Rozpalanie grilla gazowego jest niezwykle proste i przyjemne. Musimy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby wszystko odbywało się zgodnie z kilkoma zasadami. W razie, gdyby z jakiegoś powodu grill nie chciał się odpalić, producenci zadbali o nasze bezpieczeństwo. Wielu właścicieli grilli gazowych zastanawia się nad tym, co oznacza łańcuszek przy grillu, który znajdziemy z boku urządzenia. Odpowiadamy!

Łańcuszek przy grillu – do czego służy? 

Wielu naszych Klientów zastanawia się, do czego służy łańcuszek zamontowany przy grillu. Spieszymy z odpowiedzią! Mimo zaawansowanych systemów, czasami może zdarzyć się sytuacja, w której grill gazowy nie będzie chciał się odpalić. Najczęstszym powodem takiej sytuacji jest rozładowanie się baterii zasilających zapalarkę. W niektórych mniej dopracowanych grillach powodem może być także wietrzna pogoda lub uszkodzenie iskrownika albo zapalarki. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam łańcuszek przy grillu. 

Łańcuszek przy grillu służy do awaryjnego rozpalenia grilla gazowego. 

Potrzebne są nam dodatkowo zapałki i już możemy rozpalać grilla! 

Łańcuszek przy grillu

Jak rozpalić grill gazowy Broil King za pomocą łańcuszka przy grillu? 

Grille gazowe Broil King również są przygotowane na wszystkie awaryjne sytuacje! Producent wyposażył je w łańcuszki, które pomogą rozpalić urządzenie w razie rozładowania baterii zapalarki. Instrukcja rozpalania grilla za pomocą łańcuszka jest bardzo prosta.  

  1. Otwórz pokrywę grilla Broil King.
  2. Umieść zapałkę w okrągłym uchwycie łańcuszka.
  3. Odpal zapałkę.

Rozpalanie grilla Broil King

4. Zapaloną zapałkę wkładamy przez otwór, który znajduje się z prawej strony grilla.

5. Przekręcamy pokrętło palnika z prawej strony, po czym ustawiamy je w pozycji max.

6. Palnik powinien zapalić się do 5 sekund. Następnie od tego palnika możemy odpalić kolejne, przekręcając następne pokrętła.

Łańcuszek przy grillu BK

UWAGA! Jeżeli zapałka płonie, a grill nie odpala się i czujesz zapach gazu, natychmiast odetnij dopływ gazu i skontaktuj się z serwisem Broil King telefonicznie: +48 16 623 61 72 lub e-mailowo serwis@broilking.pl

Łańcuszek przy grillu: jak za jego pomocą rozpalić grill Weber?

Łańcuszki przy grillu montowane są także przez amerykańską markę Weber. Jeżeli chcemy użyć uchwytu zapałek do zapalania modeli Genesis, Genesis II, Genesis II LX lub Summit, wystarczy skorzystać z poniższych instrukcji lub zapoznać się z podręcznikiem użytkownika.

  1. Otwieramy pokrywę grilla Weber.
  2. Zamykamy wszystkie pokrętła regulacji palnika.
  3. Włączamy dopływ gazu do grilla.
  4. Umieszczamy zapałkę w uchwycie łańcuszka przy grillu i zapalamy ją.
  5. Uchwyt z zapaloną zapałką wkładamy pomiędzy pręty rusztu do grillowania, obok szyn aromatyzujących Flavorizer i przystawiamy ją do lewego palnika.
  6. Uruchamiamy lewe pokrętło regulacji i obracamy je w pozycję Włączenie/Płomień wysoki, aby zapalić lewy palnik.
  7. Sprawdzamy, czy płomień się zapalił, zaglądając do środka przez ruszty do grillowania. Powinien być widoczny płomień.
  8. Powtarzamy kroki od 4 do 6 dla pozostałych palników. Jeżeli któryś z palników nie zapala się podczas rozpalania, w ciągu pięciu sekund, przerywamy rozpalanie, ustawiamy pokrętło regulacji palnika w położeniu Wyłączenia i przed ponownym podjęciem próby zapalenia czekamy 5 minut, aby gaz się ulotnił.

W przypadku modeli Spirit lub Spirit II korzystamy z poniższej instrukcji. 

  1. Otwieramy pokrywę grilla Weber Spirit
  2. Upewniamy się, że wszystkie pokrętła regulacji palnika są zamknięte. Sprawdzamy to, wciskając pokrętła regulacji i obracając je do oporu w prawo.
  3. Włączamy dopływ gazu do grilla.
  4. Umieszczamy zapałkę w uchwycie łańcuszka i zapalamy ją.
  5. Wkładamy uchwyt z zapaloną zapałką pomiędzy pręty rusztu do grillowania, obok szyn aromatyzujących Flavorizer i przystawiamy ją do palnika.
  6. Uruchamiamy pokrętło regulacji palnika, które znajduje się całkowicie z lewej strony i obracamy je w lewo, ustawiając w pozycji Włączenie/Płomień wysoki.
  7. Sprawdzamy, czy płomień się zapalił, zaglądając do środka przez ruszty do pieczenia. Powinien być widoczny płomień.
  8. Po zapaleniu skrajnego lewego palnika, możemy włączyć palnik 2 (oraz palnik 3, jeżeli jest).
  9. Jeżeli któryś z palników nie zapala się podczas rozpalania, w ciągu pięciu sekund, przerywamy rozpalanie, ustawiamy pokrętło regulacji palnika w położeniu Wyłączenia i przed ponownym podjęciem próby zapalenia czekamy 5 minut, aby gaz się ulotnił.

Rozpalanie grilla: system CrossOver

Najczęściej na rynku znajdziemy modele grilli z systemem rozpalania CrossOver, dzięki któremu z zapalnika korzystamy tylko raz (włączenie kolejnego palnika nie wymaga ponownego użycia zapalnika). Niektórzy producenci grilli gazowych stosują inne rozwiązania, np. system Snap Jet. Snap Jet to system polegający na tym, że każdy palnik posiada osobne rozpalanie. Co ciekawe, stosuje go także marka Weber w modelach grilli węglowych.

Kanadyjska marka Napoleon w swoich grillach gazowych stosuje system zapłonu Jetfire™. Pozwala on za każdym razem bezpiecznie zapalić grill nawet przy wietrznej pogodzie. Nad palnikami znajdują się osłony wykonane z emaliowanej stali, pełnią one funkcję ochronną palników przed skapującym tłuszczem. Zapobiega to zapaleniu się tłuszczu, a kapiące soki z mięsa natychmiast zostają ponownie odparowane, co zapewnia dodatkowy aromat grillowanej żywności.

Sprawdź także: Jak rozpalić grilla gazowego?

Jak rozpalić grilla gazowego? 

Podstawową kwestią, niezbędną do rozpalenia grilla gazowego, jest konieczność posiadania butli gazowej, najlepiej mieć u siebie dwie butle, w razie, gdyby w jednej z nich skończył się zapas gazu. Wtedy bez problemów możemy zastosować butlę zapasową. Aby podłączyć najbardziej standardową butlę, czyli butlę o pojemności 11 kilogramów, wypełnioną gazem propan-butan, należy przygotować wąż i reduktor. Zazwyczaj są one dołączone do zestawu razem z grillem, jeżeli jest inaczej, dystrybutor lub producent poinformuje nas o tym i będziemy musieli dokupić wąż reduktor we własnym zakresie. 

Sprawdź także: Zasilanie grilli gazowych – jaka butla gazowa do grilla?

Rozpalanie grilla gazowego wymaga od nas podjęcia kilku kroków. 

  1. Usuwamy folię zabezpieczającą i zapoznajemy się z instrukcją. 
  2. Sprawdzamy, czy zawór butli jest zamknięty. Aby to zrobić, należy przekręcić zawór zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  3. Usuwamy nasadkę ochronną.
  4. Sprawdzamy stan uszczelki w butli gazowej. W przypadku, gdy uszczelka będzie odkształcona lub uszkodzona, należy pilnie skontaktować się z punktem, gdzie zakupiliśmy butlę i poprosić o jej wymianę. 
  5. Upewniamy się, że wąż doprowadzający gaz nie jest zagięty lub skręcony.
  6. Jeżeli uszczelka nie jest uszkodzona, przykręcamy reduktor do zaworu.
  7. Następnie powoli odkręcamy zawór butli, w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.
  8. Za pomocą specjalnego testera sprawdzamy, czy połączenie jest szczelne.
  9. Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo, uruchamiamy grill.
  10. Pamiętamy, aby przed rozpaleniem pokrywa grilla była zawsze otwarta. Ze względu na to, że jeżeli dojdzie do jakiejś nieszczelności, gaz będzie się ulatniał i zbierał w grillu, co może spowodować wybuch.

Uwaga – podczas podłączenia grilla nie używaj w pobliżu otwartego ognia i nie pal papierosów!