Istnieje wiele sposobów przygotowywania bigosu i jego odmian, wszystkie opierają się na tych samych zasadniczych składnikach, różnią się jedynie niektórymi dodatkami i kolejnością ich dodawania.

Bigos z grilla - przygotowanie

bigos z grilla

Bazą do bigosu, który przygotujemy  będzie kapusta kiszona, wcześniej ugotowana i odcedzona. Mięsne dodatki to z kolei wędzony boczek, pokrojony na grubszą kostkę, kawałek mięsa wołowego, który też zostanie pokrojony w kostkę i podsmażony, żeberka wieprzowe wędzone i kiełbasa jałowcowa . Wyjątkowego charakteru naszemu bigosowi doda czerwone wino, podbije on nie tylko smak ale również kolor potrawy. W bigosie nie może także oczywiście zabraknąć suszonych grzybów, należy je wcześniej namoczyć aby zyskały miękkość. Dodamy także śliwki suszone oraz miód, które nadadzą potrawie słodkiego posmaku. Nie zapominajmy o polskich przyprawach, takich jak kminek, majeranek czy owoce jałowca. Aby bigos był jeszcze bardziej mistrzowski, użyjemy do grillowania specjalnych wiórków wędzarniczych, będą one odymiać naszą potrawę i nadadzą jej charakterystyczny dymny posmak. Do garnka wrzucamy boczek i czekamy aż się zarumieni, doprawiamy pieprzem, solą  i papryką czerwoną. Dorzucamy kiełbasę i również podsmażamy. Dodajemy cebulkę, dolewamy wino, doprawiamy kminkiem i majerankiem, owocem jałowca, zielem angielskim i liściem laurowym.

Zamykamy pokrywę i zostawiamy na chwilę aby wszystko się dusiło. Następnie dorzucamy do garnka nasze żeberka wieprzowe, kapustę, śliwki i miód, podlewamy odrobiną wody i jeszcze raz wina i dokładnie mieszamy. Na sam koniec dodajemy grzyby. Zostawiamy nasz bigos na 110-130 stopniach, na półtorej godziny, w tym czasie mieszamy ze dwa, trzy razy. Po tym czasie nasz bigos jest już gotowy. Smacznego!