Z jakich technik skorzystać, by wydobyć niepowtarzalny smak i aromat z grillowanych potraw? Podajemy kilka różnych pomysłów na oryginalne i lubiane dania. Począwszy od takich, które przygotujesz w 5 minut do tych, wymagających grillowania przez 5 godzin. Koniecznie sprawdź, jeśli masz zamiar wystąpić w roli grill mastera na rodzinnym przyjęciu.

Technika grillowania kurczaka - na piwie i nie tylko

Jak grillować kurczaka na grillu gazowym? Masz do wyboru kilka technik, a wiele zależy od tego, czy wykorzystujesz kurczaka w całości czy tylko poszczególne jego części. Tym razem skupimy się na pierwszej możliwości. Tuszkę kurczaka można przygotować na rożnie obrotowym, ale nieco bardziej oryginalnym pomysłem jest grillowanie na specjalnym stojaku.

Technika grillowania kurczaka z wykorzystaniem stojaka

Szczególnie polecamy stojak do kurczaka z brytfanną Broil King Premium, który na środku posiada cylindryczne naczynie. Do niego wlewamy np. piwo, mieszankę soku i mocniejszego alkoholu (jak np. whisky) albo wodę/herbatę z ziołami i przyprawami. Następnie nadziewamy kurczaka, którego wcześniej pokryliśmy marynatą na zewnątrz i wewnątrz. Jeśli tuszka posiada dosyć duży otwór na górze, to możemy go zatkać korkiem, by płyn umieszczony w naczyniu nie wyparował. Dzięki temu mięso zyska niezwykłą soczystość i wspaniały aromat.

Ta technika grillowania sprawdzi się nie tylko w przypadku kurczaka, ale też kaczki czy indyka. Wszystkim wielbicielom grillowanego drobiu polecamy nasz inny artykuł: Jak grillować kurczaka, by zyskał chrupiącą skórkę i miękki środek?, pełen bardzo ciekawych wskazówek.

Technika wędzenia na deskach drewnianych lub z wykorzystaniem wiórków

Wędzenie na grillu gazowym to technika bardzo łatwa, a jednocześnie pozwalająca przyrządzić potrawy o genialnym smaku i aromacie. Możesz wykorzystać deski drewniane, które po zmoczeniu uwalniają zapach, albo skorzystać ze zrębków (wiórków) drewnianych do wędzenia.

W pierwszym przypadku zmoczoną deskę kładziesz na ruszt, na niej umieszczasz potrawę i grillujesz przez kilkadziesiąt minut w średniej temperaturze ok. 200 stopni C. Deska nie powinna znajdować się bezpośrednio pod palnikiem, wykorzystujemy w tym przypadku pośrednią metodę grillowania.

W zależności od preferencji, możesz wybrać deskę cedrową do grillowania marki Broil King lub deskę klonową Broil King. Ten sposób wędzenia szczególnie świetnie sprawdza się w przypadku ryb, serów, drobiu, mięs (zwłaszcza jagnięciny, wołowiny).

Grillowanie na desceZ kolei, gdy chcesz wykorzystać wiórki drewniane, to będziesz potrzebować jeszcze pojemniczka, w którym je umieścisz. To tzw. wędzarka stalowa. Kładzie się ją na aromatyzerach lub bezpośrednio na ruszcie. Jeśli chodzi o wiórki, to wybór aromatów jest znacznie szerszy niż w przypadku desek.

Technika wędzenia na grillu gazowym z wykorzystaniem wiórków

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wędzenie na grillu gazowym.

Żeberka grillowane techniką 3-2-1

Teraz pora na technikę, dzięki której przygotujesz perfekcyjne żeberka z grilla. Jest ona stosowana przez prawdziwych grill masterów i już na wstępie trzeba zaznaczyć, że wymaga sporych pokładów cierpliwości. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować aż 5 godzin na grillowanie żeberek, to od razu odpowiadamy, że tak. Efekty bez wątpienia wynagrodzą długi czas oczekiwania.

Jakich akcesoriów potrzebujesz? Na pewno pomocny będzie stojak na żeberka, a także naczynie, w którym umieścisz mięso podczas etapu duszenia czy zapiekania. Z oferty marki Broil King szczególnie polecamy:

Przydatny będzie także rondelek z silikonowym pędzlem Broil King, w którym przygotujesz marynatę i glazurę oraz wygodnie pokryjesz nimi mięso. Pierwszy etap obejmuje wędzenie, więc niezbędne będą wiórki i wędzarka, o których wspominaliśmy wcześniej. Jeśli masz już wszystko, to możemy zaczynać.

Grillowanie żeberek w żeliwnej brytfannie

Pierwszym krokiem jest oczywiście pokrycie żeberek marynatą (najlepiej wetrzeć mieszankę przypraw, a później posmarować mięso olejem) i umieszczenie na stojaku. Tak przygotowane mięso należy włożyć do grilla i wędzić w dosyć niskiej temperaturze (poniżej 135 stopni C) przez 3 godziny.

Następnie przechodzimy do etapu duszenia - żeberka przekładamy do żeliwnej brytfanny, w której warto umieścić jakiś płyn (np. sok jabłkowy, cydr, mieszankę alkoholu z sosem - wybór w zależności od preferencji smakowych), by zachować soczystość mięsa i podbić jego smak. Przykrytą brytfannę umieszczamy na ruszcie i dusimy żeberka przez 2 godziny w temperaturze powyżej 200 stopni C.

Ostatni etap techniki 3-2-1 to zapiekanie. Zdejmujemy więc pokrywę brytfanny, żeberka pokrywamy glazurą lub gęstym sosem (od razu lub dopiero 30 minut przed końcem grillowania, a uzależnione jest to w dużej mierze od rodzaju glazury) i grillujemy jeszcze przez godzinę. Później pozostaje tylko rozkoszować się smakiem.

Grillowanie pizzy na kamieniu

Czego potrzebujesz, by przyrządzić wspaniałą pizzę na grillu? Podstawa to odpowiednia mąka, wysokiej jakości składniki, kamień do pieczenia pizzy oraz odrobina zaangażowania (Włosi zapewne powiedzieliby, że miłości).

Z oferty kanadyjskiej marki szczególnie polecamy zestaw do pizzy Premium Broil King, składający się z kamienia osadzonego w wygodnych uchwytach i łopatki albo kamień do grillowania pizzy Broil King.

Pieczenie pizzy na kamieniu na grillu

Technika pieczenia pizzy na grillu jest niezwykle łatwa. Wystarczy rozgrzać grilla do temperatury ok. 300 stopni C (lub nieco więcej), umieścić kamień z pizzą na ruszcie, zamknąć pokrywę i po 4-5 minutach wyciągnąć chrupiący, pachnący włoski placek. Nic prostszego.

Szczegółowe receptury na poszczególne dania znajdziesz na naszym blogu w dziale Przepisy z grilla. Zachęcamy też do zapoznania się z kategorią Sztuka grillowania, w której zamieszczamy przydatne porady dotyczące metod i sposobów przyrządzania potraw na grillu.