Lato nie trwa długo, dlatego warto korzystać z pięknej pogody, spędzając czas z bliskimi na aktywnościach poza domem. Dobrym pomysłem jest wspólne grillowanie, ale co mają robić osoby nieposiadające własnego ogrodu? Na szczęście niemal każde duże miasto ma strefy do grillowania, gdzie mandat nikomu nie grozi. Wystarczy przestrzegać zasad i zachować porządek. Sprawdź, gdzie można grillować w Poznaniu! Na liście są dostępne tereny zielone, a także strefy nad Wartą i przy kąpieliskach. Zobacz naszą listę i mapki – miejsca na grilla Poznań 2023!

Grill w Poznaniu – czy rozpalanie grilla jest dozwolone w miejscach publicznych?

Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu z bliskimi w miejskich kąpieliskach, malowniczych parkach lub nad rzekami. Gdy przebywamy wiele godzin poza domem, niezbędny będzie również jakiś prowiant, dlatego wiele osób decyduje się zabrać ze sobą sprzęt do grillowania. Jednak czy w miejscu publicznym można w ogóle legalnie rozpalać grilla bez obaw o mandat? Okazuje się, że tak, ale pod pewnymi warunkami!

Co prawda przy obecnym stanie prawnym w Polsce żaden przepis nie zabrania grillowania wprost, jednak strażnicy miejscy mogą wystawić mandat za zakłócanie porządku publicznego, śmiecenie lub stwarzanie zagrożenia pożarowego. Ogromne znaczenie mają również regulaminy poszczególnych miejsc, ustalane przez ich zarządców – m.in. Zarząd Zieleni Miejskiej. W Poznaniu jest około 60 parków i zieleńców, jednak zazwyczaj ich regulaminy mówią jasno o zakazie grillowania na ich terenie, ponieważ mogłoby to być uciążliwe dla innych osób. Jest to niedozwolone m.in. na terenie parku Cytadela, o który często pytają mieszkańcy Poznania.

Sprawdź: Ranking grilli węglowych 2024

Grillowanie Poznań nad rzeką

Dlatego, jeśli chcesz uniknąć ewentualnych nieprzyjemności, wybierz miejsce przystosowane dla potrzeb miłośników potraw z rusztu. Na terenie Poznania w kilku lokalizacjach znajdziesz wyznaczone strefy do grillowania, w których możesz rozpalić sprzęt bez żadnych obaw.

  • Ogromną popularnością cieszą się m.in. tereny nadwarciańskie w centrum miasta – tutaj w określonych strefach grillowanie jest dozwolone i zadbano także o specjalne kosze na popiół.
  • Swoje tereny udostępniają również wybrane Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.
  • Można także rozpalać ogniska w niektórych lasach komunalnych, jednak wcześniej należy pamiętać o uzgodnieniu terminu z administratorami terenów.

A co w sytuacji, gdy w miejscach ogólnodostępnych nie ma specjalnej strefy, ale regulamin nie zabrania grillowania, a w pobliżu nie ma osób, którym dym mógłby przeszkadzać? Wtedy warto kierować się zapisami z Kodeksu Wykroczeń i zachować odległość 100 m od granicy lasu i innych podobnych terenów:

Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. (art. 82 § 3. Kodeksu Wykroczeń)

W razie wątpliwości warto również skontaktować się z Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu lub ze Strażą Miejską Miasta Poznania, zanim rozpalimy w danym miejscu grilla. Lepiej wcześniej upewnić się, czy obowiązuje tam zakaz i nie narażać się na mandat.

Zobacz też: Czy można grillować na plaży?

Gdzie w Poznaniu można rozpalić grilla?

Niestety w Poznaniu ciężko o znalezienie parku, w którym grillowanie byłoby dozwolone, ale dla amatorów kiełbaski z rusztu dostępne są specjalnie wyznaczone miejsca przybrzeżne nad Wartą, a także strefy w okolicy kąpielisk. W takich miejscach znajdziesz specjalne betonowe kosze, do których możesz bezpiecznie wrzucić popiół i żar. Zadbano również o to, aby w pobliżu nie było łatwopalnych przedmiotów, dlatego możesz swobodnie rozpalić grilla węglowego, jak i grilla gazowego.

Jeśli będziesz pamiętać o przestrzeganiu norm społecznych i odpowiednim zachowaniu uczestników (unikanie hałasowania i śmiecenia, zachowań wywołujących zgorszenie oraz spożywania alkoholu poza dozwolonymi strefami), to nie musisz się obawiać o mandat. Pamiętaj także o tym, by zawsze zabrać ze sobą wszystkie śmieci – jeśli Straż Miejska przyłapie Cię na śmieceniu, to musisz się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł.

Smieci zostawione w lesie Poznań

Lista miejsc na terenie miasta Poznania, gdzie możesz legalnie grillować

W roku 2024 w Poznaniu możesz zrobić grilla w następujących miejscach:

  • Zielony brzeg Warty
  • Jezioro Rusałka
  • Jezioro Streszynek: miejsce po lewej stronie od plaży

Oczywiście grillowanie powinno się odbywać wyłącznie z użyciem sprawnie działającego i odpowiednio obsługiwanego urządzenia. Sprzęt zawsze powinien być ustawiony na płaskim podłożu, które zapewni stabilność, a w wietrzne dni lepiej wstrzymać się z grillowaniem.

Gdzie grillować w Poznaniu

Gdzie w Poznaniu można rozpalić ognisko?

Dla osób, które zamiast grillowania preferują tradycyjne ogniska, miasto wyznaczyło miejsca w okolicach leśniczówek oraz na leśnych polanach. Jednak istnieją pewne zasady korzystania z tych stref – wcześniej należy zgłosić chęć organizacji ogniska administratorowi terenu. Termin wystarczy uzgodnić, kontaktując się mailowo lub dzwoniąc pod odpowiedni numer. Poniżej znajdziesz wszystkie udostępniane miejsca, w których możesz zorganizować ognisko wraz z danymi kontaktowymi:

  • Polana biwakowa przy parku Szelągowskim (ul. Nadbrzeże) – kontakt pod adresem kancelaria@zzmpoznan.pl
  • Miejsce przy ściance wspinaczkowej przy ul. Hlonda – kontakt pod adresem kancelaria@zzmpoznan.pl
  • Poznańskie Szachty (od strony Alei Parkowej) – kontakt pod adresem kancelaria@zzmpoznan.pl
  • Dwa punkty nad jeziorem Swarzędzkim (miejsca znajdują się przy leśniczówce oraz na polanie) – kontakt pod numerem telefonu 512 387 207
  • W lasku Dębińskim (przy punkcie gastronomicznym) – kontakt pod numerem telefonu 505 142 122
  • W lasku Marcelińskim (w okolicy leśniczówki) – kontakt pod numerem telefonu 518 796 513
  • Wiata nad jeziorem Strzeszyńskim – kontakt pod numerem telefonu 512 386 975

Miejsca na ogniska w Poznaniu mapka 2023

Warto pamiętać o tym, że punkty w lasach okresowo mogą być niedostępne – przede wszystkim wtedy, gdy z powodu suszy rośnie zagrożenie pożarowe.

Palenie ognisk jest możliwe tylko w wyznaczonym i odpowiednio urządzonym miejscu – inne obszary są zabronione. Organizator zobowiązuje się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa pożarowego i odpowiada za teren.

Regulamin rozpalania ogniska Poznań Szachty

Źródło: Strona terenu Szacht w Poznaniu: szachty.pl

Grillowanie Poznań – czy można urządzić grilla na balkonie w bloku?

Niektórzy mieszkańcy bloków zastanawiają się nad możliwością opiekania przysmaków z rusztu na balkonie, jednak wspólnoty mieszkaniowe w Poznaniu zazwyczaj mają w regulaminach zakaz grillowania. Jest to tłumaczone uciążliwością dla innych mieszkańców – trudno się nie zgodzić z tym, że dym z grilla węglowego rzeczywiście może przeszkadzać osobom w pobliżu.

Oprócz tego niezwykle istotne są również przepisy przeciwpożarowe z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Z tego względu sprzęty zasilane brykietem lub węglem drzewnym nie są zalecane.

O kwestię grillowania na balkonie zapytaliśmy także rzecznika Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, który udzielił następującej odpowiedzi:

Czy można grillować na balkonie na grillu gazowym

Jeśli spółdzielnia nie zabrania korzystania na balkonie z grilli i planujemy przygotować posiłki z rusztu, to wybierajmy tylko modele zasilane elektrycznie – są najbezpieczniejsze. Jednak przed grillowaniem należy zadbać o to, aby w pobliżu nie było żadnych przedmiotów łatwopalnych i nie można pozostawiać uruchomionego urządzenia bez nadzoru. Oczywiście balkon powinien być odpowiednio duży i zapewniać komfortowe warunki – jeśli jest ciasny, to lepiej urządzić grilla w ogólnodostępnych, miejskich terenach.

Zobacz więcej: Grill na balkonie. Czy można grillować na balkonie?

Jaki grill turystyczny sprawdzi się w miejskim plenerze? Polecane modele

Jak już wiesz, Poznań oferuje odpowiednie do grillowania miejsca, dostępne dla wszystkich mieszkańców. Jednak nie znajdziesz w nich publicznych grilli – w każde z tych miejsc należy przynieść swój własny sprzęt. Wiele osób wybiera jednorazowe grille węglowe wykonane z aluminium, ale ich jedyna zaleta to łatwa dostępność – są szkodliwe dla zdrowia i bardzo trudno uzyskać na nich równomiernie wypieczone przysmaki.

W przestrzeni publicznej najlepiej sprawdzi się turystyczny grill gazowy zasilany specjalnymi nabojami lub grill węglowy, który generuje mało dymu. Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Grill węglowy przenośny Weber Smokey Joe Premium 37 cm czerwony Crimson

Niezwykle lekki model turystyczny, wyposażony w składane nóżki, które zapewnią stabilność – wystarczy rozstawić go w odpowiednim miejscu, by cieszyć się bezpiecznym grillowaniem. Posiada także pokrywę z zabezpieczeniem chroniącym przed przypadkowym otwarciem oraz 3 otwory regulacyjne, które pozwalają wyregulować wysokość ognia. Średnica rusztu ma 37 cm, a waga tego sprzętu to zaledwie 4 kg.

Przenośny grill gazowy Weber Traveler Stealth

Stworzony z myślą o bardziej wymagających miłośników grillowania – posiada wydajny palnik zapewniający moc 3,8 kW oraz ruszt żeliwny, który zapewni powierzchnię 2065 cm2. Uwagę przyciąga nietypowa konstrukcja tego sprzętu – po złożeniu przypomina walizkę z kółkami, dzięki czemu nawet transport komunikacją miejską będzie wygodny. Natomiast po rozłożeniu jest osadzony na stabilnym stojaku. Dodatkowe atuty to termometr w pokrywie oraz składana półka boczna.

Grill węglowy LotusGrill Standard szary

Ten model generuje zadziwiająco mało dymu jak na girll węglowy, a jego dodatkowym atutem jest szybkie rozpalanie. Jest to możliwe dzięki pracy wiatraczka, który zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. Ponadto, konstrukcja misy ociekowej nie dopuszcza do tego, by skapujący tłuszcz trafiał na rozżarzony węgiel. Średnica rusztu wynosi 32 cm, a pokrywa jest odporna na nagrzewanie. Dodatkowym atutem jest torba do przenoszenia w zestawie.

Grill przenośny gazowy Napoleon TravelQ PRO285

To kompaktowy model z żeliwnym rusztem o wymiarach 54 x 37 cm, na którym przygotujesz nawet 20 burgerów! Jego atutem jest solidna konstrukcja z odlewu aluminium oraz dwa wydajne palniki ze stali nierdzewnej, o łącznej mocy 4,1 kW. Pod wyjątkowo dużą pokrywą zmieści się nawet kurczak w całości, natomiast nienagrzewająca się rączka Cool Touch Handle ułatwia otwieranie. Ten sprzęt ma także dwa boczne uchwyty do przenoszenia oraz wbudowany termometr.

Zobacz też: Grill walizkowy – jaki wybrać?