Sztuka grillowania to czasami prawdziwe wyzwanie. Jeśli szukasz dokładnych wytycznych, jak grillować oraz jakie dobrać temperatury do konkretnych potraw, doskonale trafiłeś! Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem i zestawieniem najbardziej optymalnego czasu i temperatury grillowania dla konkretnych rodzajów mięs, warzyw lub owoców.

W zależności od rodzaju mięsa, cięcia oraz gramatury, dobieramy różny zakres temperatur oraz różny czas grillowania. Pamiętaj, aby za każdym razem wybierać mięso pochodzące ze sprawdzonego źródła. Gotowe zamarynowane dania mają zazwyczaj bardzo dużo substancji konserwujących, a jakość mięsa nie jest zadowalająca. Dużo lepszym rozwiązaniem jest samodzielne zamarynowanie potrawy. Wtedy mamy pewność, że grillujemy smacznie i zdrowo. Jednak nawet grillując najwyższej jakości mięso, na funkcjonalnym sprzęcie wysokiej klasy, kluczowa jest odpowiednio dobrana temperatura. Poniżej prezentujemy odpowiedź na pytanie, jak grillować poszczególne rodzaje mięs, warzyw i owoców. Szczegółowe zestawienie temperatur, opracowane markę Weber, znajdziesz tutaj.

Jak grillować wołowinę?

Wołowina bardzo często gości na naszych grillach. W końcu, kto nie lubi soczystych i aromatycznych steków? Rumsztyk, stek z polędwicy oraz stek T-bone należy poddać krótkiej obróbce cieplnej, w wysokiej temperaturze. Wystarczy 10-12 minut, aby powierzchnia z zewnątrz była odpowiednio obsmażona i chrupka. Ten czas jest także optymalny, aby doszło do ścięcia białka wewnątrz, dzięki czemu mięso będzie soczyste.

Warto także wspomnieć o zaleceniach temperatury Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Ze względów bezpieczeństwa temperatura powinna wynosić:

  • 63°C dla wysmażenie wołowiny medium rare
  • 71°C dla mięsa mielonego

Przy takiej temperaturze wewnątrz, mięso będzie w środku lekko różowe, a zarazem soczyste.

Podobny czas grillowania będzie wystarczający  dla przygotowania hamburgerów lub steków cielęcych, natomiast jeśli chcesz wrzucić na ruszt kawałek mięsa o wadze ponad 2,5 kg, taki jak pieczeń z antrykotu lub polędwicę bez kości, to odpowiednia będzie metoda pośrednia grillowania przez około 2 godziny.

Jak grillować wołowinę

Akcesoria do grillowania wołowiny

Najlepsze efekty grillowania steków wołowych uzyskasz na sprzętach, które osiągają wysokie temperatury. Niektórzy producenci opracowali nawet specjalne strefy do opiekania steków za pomocą palnika na podczerwień – takie rozwiązania znajdziesz m.in. w grillach gazowych Enders ze strefą Turbo Zone oraz w wybranych modelach marki Napoleon, z palnikiem na podczerwień pod półką boczną. Z kolei marka Broil King oferuje dwustronne ruszty – ich strona stożkowa została zaprojektowana właśnie z myślą o wołowych stekach. W sprzętach z systemem wymiennych wkładów możesz natomiast zastosować specjalny ruszt do steków.

Warto się także zaopatrzyć w zestaw noży do steków, dzięki którym z łatwością przekroisz nawet krwistego steka. Dzięki temu uzyskasz idealne porcje mięsa dla wszystkich gości. 

Jeśli natomiast poszukujesz inspiracji dotyczących przygotowania części mięsa wołowego i chcesz mieć pewność, że przygotowane steki zachwycą smakiem, sięgnij po książkę Weber, w której znajdziesz ponad 60 przepisów z wołowiną!

Przepisy z wołowiną

Kluczem do uzyskania świetnie wypieczonego steka jest rozgrzanie grilla do odpowiednio wysokiej temperatury. W wielu przepisach stosuje się dwie metody grillowania – rozpoczynamy od krótkiego opiekania metodą bezpośrednią, a następnie dajemy mięsu czas na uzyskanie odpowiedniej temperatury wewnątrz, grillując metodą pośrednią z zamkniętą pokrywą. Przepisy ze stekami w roli głównej znajdziesz poniżej.

Stek Rib Eye z grilla

Stek z grilla z antrykotu w sosie pieprzowym

Stek z rostbefu z sosem na bazie pieprzu i sera

Zobacz też: Jakie mięso na burgery z grilla będzie najlepsze?

Jak grillować kurczaka?

Mięso z kurczaka również cieszy się dużą popularnością i często trafia na ruszt. Metoda grillowania, czas oraz temperatura będą różne, zależnie od tego, jaką część kurczaka wybierzemy. Jeśli zależy Ci na tym, aby przygotowanie posiłku nie zajęło dużo czasu, przygotuj skrzydełka grillowane metodą bezpośrednią lub pierś z kurczaka grillowaną metodą pośrednią. Wystarczy 15-20 minut grillowania i można nakładać mięso na talerze! Pilnuj czasu i nie dopuść do tego, aby kawałki kurczaka spędziły na ruszcie zbyt dużo czasu, bo delikatne mięso stanie się suche w środku!

Najdłużej będziesz grillować kurczaka w całości – takie mięso powinno spędzić na grillu godzinę w temperaturze 180°C. Jeśli nie chcesz, aby Twoi goście czekali z pustymi talerzami, zacznij grillowanie odpowiednio wcześniej.

Jak grillować kurczaka

Jak grillować kurczaka? Pomocne akcesoria

Niezależnie do tego, co przygotowujesz – kurczaka w całości, podudzia, czy udka – w ofercie producentów znajdziesz mnóstwo przydatnych akcesoriów, które pozwolą Ci uzyskać bardziej soczyste mięso! Oto nasze propozycje:

  • Stojak na kurczaka z żeliwnymi uchwytami Switch Grid Enders – zestaw składa się z uchwytu na kurczaka w całości oraz miski, w której ułożysz dodatki uzupełniające danie główne. Ponadto, do uchwytu łatwo wlejesz dowolny płyn (np. marynatę lub cydr), który jeszcze bardziej zwiększy bogactwo walorów smakowych.

  • Wieszak na podudzia z brytfanną Broil King – dzięki temu narzędziu przygotujesz złociste udka z kurczaka bez konieczności obracania ich na ruszcie! W górnej części zawiesisz do 6 sztuk udek, natomiast brytfannę poniżej możesz wypełnić aromatyczną marynatą!

Kurczak z grilla – przepisy

Kurczak to jedno z najprostszych mięs do przygotowania na grillu – jeśli użyjesz specjalnych stojaków, to nie musisz nawet myśleć o przewracaniu potrawy na drugą stronę. Ponadto, wiele funkcjonalnych grilli gazowych posiada w zestawie rożen obrotowy, który jeszcze bardziej ułatwi cały proces. Jednak możesz zaskoczyć gości pomysłową marynatą, dzięki której części kurczaka zyskają nietypowe walory smakowe. Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Glazurowany kurczak „Earl Grey”

Jamajski kurczak jerk w glazurze z ananasowego sosu BBQ

Jak grillować kaczkę?

Najczęstszy rodzaj drobiu, jaki przyrządzamy na grillu to kurczak, ale warto zdecydować się dla odmiany na kaczkę. Mięso należy wcześniej odpowiednio przygotować – kaczka posiada tłustą skórę, a zbyt intensywnie skapujący tłuszcz może doprowadzić do przypaleń, pomimo tego, że mięso w środku jest wciąż surowe. Co więc należy zrobić, aby kaczka z grilla wyszła perfekcyjnie? Możesz wykorzystać żeliwną patelnię – ułóż zimnego fileta na silnym ogniu i poczekaj kilka minut, aż nadmiar tłuszczu się wytopi. Grillowanie fileta z kaczki nie potrwa długo – wystarczy 10-15 minut metodą bezpośrednią

grillowanie kaczki

Grillowanie kaczki i indyka – przepisy

Jeśli chcesz przygotować na grillu pierś z kaczki, to kluczem do uzyskania soczystego mięsa jest moczenie w solance przez 24 godziny. Następnie moczysz mięso przez 1 godzinę w przygotowanej marynacie, by było soczyste i jędrne w środku i dopiero wtedy rozpoczynasz grillowanie. Instrukcję znajdziesz na poniższym filmie:

Natomiast indyk najlepiej sprawdzi się w całości. Do jego przygotowania również potrzebna będzie solanka, z dodatkiem soku jabłkowego. Następnie, przed wstawieniem na ruszt, faszerujemy mięso jabłkiem, cytryną i pomarańczą , doprawiamy ziołami tymianku i rozmarynu. Dokładny przepis znajdziesz poniżej:

Jak grillować wieprzowinę?

Pieczone kiełbaski to sprawdzony klasyk – wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić grillowania bez tego przysmaku. Co zrobić, aby dania z wieprzowiny wyszły pyszne? Przede wszystkim wybieraj produkty z dużą zawartością mięsa, średnio rozdrobnione i z jak najkrótszym składem. Unikaj gotowych marynat – może i oszczędzisz czas, ale zazwyczaj są to produkty niskiej jakości, które wcale nie zachwycają smakiem. Wiele osób wybiera kiełbaski ze względu na ich łatwość przygotowania – zależnie od rodzaju produktu wystarczy:

  • 8-10 minut grillowania dla kiełbaski parzonej
  • 15-20 minut dla kiełbasy surowej

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby kiełbasa nie była popękana? Spróbuj poddusić ją w piwie lub cydrze, zanim rozpoczniesz pieczenie.

Jakie jeszcze produkty z mięsa wieprzowego sprawdzą się na grillu? Żeberka! Niestety w tym przypadku przyda się cierpliwość – grillowanie metodą pośrednią może potrwać nawet 4-5 godzin.

Zobacz też: Najciekawsze akcesoria Weber do grillowania mięsa

Jak grillować wieprowinę

Akcesoria do grillowania wieprzowiny

Podczas grillowania klasycznych kiełbasek z rusztu dodatkowe akcesoria będą zbędne, jednak z pewnością się przydadzą wtedy, gdy chcesz przygotować żeberka wymagające kilku godzin opiekania. Warto także zainwestować w akcesoria do marynaty, które pozwolą uzyskać jeszcze bardziej soczystą karkówkę lub pieczeń.

  • Stojak na żeberka / kosz do pieczeni Weber Style – to wytrzymały produkt, który sprawdzi się zarówno do przygotowywania żeberek, jak i pieczeni. Sprawdzi się na grillach węglowych o średnicy 57 cm i na większości sprzętów zasilanych gazem. Mieści nawet 5 płatów żeberek jednocześnie.

  • Patelnia żeliwna z uchwytami Switch Grid Enders – będzie idealna do podczas przygotowywania kaszanki z grilla. Ma średnicę 31 cm i wysokie krawędzie, a dzięki wykonaniu z żeliwa doskonale utrzymuje ciepło. Dodatkowym udogodnieniem są uchwyty do przenoszenia.

Przepisy z wieprzowiną

Wieprzowina jest świetnie dostępna nawet w mniejszych sklepach, a jej części mogą być przygotowywane na wiele różny sposobów. Zobacz nasze propozycje!

Żeberka w miodzie z whisky

Kaszanka z grilla w jabłkach

Golonka z grilla wędzona w azjatyckim stylu

Jak grillować ryby?

Ryby to zdrowszy wybór – często preferowane przez osoby, które dbają o swoją dietę. Filet ze skórą lub stek z łososia ważą niewiele i mogą być grillowane metodą bezpośrednią – będą gotowe już po 6-8 minutach. Sytuacja wygląda inaczej, gdy grillujemy rybę w całości – wtedy optymalny czas wynosi 20 minut grillowania metodą pośrednią.

Jakie gatunki ryb są polecane na grilla? Wybieraj świeże ryby, z dużą zawartością cennego kwasu omega-3, takie jak: łosoś, makrela, tuńczyk lub halibut. Pamiętaj również o tym, że w warunkach ogrodowych pozbywanie się ości nie jest łatwe – dobrze się sprawdzi na przykład pstrąg, z którego możemy pozbyć się kręgosłupa jednym ruchem ręki. Aromat ryby możesz wzbogacić, dodając cytrynę, świeże zioła lub masło.

Istnieje prosty trik, który pozwoli Ci sprawdzić, czy ryba jest już gotowa. Wetknij metalowy szpikulec w miejsce blisko kręgosłupa, a później przyłóż do nasady kciuka – możesz zdjąć rybę z rusztu, jeśli szpikulec jest ciepły.

Ryby z grilla

Ryby z grilla – akcesoria

Pamiętaj o tym, że mięso z ryb jest niezwykle delikatne i może się rozpadać, jeśli nie obchodzimy się z nim ostrożnie. Warto zaopatrzyć się w specjalny kosz do grillowania ryb, który ułatwi przygotowanie dania.

Kosz do grillowania pozwoli Ci obracać ryby w środku bez ryzykowania, że delikatne mięso się rozpadnie. Ponadto, zapobiega przywieraniu ryby do rusztu. Dobrym wyborem będzie kosz marki GrillPro, wyposażony w przypinaną rączkę, która ułatwia obracanie.

Do grillowania ryb świetnie sprawdzają się także specjalne deski, dzięki którym potrawa nabiera subtelnego zapachu dymu. Wystarczy zamoczyć deskę w wodzie na godzinę przed planowanym grillowaniem, a następnie osuszyć i posmarować oliwą. Najlepiej sprawdzi się deska cedrowa

Przepisy na ryby z grilla

Ryba z grilla będzie wyjątkowo aromatyczna i wcale nie jest trudna w przygotowaniu – wystarczy grillować ją w koszu lub na desce, aby nie przywierała do rusztu. Ponadto, w przeciwieństwie do wielu mięs, nie musi być marynowana przez kilkanaście godzin, aby smakowała dobrze. Jak grillować rybę? Sprawdź nasze propozycje!

Halibut i pstrąg łososiowy

Dorsz czarny z grilla

Okoń z grilla

Grillowane krewetki

Owoce morza pojawiają się na ruszcie znacznie rzadziej, ale warto się do nich przekonać. Grillowane krewetki są bardzo proste w przygotowaniu – wystarczy około 5 minut grillowania metodą bezpośrednią w temperaturze 160°C! Zanim umieścisz krewetki na ruszcie, pamiętaj o tym, aby odpowiednio je oczyścić. Należy ostrożnie naciąć grzbiet i wyciągnąć jelito. Krewetki będą smakować wyśmienicie z dodatkiem soli, masła i soku z cytryny.

Jak grillować skorupiaki

Jak grillować krewetki?

Lubisz owoce morza, ale jeszcze nigdy nie przygotowywałeś ich na swoim grillu? To bardzo proste! Wcale nie potrzebują wielu dodatków, by smakować dobrze – wystarczy odpowiedni czas opiekania!

Tosty z krewetkami

Możesz także przygotować je w wersji z pieczywem – wyśmienicie komponują się z serem Mimolette oraz sałatą! Sprawdź, jak przygotować tosty z krewetkami na poniższym filmie!

Grillowanie warzyw

Planujesz spędzić czas ze znajomymi, zajadając się aromatycznymi mięsami z grilla? Zadbaj również o dodatki – świetnym pomysłem będzie grillowanie warzyw. Przygotowane na ruszcie są wyjątkowo smaczne – podczas grillowania z warzyw wydobywają się słodkie nuty, a ponadto zyskują one karmelowy posmak. Możesz przygotować na przykład szaszłyki warzywne, pieczone ziemniaki, kolby kukurydzy czy szparagi. Dokładne czasy i temperatury optymalne dla różnych warzyw znajdziesz w tabeli poniżej.

Grillowanie warzyw czas

Akcesoria do grillowania warzyw

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że grillowane warzywa wypadły pomiędzy żeberka rusztu lub przypiekły się zbyt mocno? Łatwo unikniesz takich problemów – wystarczy umieścić opiekane przysmaki w specjalnym koszu. W naszej ofercie znajdziesz naczynia o różnej wielkości i głębokości, dzięki którym przygotujesz na grillu zdrowe posiłki pełne witamin! Oto kilka propozycji:

  • Kosz do grillowania warzyw z powłoką nieprzywierającą Enders – naczynie o średnicy 27,5 cm, wykonane ze stali z nieprzywierającą powłoką. Pozwala na bezproblemowe przerzucanie warzyw podczas grillowania, a dzięki uchwytom łatwo zdejmiesz kosz z rusztu.

  • Kosz do grillowania warzyw Weber, duży – o wymiarach 24,4 cm x 36,8 cm, wykonany ze stali nierdzewnej. Pomieści wyjątkowo dużo warzyw, a dzięki otworom w dolnej części każde z nich będzie wyjątkowo chrupiące i aromatyczne.

Jak grillować warzywa? Przepisy

Wiele osób decyduje się na grillowanie różnych kawałków warzyw w formie klasycznych szaszłyków, ale możesz przygotować także jedno wybrane warzywo wraz z dodatkami. Doskonale sprawdzą się ziemniaki, szparagi, papryki lub bakłażany, a w lecie warto sięgać po sezonowe warzywa. Mamy dla Ciebie kilka propozycji na ciekawe podanie warzywnych dodatków:

Grillowane szparagi z melonem, szynką parmeńską i orzechem brazylijskim

Grillowany bakłażan z dodatkiem orientalnej sałatki miso

Ziemniaki na grilla z serem, porem i szpinakiem

Sprawdź także: Bakłażan z grilla – jak zrobić? Najlepsze przepisy

Grillowane owoce

Jako zdrowy deser doskonale sprawdzą się grillowane owoce, które wskutek obróbki termicznej zyskują niezwykły aromat i smak. Wszystkie owoce należy grillować metodą bezpośrednią, a odpowiednia temperatura mieści się w zakresie 160-180 °C. Różny jest natomiast sposób przygotowania owoców do grillowania – ananasy należy pociąć na plastry, natomiast w przypadku jabłek lub gruszek odpowiednie będą połówki. Pamiętaj o usunięciu pestek lub rdzenia przed rozpoczęciem grillowania.

Grillowane owoce

Jak grillować owoce? Przepisy

Deser z owoców będzie świetnym urozmaiceniem dla głównego dania, ale jak się zabrać za grillowanie? Sprawdź nasze inspiracje!

Flambirowane brzoskwinie

Grillowane banany z czekoladą

Zobacz też: Desery z grilla gazowego Broil King

Jagnięcina z grilla

Jagnięcina z grilla raczej rzadko pojawia się na naszych talerzach, ale warto otwierać się na nowe smaki. Jej przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, a możesz zaimponować gościom, podając nietypowe danie. Aby przygotować kotlet jagnięcy o grubości 2,5-3 cm, wystarczy tylko 10-12 minut grillowania w temperaturze 180°C. Można wyróżnić trzy główne typy kotletów z jagnięciny:

  • kotlet z łopatki
  • z polędwicy, czyli tylnej części grzbietu
  • z kostką, pochodzące z przedniej części grzbietu

Uważaj, aby nie przypiec zbytnio mięsa – stanie się wtedy twarde i suche. Przygotowując jagnięcinę, warto wykorzystać duże ilości ziół.

Inny pomysł na użycie mięsa z jagnięciny na grillu to przygotowanie grillowanych żeberek z jagnięciny. Ich przygotowanie nie jest aż tak czasochłonne, jak grillowanie żeberek z wieprzowiny.

Jagnięcina z grilla

Przepisy na jagnięcinę

Jagnięcina to świetna alternatywa dla wołowiny czy wieprzowiny – zawiera niewielką ilość tłuszczu i jest niesamowicie delikatna. Jeśli zamierzasz przygotować potrawę z tego mięsa po raz pierwszy, to wybierz comber, który będzie doskonały zarówno w całości, jak i w formie kotlecików jagnięcych. Wystarczy godzina marynowania, a jako przyprawy doskonale sprawdzą się: kmin rzymski, cynamon oraz pieprz. To prawdziwy rarytas dla Twoich najbliższych!

Zobacz przepis i sposób przygotowania na filmie poniżej.

Dziczyzna z grilla

Prawdopodobnie przynajmniej część Twoich gości nie miała jeszcze okazji skosztować dziczyzny z grilla. Comber z jelenia, schab z dzika oraz pieczeń z sarniny to kolejne propozycje na nietypowe danie z grilla. Dowiedz się z tabeli, jaka temperatura i czas będzie optymalny dla mięsa z dziczyzny!

Dziczyzna z grilla

Jak grillować dziczyznę?

Grillowanie dziczyzny nie jest zbyt popularne, dlatego znalezienie informacji o przygotowaniu tego mięsa może być wyzwaniem. Mamy dla Ciebie dwa pomysły na przygotowanie combra z sarny, czyli najdelikatniejszej części dziczyzny. To świetny sposób na zaskoczenie najbliższych! W poniższym filmie proponujemy przygotowanie mięsa w klasycznej marynacie na bazie wina lub w marynacie azjatyckiej z sosem Bulgogi. Sprawdź!

Sprawdź też: Książki o grillowaniu – przyrządź perfekcyjne grillowane potrawy

Sprawdź także nasze rankingi grilli gazowych: