Istnieje (błędne) przekonanie, że sezon grillowania jest tylko dla mięsożerców, a weganie powinni przetrwać tylko na owocach i bułkach do burgerów z ketchupem i sałatą. Udowodnimy, że wege grill bez mięsa pozwala na przygotowanie niezwykle inspirujących i kreatywnych dań! Zaskocz swoich znajomych, którzy nie jedzą mięsa i zaproś ich na najlepszy wegański grill!

Pierwsze promienie słońca, nawet wczesną wiosną, to znak, że możemy zaczynać sezon grillowy! Spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, wspólne rozmowy z przyjaciółmi i delektowanie się smakami delikatnie skarmelizowanych, grillowanych dań. Czy może być coś lepszego? Liczba potraw roślinnych, które można przygotować bez mięsa podczas wege grilla, jest nieograniczona: grillowany ananas, nadziewane pieczarki, wegańskie burgery i steki z kalafiora, wege kiełbaski, marynowane tofu, warzywne szaszłyki, karkówka sojowa, tempeh, grillowane warzywa lub grillowane owoce. Przedstawiamy kilka pomysłów na dania, które zachwycą wegan i wegetarian.

Sprawdź także: Grill wegetariański: pomysły na przepisy bez mięsa 

WAŻNE! Należy pamiętać, że wegański grill to nie to samo, co wegetariański grill. Wegański grill to taki, w którym nie używamy produktów pochodzenia zwierzęcego, również takich jak: nabiał (sery, masło, jogurty, śmietana, mleko), jajka czy miód. Wegetarianie natomiast uwzględniają te produkty w swojej diecie.

Wegański grill, inspiracje

Wegański grill – po pierwsze: warzywa

Warzywa, czyli najważniejszy element wegańskiego grilla. Warto wiedzieć, jak właściwie grillować warzywa, aby pozostały chrupiące oraz zachowały pełnię smaku i aromatu. Poniżej przedstawiamy wykaz orientacyjnego czasu, temperatury i metody grillowania w zależności od danego warzywa i grubości kawałków, na jakie zostało pokrojone.

Najczęstszą metodą grillowania warzyw jest metoda bezpośrednia, która polega na układaniu produktów zaraz nad źródłem ciepła. Metodą pośrednią będziemy za to grillowali te warzywa, których przygotowanie trwa dłużej, ponieważ bardzo łatwo mogłyby się przypalić. Optymalna temperatura grillowania większości produktów warzywnych wynosi 150–160 stopni.

Grillowanie warzyw czas

Grillowanie warzyw – brak marynaty

Warzyw nie musimy marynować przed wrzuceniem na grilla. Podczas przygotowania wystarczy tylko oliwa z oliwek i sól. Warto pamiętać, że produkty sezonowe zawierają mnóstwo smaku i aromatu, jeżeli dodamy do nich marynatę, ten smak nie będzie tak dobrze wyczuwany. Zwłaszcza w trakcie sezonu zależy nam na tym, aby wydobyć naturalny smak potraw. Warzywa wystarczy pokroić w grube talarki lub słupki i położyć na ruszcie grilla bezpośrednio nad źródłem ciepła. Grillujemy je kilka minut z każdej strony.

Jeżeli oczywiście chcemy, możemy urozmaicić wege grill, dodając mimo wszystko do marynaty: zioła, odrobinę cytryny, rozmaryn, czosnek, czy sos sojowy. Wszystko zależy od nas i od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć na grillu. My rekomendujemy warzywa grillowane z dodatkiem soli i i skropione oliwą. Doskonale sprawdzą się także wegańskie sosy, które mogą urozmaicić aromat warzywa.

Sprawdź także: Jak grillować? Poznaj optymalny czas i temperaturę

Dobrym rozwiązaniem będzie też zastosowanie soli morskiej. Sól Maldon nada potrawom dodatkowo smak umami. Jest ona w produkowana od ponad 130 lat i zawiera dużo naturalnych składników występujących w wodzie morskiej. Charakterystyczny kształt w formie płatków i piramidek sprawia, że można jej używać zarówno do ozdabiania potraw, jak i pogłębienia ich smaku. Firma Maldon jest dostawcą soli morskiej dla królewskiego dworu w Wielkiej Brytanii.

Sól morska do grillowanych warzyw

Wegański grill. Pomysły na wegańskiego grilla. Przepisy

Poniżej prezentujemy przepisy, które zachwycą zarówno wegan, jak i wegetarian.

Chrupiący brokuł z grilla z dipem jogurtowo-koperkowym

Jest wiele przepisów na brokuł z grilla. Zasadą, której należy przestrzegać jest to, aby brokuł nie był rozgotowany. Wystarczy obgotować go na półtwardo w delikatnie osolonej wodzie. Po tej czynności, brokuły potrzebują dosłownie 5 minut na grillu, żeby uzyskać idealną chrupkość. Brokuły możemy podgotować wcześniej w domu lub skorzystać z palnika bocznego, w który są wyposażone niektóre grille gazowe.

Składniki:

  • 500 g brokułów
  • 150 g wegańskiego jogurtu kokosowego
  • 0,5 pęczka koperku
  • 1 łyżka syropu z agawy lub syrop klonowy
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka tymianku suszonego lub świeżego
  • olej rzepakowy
  • sól i pieprz

Brokuł wegański z grilla

Przepis na brokuła z grilla

  1. Brokuły kroimy na mniejsze części, odcinamy grube, zdrewniałe końce.
  2. Na bocznym palniku w garnku gotujemy wodę około 2 litry posolone 1 łyżeczką soli. Na gotującą się wodę wrzucamy brokuły i gotujemy około 5 minut, aż odrobinę zmiękną. Brokuły nie powinny być w pełni ugotowane, musimy uważać, aby ich nie rozgotować.
  3. Przygotowujemy dip jogurtowy: wegański jogurt kokosowy koperek, tymianek, syrop z agawy. Ząbek czosnku wyciskamy za pomocą wyciskarki. Mieszamy wszystko i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
  4. Wyciągnij brokuły z wody, osusz ręcznikiem papierowym, delikatnie polej olejem rzepakowym.
  5. Grill rozgrzej do temperatury 250 stopni i grilluj po 2,5 minuty z każdej strony. Grillujemy łącznie 5 minut metodą bezpośrednią, czyli zaraz nad palnikiem, z otwartą pokrywą, nie zamykamy jej, ponieważ dzięki podgotowaniu, brokuły są już delikatnie miękkie.
  6. Brokuł z grilla podajemy z dipem czosnkowo-koperkowym.

Brokuły z grilla

Porcja wegańskiego bakłażana w sosie sojowym i paście miso

Grillowany bakłażan to bardzo wdzięczne danie, które również możemy zaserwować podczas wege grilla. Kremowy środek i wyrazista pasta miso sprawiają, że to danie stanie się hitem wśród Twoich znajomych.

Składniki:

  • 1 bakłażan
  • 3 ząbki czosnku
  • sos sojowy do smaku
  • 2 łyżki jasnej pasty miso
  • 2 łyżki syropu klonowego

Bakłażan z grilla

Przepis

  1. Czosnek drobno posiekaj, a następnie połącz z sosem sojowym, jasną pastą miso i syropem klonowym.
  2. Bakłażana przekrój wzdłuż na pół. Następnie nożem nacinaj jego środek delikatnie w formie kratki, uważaj, żeby nie przeciąć całości.
  3. Pastą miso z dodatkiem sosu sojowego posmaruj warzywo tak, aby masa znalazła się we wszystkich nacięciach.
  4. Rozgrzej ruszt grilla. Ułóż na nim przygotowanego bakłażana i grilluj z jednej strony. Po 5 minutach zwiększ temperaturę grilla do maksimum. Warzywo odwróć na drugą stronę.
  5. Grillowanego bakłażana zdejmij z rusztu i przełóż na talerz.

Wegański bakłażan

Aby przygotować danie, przyda Ci się ostry nóż do precyzyjnego pokrojenia bakłażana. Nóż Weber Style, o długości 19 cm, ułatwia sprawne krojenie warzyw, dzięki czemu w błyskawicznym tempie przygotujesz sałatkę, azjatyckie danie w stylu stir-fry, czy kawałki warzyw do grillowania. Sprawdzi się także do delikatnego nacinania warzyw.

Wegańskie zemniaki Hasselback na grillu

Kolejne doskonałe danie bez mięsa to ziemniaki Hasselback. Ziemniaki kupimy w praktycznie każdym sklepie, a ich prosty sposób przygotowania sprawia, że jest to danie idealne. W dodatku klasyczne warzywo możemy podać w zupełnie innej postaci. Twoi goście będą zachwyceni!

Składniki:

  • ziemniaki
  • oliwa z oliwek
  • tymianek lub świeży rozmaryn
  • czosnek
  • sól, pieprz

Przepis:

  1. Zacznij od umycia ziemniaków pod bieżącą wodą. Następnie ponacinaj je w poprzek dość głęboko, ale uważając, żeby nie przeciąć ziemniaka do końca. Przydatne mogą być drewniane łyżki lub pałeczki.
  2. Oliwę z oliwek wymieszaj z czosnkiem i tymiankiem lub rozmarynem.
  3. Rozgrzej grill do 160 stopni.
  4. Do przygotowania ziemniaków użyj patelni. Ułóż na nich nich gałązki tymianku. Polej przyprawioną oliwą. Posól i popieprz. Po 20 minutach ponownie polej je oliwą, posól i popieprz.
  5. Ziemniaki zdejmij z rusztu i przełóż na talerz.

Wegańskie ziemniaki z grilla

Sprawdź także: Pomysły na śniadania z grilla Broil King

Wegańskie zemniaki Hasselback na grillu przygotujesz z łatwością, wykorzystując patelnię żeliwną. Akcesorium idealnie rozprowadza ciepło i długo utrzymuje je na powierzchni. Patelnia na grilla pozwoli Ci przygotoać pyszne przystawki, mięsa, warzywa, a także dania takie jak paella.

Wegański grill – risotto z boczniakami

Risotto to klasyka włoskiej kuchni, która wymaga jednak nieco czasu – ciągłego mieszania i dolewania przygotowanego wcześniej bulionu. Kolejny składnik niezbędny do grillowanego risotto to odpowiedni ryż. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po włoską odmianę tego produktu, czyli ryż Arborio, uprawiany na północy tego kraju. Wyróżnia się charakterystyczną konsystencją po ugotowaniu oraz doskonałym smakiem.

Składniki:

  • 400 g ryż Arborio
  • 800 g dynia Hokkaido
  • 4 szt. kapusta pak choi
  • 150 ml wino białe wytrawne
  • 1 l domowy bulion warzywny
  • 2 szt. cebula czerwona
  • 300 g grzybów (boczniaki lub pieczarki)
  • 1 pęczek pietruszki
  • oliwa
  • czosnek
  • sól, pieprz

Risotto z grilla wegańskie

Przepis:

  1. Dzień wcześniej przygotowujemy bulion warzywny. Potrzebny nam będzie 1 l wywaru.
  2. Wykonanie przepisu zaczynamy od rozgrzania grilla.
  3. Dynię Hokkaido obieramy, następnie oddzielamy pestki. Miąższ kroimy w kostkę. Boczniaki kroimy w mniejsze plastry i marynujemy w oliwie z pietruszką, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, pieprzem i solą.
  4. Do rozgrzanej patelni żeliwnej lub woka wlewamy oliwę. Dodajemy pokrojoną cebulę, a gdy się zeszkli, wsypujemy ryż. Grillujemy gotowe produkty przez 5 minut, co chwilę mieszając.
  5. Dodajemy białe wytrawne wino i delikatnie mieszamy do czasu, aż alkohol odparuje. Po odparowaniu stopniowo dolewamy bulion. Chcemy, aby ryż ugotował się al dente, więc musimy uważać, żeby nie rozgotować go za bardzo i ciągle mieszać.
  6. Pokrojoną w kostkę dynię grillujemy na półtwardo. Na patelni podsmażamy zamarynowane grzyby. Po około 5 minutach dodajemy kapustę pak choi i dusimy na grillu przez kolejne 3 minuty.
  7. Do ryżu dodajemy grzyby i dynię. Grillowane wegańskie risotto bez mięsa gotowe!

Grillowane boczniaki z risotto

Aby przygotować risotto z grilla, przydatnym może okazać się płyta żeliwna lub kociołek Dutch Oven. Żeliwny kociołek holenderski ma pojemność 6,8 l, co pozwala umieścić w nim nawet większą porcję kremowego risotto. Żeliwo równomiernie rozprowadza i utrzymuje ciepła podczas grillowania. Wykonanie z emalii porcelanowej chroni danie przed przywieraniem. 

Wegański grill: pad thai z tofu

Kolejny doskonały pomysł na grillowane danie bez mięsa, to tajskie pad thai z tofu. Jego podstawą jest makaron ryżowy, a warzywne dodatki możemy dobierać dowolnie. Pad thai to jedno z najpopularniejszych dań tajskich, które są serwowane w orientalnych restauracjach w różnych zakątkach świata. Zamiast tofu możemy dodać do wegańskiego pad thai również tempeh (powstaje w wyniku fermentacji uprzednio namoczonych i obgotowanych ziaren soi).

Składniki:

  • opakowanie makaronu z ryżu jaśminowego
  • 200 g opakowanie tofu
  • 2 małe papryki (1 czerwona i 1 żółta)
  • sok z wyciśniętej limonki (ewentualnie cytryny)
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 cukinia
  • cebula dymka – pęczek
  • pasta curry/pasta do pad thai
  • pół szklanki sosu sojowego
  • chilli, papryka słodka, kurkuma, curry, kmin rzymski, kolendra, pieprz świeżo mielony, sól
  • świeży imbir (do smaku)
  • pół szklanki wody
  • orzeszki ziemne (do smaku)
  • olej kokosowy
  • świeża bazylia/kolendra

Pad thai z tofu wegańskie

Przepis na wege pad thai:

  1. Cebulę dymkę, paprykę, cukinię i tofu kroimy w kostkę. Sos sojowy (3 łyżki), dodajemy do tofu. Dorzucamy także posiekany korzeń imbiru. Całość mieszamy i marynujemy przez 15 minut.
  2. Grill i ruszt rozgrzewamy do temperatury 200 stopni.
  3. Na ruszcie umieszczamy wok żeliwny, wrzucamy do niego olej kokosowy, pokrojoną cebulkę i połowę startego czosnku. Grillujemy ok. 3 minut, mieszając w międzyczasie.
  4. Dodajemy pokrojoną cukinię i paprykę, a następnie dolewamy wody. Całość dusimy na grillu ok. 10 minut – najlepiej pod przykryciem. Przygotowane wcześniej tofu umieszczamy na patelni żeliwnej lub płycie żeliwnej i grillujemy przez 5 minut, dopóki ładnie się zarumieni. Tofu obracamy kilka razy, aby ładnie się przyrumieniło.
  5. Tofu przekładamy do woka i dodajemy do sniego resztę sosu sojowego, pastę curry, sok z wyciśniętej limonki, starty imbir, przyprawy i porządnie mieszamy. Pad thai prawie gotowy!
  6. Potrawę grillujemy przez ok. 3-5 minut.
  7. Grillowany pad thai przekładamy na talerze, posypujemy posiekanymi orzeszkami i świężą bazylią.

Grillowane pad thai

Wegańskie szaszłyki

Doskonały pomysł na przygotowanie pysznych, wegańskich szaszłyków. Wystarczy zaopatrzyć się w buraki, gruszki i orzechy włoskie. Danie zaskoczy Cię wyśmienitym smakiem! Wybierając buraki, najlepiej sięgnąć po mniejsze egzemplarze, które są dużo słodsze. Szaszłykami warzywnymi zaskoczysz swoich gości!

Składniki:

  • 2 dojrzałe gruszki
  • 4 małe ugotowane buraki
  • 1 pęczek pietruszki
  • 100 g orzechów włoskich
  • 2 łyżki syropu klonowego
  • sos sojowy (2 łyżki)

Wegańskie szaszłyki

Przepis:

  1. Buraki ugotuj do miękkości. Gruszki umyj i nie obieraj ze skórki. Wytnij środki i przekrój na osiem części.
  2. Składniki naprzemiennie nabijaj na szpadki. W misce wymieszaj syrop klonowy z sosem sojowym i posmaruj nim szaszłyki. Resztę marynaty odstaw na później.
  3. Szaszłyki z gruszką i burakiem grilluj do czasu, aż owoce się skarmelizują. Obróć szaszłyki na drugą stronę i posmaruj przygotowaną wcześniej marynatą.
  4. Po około 15 minutach grillowania, zdejmij je z rusztu. W misce wymieszaj resztę marynaty z posiekanymi orzechami i pietruszką. Posmaruj nią szaszłyki. Podawaj jeszcze ciepłe!

Szaszłyki wege z grilla

Do przygotowania wegańskich szaszłyków niezbędne będą szpadki.  

Szpadki do szaszłyków Napoleon

Szpadki marki Napoleon wykonane ze stali nierdzewnej są wielokrotnego użytku i doskonale sprawdzą się do grillowania wszelkiego rodzaju szaszłyków. Szpadki mają płaski falisty kształt na obu końcach i z powodzeniem można umieścić je zarówno na ruszcie, jak i na półce do podgrzewania. 

Szpadki do szaszłyków Weber – linia Good

Szpadki do szaszłyków z linii Good od kanadyjskiej marki Weber pozwolą Ci przenieść poziom swojego grillowania na jeszcze wyższy poziom! Za ich pomocą przygotujesz pyszne drobiowe, warzywne i wieprzowe szaszłyki. 

Szpadki do szaszłyków ze stali nierdzewnej Weber

Szpadki do szaszłyków Weber to zestaw czterech praktycznych szpikulców do grillowania. Produkt przeznaczony jest do zastosowania łącznie z rusztem do grillowania wielopoziomowego Weber oraz rusztu Tuck-Away w grillach Genesis II. Szpadki wykonane są z mocnej stali nierdzewnej, a ich długość wynosi 34 cm.