Grille gazowe zasilane są za pomocą butli gazowej. Klienci najczęściej pytają nas o to, jaką butlę wybrać: z gazem propan-butan czy z czystym propanem. Zastanawiająca może być także jej wielkość. Jaka butla gazowa do grilla będzie zatem najlepsza, czym kierować się przy wyborze oraz czym różni się propan-butan od czystego propanu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Butla gazowa – propan-butan czy czysty propan?

Jeszcze do niedawna zdecydowana większość miłośników grillowania inwestowała w sprzęty zasilane węglem, ale ten trend zaczyna się powoli zmieniać. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup grilla gazowego, który jest znacznie łatwiejszy w obsłudze – jego rozpalenie trwa dosłownie moment. Jednak, aby korzystać z takiego sprzętu, będziesz potrzebować odpowiedniego paliwa, czyli butli gazowej w dobrze dobranym rozmiarze. Na polskim rynku dostępne są trzy rodzaje butli gazowych. Są to:

  1. Butla nr 1 – stalowa ważąca około 11 kg netto, mieszcząca w sobie 11 kg mieszanki gazu propan-butan.
  2. Butla nr 2 – stalowa, 5-kilogramowa butla z mieszanką gazu propan-butan.
  3. Butla nr 3 –  kompozytowe rączki, „Dom Light” ważącą zaledwie 6,8 kg netto, mieszczącą w sobie 10 kg gazu propan.
  4. Butla nr 4 – butla nowej generacji, jest o blisko 40% lżejsza od typowej butli stalowej, „Nano Gas” waży zaledwie 5 kg netto, mieści w sobie 8 kg gazu propan.
  5. Butla nr 5 – butla kompozytowa z zaworem klik-on, półprzeźroczysta obudowa butli sprawia, że można stale kontrolować poziom zużycia gazu. Dostępna w wersji 10- i 5-kilogramowej. Butla napełniona jest czystym propanem

Rodzaje butli gazowych do grilla

Standardowe butle gazowe z mieszanką propan-butan można zakupić niemal na każdej stacji benzynowej, natomiast te z czystym propanem mogą myć nieco trudniej dostępne. Jakie jeszcze są między nimi różnice? Czy wszystkie mogą być używane do dowolnego grilla gazowego?

Propan-butan a czysty propan – różnice

Podstawowa różnica pomiędzy propan-butanem a czystym propanem dotyczy temperatury wrzenia gazu.

  • Propan wrze w temperaturze -42 stopni Celsjusza
  • Propan-butan znacznie szybciej, już przy około -4 stopniach Celsjusza

Różnica ta jest znacząca szczególnie dla osób, które używają grilla również w sezonie zimowym (zobacz nasz artykuł: Grill w zimie). Propan-butan stosowany w ujemnej temperaturze nie zapewni odpowiedniej wydajności, co odbije się na funkcjonowaniu grilla. Ponadto, podczas grillowania na mrozie z takiej butli zostałby wykorzystany wyłącznie propan, a butan pozostałby na dnie – z tego powodu nie zaleca się zasilania grilla taką butlą w chłodnych miesiącach.

Kolejną przewagą czystego propanu jest jego kaloryczność, która zapewnia lepszą wydajność.

Można zatem wywnioskować, że butla z czystym propanem będzie lepsza w grillach gazowych. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju butla sprawdza się jedynie w mniejszych grillach. W grillach o większych gabarytach, gdzie spalanie gazu jest większe, reduktor butli Nano automatycznie się blokuje.

Warto również wiedzieć, że propan-butan jest przystępniejszy cenowo i prawdopodobnie będzie dostępny na najbliższej stacji benzynowej od Twojego domu.

Butla propan a propan butan tabela różnice

Wielkość butli gazowej do grilla – jaką wybrać?

Kolejną kwestią, jaką musimy rozważyć, jest wielkość butli. Wybór powinien zależeć od tego, jak często grillujemy, a więc ile gazu rzeczywiście zużywamy oraz od tego, jakiej wielkości posiadamy grilla.

  • W sprzęcie wyposażonym w 5 palników głównych i dodatkowy palnik boczny, zużycie gazu będzie oczywiście znacznie większe, niż w podstawowym modelu 3-palnikowym o znacznie mniejszej powierzchni do grillowania.
  • Ogromne znaczenie mają także warunki atmosferyczne – w ciepły bezwietrzny dzień grillowanie będzie bardziej wydajne niż wtedy, gdy przygotowujesz posiłki na ruszcie podczas niekorzystnej pogody.
  • Nie bez znaczenia jest także moc, z jaką pracują uruchomione palniki. Jeśli często kładziesz na ruszcie steki, które potrzebują bardzo wysokiej temperatury, to butla wyczerpie się szybciej niż wtedy, gdy grillujesz w niskiej temperaturze aromatyczne ryby.

Szerzej, na przykładzie grilli gazowych Broil King – piszemy o tym w artykule: Ile gazu zużywa grill i ile kosztuje grillowanie na gazie?

Butla gazowa w pokrowcu Webera

Jeśli grillowanie na gazie jest jednym z Twoich ulubionych zajęć, a imprezy w ogrodzie organizujesz często, z pewnością lepiej sprawdzi się 11-kilogramowa butla gazowa. Natomiast jeśli grillujesz raz na kilka tygodni, tylko z najbliższą rodziną, a Twój grill gazowy posiada maksymalnie 3 palniki – wystarczy Ci 5-kilogramowa butla gazowa.

Butlę z gazem propan wybierz wtedy, gdy planujesz używać swojego grilla przez cały rok – nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza.

Oprócz pojemności, warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana butla gazowa. Największą popularność zyskały metalowe butle, ale mamy także do wyboru butle z lżejszych materiałów – na przykład kompozytu. Będą one znacznie łatwiejsze do przenoszenia i transportu. Ponadto, dostępne są butle z półprzezroczystymi ściankami, dzięki którym mamy wgląd na to, jak wiele gazu pozostało jeszcze do wykorzystania – jednak wiążą się one z większym wydatkiem.

Butla gazowa wybór tabela porównanie

Kilka słów o reduktorach

Większość grilli gazowych posiada w zestawie specjalny reduktor i podłączenie, pasujące do butli z gazem propan-butan. Podłączamy ją za pomocą tak zwanej złączki nakręcanej. Do butli gazowych jedenastokilogramowych i pięciokilogramowych reduktor jest taki sam, co oznacza, że butle te możemy stosować zamiennie. Jeśli wybrany model nie posiada takiego zestawu podłączeniowego, to możesz go zakupić w naszym sklepie.

Z kolei do podłączenia butli Nano będzie potrzebna tak zwana szybkozłączka. Jej montaż i wymiana są bardzo proste – wystarczy dokupić specjalny adapter, a następnie wkręcić go w reduktor standardowego węża.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jaką butlę gazową wybrać oraz jak zmienić reduktor w grillach gazowych, polecamy zapoznać się z poniższym filmem.

Zasilanie grilli gazowych – jak podłączyć butlę gazową?

Podłączenie butli gazowej nie jest trudne, pamiętaj jednak o tym, aby robić to ostrożnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Podłączenie butli gazowych typu propan-butan różni się nieco od podłączania butli z czystym propanem.

Podłączenie butli z gazem propan-butan

Zaczniemy od instrukcji, jak podłączyć najbardziej standardową butlę, czyli butlę 11-kg z gazem propan-butan. Do większości grilli gazowych w naszym sklepie dostajesz w zestawie wąż i reduktor – za ich pomocą Twój grill gazowy zostanie podłączony do butli.

  1. Rozpocznij od dokładnego przeczytania instrukcji na butli gazowej i usuń folię zabezpieczającą.
  2. Następnie sprawdź, czy zawór butli jest zamknięty, kręcąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  3. Usuń nasadkę ochronną.
  4. Sprawdź stan uszczelki w butli. Jeśli zauważysz, że uszczelka jest odkształcona lub uszkodzona, skontaktuj się z dostawcą butli i poproś o wymianę.
  5. Upewnij się, że wąż doprowadzający gaz nie jest skręcony lub zagięty.
  6. Jeśli stan uszczelki nie budzi wątpliwości, przykręć reduktor do zaworu.
  7. Następnie powoli odkręć zawór butli, w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.
  8. Sprawdź przy pomocy specjalnego testera, czy połączenie jest szczelne.
  9. Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo, możesz uruchomić grill i rozpocząć rozgrzewanie rusztu.

Uwaga! Podczas podłączenia grilla nie używaj w pobliżu otwartego ognia i nie pal papierosów.

Podłączenie butli z gazme propan butan schemat

Podłączanie butli Nano z gazem propan

Podłączenie butli zasilanej czystym propanem różni się nieco od podłączenia butli z gazem propan-butan. Będzie potrzeba szybkozłączka z technologią klik-on. Możesz zakupić specjalny adapter, który jest wkręcany w reduktor dołączony do w zestawu z zakupionym grillem.

  1. Wkręć adapter do standardowego reduktora.
  2. Usuń zabezpieczenie z butli gazowej.
  3. Upewnij się, że urządzenie jest wyłączone, a następnie sprawdź, czy pokrętło na reduktorze jest w pozycji „off”.
  4. Umieść reduktor na zaworze butli Nano i wciśnij. Jeśli został dobrze założony, to usłyszysz charakterystyczne kliknięcie.
  5. Teraz możesz zmienić pozycję pokrętła na reduktorze na pozycję „on”, aby rozpocząć grillowanie.

Podłączanie butli gazowej z propanem - instrukcja

Jest to najprostsze rozwiązanie, które umożliwi Ci szybkie podłączenie butli Nano. Inny sposób to obcięcie za pomocą nożyka końcówki standardowego reduktora i użycie opaski zaciskowej do zamontowania nowej końcówki. Sposób montażu w ten sposób prezentujemy na filmiku poniżej.

Butla z gazem – sprawdzanie szczelności połączenia

Zanim rozpoczniesz grillowanie, upewnij się, że połączenie między nową butlą z gazem a grillem jest na pewno szczelne. W tym celu wystarczy przygotować roztwór wody z mydłem, w proporcjach 1:1, a następnie postępuj według poniższych kroków:

  1. Odkręć zawór podłączonej butli gazowej.
  2. Rozprowadź przygotowany roztwór po wszystkich połączeniach gazowych i obserwuj, co się dzieje.
  3. Jeśli zaobserwujesz unoszące się pęcherzyki, to oznacza, że w tym miejscu wystąpiła nieszczelność. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymaj się z grillowaniem, dopóki nie rozwiążesz problemu.

Przeowdy gazowe w grillu Broil King

Test szczelności wykonuj za każdym razem, gdy podłączasz nową butlę gazową lub przynajmniej raz w roku, jeśli wymieniasz butlę z gazem rzadziej. W przypadku wykrycia nieszczelności możesz wypróbować prosty sposób naprawy, który pomaga w wielu przypadkach.

  1. Zamknij zawór butli i odkręć reduktor.
  2. Odetnij niewielki fragment węża za pomocą ostrego nożyka – wystarczy 4 cm.
  3. Przygotuj opaskę zaciskową i nałóż ją na skróconego węża, a następnie dokręć mocno jej śrubkę.
  4. Podepnij reduktor do butli i ponownie wykonaj test szczelności.

Sprawdzaj również stan węża doprowadzającego gaz do grilla. Jeśli po jakimś czasie użytkowania zauważysz na nim przetarcia lub pęknięcia, to wymień go na nowy.

Jak przechowywać butlę z gazem?

Większość funkcjonalnych grilli gazowych oferuje zamykaną szafkę, przystosowaną do przechowywania butli gazowej – nawet tej jedenastokilogramowej. W tej sposób zabezpieczysz ją przed działaniem czynników atmosferycznych i ustabilizujesz jej pozycję. Ponadto, dzięki temu nieestetyczna butla gazowa jest niewidoczna dla Twoich gości i nie szpeci wyglądu Twojego ogrodu czy tarasu.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie grille gazowe są całkowicie zabudowane – w niektórych modelach konstrukcja z tyłu jest otwarta, a więc jeśli sprzęt nie będzie ustawiony przy ścianie, to butla będzie widoczna.

A co jeśli wybrany grill gazowy w ogóle nie posiada wewnątrz miejsca na butlę gazową lub butla w wybranym rozmiarze nie mieści się do szafki? Wtedy rozwiązaniem mogą okazać się specjalne pokrowce. Dzięki nim zabezpieczoną butlę możemy postawić obok grilla i będzie ona wyglądała estetycznie.

Butla z gazem – zasady bezpieczeństwa

Pamiętaj o tym, aby zawsze obchodzić się ostrożnie z butlą gazową i przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, dotyczących montażu, przechowywania i użytkowania. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę z najważniejszymi punktami, dzięki którym ryzyko zagrożenia będzie ograniczone do minimum:

  • Butla zawsze musi być ustawiona w łatwo dostępnym miejscu, aby w razie konieczności natychmiast zakręcić dopływ gazu.
  • Nigdy nie przechowuj butli w miejscach narażonych na zalanie wodą ani w budynkach z instalacją gazu płynnego.
  • Butla nie może się także znajdować w pobliżu materiałów łatwopalnych i liczników elektrycznych.
  • Jeśli posiadasz zapasową butlę z gazem, to nigdy nie trzymaj jej w pobliżu grilla.
  • Butla z gazem zawsze musi być ustawiona w pozycji stojącej. Ustawienie jej na leżąco grozi uszkodzeniem zaworu i wyciekiem gazu.
  • Jeśli chcesz odstawić grill gazowy w inne miejsce, najpierw zakręć zawór butli i odłącz ją.
  • Po skończonym grillowaniu zawsze wyłącz dopływ gazu.
  • Maksymalna pojemność butli gazowej wykorzystywanej do zasilania grilla wynosi 11 kg.

Grill gazowy Enders szafka z butlą gazową

Zobacz też: Jak sprawdzić szczelność grilla gazowego Broil King?

Musisz także pamiętać o tym, że każda butla z gazem ma określony okres legalizacji – w przypadku butli stalowych wynosi 10 lat. Po tym czasie podlega testowania, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości przed uzyskaniem ponownej legalizacji musi być poddana renowacji. Tylko butle z aktualną legalizacją mogą być bezpiecznie użytkowane i napełniane gazem.

Nie wiesz, jaki grill wybrać? Polecamy grille gazowe Napoleon, Weber, Broil King oraz Enders. Skontaktuj się z nami, a doradzimy najlepszy model dla Ciebie!