Grillowanie z pewnością jest jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu w trakcie lata, a brak własnego ogrodu wcale nie musi być żadną przeszkodą. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce w plenerze! Niemal w każdym większym mieście znajdziemy kąpieliska, parki miejskie oraz inne tereny zielone, ze strefami przystosowanymi do potrzeb miłośników grillowania. Dowiedz się, gdzie można grillować w Gdyni legalnie i sprawdź, do jakich zasad musisz się stosować, aby uniknąć mandatu! Podpowiadamy także, na jakie sprzęty warto zwrócić uwagę. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę i mapki z oznaczeniami – miejsca na grilla Gdynia 2023!

Czy na terenie Gdyni można legalnie rozpalać grilla w miejscach publicznych?

W ciepłe, letnie dni wiele czasu spędzamy na wypoczynku w parkach, na plażach lub nad kąpieliskami – a wybierając się w takie miejsce, warto pomyśleć również o prowiancie. Świetnym urozmaiceniem każdego spotkania na świeżym powietrzu będą smaczne posiłki z rusztu. Jednak czy możliwe jest rozpalenie grilla w dowolnym miejscu?

Co prawda aktualne przepisy w polskim prawie nie zabraniają wprost grillowania, jednak Zarządy Zieleni Miejskiej odpowiadające za tereny zielone mogą ustalać swoje własne zasady. Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania punktów regulaminu, który znajdziemy zawsze przed wejściem na dany teren. Najlepiej zaplanować spotkanie w miejscu, które jest przystosowane specjalnie do potrzeb osób lubiących grillować w plenerze. W większości przypadków należy wcześniej zarezerwować palenisko.

Polanka Redłowska Gdynia stanowiska do grillowania

Źródło: Polanka Redłowska, www.zdiz.gdynia.pl

Teoretycznie możliwe jest również korzystanie ze sprzętu do grillowania w miejscach bez wyznaczonych stref, jeśli regulamin tego nie zabrania. Musisz się wtedy jednak upewnić, że nie przeszkadza to żadnej osobie w pobliżu, ponieważ Straż Miejska może Cię ukarać za zakłócanie porządku publicznego. Powinieneś również zachować odległość minimum 100 metrów od granicy lasów i innych terenów śródleśnych. Kluczowy jest tutaj art. 82 § 3. Kodeksu Wykroczeń:

Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Z tego względu znacznie lepszą opcją jest korzystanie z miejsc wyznaczonych przez miasto.

O czym pamiętać, grillując w miejscu publicznym?

Jeśli rozpalasz grill na miejskim terenie zieleni, to musisz pamiętać o tym, aby zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa, nie przeszkadzać innym osobom w pobliżu i nie niszczyć pobliskiego otoczenia. Podczas korzystania ze specjalnie wyznaczonych miejsc, dym i zapachy grillowanych potraw nie będą nikomu przeszkadzać, ale nadal musisz stosować się do innych zasad:

  • Do rozpalania grilla węglowego wykorzystuj jedynie węgiel drzewny lub brykiet dobrej wartości. Nigdy nie stosuj zielonych odpadów lub innych śmieci – za ich spalanie w niedozwolony sposób grozi mandat.
  • Jeśli chcesz ograniczyć ilość unoszącego się dymu, to grilluj pod pokrywą. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są grille gazowe, które emitują znacznie mniej szkodliwych substancji niż grille węglowe.
  • Chroń roślinność dookoła i zadbaj o to, aby rozżarzony węgiel nie wyrządził żadnych szkód. Zbyt nisko zamontowany grill może uszkodzić lub wypalić trawę, dlatego warto zainwestować w mobilny sprzęt ze składanymi nóżkami lub stojakiem.
  • W pobliżu nie powinno być żadnych przedmiotów łatwopalnych.
  • Rozpalony grill nigdy nie może być pozostawiony bez nadzoru – musi nad nim czuwać osoba dorosła. Natomiast po zakończeniu grillowania organizator jest zobowiązany sprawdzić, czy palenisko zostało poprawnie ugaszone.
  • Musisz zabrać ze sobą wszystkie śmieci i pozostawić miejsce w stanie umożliwiającym ponowne użycie. Popiół należy wrzucić do specjalnego pojemnika, a w przypadku jego braku, odpady po grillowaniu należy zabrać ze sobą.
  • Spotkania w miejscach piknikowych możemy organizować wyłącznie od godziny 6:00 do 22:00. Poza nimi obowiązuje cisza nocna.
  • Unikaj krzyków, głośnych rozmów i puszczania głośnej muzyki – pamiętaj o tym, że jesteś w miejscu publicznym.
  • Pamiętaj o tym, że w większości miejsc obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, a za jego nieprzestrzeganie grozi Ci mandat.

Grillowanie w plenerze grill przenośny Weber Traveler

Gdzie w Gdyni można rozpalić grilla?

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni udostępnia sporo miejsc, w których możliwe jest legalne rozpalanie grilla lub palenie ogniska. W 2022 roku wprowadzono internetową rezerwację palenisk – jeśli chcesz skorzystać z istniejącego urządzenia lub paleniska, musisz wcześniej zarezerwować termin. Zrobisz to w ciągu kilku minut na stronie internetowej – tutaj. Cała procedura polega na wybraniu miejsca piknikowego, daty oraz uzupełnieniu krótkiego formularza. Korzystanie z wyznaczonego miejsca jest zupełnie bezpłatne, a maksymalny czas grillowania jednorazowo po dokonaniu rezerwacji wynosi 5 godzin.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na miejsce, w którym zezwolono na korzystanie z własnego grilla, to nie musisz dokonywać uprzedniej rezerwacji. Nie może to być jednak grill jednorazowy – takie urządzenie mogłoby wypalić trawę i stworzyć zagrożenie pożarowe. Musisz także pamiętać o tym, że grillowanie jest możliwe tylko między 6:00 a 22:00.

Miejsca na grillowanie w Gdyni, gdzie masz możliwość używania istniejącego urządzenia

Na terenie Gdyni znajdziesz trzy lokalizacje, w których możesz wykorzystać istniejące urządzenie do grillowania. Najwięcej rezerwacji dotyczy palenisk i miejsc do grillowania znajdujących się na terenie Polanki Redłowskiej, dlatego znajdziemy tam aż 3 stanowiska z grillami stacjonarnymi. Pozostałe tereny udostępniają po jednym miejscu, dlatego najlepiej pomyśleć o terminie spotkania z wyprzedzeniem i wcześniej zarezerwować konkretną datę.

Poniżej znajdziesz listę wszystkich miejsc, w których możesz korzystać z istniejących urządzeń do grillowania:

  • Teren zieleni przy ul. Swarzewskiej – znajduje się w dzielnicy Chylonia, naprzeciwko działek 54 i 56. Oferuje jedno stanowisko do grillowania.
  • Teren zieleni przy ul. Kopernika pn. „Pastwisko Huzarska” – położone w Redłowie, wlicza się do Redłowskiej Ścieżki Zdrowia. W tym miejscu znajdziesz jeden grill stacjonarny.
  • Teren zieleni na Polance Redłowskiej – popularne miejsce z widokiem na morze. Posiada aż trzy stanowiska do grillowania.

Gdzie można grillować w Gdyni grille stacjonarne

Miejsca w Gdyni do rozstawienia własnego grilla

W Gdyni wyznaczono także kilka miejsc, gdzie każdy może przyjść ze swoim własnym, mobilnym sprzętem. Nie może to być jednak grill jednorazowy, ponieważ montowany nisko na terenie zieleni prowadzi do uszkodzeń trawnika. Najlepiej, aby wykorzystywany grill posiadał składane nóżki lub stojak.

Oto lista wszystkich terenów, gdzie możesz korzystać ze swojego grilla bez obaw o mandat:

  • Teren zieleni w Parku Kilońskim – znajduje się w dzielnicy Chylonia
  • Teren zieleni przy ul. Turkusowej – miejsce piknikowe "Zameczek"
  • Teren Skweru im. I Kwiatkowskiej – dobrze skomunikowany teren na Obłużu, znajduje się blisko zabudowań.
  • Teren zieleni przy ul. Bosmańskiej
  • Teren zieleni przy ul. Sakowicza

Gdzie można grillować w Gdyni na własnym grillu mapka 2023

Sprawdź także: Gdzie można grillować w Gdańsku?

Gdzie można rozpalić ognisko w Gdyni?

Zwolennicy klasycznych ognisk również mają sporo opcji do wyboru – wystarczy zarezerwować palenisko, korzystając z internetowej rezerwacji, którą udostępnia Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Zazwyczaj na terenie takiego miejsca piknikowego znajdziemy utwardzane palenisko oraz drewniane ławki, które zapewnią komfort uczestnikom ogniska. Korzystanie ze strefy z możliwością palenia ogniska jest zupełnie bezpłatne.

Ognisko możemy rozpalić tylko w miejscu do tego przeznaczonym i zawsze konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Musimy także przestrzegać wszystkich zasad obowiązujących na terenie paleniska – znajdziesz je na stronie internetowej z rezerwacją lub na tablicy informacyjnej przed wejściem. Najważniejsze jest to, aby organizatorem była osoba pełnoletnia, a używane palenisko musi być skutecznie ugaszone. Drzewo stosowane do rozpalania nie może pochodzić z zadrzewień, a do spalania możemy wykorzystywać tylko materiały wytworzone z przeznaczeniem do takiego celu. Co ważne, należy poinformować o konkretnej dacie urządzenia ogniska Straż Miejską oraz Straż Pożarną, które dzięki temu będą gotowe do szybkiej reakcji, gdy zajdzie taka potrzeba.

Miejsce na ognisko Osada Rybacka Gdynia

Źródło: fot. gdynia.pl / Osada Rybacka

Miejsca w Gdyni do rozpalenia ogniska

Możliwość rozpalenia ogniska w Gdyni mamy w następujących miejscach:

  • Teren zieleni w Parku Kolibki – znajduje się blisko morza i granicy z Sopotem.
  • Teren zieleni przy ul. Leśna Polana – miejsce w dzielnicy Dąbrowa, znane z lokalnych festynów.
  • Teren zieleni na Polance Redłowskiej – jedna z najpopularniejszych lokalizacji, z widokiem na morze. Posiada 2 stanowiska z paleniskami, a także trzy stanowiska, w których można skorzystać z ogólnodostępnych urządzeń do grillowania.
  • Babie Doły – tereny zieleni przy ul. Rybaków. Znajduje się na skraju klifu, w otoczeniu zieleni.
  • Teren zieleni przy ul. Osada Rybacka – przy wejściu na plażę nr 4, z widokiem na morze.
  • Teren zieleni przy ul. Sieradzkiej – w pobliżu rzeki Kaczej.
  • Teren zieleni na rogu ul. Szewczenki/Krauzego.

Gdzie można rozpalić ognisko w Gdyni mapka 2023

Czy w Gdyni można grillować na balkonie?

Lista miejsc,w których można urządzić grilla lub ognisko jest całkiem długa, ale niektórzy wolą organizować spotkania we własnym mieszkaniu. Jednak czy to możliwe, gdy mamy do dyspozycji tylko balkon w bloku? To zależy przede wszystkim od zapisów w regulaminie konkretnej wspólnoty mieszkaniowej – na niektórych osiedlach można korzystać z grilli elektrycznych, a w innych miejscach korzystanie z jakiegokolwiek grilla jest kategorycznie zabronione.

Z pewnością na balkonie nie powinniśmy korzystać z grilli węglowych, które są uciążliwe i stwarzają zagrożenie. Istotne są tutaj przepisy przeciwpożarowe z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości, zapytaliśmy o stanowisko dotyczące grillowania na balkonie rzecznika Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, a oto jego odpowiedź:

https://media.decofire.pl/pub/media/wysiwyg/czy-mozna-grillowac-na-balkonie-komendant.webp

Podsumowując powyższą wypowiedź, możemy stwierdzić, że:

  • Grille węglowe stwarzają ryzyko pożaru, a przy tym emitowany przez nie dym jest uciążliwy dla otoczenia. Nie możemy rozpalać na balkonie tego typu sprzętów.
  • Rozpalanie grilli na balkonie nie jest zalecane, a jeśli się na to zdecydujemy, powinniśmy korzystać z grilla elektrycznego, który cały czas pozostaje pod nadzorem.
  • Korzystajmy zawsze tylko ze sprawnych urządzeń, wykorzystując je zgodnie z zaleceniami producenta

Jaki grill mobilny do grillowania w plenerze?

Jeśli zamierzasz grillować w mieście na własnym grillu, to musisz pamiętać o tym, że w udostępnianych miejscach piknikowych nie można korzystać z grilli jednorazowych. Taki sprzęt jest montowany nisko nad trawnikiem i stwarza zagrożenie. Ponadto, warto również wiedzieć, że aluminium stosowane do produkcji grilli tego typu, jest szkodliwe dla zdrowia.

Sprawdź także: Grill jednorazowy – czy warto?

Na szczęście niemal każdy uznany producent posiada w swojej ofercie mobile grille turystyczne o niewielkich rozmiarach. Są one łatwe w transporcie i zazwyczaj posiadają składane nóżki oraz uchwyty do przenoszenia. Jeśli szukasz modelu odpowiedniego dla siebie, to mamy kilka poleceń!

Grill węglowy przenośny Weber Smokey Joe Premium 37 cm kremowy

Poręczny sprzęt ze składanymi nóżkami oraz wygodnym uchwytem do przenoszenia. Posiada rusz ze stali platerowanej, który zapewni łącznie 1123 cm2 powierzchni do grillowania oraz dozownik do brykietu, dzięki któremu rozpalanie jest łatwiejsze. Ponadto, w pokrywie i po bokach posiada regulatory przepływu powietrza, które pozwalają łatwo wpływać na poziom nagrzania wewnątrz.

Grill węglowy LotusGrill Standard fioletowy

Ten model nie posiada pokrywy, ale dzięki specjalnej konstrukcji generuje wyłącznie niewielką ilość dymu! Jest to możliwe dzięki oddzieleniu paleniska od skapującego tłuszczu. Kolejne udogodnienie to wentylator zasilany bateriami – dzięki niemu rozpalanie i utrzymanie temperatury będzie znacznie łatwiejsze. Średnica rusztu wynosi natomiast 32 cm.

Weber Traveler Grill Gazowy, Czarny

To sprzęt wyposażony w jeden wydajny palnik o mocy 3,8 kW, zasilany za pomocą nabojów z gazem. Dzięki czemu rozpalanie i utrzymanie wysokich temperatur jest znacznie łatwiejsze. Posiada także solidny ruszt żeliwny zapewniający aż 2065 cm2 powierzchni do grillowania. Złożony grill przypomina walizkę na kółkach, dzięki czemu jest niezwykle wygodny w transporcie. Natomiast po rozłożeniu jest osadzony na wysokim stojaku. Posiada także praktyczny stolik boczny i haczyki na akcesoria.

Zobacz też: Grill walizkowy – jaki wybrać?