Lato w pełni, a wysoka temperatura daje się we znaki. Szukasz przepisów, które doskonale sprawdzą się podczas letnich, upalnych wieczorów? W tym tekście znajdziesz zestawienie z propozycjami dań, jakie bez problemu przyrządzisz na grillach marki Broil King.

Menu na letnie grillowanie powinno opierać się na produktach, które doskonale sprawdzają się w diecie śródziemnomorskiej. Nie bez powodu mieszkańcy Hiszpanii czy Włoch chętnie sięgają po produkty, takie jak ryby, warzywa, czy owoce morza. Lekkostrawne ryby i owoce morza jako główne źródło białka, doskonale sprawdzają się podczas upałów i są niezwykle bogate w witaminy, minerały, a także zdrowe tłuszcze.

Letnie menu na grilla

Badania prowadzone nad dietą śródziemnomorską dowodzą, że mieszkańcy rejonów basenu Morza Śródziemnego, którzy przestrzegają zasad tej diety, żyją znacznie dłużej. Tylko okazjonalnie spożywane jest czerwone mięso czy produkty zawierające nabiał. Podstawę żywienia stanowią natomiast pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, oliwa z oliwek, owoce oraz warzywa. Warto w letnim, grillowym menu uwzględnić właśnie te zasady.

1. Przepis na kalmary z grilla Broil King

Grillowane kalmary mają smak greckich wakacji – dzięki temu przepisowi nie musisz wyjeżdżać za granicę, żeby przypomnieć sobie aromaty charakterystyczne dla tego kraju. Na grillu gazowym Broil King przygotujesz je błyskawicznie. Wystarczą 3-4 minuty w 200°C i danie będzie gotowe. Kalmary z grilla idealnie sprawdzą się jako wykwintna kolacja lub nieoczywisty obiad. Tylko kilka składników dzieli Cię od przygotowania doskonałych kalmarów!

Grillowane kalmary

Składniki na grillowane kalmary:

  • 800 g oczyszczonych kalmarów

Marynata:

  • 1/3 szklanki oliwy z oliwek
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 gałązka rozmarynu
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1/3 łyżeczki płatków chilli lub kawałek świeżej papryczki
  • pieprz i sól – do smaku

Dressing:

  • 1/3 szklanki oliwy z oliwek
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • chili/pieprz do smaku
  • pietruszka/kolendra

Kalmary z grilla – przepis

  1. Zacznij od umycia i wysuszenia kalmarów. Jeżeli kupujesz gotowe, pokrojone kalmary, będą one miały formę pokrojonych już krążków. Jeśli natomiast kupisz kalmary w całości, musisz je odpowiednio przygotować: pozbywamy się odnóży, które umiejscowione są na końcu głowy, tuż przy oczach. Jedną ręką przytrzymaj tułów kalmara, a drugą delikatnie oderwij macki i głowę. Do wnętrza kalmara wkładamy palec i wyjmujemy wnętrzności. Wyjmujemy także małą chrząstkę, która tam się znajduje. Zdejmujemy zewnętrzną skórę – jeśli nie odchodzi w prosty sposób, możemy delikatnie ją naciąć i zdjąć.
  2. Pamiętaj, że macki kalmara także są jadalne, dlatego po odcięciu samej głowy z atramentem, również możemy umieścić je na grillu.
  3. W osobnym naczyniu wymieszaj oliwę z oliwek z sokiem z cytryny.
  4. Dodaj zmiażdżony czosnek, posiekany rozmaryn, paprykę i chili. Umieść kalmary w marynacie i odstaw na 2-4 godziny.
  5. Wyciągnij dwa ruszty z grilla, w ich miejsce umieść płytę żeliwną.
  6. Rozpal grill, ustawiając pokrętła na średnie grzanie.
  7. Gdy temperatura wewnętrzna grilla osiągnie 200°C, spryskaj płytę żeliwną za pomocą oliwy.
  8. Odsącz nadmiar marynaty z kalmarów i ułóż je na rozgrzanej płycie. Grilluj przez 4 minuty w temperaturze 200°C, obróć po 2 minutach.
  9. Pamiętaj, żeby nie grillować kalmarów zbyt długo – grillowane za długo stają się gumowate. Krótka obróbka termiczna gwarantuje to, że otrzymamy jędrne i soczyste mięso.
  10. Na grillowane kalmary nałóż dressing, podawaj z pieczywem i białym winem.

Kalmary z grilla przepis

2. Pstrąg z masłem i pietruszką

Grillowanie ryb może wydawać się trudne. Nic bardziej mylnego! Delikatne mięso wymaga jedynie przestrzegania kilku zasad. Przede wszystkim nie używajmy folii aluminiowej. Aby przygotować idealne pstrągi z grilla, wystarczy położyć rybę na ruszcie, który ułożony jest stroną stożkową do dołu. Grillujemy pstrągi na stronie rynienkowej. Bardzo ważne jest także przestrzeganie właściwej temperatury oraz nasmarowanie olejem zarówno rusztów, jak i ryby.

Pstrąg z grilla gazowego

Składniki na pstrąga z grilla:

  • 2 pstrągi
  • natka pietruszki
  • cytryna
  • sól i pieprz

Składniki na masło czosnkowe:

  • 100 g masła
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • sól i pieprz do smaku

Pstrąg z grilla z masłem i pietruszką – przepis

  1. Pstrągi umyj i osusz ręcznikiem.
  2. Ryby zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz skrop cytryną, natrzyj solą i posyp pieprzem. Zawiń w folię spożywczą i odstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny.
  3. Rozgnieć zmiękczone masło widelcem, dodaj zmiażdżony czosnek i pietruszkę. Wymieszać i dopraw do smaku. Przełóż do folii, zawiń jak cukierek, skręcając końce i włóż do zamrażarki.
  4. Delikatnie otwórz pstrąga, włóż do środka plasterki cytryny, masło i kilka gałązek pietruszki. Brzegi brzucha możesz przymocować wykałaczkami nasączonymi wodą. Posmaruj powierzchnię ryby oliwą z oliwek.
  5. Rozgrzej grill do 200 stopni, ustaw palniki na średni ogień i posmaruj ruszty olejem.
  6. Grilluj przez 18-20 minut, obracając rybę po około 9 minutach za pomocą szerokiej łopatki, wcześniej wysmarowanej olejem.
  7. Pstrąga podawaj z masłem czosnkowym i ćwiartkami cytryny.

Przepis na grillowanego pstrąga

3. Łosoś grillowany na desce klonowej

Kolejny klasyk letniego menu to z pewnością łosoś. Ta ryba jest niezwykle bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Delikatnie chrupiąca skorupka, przygotowana z tłuczonych pistacji i wyrazistego parmezanu nadaje łososiowi zupełnie nowy charakter. Przygotowany natomiast na drewnianej desce klonowej zyskuje niesamowity smak i aromat.

Składniki na łososia grillowanego na desce klonowej:

  • 400 g fileta z łososia ze skórą
  • 50 g pistacji (100 g ze skorupkami)
  • 30 g startego parmezanu
  • 2 łyżki miękkiego masła
  • 2 łyżki bułki tartej
  • cytryna
  • sól i pieprz
  • olej

Łosoś z grilla

Łosoś grillowany na desce klonowej – przepis

  1. Na początku namocz w wodzie deskę klonową przez około 30 minut. Aby deska równomiernie nasiąkała wodą, dociśnij ją czymś ciężkim.
  2. Łososia skrop sokiem z cytryny, posyp solą i świeżo zmielonym pieprzem, odstaw i umieść w lodówce.
  3. Pistacje pokrój na małe kawałki lub posiekaj w robocie kuchennym. Dodaj miękkie masło, starty parmezan i bułkę tartą. Mieszaj składniki palcami, aż uzyskasz konsystencję mokrego piasku.
  4. Deskę klonową wyjmij z wody i wytrzyj ją do sucha ręcznikiem papierowym. Posmaruj deskę olejem po tej stronie, na którą zamierzasz położyć rybę.
  5. Ułóż łososia na desce.
  6. Rozgrzej grill gazowy, obracając pokrętła do ich maksymalnego ustawienia.
  7. Gdy grill osiągnie 250°C, ustaw zewnętrzne palniki na średnie grzanie i wyłącz środkowe. Połóż drewnianą deskę z łososiem nad środkowymi palnikami. Grilluj przez 20 minut.
  8. Średnia temperatura powinna wynosić 200°C. Jeśli temperatura spadnie, możesz rozpalić środkowe palniki i ustawić je na najniższy poziom.

Łosoś na grillu

5. Sałatka z grillowanym serem halloumi

Ser halloumi to tradycyjny ser cypryjski. Jego struktura sprawia, że idealnie nadaje się na grilla – pozostaje chrupiący na zewnątrz i delikatny w środku. Dodatkowo przyjemnie skrzypi w trakcie jedzenia. Nic dziwnego, że nie tylko mieszkańcy Cypru, ale także miłośnicy dobrej kuchni na całym świecie pokochali ten produkt. Halloumi doskonale sprawdzi się jako dodatek do letniej sałatki, która może stanowić danie główne lub być dodatkiem do grillowanego mięsa.

Sałatka z grillowanym serem halloumi

Składniki na sałatkę z serem halloumi

  • 1 lub 2 opakowania sera halloumi
  • garść ulubionej sałaty – może być też roszponka lub szpinak baby
  • pomidory koktajlowe
  • prażone orzechy, nasiona sezamu lub słonecznika
  • czerwona cebula
  • oliwki
  • owoc granatu
  • oliwa z oliwek

Sałatka z grillowanym serem halloumi – przepis

  1. Na patelni podsmażamy orzechy, cebulę kroimy w plastry, pomidorki koktajlowe kroimy na pół.
  2. Rozgrzej grill gazowy do 200°C i ustaw palniki do pozycji medium. Nasmaruj lub spryskaj ruszt olejem.
  3. Ser halloumi przekrój wzdłuż na cieńsze kawałki – zgrillują się dużo szybciej. Każdy kawałek powinien mieć około 1 cm grubości.
  4. Ułóż ser na ruszcie i grilluj po 2 minuty z każdej strony. Możesz grillować ser halloumi na stronie rynienkowej rusztu lub na żeliwnej patelni.
  5. Czerwoną cebulę pokrój w piórka. Z owocu granatu wyciągnij pestki – możesz zrobić to w prosty sposób – po przekrojeniu owocu, uderzaj mocno łyżką w skórkę, pestki wypadną same.
  6. Wszystkie przygotowane składniki wsyp do miski i wymieszaj. Dodaj oliwę z oliwek.
  7. Grillowany ser halloumi ułóż na liściach sałaty. Pamiętaj, że ser najlepiej smakuje na ciepło.

Sałatka z grillowanym serem halloumi

Sprawdź także: