Kiedy mięso jest dobrze upieczone? Czy należy kierować się raczej czasem podanym w przepisie, czy lepiej za każdym razem sprawdzać temperaturę w środku mięsa? Skąd wiedzieć, ile stopni powinna mieć w środku karkówka, żeberka, łosoś, kurczak lub kaczka? Kiedy gotowy będzie idealny stek medium rare, a kiedy medium well? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Kontrola temperatury a grillowanie

Można powiedzieć, że grillowanie łączy pieczenie konwekcyjne (charakterystyczne dla piekarnika) ze smażeniem na patelni. Dlatego też – jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia w grillowaniu – na początku najlepiej opieraj się na przepisach, które zostały podane właśnie z myślą o grillu. Pamiętaj o tym, aby nie ustalać czasu grillowania na wzór tego, który stosujesz podczas przygotowywania potraw w piekarniku. Jest to dosyć banalna zasada, ale niektórym osobom wydaje się, że skoro udka kurczaka pieką w piekarniku ponad godzinę, to na pewno nie będą one gotowe na ruszcie po 30 minutach lub na stojaku w grillu po 45 minutach. Przez to mogą zbyt długo grillować potrawy, co przekłada się niestety na ich smak.

Grill gazowy umożliwia bardzo dokładną kontrolę temperatury. Wystarczy ustawić pokrętło w odpowiedniej pozycji, by mieć pewność, że w piekarniku będzie panowała pożądana temperatura. Możesz śledzić ją na bieżąco, dzięki termometrowi wbudowanemu w pokrywę, który jest standardem we wszystkich funkcjonalnych modelach. O czym trzeba koniecznie pamiętać? Sprawdzając termometr na pokrywie widzisz temperaturę powietrza panującą w piekarniku, a ona zawsze jest niższa niż temperatura rusztów.

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury zewnętrznej jest bardzo ważne podczas grillowania, jednak to nie wszystko. Czasu grillowania również nie należy się sztywno trzymać – może się różnić w zależności od warunków zewnętrznych. Najważniejsza jest właściwa temperatura wewnątrz mięsa.

Mini termometry z sondą Broil King

Sprawdź też: Jak grillować? Poznaj optymalny czas i temperaturę

Jak sprawdzić, czy mięso jest upieczone w środku?

Wiele osób decyduje się zakończyć grillowanie, gdy mięso z zewnątrz staje się zarumienione i równomiernie wypieczone, ale to wcale nie jest dobry wyznacznik do oceny, czy potrawa jest już gotowa. Zewnętrzna temperatura i czas grillowania zalecany w przepisie to nie wszystko – najważniejsza jest temperatura w środku mięsa ustawionego na ruszcie. Grillowanie "na oko", bez kontrolowania temperatury wewnętrznej często prowadzi do rozczarowania smakiem potrawy na talerzu – mięso może być niedopieczone w środku lub przesuszone wskutek zbyt długiego przetrzymywania na ruszcie.

Każdy miłośnik grillowania, któremu zależy na serwowaniu doskonałych potraw, powinien korzystać ze specjalnego termometru z sondą. To narzędzie do pomiaru, które zawsze wskaże, jaka jest temperatura w środku mięsa. Na rynku są dostępne zarówno proste modele analogowe, jak i zaawansowane termometry, które potrafią nawiązywać połączenie ze smartfonem – z pewnością znajdziesz model dla siebie.

Pamiętaj również o tym, że każdy grillowany produkt ma inne wymagania i optymalna wartość temperatury wewnętrznej będzie różna, w zależności od rodzaju mięsa. Z dalszej części tekstu dowiesz się, ile stopni Celsjusza powinien wskazywać termometr w przypadku grillowania drobiu, wieprzowiny czy ryb! W większości przypadków będziemy podawać temperaturę mięsa dobrze wypieczonego, bo najczęściej taki stopień chcemy uzyskać. Wyjątki dotyczą przede wszystkim steków. Przyjrzyjmy się więc temu, jaką temperaturę powinno mieć mięso w środku, by mogło być uznane za gotowe.

Średnio wypieczony stek z grilla Broil King

Temperatura wewnątrz mięsa z kurczaka

Mięso z kurczaka jest dosyć proste w obróbce, a jego przygotowanie, w porównaniu do bardziej wymagających mięs, nie zajmuje dużo czasu. Nie dziwi więc fakt, że miłośnicy grillowania często opiekają na ruszcie skrzydełka, podudzia czy piersi z kurczaka.

Czas grillowania poszczególnych części będzie różny, ale pożądana temperatura w środku mięsa niemal zawsze powinna wynosić 75 stopni Celsjusza. Wyjątkiem jest grillowanie młodego kurczaka – będzie dobrze wypieczony w środku, gdy termometr wskaże 80 stopni Celsjusza. Dopilnuj, by zdjąć mięso w odpowiednim momencie i nie przekroczyć zalecanej temperatury – zbyt długie grillowanie sprawi, że potrawa będzie sucha w środku.

Temperatura wewnątrz mięsa z kurczaka tabela

Jaka temperatura wewnątrz kaczki, gęsi i indyka?

Najczęstszy rodzaj mięsa drobiowego, na który decydują się miłośnicy grillowania to kurczak, ale na ruszcie możemy także przygotować w całości kaczkę, gęś lub indyka. To nieco bardziej wymagające potrawy, a ich opiekanie zajmie kilka godzin, ale Twoi bliscy z pewnością docenią tę odmianę. Jak temperatura wewnątrz mięsa będzie odpowiednia? Oto wskazówki:

  • W przypadku grillowania całego indyka lub jego większych części, musisz pozostawić mięso na ruszcie, aż do momentu, gdy osiągnie 80 stopni Celsjusza w środku, natomiast w przypadku kawałków na szaszłyki wystarczy 70°C.
  • Kaczka i gęś potrzebują niższej temperatury – będą dobrze wypieczone, gdy termometr wskaże 65-70°C.

Pamiętaj, że kaczka to najbardziej tłusty rodzaj mięsa drobiowego – uważaj, by skapujący tłuszcz nie doprowadził do przypaleń.

Temperatura w środku mięsa kaczka, indyk i gęś

Temperatura w środku mięsa wieprzowego

Wiele osób nie wyobraża sobie grillowania bez specjałów z mięsa wieprzowego, a kiełbaski to sprawdzony klasyk z rusztu. Czas opiekana surowej kiełbasy wynosi zaledwie 15-20 minut – będzie najlepiej smakować, gdy temperatura wewnątrz mięsa wyniesie 70–72°C. Pamiętaj jednak o tym, że na ostateczny smak wpływa także jakość produkty – wybieraj kiełbasy średnio rozdrobnione, o krótkim składzie i dużej zawartości mięsa.

Dużą popularnością cieszą się także żeberka, jednak musisz zarezerwować dużo czasu na ich przygotowanie – grillowanie metodą pośrednią do osiągnięcia temperatury 88-96°C potrwa nawet 4-5 godzin.

Tabela temperatura w środku mięsa wieprzowego

Jak grillować steki?

Funkcjonalne grille gazowe z regulacją temperatury doskonale sprawdzają się do przygotowywania steków. Precyzyjny termometr z sondą pomoże osiągnąć preferowany stopień wypieczenia – wymagana temperatura w środku mięsa będzie różna, w zależności od oczekiwanego efektu końcowego. Wyróżniamy 6 podstawowych stopni:

  • Blue (inaczej extra-rare) – mięso bardzo miękkie w dotyku, z wyglądu przypomina surowe. Temperatura wewnętrzna: 43-49°C.
  • Rare – miękkie w dotyku, ale wypieczone do nieco wyższej temperatury wewnętrznej, od 49 do 54 stopni Celsjusza.
  • Medium Rare – mięso, które zaczyna twardnieć i stawia niewielki opór pod wpływem dotyku. Temperatura wewnętrzna: 54-57°C.
  • Medium – średnio wypieczone mięso nabierające twardości, które osiąga w środku temperaturę 57-63 stopni Celsjusza.
  • Medium Well – wypieczony stek o zwiększonej twardości, temperatura wewnętrzna wynosi 63-68°C.
  • Well Done – bardzo mocno wypieczony stek, bez różowego zabarwienia w środku. Temperatura wewnętrzna: minimum 68 stopni Celsjusza.

Pamiętaj jednak o tym, że mięso jest wykrajane z różnych części wołowiny, a w dobrych sklepach mięsnych dostaniesz różne rodzaje steków, m.in: Rib-Eye, Tomahawk czy T-Bone. Rekomendujemy korzystanie z przepisów opracowywanych przez profesjonalistów, by stworzyć jak najlepsze warunki grillowania, dla konkretnego rodzaju mięsa.

Dobrze wypieczony stek

Zobacz też: Idealny stek z grilla – mięso, temperatura, metoda Ten and Two. Porady od Broil King

Grillowanie ryby - jaka temperatura w środku mięsa?

Nie chcesz rezygnować z grillowania, ale planujesz przejście na zdrowszą dietę? Postaw na ryby z dużą zawartością kwasów omega-3 – na ruszcie świetnie sprawdzi się łosoś lub tuńczyk. Wystarczy kilka minut grillowania na odpowiednio rozgrzanym ruszcie, aby to niezwykle delikatne mięso było dobrze wypieczone w środku. Pamiętaj jednak o tym, by zachować wyjątkową ostrożność podczas obracania ryb na druga stronę – to mięso najbardziej podatne na rozpadanie.

W większości przypadków ryba będzie gotowa do zdjęcia z rusztu, gdy osiągnie wewnątrz 65 stopni Celsjusza. Jeśli zdecydujesz się przygotować średnio wypieczone steki z tuńczyka – wystarczy by temperatura w środku mięsa wynosiła 50–52°C.

Temperatura wewnątrz mięsa – tabela z rybami

Jak grillować dziczyznę?

Szukasz pomysłów na nietypowe dania, które zaskoczą Twoich najbliższych? Prawdopodobnie wielu z nich nie próbowało jeszcze dziczyzny – możesz przygotować na grillu comber z jelenia, polędwicę z dzika lub pieczeń z sarny.

W przypadku grillowania schabu lub polędwicy wystarczy poczekać, aż termometr z sondą wskaże 62°C. Pieczeń będzie bardziej wymagająca – jeśli chcesz uzyskać danie soczyste w środku poczekaj, aż temperatura wewnątrz mięsa wyniesie 75°C.

Temperatura wewnątrz mięsa z dzika

Jagnięcina - odpowiednia temperatura w środku mięsa

Jagnięcina pojawia się na naszych talerzach znacznie rzadziej niż kurczak, wieprzowina czy wołowina, ale warto przełamać rutynę podczas grillowania. Możemy przygotować różne części tego lekkostrawnego mięsa, m.in: udziec, kotlet lub comber.

Zazwyczaj spożywamy jagnięcinę w stopniu upieczenia “medium” – w takiej sytuacji mięso w środku powinno mieć ok. 55-60 stopni Celsjusza. Jeśli preferujesz potrawy dobrze wypieczone, to możesz poczekać aż temperatura wewnątrz mięsa wzrośnie do 70–72°C.

Temperatura w środku mięsa jagnięcego

Termometry polecane do pomiaru wewnątrz mięsa

Jeśli chcesz mieć 100% pewność, że mięso jest upieczone, skorzystaj z termometru, który wskaże stopień wypieczenia. Producenci grillów posiadają w swojej ofercie specjalne termometry z sondą, które są przystosowane do pracy w wysokiej temperaturze i dokonują precyzyjnego pomiaru. Zastanawiasz się, jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni? Mamy kilka propozycji, wśród których znajdziesz zarówno najprostsze modele analogowe, jak i funkcjonalne termometry sterowane za pomocą aplikacji mobilnych. Oto nasze rekomendacje:

  • Zestaw mini termometrów Broil King - świetny wybór na początek. Sprawdzi się, gdy grillujesz małe kawałki mięs – na przykład podudzia kurczaka. W zestawie znajdziesz łącznie 4 termometry analogowe – dwa do drobiu i dwa do czerwonych mięs.

  • Inteligentny termometr GrillEye® MAXposiada aż 8 portów do podpięcia sondy i wytrzymałą baterię, która po naładowaniu wytrzyma nawet 48 godzin. Urządzenie nawiązuje łączność Wi-Fi z aplikacją zainstalowaną na smartfonie – możesz wybrać rodzaj mięsa i preferowany stopień wypieczenia, a termometr poprowadzi Cię przez cały proces grillowania. Podświetlany ekran sprawia, że możesz wygodnie korzystać z urządzenia nawet po zmroku.

  • Termometr bezprzewodowy MEATER+ z jedną sondą – model zaawansowany technologicznie, który działa całkowicie bezprzewodowo. Dzięki temu nie ma możliwości, by jego sonda się zaplątała – nawet jeśli wbijesz ją w kurczaka opiekanego na rożnie obrotowym. Termometr jest połączony z aplikacją, którą instalujesz na smartfonie – możesz wygodnie śledzić temperaturę wewnątrz mięsa, a ponadto otrzymasz na ekranie alert, gdy danie osiągnie idealny stopień wypieczenia.

Podsumowując: jeśli chcesz wiedzieć, czy kurczak jest gotowy, czy stek jest wysmażony w odpowiedni sposób - sięgnij choćby po najprostszy termometr z sondą. Wszelkie inne sposoby mogą być zawodne.

Konkretne wskazówki znajdziesz w przepisach

Grillowanie bardziej wymagających mięs na początku może się wydawać skomplikowane, ale możesz wykorzystać przepisy, które poprowadzą Cię krok po kroku przez cały proces. Znajdziesz w nich zarówno odpowiednią temperaturę opiekania, jak i przybliżony czas grillowania oraz temperaturę, którą powinno osiągnąć dane mięso w środku, by zostało uznane za odpowiednio upieczone.

Przepisy na dania z rusztu znajdziesz tutaj.