Grille gazowe sprzedawane są w częściach. Oznacza to, że przed rozpoczęciem grillowania, musimy najpierw takiego grilla złożyć. Czy jest to trudne? Co prawda części nie jest mało, ale z montażem grilla gazowego poradzi sobie każdy, zwłaszcza jeśli krok po kroku będzie podążał za instrukcją. Przedstawiamy przydatne informacje na temat montażu grilli gazowych.

Wybierz odpowiednie miejsce zanim zaczniesz montaż grilla gazowego

Choć grille gazowe najlepszych marek z łatwością można transportować, to istnieją pewne wytyczne co do umiejscowienia grilla i warto się nimi kierować.

Grill gazowy zamontowany w ogrodzie - Broil King

Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie grilla w niedalekiej odległości od domu, zaraz przy miejscu, w którym najczęściej urządzamy wspólne biesiadowanie. Dzięki takiemu ustawieniu urządzenia nie będzie problemu z donoszeniem gotowych potraw dla naszych gości.

Dodatkowo pamiętajmy, że miejsce, w którym stoi grill gazowy powinno być osłonięte od wiatru i ostrych promieni słonecznych, a także dobrze oświetlone wieczorową porą, bo pewnie nie raz zechcemy grillować po zmroku.

Nowoczesne grille gazowe posiadają elegancki wygląd i stanowią element dekoracyjny, więc ich umiejscowienie w centralnej części ogrodu nie psuje aranżacji, a często wręcz dodaje jej charakteru.

Kup butlę gazową zanim zamontujesz grilla

Grille gazowe zasila się za pomocą butli gazowych. Na rynku dostępne są trzy rodzaje butli. Jest to jedenastokilogramowa i pięciokilogramowa butla gazowa, w której znajduje się propan-butan oraz butla gazowa Nano, w której znajduję się czysty propan.

Uważa się, że butla gazowa wypełniona czystym propanem jest lepsza, jednak warto pamiętać, że sprawdza się ona jedynie w mniejszych grillach. W grillach o dużych gabarytach, gdzie zużywa się więcej niż 1,5 kg gazu na godzinę, reduktor automatycznie się blokuje. Butla ta posiada więc pewne ograniczenia.

Butle gazowe do grilla - propan-butan albo czysty propan

Marki specjalizujące się w produkcji grilli gazowych dołączają do urządzenia specjalny reduktor. Jest ona taki sam, jeśli chodzi o butlę zasilaną gazem propan-butan, niezależnie od jej rozmiarów. Butle gazowe Nano posiadają inny reduktor, ale jego wymiana nie stanowi większego problemu.

Wybór butli tak naprawdę zależy od naszych osobistych preferencji. W mniejszych grillach zazwyczaj nie mieści się jedenastokilogramowa butla gazowa i jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest postawienie butli obok grilla.

Montaż grilla gazowego

Czas montażu grilla jest bardzo indywidualną kwestią i najczęściej zależy od rozmiarów urządzenia. Orientacyjnie można przyjąć, że zajmuje kilkadziesiąt minut do godziny w przypadku średniej wielkości grilli.

Podstawową zasadą jest dokładne zapoznanie się z instrukcją. Instrukcje topowych producentów grilli (np. grilli gazowych Broil King, grilli gazowych Weber czy grilli gazowych Landmann) są bardzo czytelne i krok po kroku wyjaśniają, jak złożyć i połączyć ze sobą wszystkie elementy. Pamiętajmy także o tym, że przed złożeniem grilla warto sprawdzić, czy w opakowaniu nie brakuje jakiś części. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w trakcie pracy.

Grill gazowy w trakcie montażu

Przed pierwszym uruchomieniem grilla należy sprawdzić, czy butla jest prawidłowo podłączona, czy wszystkie przewody są dobrze zamontowane. Dokładne wytyczne znajdziemy w instrukcji w dziale “Przed użyciem grilla”.

Jeśli jednak w dalszym ciągu montaż grilla będzie stanowić dla Ciebie wyzwanie, salon Decofire oferuje usługę montażu i dostarczenie gotowego, złożonego grilla na życzenie naszych klientów.