawiarnię w Wiedniu. Kawiarnia mieściła się na Schlossergassl (niedaleko wiedeńskiej katedry) i nosiła nazwę Hof zur Blauen Flasche (czyli Dom Pod Błękitną Butelką). Kawiarnia była znana z tego, że do każdej filiżanki kawy dodawano niewielkie ciasteczko w kształcie półksiężyca. Początkowo kawa, którą serwowano nie zyskała aprobaty mieszkańców Wiednia, ponieważy nie przepadali oni za czarną i gorzką kawą. Wtedy to właśnie Kulczycki postanowił zacząć słodzić kawę miodem, a żeby była delikatniejsza, dodawał do niej mleka. Taka wersja spotkała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem przez Wiedeńczyków. 

Historia pochodzenia kawy

Etiopska legenda głosi, że kawę wynalazł pasterz o imieniu Kaldi. Pewnej nocy zauważył, że kozy z jego stada jedzą małe, czerwone owoce, po których stają się pobudzone. Pasterz postanowił sam spróbować tych owoców. Jak mówi legenda, on także poczuł ich niesamowite działanie. Swoim odkryciem podzielił się z mnichem, który zaczął dokładniej przyglądać się ziarenkom kawy. Próbował przyrządzać je na różne sposoby, a w efekcie jego eksperymentów, udało otrzymać się napój, dzięki któremu mnisi mogli przez wiele godzin czuwać i modlić się. Dzięki temu coraz więcej osób poznawało niezwykłą moc kawy.

Inna legenda mówi o tym, że kawa została przypadkowo odkryta, kiedy jej ziarenka wpadły do ogniska, a wydobywający się aromat zainteresował pasterzy, którzy niedaleko wypasali zwierzęta. Wśród legend wymienia się także nieco bardziej magiczną wersję – kawę pomógł odkryć sam archanioł Gabriel, który podzielił się nią z sennym Mahometem. Dzięki temu darowi prorok był w stanie pokonać aż 40 mężczyzn. 

Więcej o tym, jak przygotować smaczną kawę, dowiesz się z naszego tekstu: "Rodzaje i sposoby przygotowania kawy".