Obecnie grillowanie jest prostsze niż kiedykolwiek. Wszystko za sprawą bogatego asortymentu dostępnych na rynku urządzeń, które dzięki swoim funkcjom, czynią grillowanie łatwym i przyjemnym. Należą do nich także grille bezdymne marki LotusGrill – są nie tylko proste i intuicyjne w obsłudze, ale także pozwalają ograniczyć dymienie podczas grillowania. Zapraszamy do poznania najważniejszych zasad i kroków podczas grillowania z LotusGrill, aby prawidłowo go używać i wykorzystać pełnię jego możliwości.

LotusGrill – przygotowanie do pierwszego grillowania

Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie urządzenia. Przed pierwszym użyciem LotusGrill należy przemyć wszystkie jego metalowe elementy: ruszt, misę, pojemnik na węgiel oraz tackę na żel ciepłą wodą z płynem. W trakcie produkcji są pokrywane cienką warstwą oleju, która niezmyta, może wywołać dymienie.

Lotusgrill-opis

Stalowa misa pełni dwie ważne funkcje: odbija ciepło, tak by całość była skierowana na grillowane potrawy oraz wyłapuje kapiący tłuszcz i pełni rolę izolatora między pieczonym jedzeniem a paleniskiem. Zapobiega to powstawaniu toksycznych oparów. Tacka na żel znajduje się wewnątrz grilla i służy jako miejsce do nakładania żelu rozpałkowego, natomiast w specjalnym pojemniku nad nią umieszczony jest węgiel. Zatrzaski służą zabezpieczeniu rusztu, na którym kładzione są potrawy. Na dole dekoracyjnej misy zewnętrznej LotusGrill znajduje się pokrętło wiatraczka do regulowania nawiewu i temperatury.

Instrukcja obsługi LotusGrill

  1. Umieszczamy na metalowej tacce specjalny żel i zapalamy go.
  2. Odczekujemy chwilę i włączamy wiatrak do maksymalnego nadmuchu.
  3. Następnie wkładamy pojemnik wypełniony węglem.
  4. Grill powinien być w pełni rozpalony po upływie 3-5 minut.
  5. Po upewnieniu się, że węgiel się zapalił, nakładamy ruszt i zapinamy zatrzaski.
  6. Aby uzupełnić węgiel w pojemniku, wyłączamy nawiew, następnie rozpinamy zatrzaski, zdejmujemy ruszt i pokrywę pojemnika.
  7. Ostrożnie wsypujemy węgiel i zamykamy pojemnik.
  8. Nakładamy z powrotem ruszt, zapinamy zatrzaski i uruchamiamy nawiew.
  9. Grill jest gotowy do ponownego użytkowania.

Do uruchomienia i napędzania wiatraczka znajdującego się wewnątrz LotusGrill wykorzystuje się baterie typu AA, które umieszczamy w specjalnej komorze na spodzie urządzenia. Po włożeniu baterii, należy przekręcić pokrętło wiatraczka, aby sprawdzić, czy urządzenie poprawnie działa. Jeśli tak, ponownie wyłączamy wiatraczek, przekręcając pokrętło i możemy przystąpić do kolejnych kroków.

Lotusgrill

Rozpalanie grilla bezdymnego

 

Nakładanie żelu wspomagającego palenie

Tuż przed rozpaleniem grilla na tacce umieszczamy żel, który wspomaga palenie. W jego skład wchodzi czysty alkohol, który ma ekologiczny skład i praktycznie bezwonny charakter. Należy uważać, by nie wycisnąć żelu zbyt blisko końcówki wentylatora, ponieważ wtedy ogień nie będzie dobrze docierał do pojemnika z węglem, co może zaburzyć proces grillowania.

Lotusgrill

Rozpalanie żelu

Żel podpalamy przy wyłączonym wiatraczku i odczekujemy kilka sekund do momentu, aż całość równomiernie zapłonie. Aby upewnić się, że żel dobrze się zapalił, można położyć dłoń nad grillem, utrzymując jednocześnie bezpieczny dystans.

Lotusgrill

Wkładanie pojemnika z węglem

Po rozpaleniu ognia przekręcamy pokrętło wiatraczka do maksymalnego nadmuchu i wkładamy do grilla pojemnik wypełniony węglem i z zamkniętą pokrywą. Należy pamiętać, że maksymalny nawiew ustawiamy tylko w początkowej fazie korzystania z grilla, kiedy kładziemy już na nim potrawy, nawiew powinien zostać zmniejszony.

Lotusgrill

Nakładanie rusztu i zapinanie zatrzasków

Odczekujemy kilka sekund, aby upewnić się, że węgiel się zapalił, następnie nakładamy ruszt i zapinamy zatrzaski. Grill powinien być w pełni rozpalony po ok. 3-5 min.

Lotusgrill

Po nałożeniu rusztu, zapinamy zatrzaski, aby nie przesuwał się i był stabilny.

Lotusgrill

Jak układać produkty na grillu bezdymnym?

Aby uzyskać najlepsze efekty kulinarne, potrawy powinniśmy dopiero po pełnym rozpaleniu grilla. LotusGrill utrzymuje najwyższą temperaturę w centrum rusztu, dlatego warto na metalowej płytce kłaść najbardziej tłuste kawałki mięsa, natomiast warzywa trzymać na zewnętrznej krawędzi rusztu. W momencie grillowania potraw, nawiew powinien być ustawiony na średniej lub małej prędkości wiatraczka, aby uniknąć przypalenia jedzenia lub wytworzenia dymu. Za pomocą wiatraczka można regulować temperaturę: np. podwyższyć podczas grillowania mięs lub obniżyć w trakcie grillowania warzyw i owoców, czy chleba.

Lotusgrill

Dokładanie węgla do grilla bezdymnego

 

Wyłączanie nawiewu

Należy regularnie sprawdzać zawartość węgla w pojemniku i uzupełniać, gdy zaczyna go brakować, stosując się do zasad bezpieczeństwa. Na początku należy wyłączyć nawiew, by zmniejszyć temperaturę i nie rozdmuchać wytworzonego podczas grillowania popiołu.

Lotusgrill

Zdejmowanie rusztu

Następnie należy odpiąć zatrzaski i zdjąć ruszt, używając do tego ścierki bądź rękawicy, aby uniknąć poparzenia gorącym metalem.

Lotusgrill

Dosypywanie węgla

Kiedy ruszt jest już zdjęty, trzeba podnieść daszek pojemnika z węglem (najlepiej czubkiem noża), zdjąć go i ostrożnie wsypać węgiel. Na końcu należy położyć wszystkie elementy na właściwym miejscu: zamknąć pojemnik z węglem, założyć ruszt i zapiąć zatrzaski. Następnie włączamy ponownie nawiew wiatraczka. Po wykonaniu tych czynności LotusGrill jest gotowy do dalszego użytkowania.

Jaki węgiel drzewny wybrać?

Nie ma konieczności używania specjalnych węgli bambusowych czy kokosowych – wystarczy węgiel drzewny, ale pod warunkiem, że będzie świetnej jakości. Od jakości węgla zależy tak naprawdę, czy uda nam się grillować bez dymu. Również nie zaleca się korzystania z brykietu. Ważne jest także, by worek z węglem przechowywać w suchym pomieszczeniu takim jak np. garaż, gdyż zwilgotnienie węgla może przyczynić się do większego dymienia.

Sprawdź także: Grill bezdymny, czy warto kupić?