Aromatyczna kawa uwielbiana na całym świecie, powstaje w wyniku przetworzenia nasion zebranych z owoców kawowca. Nie każdy jednak wie, że pozostałe części tego niezwykłego owocu, również są pożyteczne. Z jego skórki może powstać Cascara, czyli orzeźwiający napar o intensywnie owocowym smaku i małej zawartości kofeiny. Lubisz odkrywać nowe smaki? Sprawdź koniecznie, jak przygotować Cascarę!

Cascara – co to?

Kawowce to wiecznie zielone krzewy ciepłolubne, które są uprawiane na szeroką skalę w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji. Rosną na nich owoce, które wielkością, kształtem i kolorem przypominają nieco wiśnie. Dojrzewają aż przez 9-11 miesięcy i są gotowe do zbiorów po uzyskaniu ciemnoczerwonej barwy. Za najcenniejszą część dojrzałych owoców kawowca uważa się nasiona skryte w ich wnętrzu – to właśnie z nich powstaje aromatyczna kawa, bez której wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia.

A co z pozostałymi częściami tych owoców? Czy skórka i miąższ, oddzielone od cennych nasion, nadają się jedynie do wyrzucenia lub na kompost? Nie! Z pozoru wydają się nieprzydatne, ale okazuje się, że również skrywają cenne walory smakowe. Właśnie z nich powstaje Cascara, czyli aromatyczny napar, który przypomina herbatę.

Cascara zbiory

Cascara to słowo zaczerpnięte z języka hiszpańskiego, które w tłumaczeniu oznacza skórkę. Określenie jest bardzo trafne, bo ten nietypowy specjał powstaje właśnie w wyniku osuszenia na słońcu skórki, która otaczała nasiona owoców kawowca.

Chociaż w Europie Cascara zdobywa popularność dopiero od niedawna, w Jemenie, Boliwii i Etiopii jest znana od wielu stuleci – być może dłużej niż kawa! W kulturze jemeńskiej napar z Cascary, znany pod nazwą Qishr, to element gościnności – często jest spożywany podczas spotkań towarzyskich i po posiłkach. Podaje się go z dodatkiem imbiru, gałki muszkatołowej oraz cynamonu.

Jak smakuje Cascara?

Czy Cascara, pozyskiwana z tych samych owoców co ziarna kawy, przypomina w smaku ten pobudzający napój? Nie, znacznie bliżej jej do herbaty lub suszu owocowego.

Pijąc filiżankę naparu z suszonej skórki kawowca, wyczujesz wiele nut owocowych oraz delikatną kwasowość. W jej smaku dominują przede wszystkim nuty wiśni i śliwki, ale można także rozpoznać czerwone porzeczki, jabłka, suszone morele, hibiskus, bez, dziką różę i miód. Smak Cascary jest dosyć charakterystyczny i trudny do pomylenia z innymi napojami.

Warto dodać, że tak samo jak w przypadku napojów zaparzonych ze zmielonych ziaren kawy, napary z suszonej skórki kawowca mogą się różnić między sobą mocą i wyczuwalnymi nutami smakowymi. Spróbuj tego napoju, jeśli poszukujesz alternatywy dla specjałów kawowych z dużą zawartością kofeiny. To także dobra propozycja dla osób, które nie przepadają za smakiem tradycyjnej kawy i poszukują napoju o delikatnych właściwościach pobudzających.

Owoce kawowca przed zbiorami

Cascara – jak parzyć?

Cascara może być przygotowywana na dwa sposoby:

  • Na gorąco – jeśli chcesz uzyskać rozgrzewający napój na jesienny wieczór
  • Na zimno – gdy poszukujesz orzeźwiającego specjału na upalny dzień

Cascara na gorąco

Parzenie suszonych owoców kawowca przebiega podobnie do parzenia liści herbaty. Potrzebujesz jedynie porcji suszu, filiżanki i gorącej wody. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu bardziej aromatycznego napoju, możesz wykorzystać także aeropress lub french press. Oto sposób przygotowania:

  1. Odmierz około 5-8 gramów suszonych skórek owoców kawowca i umieść w sitku przeznaczonym do parzenia herbaty. Jeśli przygotowujesz napar w aeropressie lub french pressie zwiększ porcję do 12 gramów.
  2. Zalej susz 100-200 ml wody rozgrzanej do temperatury 90-95 stopni Celsjusza. Jeśli przygotowujesz większą porcję Cascary, zwiększ odpowiednio ilość wody do 300-400 ml.
  3. Parz napar przez około 5-8 minut – to optymalna ilość czasu, by wydobyć z suszonych owoców tkwiące w nich nuty smakowe.
  4. Poczekaj, aż przygotowany napar wystygnie i delektuj się oryginalnym smakiem.

Cascara parzona na gorąco

Podobnie jak w przypadku herbaty, możesz dwukrotnie wykorzystać jedną porcję suszu z kawowca. Za drugim razem napój będzie miał w sobie mniej słodyczy – to dobra wiadomość dla osób, które preferują napoje o łagodniejszym smaku.

Zaparzona Cascara może zyskać jeszcze więcej właściwości rozgrzewających, jeśli przed zaparzeniem wsypiesz do filiżanki przyprawy korzenne (kardamon, cynamon, goździki, plaster imbiru, gwiazdki anyżu) oraz plaster pomarańczy.

Orzeźwiająca Cascara na upalny dzień

Jeśli szukasz przepisu na chłodny napój, który przyniesie ulgę, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni, wypróbuj Cascarę Cold Brew. Ta metoda przygotowania jest nieco bardziej czasochłonna, ale efekt pozytywnie Cię zaskoczy. Postępuj krok po kroku według następujących wskazówek:

  1. Odmierz 60 gramów suszonych skórek kawowca, a następnie wsyp do naczynia z zakrętką (możesz wykorzystać słoik lub specjalną butelkę do napojów Cold Brew).
  2. Zalej susz około 1 litrem wody, zakręć naczynie, a następnie włóż do lodówki przynajmniej na 12 godzin.
  3. Po wyjęciu z lodówki oddziel suszone skórki od naparu zaparzonego na zimno, używając sitka.
  4. Orzeźwiająca Cascara jest gotowa do picia. Podawaj ją w naczyniu wypełnionym kostkami lodu, by zapobiec zbyt szybkiemu rozwodnieniu. Smacznego!

Nie musisz od razu wypijać całego naparu. Cascara Cold Brew może być przechowywana w lodówce przez 2 dni.

Zobacz też: Jak zrobić Cold Brew Coffee?

Ile kofeiny ma Cascara?

Jak dużo kofeiny znajduje się w suszonej skórce kawowca? Okazuje się, że jest jej mniej, niż w ziarnach tego owocu. Na jeden litr zaparzonej Cascary przypada około 110 mg kofeiny, podczas gdy jeden litr Espresso, które jest bazą wielu specjałów kawowych, może zawierać ponad 2000 mg! Oczywiście nikt z nas nie wypija aż takiej dawki dziennie, ale warto mieć świadomość tego, jak wiele kofeiny dostarczasz organizmowi, regularne spożywając ulubiony napój.

Filiżanka z kawą ziarnistą i krzew kawowca w tle

Jeśli spożywasz kilka filiżanek kawy dziennie, spróbuj wprowadzić do swojej codziennej diety Cascarę – dzięki niej możesz obniżyć ilość dziennej dawki kofeiny dla organizmu. Napar z suszonych owoców kawowca również posiada właściwości pobudzające, a przy tym jest znacznie lżejszy w smaku. Jeśli chcesz uniknąć przykrych objawów przedawkowania kofeiny, pamiętaj także o tym, że jej dzienna porcja dla organizmu nie powinna przekraczać 400 mg.

Oczywiście pamiętaj o tym, że ilość kofeiny będzie się różniła w zależności od rodzaju kawowca, z którego pozyskano owoce i miejsca uprawy. Dwa główne gatunki tej rośliny uprawnej to Arabika oraz Robusta – pierwsza z nich jest uważana za łagodniejszą. Ilość kofeiny zależy także od porcji suszu lub ziaren użytej do przygotowania napoju, a w przypadku kawy znaczenie ma także wybrana metoda parzenia oraz długość jej trwania. 

Jakie właściwości ma Cascara?

Cascara to łagodny, aromatyczny napój z wyczuwalnymi nutami owocowymi, który dzięki zawartości kofeiny, delikatnie pobudza organizm. Jednak to dopiero początek korzyści płynących z picia tego specjału. Jakie jeszcze właściwości ma Cascara? Oto lista powodów, dla których warto sięgnąć po napar z suszonych skórek kawowca:

  • Zawiera wiele przeciwutleniaczy, które usuwają nadmiar wolnych rodników, niwelując ich szkodliwy wpływ na organizm i zmniejszając ryzyko chorób cywilizacyjnych.
  • Wspomaga procesy trawienne, pobudzając do wzmożonej pracy komórki wydzielające soki trawienne.
  • Przyspiesza gojenie uszkodzonej błony śluzowej żołądka i jelit.

Owoce kawowca na Cascarę

Kawy speciality bogate w nuty smakowe

Cascara jest doceniana ze względu na łagodny smak, w którym dominują nuty owocowe – może przypaść do gustu osobom, które nie przepadają za kawą. Warto jednak wiedzieć, że smak spożywanej kawy w dużej mierze zależy od warunków uprawy i jakości ziaren. Kawy marketowe, produkowane na szeroką skalę, często powstają z niedojrzałych ziaren niskiej jakości, co skutkuje gorzkim smakiem, natomiast kawy speciality ze starannie wyselekcjonowanych ziaren zaskakują różnorodnością nut smakowych. Można w nich wyczuć nie tylko czekoladę, orzechy lub migdały, ale także różne aromaty owocowe. Masz ochotę skosztować mieszanki ziaren, która zaskoczy Cię bogactwem smaków? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

COFFEED kawa ziarnista A&R CLASSIC BLEND 250 g

Polska marka COFFED oferuje mieszankę starannie wyselekcjonowanych ziaren Arabiki (70%) i Robusty (30%). To wyważone połączenie sprawia, że możesz delektować się kawą, która zawiera w sobie wiele nut smakowych. W zaparzonym napoju dominują nuty mlecznej czekolady, która zapewni wyjątkową słodycz, ale możesz także wyczuć nuty orzechów laskowych oraz cytrusów.

Coffee Plant Kawa Ziarnista Smooth sweet 250 g

Marka Coffee Plant stworzyła mieszankę charakteryzującą się wyjątkową słodyczą, w której wyczujesz nuty brzoskwini, truskawki oraz borówki amerykańskiej. Ziarna kawowca, które znajdują się w paczce z kawą, zostały poddane metodzie obróbki na sucho, dzięki czemu uzyskały odpowiedni poziom wilgotności i bogaty aromat. Zaparzona kawa cechuje się gładką kwasowością i wysokim body.

LaCava Peru Tunki – kawa ziarnista 250 g

Kawa dla osób, które preferują bardziej wyraziste smaki, z wyczuwalną goryczą oraz pełnym body. Zawartość opakowania składa się z ręcznie zebranych ziaren Arabiki pochodzących z Peru. Profil smakowy kawy to przede wszystkim ciemna czekolada oraz cytrusy nadające złożoną kwasowość, ale można także wyczuć orzechy i śliwkę.

Najlepszy efekt parzenia uzyskasz, korzystając z funkcjonalnego ekspresu do kawy, który dzięki wbudowanym programom przygotuje specjał o optymalnym czasie parzenia, a także idealnie dobranych proporcjach ziaren i wody. Polecamy ekspres JURA E4

Sprawdź też: Caffe Affogato – jak przyrządzić ten pyszny deser, prosto w Włoch?