Miłośnicy dobrej jakości herbaty wiedzą, jak ważny jest czajnik z regulacją temperatury. To przydatne urządzenie pozwoli nam przygotować wodę idealną do zaparzenia danego rodzaju herbaty. Nie ma obawy o to, że przegapimy moment, kiedy woda będzie miała wymaganą temperaturę. Jakie jeszcze zalety ma czajnik z regulacją temperatury?

Nowoczesne czajniki z regulacją temperatury

Dawno minęły czasy, kiedy czajniki po prostu gotowały wodę do 100°C. Nowoczesne czajniki z regulacją temperatury zyskują coraz większą popularność. Urządzenia te mają zazwyczaj nieco więcej funkcji niż inne czajniki. Zarówno w zakresie utrzymywania określonych temperatur przez dany czas, jak i w przypadku energooszczędnych funkcji szybkiego gotowania wody. 

Czajniki z regulacją temperatury są szczególnie przydatne dla fanów różnych rodzajów herbat, które najlepiej przyrządzać z nieco chłodniejszej wody. Zielone herbaty powinny być parzone w niższych temperaturach (na ogół nie wyższych niż 70°C). Dzięki temu będą znacznie słodsze, a w ich smaku wyczujemy pełen bukiet aromatów danej herbaty. Czas parzenia to kolejny istotny czynnik – im dłużej parzymy herbatę, tym więcej goryczy wyczujemy w gotowym naparze. Warto jednak pamiętać, że herbaty o całych liściach wymagają dłuższego zaparzenia, ponieważ trzeba dać im czas na rozwinięcie. Herbaty w torebkach mają z kolei maleńkie drobinki, dzięki czemu można je szybko zaparzyć. 

Sprawdź także: Kawa vs energetyk. Dlaczego lepiej wybierać kawę?

Czajnik z regulowaną temperaturą

Dla kogo czajnik z regulacją temperatury?

Pierwszą grupą osób, dla której najbardziej przydatny będzie czajnik z regulacją temperatury to oczywiście miłośnicy herbat lub ziół. Wiele osób uwielbia testować nowe smaki i herbaciane aromaty. Chętnie sięgają po herbaty zielone, białe, czerwone, czy herbaty czarne. Możliwość ustawienia czajnika w różnych temperaturach na herbatę i kawę to jeden z najlepszych powodów, aby posiadać ten rodzaj urządzenia. 

Kolejną grupą osób są młodzi rodzice. Często przygotowując mleko dla dziecka, producent podaje konkretną temperaturę wody, jaką należy dodać do mieszanki. Zazwyczaj jest to temperatura 40°C. Funkcja zagotowania wody, a następnie podgrzania do danej temperatury okazuje się ogromnie przydatna. Dzięki temu nasz maluszek otrzyma mleko w idealnej temperaturze. 

Temperatura wody dla dziecka

Czajniki z regulacją temperatury docenią z pewnością także osoby, które często przygotowują ciasto drożdżowe. Autorzy przepisów na perfekcyjne drożdżowe często podkreślają, jak ważna jest temperatura wody. Nie może być ona ani za niska ani za wysoka. Zbyt chłodna woda sprawi, że drożdże nie wyrosną, z kolei za ciepła – zabije drożdże. Kontrola temperatury wody jest jednym z kluczowych składników udanego ciasta drożdżowego! 

Ciasto drożdżowe

Sprawdź także: Kawa na czczo – czy można ją pić?

Jakie są temperatury parzenia herbaty?

Przed zaparzeniem herbaty zawsze najlepiej zapoznać się z instrukcją, którą znajdziemy na opakowaniu produktu. Tam producent podaje nie tylko temperaturę wody, ale także optymalny czas parzenia. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze wytyczne do przygotowania określonych rodzajów herbaty. 

Jak zaparzyć białą herbatę?

Większość specjalistów zgadza się, że białą herbatę należy parzyć w wodzie, której temperatura jest znacznie niższa niż temperatura wrzenia. Zbyt gorąca woda spowoduje sparzenie herbaty. Przyjmuje się, że powinniśmy używać wody o temperaturze około 70°C.

Jak zaparzyć zieloną herbatę?

Podczas przygotowania zielonych herbat, bezpieczniej sięgać po wodę w niższej temperaturze. Jeśli zielona herbata ma gorzki lub trawiasty smak, spróbuj zaparzyć ją z użyciem nieco chłodniejszej wody. Większość zielonych herbat jest najlepsza, gdy zaparzymy je znacznie poniżej temperatury wrzenia, przyjmuje się tutaj zakres od 70°C do 80°C

Japońskie zielone herbaty gotowane na parze wymagają niższych temperatur niż inne zielone herbaty. Niektóre zapachowe zielone herbaty (takie jak jaśminowe perły) mogą być parzone w nieco wyższych temperaturach. Żółtą herbatę należy parzyć podobnie jak herbatę zieloną.

Zielona herbata w filiżance

Jak zaparzyć herbatę oolong?

Najlepsza temperatura do zaparzenia herbaty oolong zależy od sposobu przygotowania. Parzenie gong fu zwykle wymaga wyższych temperatur (a także większej ilości liści i bardzo krótkiego czasu parzenia) w porównaniu do parzenia w stylu zachodnim. Do parzenia w stylu zachodnim herbata oolong jest generalnie najlepsza, gdy przygotujemy ją w temperaturze od 85-95°C

Jak zaparzyć herbatę Pu-Erh?

Większość osób twierdzi, że herbatę Pu-Erh należy parzyć w pełni wrzącą wodą (100°C). Dzięki temu wydobędziemy jej pełny smak i aromat.

Sprawdź także: Robot planetarny – czym różni się od zwykłego miksera?

Jak przygotować perfekcyjną herbatę?

Aby przygotować idealnie zaparzoną herbatę, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Używaj tylko dobrej jakości herbaty w torebkach lub herbaty liściastej.
  • Przechowuj herbatę w chłodnym, suchym miejscu i unikaj umieszczania jej obok silnie aromatyzowanych potraw lub przypraw.
  • Do przygotowania herbaty (lub naparu ziołowego) zawsze używaj świeżo przegotowanej wody. Gorąca woda ożywia liść i wydobywa cały charakter herbaty.
  • W niektórych częściach Polski woda z kranu jest twarda lub miękka, co może wpływać na smak herbaty, warto rozważyć użycie filtra do wody.
  • Temperatura wody dla herbaty czarnej powinna wynosić 90-98°C, a dla herbaty zielonej około 70-80°C. Zawsze czytaj instrukcje przygotowania na opakowaniu herbaty.
  • Aby wydobyć z herbaty najlepszy smak, woda musi być odpowiednio napowietrzona. Podczas powtórnego gotowania wody tlen jest redukowany. Dodatkowo gotując wodę więcej niż jeden raz, marnujesz energię! Gotuj tylko tyle, ile potrzebujesz.
  • Dokładnie odmierz herbatę: użyj 1 torebki herbaty lub 1 zaokrąglonej łyżeczki herbaty sypkiej na każdą podawaną filiżankę.
  • Pozostaw herbatę do zaparzenia przez zalecany czas przed nalaniem (sprawdź instrukcje na opakowaniu).

Herbata

Jaki czajnik z regulacją temperatury wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje czajników z regulacją temperatury. Mogą się one różnić sposobem zmiany temperatury: zakres możemy wybrać za pomocą przycisków lub w czajnikach retro za pomocą regulowanej wajchy. Sposób regulacji temperatury może być różny: najbardziej popularnym rozwiązaniem są przyciski obrazujące konkretną temperaturę. Znajdziemy także czajniki z regulacją temperatury, w których zakres temperatur możemy regulować za pomocą przycisków + i –. Wybrane modele po zagotowaniu wody pokazują nam na wyświetlaczu cyfrowym aktualną temperaturę. Nawet jeśli minęło już kilkadziesiąt minut od momentu zagotowania. Dzięki temu nie musimy ponownie włączać czajnika, ponieważ urządzenie samo poinformuje nas o aktualnej temperaturze wody. 

Sprawdź także: Lungo – co to za kawa

Interesujące mogą być także modele czajników elektrycznych, które zostały wyposażone w pierścienie świetlne. Tę funkcję znajdziemy w podstawie czajnika, a barwy, w których świeci – zostały przyporządkowane określonym temperaturom. Zmienia on kolor wraz z nagrzewaniem się wody oraz podczas ochładzania. Czajniki mają także funkcję podgrzewania wody. Warto także zastanowić się czy oczekujemy nowoczesnego designu czy może do naszje kuchni bardziej pasuje urządzenie w stylu retro. 

Czajnik retro

Jakie funkcje może mieć czajnik z regulacją temperatury?

Czajniki z regulacją temperatury są zazwyczaj wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Warto, abyśmy przed zakupem zastanowili się, które z nich będą dla nas najbardziej przydatne i sięgneli po model, który oferuje dane funkcjonalności. 

  • Regulacja kilkustopniowa: od 4 do 7 stopni.
  • Zakres temperatur do podgrzewania wody od: 50, 60, 70, 80, 95 czy 100°C.
  • Automatyczne wyłączenie i automatyczne wyłączenie przy pustym czajniku.
  • Konstrukcja dwuścienna – lepsza izolacja dłużej utrzymuje temperaturę wody, zmniejsza hałas i sprawia, że urządzenie pozostaje chłodne w dotyku. Czajnik może posiadać także tłumik, który redukuje szum gotującej się wody i sprawia, że gotowanie jest cichsze.
  • Wskaźnik temperatury – możliwość sprawdzenia temperatury wody, nawet gdy czajnik nie jest podłączony do podstawy.
  • Timer – umożliwia ustawienie czasu, w jakim czajnik sam się wyłączy. 
  • Podświetlenie – lampka kontrolna, która zapali się w chwili, gdy czajnik rozpocznie gotowanie wody; dodytkowe sterowanie w postaci podświetlanych przycisków, które ułatwiają obsługę, zwłaszcza o wczesnym poranku lub późnym wieczorem; podświetlany panel sterowania, który po upływie określonego czasu wyłącza się automatycznie; podświetlane okienko kontroli poziomu wody.
  • Przycisk do pokrywy – pozwala podnieść pokrywkę po naciśnięciu przycisku, aby łatwo i szybko napełnić czajnik.
  • Antypoślizgowy spód – gwarancja bezpieczeństwa.
  • Wyjmowany filtr wapienny – gwarantuje wodę najlepszej jakości. 
  • Pojemność – w zależności od tego, ile osób zamieszkuje w naszym gospodarstwie. Dla 1 osoby można wybierać nieco mniejsze modele. 

Czajniki

Przegląd czajników z regulacją temperatury

Odpowiedni czajnik z regulacją temperatury warto wybrać nie tylko ze względu na funkcje, ale także na design urządzenia. Ogromna ilość modeli urządzeń na rynku sprawia, że możemy dostosować produkt idealnie do wystroju naszej kuchni.

Czajnik Mini 0,8 l 50's style czerwony Smeg

Ten model doskonale sprawdzi się dla singli. Pojemność 0,8 l sprawia, że nie musimy gotować zbyt dużej ilości wody. Inteligentna funkcja automatycznego wyłączania zakończy cykl, kiedy woda osiągnie odpowiednią temperaturę. Urządzenie może być dowolnie obracane na antypoślizgowej podstawie, co zapewnia ogromną wygodę. Klapę czajnika otworzymy za pomocą stylowego przycisku na górze urządzenia. 

Modele z tej serii znajdziemy w bardzo wielu wersjach kolorystycznych:

Czajnik z regulacją temperatury 1,7 l 50's style czarny Smeg

Włoska marka Smeg, jeden z wiodących producentów kuchennego sprzętu AGD, ma w swojej ofercie także większe modele o pojemności 1,7 l. Czajniki te wyróżniają się funkcjami takimi jak: otwieranie wieczka z systemem Soft Opening, wskaźnikiem poziomu wody czy obudową wykonaną z trwałej stali lakierowanej. Natomiast chromowana podstawa, która została wyposażona w antypoślizgowe nóżki oraz schowek na przewód zasilający zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo podczas użytkowania. Filtr przeciwkamienny zapewni natomiast herbatę najlepszej jakości. 

Czajnik Artisan 1,5 l Candy Apple KitchenAid

Ogromną zaletą modelu KitchenAid jest konstrukcja dwuścienna, która gwarantuje lepszą izolację,  dłuższe utrzymywanie temperatury wody oraz redukowanie hałasu. Chroni także nasze dłonie przed poparzeniem. Czajnik KitchenAid ma 7 ustawień temperatury, od 50 do 100°C. Podświetlane okno na poziom wody sprawia, że możemy w każdej chwili skontrolować ilość wody wewnątrz czajnika elektrycznego. Stylowy design pozwoli nam urozmaicić wnętrze naszej kuchni!

Czajnik 1,7 l Onyx Black KitchenAid

Czajnik doskonale sprawdzi się dla 2 lub większej liczby osób. Jego pojemność wynosi 1,7 l, co pozwala nam zagotować optymalną ilość wody. Mamy możliwość wyboru 6 stopni temperatury w zakresie od 50°C do 100°C, w zależności od rodzaju przygotowywanego napoju. Model ten został wyposażony w cyfrowy wyświetlacz oraz czujnik temperatury wody.

Sprawdź także: French press – jak zaparzyć kawę w zaparzaczu?