Grill nie chce się zapalić? Płomienie są zbyt mocne i mogą przypalać potrawy? Masz wrażenie, że grill nie działa z pełną wydajnością? Wszelkie tego typu “awarie” mogą być stresujące, bo ujawniają się, gdy już wszystko jest przygotowane do grillowania, a goście czekają na popisowe dania. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować spokój. Większość usterek możesz naprawić samodzielnie i dosyć szybko. Najważniejsze będzie zdiagnozowanie przyczyny. Mamy nadzieję, że pomoże Ci w tym nasz poradnik.

Instrukcja obsługi grilla to skarbnica wiedzy

Zanim zaczniesz rozbierać grilla, odszukaj jego instrukcję obsługi. Jeśli nie znajdziesz wersji fizycznej, to sprawdź stronę producenta – na niej powinny znajdować się instrukcje do pobrania. Dlaczego jest to ważne? W instrukcji szczegółowo przedstawione są elementy, które mogą ulec zabrudzeniu czy awarii, więc bez problemu zlokalizujesz je w swoim grillu.

W naszym wpisie skupimy się na jednym elemencie, który często jest przyczyną usterek, a nie każdy właściciel grilla gazowego Broil King wie o nim. Mowa o tzw. zwężkach Venturiego – początkowych częściach palników.

Jeśli grill nie był długo używany, to w zwężkach mogą pojawić się owady czy pajęczyny, które zakłócają przepływ gazu i prowadzą do kilku istotnych “awarii”. Jak dostać się do zwężek Venturiego? Musisz po prostu wymontować palniki, a następnie każdy z nich wyczyścić szczotką, która przypomina wycior. Znajdziesz ją w zestawie narzędzi do konserwacji palników Broil King. Na poniższym zdjęciu przedstawiamy czyszczenie zwężki Venturiego tą szczotką.

Czyszczenie palników (zwężek Venturiego) w grillu gazowym Broil King

Jeszcze jedna ważna informacja: w instrukcji obsługi grilla gazowego znajdziesz wskazówki dotyczące czyszczenia i konserwacji. Okresowy przegląd jest konieczny, by zachować prawidłowe funkcjonowanie urządzenia, dlatego raz do roku warto sięgać do instrukcji i przeprowadzić taką podręcznikową konserwację.

Najczęstsze problemy, usterki, awarie w grillach gazowych

Oczywiste jest, że grill gazowy – w porównaniu do węglowego czy elektrycznego – ma bardziej skomplikowaną budowę, więc potencjalnie może częściej ulegać pewnym usterkom. Jak wspomnieliśmy na początku – zazwyczaj są one bardzo łatwe w naprawie.

Zachęcamy więc do samodzielnej próby, ale jeśli wiesz, że problem może być bardziej skomplikowany, to koniecznie skontaktuj się z serwisem. Jako autoryzowany partner Broil King świadczymy takie usługi, więc jeśli kupiłeś grilla w naszym sklepie, to możesz śmiało do nas dzwonić i zgłaszać swoje wątpliwości. Poniżej znajdziesz listę najczęściej zdarzających się problemów.

Zapalarka nie działa

Jeśli nie możesz zapalić palnika i nie słyszysz charakterystycznego dźwięku, który wydaje prawidłowo działająca zapalarka, to zapewne ten element uległ awarii. Jak postąpić w takiej sytuacji?

  1. Wymień baterie w zapalarce.
  2. Sprawdź przewody iskrownika palników głównych – być może któryś z nich nie jest podłączony. Spróbuj ponownie podłączyć wszystkie przewody do zapalarki.
  3. Jeśli zauważysz, że wokół iskrownika zgromadził się brud, to wyczyść go. Zwróć też uwagę, czy iskrownik jest właściwie ustawiony na palniku.
  4. Jeśli pomimo tych prób napraw zapalarka nadal nie działa, to odpal palnik za pomocą zapałki (informacje o tym alternatywnym sposobie rozpalania grilla znajdziesz w instrukcji), ciesz się grillowaniem, a gdy już je zakończysz – zadzwoń do serwisu.

Grill nie chce się zapalić, pomimo że zapalarka działa

Jeśli masz pewność, że zapalarka działa prawidłowo a palniki nie odpalają się (również przy użyciu zapałki), to:

  1. Sprawdź, czy butla jest podłączona prawidłowo i czy jest w niej gaz.
  2. Spróbuj ponownie podłączyć regulator – być może nie jest on wystarczająco dobrze dokręcony do zaworu butli.
  3. Zwróć uwagę na wąż gazowy – jeśli jest skręcony, to go wyprostuj.
  4. Wymontuj palniki, wyczyść zwężki Venturiego. Następnie zamontuj palniki i sprawdź przy tym, czy zwężki Venturiego są właściwie założone na dysze.
  5. Sprawdź, czy dysze regulatora nie uległy zablokowaniu – wyczyść je szpilką lub drutem.

Słyszysz odgłos “strzelania”, masz wrażenie, że grill posiada gorszą wydajność

W tej sytuacji przyczyny są najczęściej dwie:

  1. Kończy się gaz w butli, więc wymień butlę na nową.
  2. Zwężki Venturiego są zablokowane – wymontuj palniki, wyczyść złączki szczotką i odpowiednio zamontuj palniki.

Pod rusztem pojawiają się zbyt duże płomienie

Jeśli grill wręcz bucha płomieniami, to przede wszystkim jak najszybciej zdejmij potrawy z rusztu, a następnie:

  1. Przekręć pokrętła na niższą moc – zmniejszenie wielkości płomieni oznacza, że najprawdopodobniej otwory na palniku są przytkane i należy je wyczyścić.
  2. Jeśli płomienie nadal są zbyt duże, sprawdź stan aromatyzerów, dno piekarnika i rynnę, w której zbiera się tłuszcz. Widzisz tam znaczne zabrudzenia? W takim razie poczekaj, aż grill ulegnie wychłodzeniu i dokładnie wyczyść wszystkie te elementy.

Migotanie płomienia lub zbyt niska temperatura, gdy pokrętła ustawione są na MAX

Te sytuacje najczęściej wynikają z uruchomienia zabezpieczenia przed gwałtownym wypływem gazu i najprawdopodobniej przyczyną jest nieprawidłowo dokręcony reduktor. Wykonaj więc następujące kroki:

  1. Zakręć zawór butli, ustaw wszystkie palniki w pozycji OFF.
  2. Odłącz od butli reduktor i poczekaj 2 minuty.
  3. Podłącz reduktor, upewniając się, że jest on odpowiednio dokręcony i odczekaj minutę.
  4. Odpal grilla, a jeśli nie zadziała – skontaktuj się z serwisem.

Pod panelem sterowania pojawił się ogień

W tym przypadku usterka dotyczy zapewne przednich części palników, czyli wielokrotnie wspomnianych już zwężek Venturiego. Poczekaj więc, aż grill ulegnie wychłodzeniu, a następnie:

  1. Wymontuj palniki i wyczyść zwężki Venturiego szczotką, po czym zamontuj palniki.

Ruszty rdzewieją

O tym, jak konserwować ruszty i co zrobić, jeśli zauważysz na nich rdzę, pisaliśmy szczegółowo w tekście: Wiosenny przegląd i czyszczenie grilla gazowego Broil King. W dużym skrócie: nie należy panikować, zamiast tego wystarczy dokładnie wyczyścić ruszty. Zobacz, jak to zrobić:

Wewnętrzna część pokrywy zaczyna się łuszczyć

Nie jest możliwe, by pokrywa wewnątrz ulegała łuszczeniu, ponieważ w żadnym grillu Broil King nie jest ona pokrywa farbą. Efekt ten przypomina łuszczenie, ale przyczyną jest osad tłuszczu. Wystarczy dokładnie wyczyścić wnętrze pokrywy.

Z grilla ulatnia się gaz, czujesz zapach gazu

Na koniec zostawiliśmy najbardziej niebezpieczną sytuację. Jeśli czujesz zapach gazu, natychmiast zamknij dopływ gazu i nie używaj grilla do czasu, gdy zlikwidujesz wyciek. Gdy okaże się, że reduktor jest słabo przykręcony i wystarczy go dokręcić, by usunąć wyciek, możesz przeprowadzić test szczelności (jego opis znajdziesz w instrukcji obsługi grilla) i po pozytywnym wyniku zacząć grillować.

Jeśli jednak niedokręcony reduktor nie jest przyczyną wycieku – zadzwoń do serwisu i nie używaj grilla. Źródłem wycieku może być wąż, reduktor lub regulator i specjaliści muszą to sprawdzić.

Dla bezpieczeństwa – jeśli nie masz pewności, że poradzisz sobie z usterką, skontaktuj się z serwisem. W kryzysowej sytuacji grillowane potrawy możesz przyrządzić w piekarniku i zaprosić gości na kolejną imprezę, gdy grill przejdzie już przegląd pod okiem fachowców.