Niektórym osobom ciężko jest wyobrazić sobie początek dnia bez filiżanki kawy, ale w pewnych sytuacjach lepiej się wstrzymać z piciem tego aromatycznego napoju. Co prawda wpływa korzystnie na wiele funkcji organizmu, ale czasami istnieją uzasadnione przeciwwskazania przed jej spożywaniem. Dlaczego kawa przed badaniem krwi jest niewskazana? Czym grozi zignorowanie tych zaleceń? Kiedy jeszcze należy unikać picia kawy? Sprawdź!

Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka

Kawa jest ceniona przede wszystkim za swoje właściwości pobudzające – filiżanka małej czarnej dla wielu osób jest codziennym rytuałem na dobry początek dnia. Kofeina wpływa na układ nerwowy i reguluje pracę trzech neuroprzekaźników (dopaminy, serotoniny oraz noradrenaliny), dzięki czemu pomaga zwalczyć oznaki zmęczenia, zwiększa koncentrację i sprawia, że nasza praca staje się bardziej efektywna. Ponadto działa odprężająco, a tym samym obniża poziom stresu i poprawia samopoczucie. Wiele osób twierdzi, że łagodzi także bóle głowy, będące skutkiem niedoborów snu. A to dopiero początek jej zalet! Jakie jeszcze korzystne zmiany zachodzą w naszym organizmie wskutek dostarczenia dawki kofeiny? Oto najważniejsze z nich:

  • Przyspiesza metabolizm – dzięki czemu spalanie tłuszczu jest znacznie szybsze. Ponadto, poprawia pracę układu pokarmowego, wpływając korzystnie na perystaltykę jelit. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy i spożywasz kawę o niskiej kaloryczności, bez dodatku cukru, bitej śmietany i syropów smakowych, to szybciej zauważysz efekty diety.
  • Opóźnia procesy starzenia organizmu – kofeina zawiera antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki, a tym samym spowalnia negatywne procesy zachodzące w ludzkim organizmie i zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci.
  • Poprawia pracę układu krążenia – działanie kawy zwiększa poziom dotlenienia organizmu, wpływa korzystnie na przepływ krwi i pracę serca, a także zwiększa wydolność komórek.
  • Obniża ryzyko wielu chorób – regularne spożywanie kawy może zapobiegać cukrzycy typu II, marskości wątroby, a nawet niektórym nowotworom. Okazuje się, że spowalnia również degenerację komórek nerwowych, a tym samym zmniejsza ryzyko demencji, choroby Parkinsona oraz Alzheimera.
  • Łagodzi objawy alergii oraz astmy – kofeina rozszerza oskrzela i poprawia funkcjonowanie płuc, a dzięki obniżaniu stężenia histaminy uspokaja reakcje alergiczne.

Ziarna kawy właściwości

Badanie krwi – czy kawa rozrzedza krew?

Jak już wiesz, kofeina obecna w ziarnach kawy wpływa na wiele aspektów funkcjonowania organizmu, w tym na pracę układu krwionośnego. Największe stężenie tej psychoaktywnej substancji we krwi następuje około 30-60 minut od wypicia aromatycznego napoju, ale jej działanie odczujemy już po 10 minutach. Efekt lekkiego pobudzenia może się utrzymywać nawet przez 4 godziny.

W tym czasie naczynia krwionośne rozszerzają się, co prowadzi do zwiększonego przepływu krwi. Co prawda, dzięki temu komórki organizmu są lepiej dotlenione, a organizm staje się bardziej wydolny, ale może to także prowadzić do rozrzedzenia krwi, co jest niewskazane przed badaniami. W efekcie niektóre parametry mogą się okazać zaniżone, ponieważ stężenie danej substancji w konkretnej objętości krwi będzie inne w zależności od stopnia rozrzedzenia.

Kawa do śniadania

Zobacz też: Kawa na czczo – czy można ją pić?

Badania krwi a picie kawy

Dlaczego jeszcze kawa przed badaniem krwi nie jest dobrym pomysłem? Przede wszystkim zarówno kofeina, jak i składniki odżywcze obecne w kawie (m.in. węglowodany, łuszcze, kwasy roślinne, alkaloidy, proteiny i minerały), mogą wpłynąć na wyniki oznaczeń parametrów krwi. W efekcie morfologia może wykazać m.in. obniżony poziom magnezu lub zwiększony poziom glukozy we krwi. Nawet jeśli nie dodasz do filiżanki cukru, mleka i innych dodatków, to ze względu na obecność składników odżywczych w zmielonych ziarnach, wyniki badań krwi będą niewiarygodne – w dniu badania zabroniona jest zarówno poranna przekąska, jak i kawa.

Ponadto, nadmierna zawartość kofeiny ma działanie moczopędne, a to może doprowadzić do nieodpowiedniego poziomu nawodnienia i zaburzyć krzepliwość krwi. W efekcie dostęp do żył przy pobraniu krwi będzie utrudniony, a pobranie krwi stanie się bardziej bolesne i stresujące.

W godzinach porannych przed badaniem możesz wypić szklankę wody niegazowanej – zapobiegnie to odwodnieniu i pomoże uwidocznić żyły, dzięki czemu badanie krwi będzie łatwiejsze. Ostatni posiłek możesz zjeść w dniu poprzedzającym, około 8-12 godzin przed pobraniem krwi – dotyczy to również wszelkich napojów poza wodą. Zadbaj także o to, aby Twoja kolacja była lekkostrawna.

Czarna kawa przed badaniem krwi

Dlaczego to takie ważne? Profilaktyczne badanie krwi może wykazać nieprawidłowości funkcjonowania organizmu w początkowych stadiach różnych chorób, które jeszcze nie dają poważniejszych objawów. Warto więc zadbać o to, by nic nie zakłócało wyników i zachować wstrzemięźliwość od posiłków.

Badanie krwi – czego jeszcze unikać?

Wiesz już, dlaczego kawa przed badaniem krwi nie jest dobrym pomysłem – czego jeszcze należy unikać? Oto najważniejsze zalecenia:

  • Zrezygnuj ze spożywania alkoholu na 2-3 dni przed planowanym badaniem krwi – napoje zawierające alkohol mają wpływ m.in. na zafałszowanie stężenia glukozy we krwi. Zaburzają także wyniki badań cholesterolu, lipidów, kwasu moczowego, magnezu oraz prolaktyny.
  • Skonsultuj się z lekarzem dalsze przyjmowanie leków – wiele osób cierpiących na choroby przewlekłe każdego dnia zażywa leki, ale niekiedy zaleca się je odstawić przed badaniem krwi. Przykładowo aspiryna wydłuża czas krzepnięcia krwi i zmniejsza stężenie glukozy, a leki moczopędne wpływają na wynik potasu.
  • Wstrzymaj się z paleniem papierosów – u nałogowych palaczy obserwuje się podwyższony poziom leukocytów. Ponadto, nawet jeden papieros wywołuje podwyższenie poziomu adrenaliny, kortyzolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Jeśli ciężko Ci zapanować nad nałogiem, to diagnosta laboratoryjny analizujący wyniki badania krwi powinien o tym wiedzieć.
  • Ostatni posiłek przed badaniem krwi powinien być lekkostrawny – tłusta kolacja może zafałszować wyniki badań cholesterolu oraz trójglicerydów.

Badanie krwi

Zobacz też: Czy kawa wypłukuje magnez?

Kiedy jeszcze musisz zrezygnować z picia kawy?

Kawa przed badaniem krwi nie jest dobrym pomysłem, ale musisz z niej także zrezygnować przed niektórymi zabiegami medycznymi. Kiedy jeszcze należy się wstrzymać z piciem kawy?

  • Przed kolonoskopią – to badanie przydatne w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego, podczas jego trwania lekarz ogląda wnętrze jelit. Pacjent powinien zachować odpowiednią dietę i ograniczyć picie kawy dzień przed.
  • Po operacji zaćmy – po zabiegu przez kilka dni nie można pić kawy, ponieważ kluczowe jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, a kofeina prowadzi do jego wzrostu.
  • Przed i po usuwaniu zębów – kofeina może prowadzić do rozrzedzenia krwi, a to może wywołać nadmierne krwawienie w trakcie zabiegu i utrudnić prawidłowe gojenie ran. Możesz pić kawę nie wcześniej niż po upływie 48 godzin. Z tego samego względu unikaj kawy, gdy planujesz makijaż permanentny, przeszczep włosów lub tatuowanie ciała.

Kofeiny należy także unikać w przypadku niektórych problemów zdrowotnych – nie powinny jej spożywać osoby z nadciśnieniem oraz cierpiące na przewlekłe problemy żołądkowe czy bezsenność. Nie jest również wskazana dla kobiet w ciąży oraz rekonwalescentów na specjalnej diecie.

Kawa Latte przed badaniem

Jaka kawa po badaniu krwi?

Gdy już wykonasz potrzebne badanie krwi, możesz znowu delektować się swoim ulubionym napojem. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć doznania smakowe w trakcie spożywania kawy, sięgnij po produkty z segmentu speciality, które zapewnią idealne efekty parzenia w każdym ekspresie automatycznym, kolbowym oraz kawiarce. Jakość kawy zależy między innymi od sposobu uprawy kawowców i wybranej metody obróbki ziaren – w naszej ofercie znajdziesz produkty pochodzące wyłącznie z regionów słynących z produkcji kawy, gdzie każde ziarno jest traktowane z odpowiednią dbałością. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka polecanych kaw, które zachwycą Cię bogactwem nut smakowych.

LaCava San Lorenzo Kawa Ziarnista

Łagodna kawa z ziaren Arabiki pozyskanych ze słonecznych zakątków Brazylii i Peru. Zawiera niską zawartość kofeiny, dzięki czemu będzie dobrym wyborem o każdej porze dnia – nie tylko rano. Zapewnia wyjątkowy smak, dzięki obecności nut śliwki oraz figi, które są zbalansowane klasyczną czekoladą.

COFFEED kawa ziarnista Honduras Marcala

Delikatna mieszanka z ziaren Arabiki pochodzących z Hondurasu, którą możesz się rozkoszować zarówno rano, jak i wieczorem. Dzięki obróbce ziaren metodzie na mokro jej smak jest idealnie zbalansowany. Na jej profil sensoryczny składają się nuty czekolady, cukru trzcinowego oraz słodkich winogron.

Palarnia Blend kawa ziarnista Uganda Zombo

Kawa składająca się z ziaren Arabiki, które zebrano w Ugandzie, gdzie dorastały na wysokości 1300-1700 m n.p.m. Zapewnia dużo słodyczy, przełamanej przyjemną kwasowością. W jej smaku przeważają nuty orzecha włoskiego, zrównoważone melasą oraz cytryną.

Sprawdź także: Ile kofeiny ma kawa?