O tym, jak zdrowe jest picie soków warzywnych i owocowych nie trzeba nikogo przekonywać. W przygotowaniu tej bomby witaminowej pomoże nam wyciskarka wolnoobrotowa. Czym się kierować w wyborze tego urządzenia i co należy wziąć pod uwagę? Zapraszamy do naszego poradnika!

Dlaczego warto kupić wyciskarkę woolnoobrotową? 

Najważniejszą zaletą wyciskania soku za pomocą wyciskarki jest ogromna wartość i korzyści zdrowotne, jakie zapewniają świeże soki. Zdrowsza skóra, lepszy stan zdrowia, redukcja stresu i dobre samopoczucie. Dzięki sokom owocowym i warzywnym, możemy wspomóc proces trawienia, przywrócić energię i zadbać o nasz organizm. Wyciskarka wolnoobrotowa zapewni nam codzienną porcję witamin i minerałów. Jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci, które nie chcą sięgać po owoce czy warzywa. O wiele łatwiej przemycić dla nich porcję witamin w formie pożywnych soków! 

Sok z wyciskarki wolnoobrotowej

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka?

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy głównie od tego, jaki sok lubimy i z jakich owoców chcemy go najczęściej przygotowywać. Ze względu na to, że wyciskarka wolnoobrotowa i sokowirówka różnią się budową i zasadą działania, otrzymamy z tych urządzeń soki o odmiennej konsystencji.

Sokowirówka to urządzenie mechaniczne, które może być obsługiwane ręcznie lub elektrycznie w celu wyciskania soku z warzyw, owoców i zielonych warzyw liściastych. Często są one mylone z blenderami. Różnica między sokowirówką a blenderem polega na tym, że sokowirówka ma wbudowany mechanizm, który oddziela miąższ od soku, podczas gdy blender rozdrabnia owoce lub warzywa, a miąższ musi być ręcznie odcedzany.

Sokowirówka vs blender

Podstawową różnicą między sokowirówką a wyciskarką wolnoobrotową jest wewnętrzna konstrukcja urządzenia. Wewnątrz sokowirówki znajduje się wirujące sito, którego głównym zadaniem jest ścieranie owoców i warzyw umieszczanych w podajniku urządzenia. Sito osiąga bardzo wysokie prędkości, w zależności od modelu, może to być nawet 1200 obrotów na minutę. Miąższ, który zostaje starty przez sito, przypomina konsystencją bardzo gęstego musu. Na kolejnym etapie jest on za pomocą siły odśrodkowej dociskany do ścianek sita, skąd specjalne otwory odprowadzają go do podstawionego naczynia. Pozostałości w formie wiórków zostają usunięte przez otwór wlotowy.

Sprawdź także: Blender ręczny czy kielichowy?

Wolnoobrotowa sokowirówka pracuje z prędkością około 30-200 obrotów na minutę. Tarcie ostrzy w zwykłej sokowirówce generuje ciepło. W rezultacie różnica między wolnoobrotowymi wyciskarkami a normalnymi wyciskarkami czy sokowirówkami polega na tym, że w zwykłych wyciskarkach wrażliwe na ciepło witaminy i minerały mogą zostać zniszczone. Zwykłe sokowirówki dodają również więcej tlenu do soku podczas procesu wyciskania, co prowadzi do szybszego utleniania, a także może skutkować utratą cennych minerałów. Jedną z kluczowych zalet, jaką ma wyciskarka wolnoobrotowa, jest to, że wytwarza sok z większą ilością witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Wyciskarka wolnoobrotowa

Jaki sok otrzymamy? Wyciskarki wolnoobrotowe vs sokowirówki

Z sokowirówki otrzymujemy charakterystyczny, klarowny sok, który szybko się rozwarstwia. Podczas przygotowania soków w sokowirówce, ulegają one napowietrzeniu. Sprawia to, że soku nie możemy długo przechowywać, ponieważ błyskawicznie traci on korzystne mikroelementy. Co więcej, sok zyskuje charakterystyczną piankę. Sokowirówki wolnoobrotowe pozwolą nam przygotować soki z warzyw i owoców, ale nie z warzyw liściastych, takich jak szpinak, jarmuż, sałata czy kiełki. Jeżeli jesteś miłośnikiem soków z tego typu produktów, lepiej sięgnij po wyciskarkę wolnoobrotową.

Za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej przygotujemy zdrowe soki nawet z bardzo twardych warzyw oraz takich produktów, jak np. migdały. To doskonałe urządzenie do przygotowania własnego mleka roślinnego! W wyciskarkach wolnoobrotowych przygotujemy także soki z warzyw liściastych, takich jak szpinak czy botwinka. Struktura soków będzie inna, niż ta, którą oferuje nam sokowirówka wolnoobrotowa – otrzymamy gęsty napój z warzyw i owoców, bogaty w błonnik i witaminy.

Zobacz na poniższym video różnice między sokiem z wyciskarki wolnoobrotowej a sokowirówki.

Wyciskarka do soków pozioma czy pionowa? Jedno czy dwuślimakowa?

Wyciskarki soków wolnoobrotowe mogą być dostępna w wersji poziomej lub pionowej, jedno- lub dwuślimakowej. Wyciskarka pionowa ma wałek ślimakowy umiejscowiony w pozycji pionowej. W modelach poziomych, wałki ślimakowe znajdują się w poziomie, co sprawia, że podczas przygotowania soków wolnoobrotowa maszyna musi być nadzorowana. W takim rozwiązaniu powinniśmy pomóc nieco urządzeniu i za pomocą dołączonego "popychacza" przepchnąć dalej owoce, jak np. kilka cytrusów. Wyciskarka pionowa jest bardziej przyjazna – wrzucamy składnik, a maszyna sama zajmuje się pozyskaniem napoju. Nie musimy jej nadzorować. Wyciskanie jest dużo szybsze i przyjemniejsze.

Wyciskarkę jednoślimakową wyróżnia łatwe czyszczenie. Jest ona przystępniejsza w użytkowaniu: szybciej pozyskujemy z niej sok, sprawdzi się do soczystych i twardych produktów. Wyciskarka dwuślimakowa jest idealna do zieleniny, ziół, chwastów czy traw, a więc sokoterapii.

Wyciskarka wolnoobrotowa – jak działa?

Wyciskarka wolnoobrotowa ma inny mechanizm działania niż sokowirówka. Sercem wyciskarki do soków jest mechanizm wolnoobrotowego wyciskania. Urządzenie nie sieka składników, ale bardzo precyzyjnie je miażdży. Dzięki temu możemy w domowym zaciszu przygotować świeży sok nawet z bardzo twardych owoców. Wyciskarka wolnoobrotowa, jak wskazuje jej nazwa, wyciska sok powoli i dużo ciszej niż typowa sokowirówka. Miażdżenie owoców lub warzyw odbywa się za pomocą specjalnej śruby albo przy pomocy ślimaka.

Wyciskarka Kuvings

Wyciskarki wolnoobrotowe zostały zaprojektowane tak, aby ich mechanizm przypominał ruch żucia ludzkich ust. Jama ustna jest bardzo skuteczna w wydobywaniu korzystnych mikroelementów, ponieważ „wstępnie trawi” pokarm, co ułatwia organizmowi wchłanianie i metabolizowanie składników odżywczych podczas pozostałej części procesu trawienia. Udowodniono naukowo, że składniki odżywcze najlepiej zachowują się podczas żucia w tempie 30 do 40 ruchów na minutę.

Zalety wyciskarki wolnoobrotowej

  • Wyciskarka wolnoobrotowa nadaje się do przygotowania soku z całych owoców i warzyw.
  • Pracuje dużo ciszej niż inne produkty.
  • Za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej uzyskujemy gęsty, odżywczy sok z warzyw i owoców – pyszny aż do ostatniej kropli!
  • Sok bogaty w błonnik.
  • Wyciskarka pozwoli Ci przygotować sok, który możesz przechowywać w lodówce do 48 godzin. Po upływie tego czasu ilość korzystnych substancji zaczyna gwałtownie spadać. W wyniku rozwoju bakterii rozpoczynają się procesy psucia i kiśnięcia. Natomiast w przypadku urządzeń wysokoobrotowych (sokowirówki, blendery), gdzie szybkie obroty napowietrzają sok, proces utleniania zachodzi dużo szybciej. Praktycznie zaraz po wyciśnięciu soku. Właśnie dlatego taki sok należy wypić zaraz po wyciśnięciu, w przeciwnym razie utraci swoje wartości odżywcze. Wyciskarki do soków mają więc pod tym względem dużą przewagę. Możesz rozpocząć przygotowanie soków w dniu poprzedzającym wyjście do pracy albo wyjazd na wakacje.
  • Dzięki temu, że wyciskarka wolnoobrotowa poradzi sobie z miażdżeniem nawet bardzo twardych produktów, za jej pomocą przygotujesz również mleko roślinne. Skorzystaj z migdałów, kokosa lub innych orzechów do przygotowania napoju roślinnego.
  • Niektóre wyciskarki do soków posiadają także dodatkowe funkcje, takie jak przystawka do lodów i sorbetów, dzięki czemu przygotujesz jeszcze więcej pysznych deserów.
  • Wyciskarka wolnoobrotowa nie musi szybko miażdżyć czy mielić składników. To sprawia, że jest bardzo energooszczędna i zużywa niewiele prądu.
  • Produktem ubocznym wyciśniętego soku jest pulpa, którą możesz wykorzystać do przygotowania zup, bulionów, pasztetów albo użyć jako pokarm dla zwierząt hodowlanych.

Wyciskarka do soków czerwona

Wyciskarka wolnoobrotowa – wady

  • Wyciskarka wolnoobrotowa jest droższa niż tradycyjne produkty do otrzymywania soków z owoców i warzyw. Warto jednak pamiętać, że ma ona znacznie większe możliwości, co zawsze idzie w parze z nieco wyższą ceną.
  • Wolnoobrotowa wyciskarka pracuje wolniej niż sokowirówka. Należy wiedzieć, że to właśnie ten powolny ruch sprawia, że wyciskarka do soków przygotuje soki bogate w witaminy i minerały.
  • Zwróć uwagę na to, jakiego gotowego produktu oczekujesz. Wyciskarki obrotowe przygotują gęste, zawiesiste soki. Nie każda osoba lubi taką konsystencję. Ale właśnie ta gęstość sprawia, że otrzymujemy sok z owoców pełen korzystnych substancji.

Wyciskarki wolnoobrotowe – do jakich owoców i warzyw?

W wyciskarce wolnoobrotowej przygotujemy sok z praktycznie wszystkich owoców i warzyw. Do wykonania zdrowych soków możemy użyć cytrusów: pomarańczy, grejpfrutów, cytryn; owoców tropikalnych: mango, ananasów, kiwi, bananów, arbuzów czy melonów. Duży otwór i specjalna konstrukcja pozwala nam wrzucać do urządzenia całe owoce! Nie ma potrzeby ich obierania i krojenia na mniejsze części. Wolnoobrotowa wyciskarka przygotuje dla nas także sok z odżywczych warzyw, zachowując ich drogocenne witaminy i pełnię wartości odżywczych. Sprawdzą się tutaj zarówno twarde, korzenne warzywa, jak np. marchew, seler, kłącze imbiru, kurkuma, jak i miękkie pomidory czy papryka.

Zielony sok z owoców

Ogromną zaletą w codziennym użytkowaniu wyciskarek jest możliwość przygotowania soku z warzyw liściastych! Wyciskarka do soków wolnoobrotowa pozwala na zastosowanie ziół, kiełków, szpinaku, jarmużu, natki pietruszki, roszponki, rukoli, sałaty masłowej, szczawiu czy koperku! Te produkty sprawią, że przygotujesz szklankę soku bogatą w witaminy i minerały. To doskonały wybór i naturalny sposób na dobre samopoczucie dla wszystkich osób, które chcą prowadzić zdrowy styl życia!

Rozpocznij zdrowe odżywianie – jak wybrać super sprzęt?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele wyciskarek, które pozwolą nam przygotować doskonałe napoje we własnej kuchni. Na co zwrócić uwagę, wybierając wyciskarki wolnoobrotowe?

  1. Moc wyciskarki: Pierwszą rzeczą, którą zazwyczaj sprawdzamy, porównując wyciskarki wolnoobrotowe, jest ich moc. Pamiętaj, że niewielkie różnice mocy w przedziale: 150 W, 200 W, 240 W – nie mają znaczenia dla tego, jak efektywnie będzie działać wolnoobrotowa wyciskarka. Wyższej mocy szukamy natomiast w urządzeniach wysokoobrotowych, takich jak: blender, sokowirówka czy mikser. Zgodnie z zasadą – im niższa moc, tym powolniejsze obroty. Wyciskarki są jednak urządzeniami wolnoobrotowymi, gdzie wystarczy moc 150 W.
  2. Rodzaj silnika: Wyciskarka może być wyposażona w silnik szczotkowy lub silnik indukcyjny. Dużo lepszym wyborem będzie zakup wyciskarka z silnikiem indukcyjnym, który jest dużo sprawniejszy niż silnik szczotkowy. Są one również bardziej energooszczędne.
  3. Technologia powolnego wyciskania soku: zwróćmy uwagę, czy wyciskarka do soków została wyposażona w technologię powolnego wyciskania soku. Dzięki temu uzyskamy jeszcze więcej napoju z owoców i warzyw.
  4. Dźwignia regulacji gęstości soku: dźwignia pozwala na dostosowanie gęstości soku do naszych upodobań.
  5. Blokada kapania: bardzo wygodna funkcja, która chroni urządzenie przed ubrudzeniem.

Sok marchewkowy

Wyciskarka – proponowane modele

Przedstawiamy jedne z najchętniej wybieranych wyciskarek wolnoobrotowych, czyli wyciskarki Smeg. Urządzenia zostały zaprojektowane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Efektem jest wyjątkowy design w najwyższym standardzie. Pomimo wysokiej wydajności wyciskarki Smeg pracują niezwykle cicho. Ich wyjątkowy styl jest inspirowany estetyką lat 50.!

Wyciskarka wolnoobrotowa kremowa Smeg

Wyciskarka ma dużą moc 150 W, została także wyposażona w dźwignię regulacji gęstości soku, misę o pojemności 500 ml oraz zatyczkę zapobiegając kapaniu. W jej wnętrzu znajdziesz trwały, niezawodny indukcyjny silnik. Wyciskarka Smeg wyciska sok metodą tłoczenia na zimno, dzięki czemu produkuje świeży, skoncentrowany napój, pełen witamin i korzystnych minerałów.

Modele Smeg dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki czemu możesz dopasować je do swojej kuchni.

Wyciskarki Smeg zostały docenione na całym świecie – zdobyły kilka prestiżowych międzynarodowych nagród, w tym m.in. Good Design Award.

Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings B6000 PLUS

Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings została wyposażona w inteligentny system wentylacji, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i maksymalny przepływ powietrza. Klienci doceniają takżeszybki sposób czyszczenia wyciskarki, dzięki silikonowym wycieraczkom, łatwej konstrukcji, dodatkowej szczotce do czyszczenia i funkcji przepłukiwania. Ten model ma moc 240 W

Sprawdź także: Wyciskane soki – morze witamin w szklance